Účelem každé vstupní lékařsky prohlídky do zaměstnání je zjistit, zda je uchazeč o zaměstnání zdravotně způsobilý pro výkon konkrétní práce a vyloučit nemoci či stavy, které omezují nebo znemožňují jeho zdravotní způsobilost k dané práci. Vstupní lékařská prohlídka do nového zaměstnání je povinná a zákonem definovaná, konkrétně § 59 zákona o specifických zdravotních službách. Zaměstnavatel vás může vyslat k vašemu praktickému lékaři, případně může mít svého firemního či závodního lékaře, má tedy smlouvu s konkrétním poskytovatelem pracovnělékařských služeb.
U firem s větším počtem zaměstnanců je obvyklejší firemní lékař. Máme to tak i v Seznamu. Pokud se spolu domluvíme na spolupráci, tak budoucí nováčky vyšleme na vstupní prohlídku k našemu smluvnímu lékaři. Je možné využít široké sítě poboček, takže nemusíte mít obavu, že budete kvůli prohlídce cestovat třeba z Ostravy do Prahy.
Jak probíhá vstupní vyšetření?
Při objednávání vám sestra čí lékař předem sdělí, co s sebou potřebujete, odběr krve obvyklý není. Pacienta pak čeká fyzikální vyšetření, což většinou znamená, že vám poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, pohmatem štítnou žlázu, změří krevní tlak a zjistí index tělesné hmotnosti (BMI). Může také orientačně vyšetřit zrak a sluch a zkontrolovat očkování, ale opravdu se není čeho bát, vstupní prohlídka se nijak neliší od klasických preventivních prohlídek, které bychom jednou za čas měli podstoupit všichni.
Kolik preventivní prohlídka stojí?
Cena vstupní prohlídky se pohybuje v rozpětí 300 – 700 Kč. Nejčastěji je to kolem pětistovky. Náklady na prohlídku by měl hradil zaměstnavatel. Pokud prohlídku hradíte u lékaře, dostanete účtenku, kterou vám pak zaměstnavatel po nástupu proplatí.
Jaké jsou potřeba dokumenty?
Ke vstupní lékařské prohlídce potřebujete vždy formulář s žádostí o provedení vstupní lékařské prohlídky. Formulář by vám měl poskytnout budoucí zaměstnavatel. Pokud absolvujete prohlídku u smluvního lékaře a nikoliv u svého praktika, pak budete potřebovat ještě výpis ze své zdravotní dokumentace. Není to ovšem nic složitého. Stačí o něj požádat svého praktického lékaře. Ve většině případů je potřeba počítat s menším administrativním poplatkem. Ovšem je důležité pamatovat na to, že musíte vše stihnout před nástupem do nového zaměstnání.
Musím absolvovat vstupní vyšetření při každém nástupu do nové práce?
Vstupní lékařskou prohlídku byste měli absolvovat vždy před nástupem do nové práce, tedy před vznikem pracovního poměru. Nový pracovní poměr vzniká datem nástupu do zaměstnání (není to tedy třeba datum podpisu smlouvy). Bez ní vás zaměstnavatel nemůže zaměstnat, protože jinak mu hrozí vysoký finanční postih. Bez prohlídky totiž nemůžete správně práci vykonávat. I v Seznamu toto proto striktně dodržujeme a nováček bez lékařské prohlídky nastoupit nemůže.
Zaměstnavatel má za povinnost prohlídku nařídit a zaměstnanec má povinnost ji absolvovat. Nemůžete ji tedy odmítnout. Pokud byste ji neabsolvovali či odmítli, zaměstnavatel vás pak patrně nezaměstná. Pokud by ale zaměstnavatel požadoval odborná vyšetření, které by však nenavrhl posuzující lékař, nemáte povinnost taková vyšetření absolvovat. Vstupní prohlídka je vždy platná pro konkrétní pozici u konkrétního zaměstnavatele. Pokud byste práci měnili, byť třeba v krátkém časovém horizontu, musíte na prohlídku znovu.
Kdy vstupní lékařskou prohlídku absolvovat nemusím?
Vstupní lékařskou prohlídku nemusíte absolvovat pokud spolupráce probíhá formou Dohody o provedení práce či Dohodou o pracovní činnosti. A to ani u mladistvých. Výjimkou je riziková práce nebo práce, kde je tato prohlídka požadována na základě jiného právního předpisu.