Český systém nabízí hned několik možností typů zaměstnání, takže si s trochou štěstí můžete vybrat pracovní poměr, který vám vyhovuje. V tomto článku probereme nejen druhy pracovních úvazků jako je plný a zkrácený (v různém rozsahu). Ale také jaké typy smluv můžete se zaměstnavatelem uzavřít, ať už jde o pracovní smlouvu či některou z forem dohody. Každá forma má totiž svá specifika, takže se vyplatí mrknout na výhody a nevýhody.
Jaké jsou typy pracovního úvazku a smluv?
Nejznámější je plný úvazek, který je 40 hodin týdně. Zaměstnanec se může se zaměstnavatelem ale domluvit na úvazku zkráceném. Nejčastěji se setkáváme s polovičním úvazkem, nicméně jeho rozsah může být i jiný. Pro část zaměstnanců je flexibilita a možnost práce na zkrácený úvazek klíčová. Nejčastěji ji využívají studenti nebo rodiče pečující o dítě nebo osobu blízkou. I u nás v Seznamu nabízíme různé typy úvazků a formy spolupráce. Kromě plných a zkrácených úvazků v zaměstnaneckém poměru jsou to i brigády, Trainee programy a další spolupráce formou dohod.
Co má obsahovat pracovní smlouva?
Pracovní smlouvu můžete uzavřít na dobu určitou či neurčitou. Doba určitá má však svá zákonná pravidla. Dává se obvykle na 1 rok a prodloužena může být maximálně 2x, tedy celkem na období 3 let od nástupu. Smlouva může v takovém případě skončit uplynutím doby nebo výpovědí. Zároveň však platí, že zkušební doba nesmí přesáhnout polovinu sjednané doby pracovního poměru, pokud jde o dobu určitou. U pracovních smluv bývá sjednána výpovědní lhůta, která je ze zákona 2 měsíce. Zaměstnavatel může mít i delší výpovědní lhůtu, záleží pak ale na zaměstnanci, zda na takovou smlouvu přistoupí. U pracovní smlouvy bývá sjednána zkušební doba, a to na 3 měsíce u běžných, nebo 6 měsíců u vedoucích pracovníků. Mzda je stanovena ve smlouvě nebo tzv. mzdovým výměrem, který by měl být přílohou smlouvy.
Dohoda o provedení práce a jaké má (ne)výhody?
Tento typ dohody mívá spíše jednorázový charakter, vhodná je typicky třeba pro letní brigády nebo na nějakou menší práci v rozsahu 2-3 hodin týdně. Pozor, při dohodě o provedení práce (DPP) se neplatí zdravotní ani sociální pojištění, pokud tedy během práce onemocníte, nedostáváte žádné dávky z pojištění. Rozsah práce vykonávané na základě dohody o provedení práce nesmí být u jednoho zaměstnavatele větší než 300 hodin v kalendářním roce. Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu (růžový formulář tzv. růžovka), bude vám do limitu 10 000 Kč sražena daň srážková ve výši 15 %. Odečte ji zaměstnavatel a příjem už pak dále nemusíte vykazovat v daňovém přiznání.
Při překročení limitu 10 000 Kč se vám bude strhávat tzv. zálohová na daň z příjmu. V případě podepsané „růžovky“ se bez ohledu na limit použije vždy zálohová daň a uplatní se daňová sleva na poplatníka.
Studenti u dohody o provedení práce pak při podepsání prohlášení k dani dokládají i potvrzení o studiu.
Nově musí zaměstnavatel odvést pojistné, pokud váš příjem překročí 25 % průměrné mzdy (pokud máte jednu dohodu DPP). Pokud máte dohod více, tak je limit 40 % průměrné mzdy. Mezi povinné údaje v dohodě patří rozsah práce, sjednaná práce a doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Výpovědní lhůta je 15 dní.
Dohoda o pracovní činnosti a jaké má (ne)výhody?
U dohody o pracovní činnosti, tedy DPČ, můžete u jednoho zaměstnavatele odpracovat i více než 300 hodin za rok, ale nesmíte překročit průměr polovičního úvazku, tj. 20 hodin týdně. I zde platí, že pokud máte více dohod u jednoho zaměstnavatele, tak se hodiny sčítají. Stejně jako u DPP je i u DPČ sazba daně 15 %. Povinnost platit odvody na zdravotní a sociální pojistné z DPČ máte ve chvíli, kdy váš příjem dosáhne 4 000 Kč za měsíc. Mezi povinné údaje v dohodě patří činnost, rozsah práce a doba, na jakou se uzavírá. Výpovědní lhůta je 15 dní.
Jaké jsou výhody a nevýhody různých druhů úvazků?
Velkou výhodou zkrácených úvazků je flexibilita a možnost lépe sladit osobní život s tím pracovním. Zkrátka třeba si při studiu přivydělat a získat zajímavou praxi či práci zkombinovat s péčí o rodinu. Ovšem je potřeba počítat s poměrným snížením mzdy či některých benefitů. U dohod (DPP a DPČ) může být výhodou i kratší výpovědní lhůta, která je pouze 15 dní.
Co čekat od mateřské a rodičovské, a to nejen v Seznamu?
Ideálním typem spolupráce a přivýdělku při rodičovské je právě nějaký z typů dohod, ať už DPP nebo DPČ. Hodně “seznamáckých maminek” má u nás nějakou brigádu či zkrácený úvazek. S návratem rodičů do práce pomáhá i Seznámek, což je naše školka, kterou mohou Seznamáci využívat. Mrkněte na aktuální nabídku v sekci Brigády, zda se tam najdete i něco pro vás.
Pracovat můžete i při mateřské dovolené, a to jak u stávajícího zaměstnavatele, tak jinde. Má to však svá pravidla. Například, pokud nechcete přijít o podporu v mateřství, dejte si pozor při práci pro stávajícího zaměstnavatele. S ním můžete uzavřít pouze smlouvu na jinou práci. Například marketingový specialista bude moci uzavřít smlouvu na “administrativní práce” nesmí však vykonávat opět práci marketingového specialisty, a to ani kdyby se jednalo o zkrácený úvazek. Práce jako taková není zákonem zakázaná, ale její výkon je v rozporu s nárokem na pobírání dávky mateřské. O podporu ale nepřijdete, pokud nastoupíte na stejnou pozici u jiného zaměstnavatele. Má to ovšem jednu podmínku – musíte mít písemný souhlas od původního zaměstnavatele.
Po skončení nároku na finanční podporu v mateřství následuje vyplácení rodičovského příspěvku. I když pobíráte rodičovský příspěvek, na rozdíl od práce během mateřské můžete pracovat bez jakýchkoli omezení. Lze přitom pracovat na dohodu, na plný úvazek nebo jako OSVČ.
Jaká je pracovní doba a její regulace?
U dohod bývá rozvržení práce většinou na domluvě. Ale i u plných úvazků na 40 hodin týdně můžou naši Seznamáci využívat klouzavou pracovní dobu. U nás je konkrétně pevná pracovní doba mezi 10 – 15 hodinou, protože v tomto čase se logicky děje nejvíc pracovních věcí a je třeba, aby byli Seznamáci k zastižení. Začátek a konec pracovní doby se dá ale flexibilně upravit, u nás na společné řešení věříme. Od ledna 2025 se plánují změny zákoníku práce, které například prodlouží maximální zkušební dobu na 4 měsíce pro běžné zaměstnance a až 8 měsíců pro vedoucí pracovníky. Doporučujeme proto vždy sledovat aktuální znění a případné legislativní změny.