
Databáze
fact-checků
V diskuzích pod našimi články se věnujeme ověřování zveřejněných tvrzení, tzv. fact-checkingu. Nejčastější dezinformace spolu s jejich vysvětlením zveřejňujeme v této volně dostupné databázi.
Jak fact-checky vznikají?
Naše fact-checky se opírají o fakta z důvěryhodných nezávislých zdrojů a od renomovaných fact-checkerů, jakými jsou Ověřovna Českého rozhlasu, Demagog.cz nebo agentury AFP, DPA, Reuters a další.
#
11. září bylo jinak / Američani si 11. září udělali sami / Kolem 9/11 je spousta konspirací Odkaz
11. září byla tragická a překvapivá událost, která právě pro velký rozsah a množství ztracených životů vyvolala mnoho nepravdivých vysvětlení. Z dostupných informací ale víme, že za 11. zářím stála organizace al-Káida a USA byly terčem, nikoli strůjcem těchto útoků. Navíc poskytnutý odkaz reaguje spíše na konspiraci o řádek níže. Více informací naleznete zde.
11. září nenarazilo do Pentagonu letadlo / Díra v Pentagonu po letadle je na letadlo moc malá Odkaz
Záznam nárazu letadla do Pentagonu existuje, je ovšem významně ovlivněn kvalitou techniky v roce 2001, a proto je zachycen pouze na jednom snímku. Mýty důkladně rozebrali v rubrice Technet na iDnes.cz, trosky letadla také byly v Pentagonu nalezeny a díra v Pentagonu odpovídá letadlu American Airlines, které do budovy vysokou rychlostí narazilo, pokud se zohlední deformace křídel způsobená nárazem letadla do silné konstrukce Pentagonu.
14 000 mrtvých proruských civilistů Odkaz
Lež o tom, že Ukrajinci měli usmrtit 14 000 rusky mluvících civilistů na východě země, se šíří z ruských zdrojů už léta a slouží pouze jako záminka k napadení Ukrajiny ze strany Ruské federace. Podle dat OSN zemřelo v důsledku ozbrojeného konfliktu na východní Ukrajině v letech 2014-2021 celkem 14 200 až 14 400 osob – z toho přibližně 6 500 proruských ozbrojenců, 4 400 ukrajinských vojáků a 3 404 civilistů na obou stranách fronty. Do civilních obětí se zároveň počítá i 298 pasažérů letu MH17, který nad Donbasem sestřelili právě proruští separatisté z Ruska přivezeným systémem Buk.
Od začátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022 zemřelo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva přes 9 600 civilistů, tedy téměř trojnásobek civilních obětí oproti předchozím osmi letům. Více v článku Seznam Zpráv nebo zahraničních zdrojích.
5 miliard na Majdan / Victoria Nulandová a CIA financovali převrat na Ukrajině Odkaz
USA spolupracovaly s Ukrajinou v energetickém sektoru nebo v boji proti korupci. Zmiňovaných 5 miliard dolarů, vydaných mezi lety 1991 a 2014, sloužilo k rozvoji státu po rozpadu Sovětského svazu a nemělo nic společného s Majdanem. Více najdete v angličtině na EUvsDisinfo.
A
Adrenochrom jako droga, kterou elity vysávají z dětí Odkaz
Adrenochrom je chemickou sloučeninou produkovanou oxidací adrenalinu. To je hormon, který se v lidském těle uvolňuje v reakci na stres nebo nebezpečí. Středem pozornosti se stal v různých knihách už v 50. letech minulého století jako látka s fiktivními psychedelickými účinky. Více v podcastu Řetězák.
Agentura TASS jako důkaz "pravdivého" zpravodajství Odkaz
Agentura TASS je ruská státní zpravodajská agentura přímo vlastněná státem a její výstupy často kopírují oficiální narativ Kremlu. Jde o významný nástroj státní propagandy. Nezávislé analýzy ukazují, že TASS v minulosti publikovala nepravdivé nebo zavádějící informace, a to především v oblasti zahraniční politiky, válečných událostí nebo obvinění vůči Západu. Podle organizací jako [Reportéři bez hranic] (https://rsf.org/en/country/russia) nebo Freedom House je ruské mediální prostředí silně kontrolováno státem a nezávislá žurnalistika je tam na ústupu.
Alain Delon a jeho falešný citát o farmaceutickém spiknutí Odkaz
Alain Delon nemluvil o spiknutí. Jeho celý citát zní: „Život už mi moc nepřináší. Už jsem všechno poznal a viděl. Především ale nenávidím tuto dobu, je mi z ní na zvracení. Někteří lidé se mi hnusí. Vše ovládá lež, všechno je překroucené. Lidé se navzájem nerespektují a nedrží slovo. Záleží jen na penězích. Po celé dny se omílají jen nějaké zločiny. Vím, že tento svět opustím bez lítosti.“ Více se dozvíte v podcastu Novinek.cz Řetězák.
Alej andělů jako důkaz genocidy na ruském obyvatelstvu na Donbase Odkaz
Památník „Alej andělů“ byl zřízen v roce 2015 v Doněcku, který je od roku 2014 pod kontrolou proruských separatistů. V roce 2017 byla původní pamětní deska rozšířena ještě o sochu. Památník je věnován dětem, které zemřely během konfliktu na Donbase a instalovala jej nezisková organizace se sídlem v Srbsku, s velkou pravděpodobností napojená na ruský státní režim. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva bylo od dubna 2014 do prosince 2021 zaznamenáno 3 404 civilních obětí konfliktu, z toho 152 dětí. Většina těchto úmrtí se odehrála v prvních dvou letech konfliktu.
Ruská propaganda využívá památník k šíření narativu o údajném „genocidním“ jednání Ukrajiny vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu. Na dedikovaném ruském webu alleyaangelov.ru je uvedeno, že projekt je realizován za podpory Prezidentského fondu pro kulturní iniciativy. Podle nezávislého zpravodajského serveru Meduza jde v tomto případě o grantový program založen na příkaz Vladimira Putina, v jehož rámci jsou podporovány kulturní projekty pod podmínkou, že jejich tvůrci podpoří ruskou invazi na Ukrajinu a hodlají svou prací pomoci „integrovat“ obyvatele samozvaných republik Donbasu do „ruského světa“. Ruský propagandistický narativ byl však opakovaně vyvrácen mezinárodními institucemi. Mezinárodní soudní dvůr v roce 2022 uvedl, že neexistují důkazy o genocidě na Donbase ze strany Ukrajiny. Také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která monitorovala situaci na východě Ukrajiny, nezaznamenala žádné důkazy podporující tvrzení o genocidě.
Více v angličtině ve zprávě United Nations in Ukraine a na webu Faktické Info.
Americké biolaboratoře na Ukrajině, kde se vyvíjel covid Odkaz
Neexistují žádné důkazy podporující tvrzení, že na Ukrajině byly provozovány americké biolaboratoře zaměřené na vývoj COVID-19 nebo dokonce biologické zbraně. Laboratoře v Ukrajině slouží – stejně jako v mnoha jiných zemích – pouze k výzkumu a ochraně veřejného zdraví a jejich činnost je v souladu s mezinárodními normami a byly pouze modernizovány s finanční podporou USA v rámci programu na prevenci biologických hrozeb. Nevyvíjel se v nich ani nový druh koronaviru. Více například na webech Manipulátoři nebo Hlídací Pes.
Anexi Krymu uznali i právníci EU Odkaz
Anexi Krymu Ruskem právně neuznává Evropská unie ani jiné mezinárodní instituce. Připojení Krymu k Ruské federaci není dle mezinárodního práva platné; jednalo se o invazi ruských vojsk ospravedlněnou sporným referendem. Toto referendum EU rovněž neuznává. Valné shromáždění OSN dále přijalo rezoluci nazvanou Územní celistvost Ukrajiny. V té se uvádí, že referendum na Krymu není platné a nemůže tak sloužit jako argument pro jakoukoli změnu statutu poloostrova. Více na stránkách Manipulátoři či v angličtině na webu EUvsDisinfo.
Angela Merkel přiznala, že Minské dohody pouze koupily čas Ukrajině na zbrojení/Merkelová a Minské dohody/Minské dohody daly Ukrajině čas Odkaz
Tvrzení, že Minské dohody byly podepsány proto, aby se Ukrajina mohla připravit na válku s Ruskem, nejsou založeny na pravdě. Dohody měly stabilizovat situaci na východě Ukrajiny a počítaly s tím, že se území Donbasu vrátí pod ukrajinskou suverenitu. Tehdejší německá kancléřka A. Merkel ani francouzský prezident F. Hollande nikdy však neřekli, že účelem Minských dohod bylo poskytnout Ukrajině čas pro přípravu na válku. V Minských dohodách Rusko formálně potvrdilo suverenitu a územní celistvost Ukrajiny, v praxi Rusko své závazky však nenaplnilo: nestáhlo těžké zbraně, neposkytlo Ukrajině přístup k hranicím a nadále aktivně vyzbrojovalo a řídilo separatistické síly. Důkazy o tom shromáždily jak mezinárodní mise (např. OBSE), tak investigativní platformy (např. Bellingcat), přičemž mezi nejznámější případy ruské vojenské přítomnosti patří sestřelení letu MH17 ruským systémem Buk.
K úplnému porušení Minských dohod ze strany Ruska došlo 21. února 2022, kdy Moskva uznala tzv. Doněckou a Luhanskou lidovou republiku jako „nezávislé státy“, a následně 24. února plnohodnotnou, nevyprovokovanou invazí, čímž zcela popřela základní ustanovení těchto dohod. Více na stránkách Hlídací pes či Manipulátoři. V angličtině také na EUvsDisinfo nebo Reuters.
Aspen Institute tajně ovlivňuje přes své „absolventy“ vše Odkaz
Aspen Institute je nezávislá platforma, na které se prostřednictvím veřejných konferencí, seminářů, workshopů či odborných diskuzí setkávají představitelé politiky, byznysu, veřejných institucí, ale také osobnosti z oblasti umění, sportu či vědy. Cílem je rozvíjet mezioborovou spolupráci a přispívat k analýze a řešení globálních otázek. Aspen Institute není škola, nejde tedy nijak „vystudovat“ nebo „absolvovat“. Správní rada každého institutu se skládá z vůdčích osobností politiky, státní správy, podnikatelského a akademického prostředí, které chtějí přispět k rozvoji otevřené společnosti a podporují účastí její hodnoty. Více informací najdete v podcastu Řetězák.
Azov využívá nacistickou symboliku Odkaz
Pluk Azov skutečně používal symboly spojované s krajní pravicí, dnes se však od této minulosti distancuje. Pluk vznikl v roce 2014 jako dobrovolnická jednotka po ruské anexi Krymu. V jeho počátcích do něj vstupovali i členové krajně pravicové scény, například ze skupiny „Patriot Ukrajiny“. Pluk tehdy používal symboly jako tzv. „Wolfsangel“ nebo tzv. „Černé slunce“, které mají historické vazby na nacistické Německo a jsou oblíbené v neonacistických kruzích, ale například i u tzv. novopohanů nebo fanoušků severské mytologie. V listopadu 2014 byl pluk začleněn do Národní gardy Ukrajiny a přešel pod kontrolu ukrajinského ministerstva vnitra a postupně se stal brigádou. Ta od té doby prošla restrukturalizací – cíleně se distancovala od extremistických prvků a došlo i ke změně insignií a odstranění symbolu „Wolfsangel”. Dnes jsou příslušníci jednotky standardně prověřováni ukrajinskými úřady, aby se zabránilo napojení na radikální ideologie.
Tvrzení, že „Azov je nacistický“, je často dezinterpretováno či zneužíváno ruskou propagandou. Moderní podoba pluku se hlásí ke státním strukturám Ukrajiny, nikoliv k extremistickým proudům. Více informací například na AFP nebo v angličtině na Reuters nebo The Times
B
Babiš a vyšetřování ve Francii Odkaz
Andrej Babiš skutečně je vyšetřován francouzskou finanční prokuraturou. Více zde.
Babiš vyhrál soud na Slovensku – nebyl agentem StB Odkaz
Andrej Babiš soud na Slovensku opakovaně prohrál. Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu předsedy hnutí ANO a poslance Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích StB jako agent. Andrej Babiš se může soudit teoreticky dál, musí však změnit žalovaného – místo dosud žalovaného Ústavu paměti národa to může zkusit na ministerstvo vnitra. Naději však nemá. Agent Andrej Babiš s krycím jménem Bureš je zmíněn ve 12 různých svazcích vedených StB. Rekonstrukce záznamů podle historiků jednoznačně prokazují, že nemůže obstát ani Babišova dlouholetá obhajoba, že jeho spolupráce nebyla vědomá a že se s estébáky scházel k nevinným pohovorům o dovozu fosfátů. Více na stránkách Respekt či E15. Zde najdete kompletní registrační záznam Andreje Babiše.
Bandera párty porušují české zákony / Co je to Bandera párty / Ukrajinci přes Bandera párty propagují fašismus Odkaz
Tzv. „Bandera párty“ byly kulturně-společenské akce určené především pro ukrajinskou komunitu v Česku. Jejich původní název odkazoval na Stepana Banderu, kontroverzní postavu ukrajinského národního hnutí, což vyvolalo kritiku a obvinění z propagace fašismu. Ve skutečnosti se však jednalo o diskotéky a benefiční večery, z nichž výtěžek směřoval na pomoc Ukrajině – například přímo ukrajinské armádě. Organizátoři následně uznali nevhodnost názvu v českém kontextu, za volbu názvu se omluvili a akci přejmenovali na „Ukrainian Party“.
České zákony akce samy o sobě neporušily – nebyla doložena propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod podle § 403–405 trestního zákoníku. K případu se vyjádřilo i Ministerstvo vnitra, které ve svém vyjádření uvedlo, že samotné pořádání kulturní akce s tímto názvem nezakládá trestní odpovědnost. Více podrobností naleznete například v článku iRozhlasu. Podrobněji o tom, kdo byl Stepan Bandera píše například Český rozhlas.
Banderovci, Bandera a jeho fašisté z Kyjeva Odkaz
Termín „Banderovci“ byl používán především sovětskou propagandou k označení členů UPA a příznivců Stepana Bandery, vůdce jedné z frakcí Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN-B). Toto označení nebylo oficiálním názvem Ukrajinské povstalecké armády (UPA) a sloužilo k diskreditaci ukrajinského nacionalistického hnutí. Historik Tomáš Řepa upozorňuje, že označení „Banderovci“ je z historického hlediska nepřesné a často zneužívané pro propagandistické účely. Samo se tak toto uskupení neoznačovalo. Ukrajinská povstalecká armáda vznikla v roce 1942 jako ozbrojené křídlo OUN-B a jejím cílem bylo dosažení nezávislosti Ukrajiny. UPA vedla ozbrojený boj proti nacistickému Německu i proti sovětskému režimu. Historik David Svoboda uvádí, že UPA bojovala jak proti německým okupantům, tak proti stalinistům, což je často přehlíženo nebo záměrně opomíjeno v ruské propagandě. Vysvětluje taky, že ruský režim využívá postavu Bandery k vykreslení Ukrajiny jako státu ovládaného „neonacisty“, což slouží jako jedna ze záminek pro ruskou invazi na Ukrajinu.
Více například v rozhovorech historiků Tomáše Řepy a Davida Svobody na webu Českého rozhlasu, nebo v České televizi či podcastu o historii s názvem Přepište dějiny.
Batalion Azov a Pravý sektor jako důkaz fašismu a neonacismu na Ukrajině Odkaz
Pluk Azov vznikl v roce 2014 jako dobrovolnická jednotka v reakci na počínající ruskou agresi na východě Ukrajiny. V listopadu 2014 byl však pluk začleněn do oficiální struktury Národní gardy Ukrajiny, podřízen Ministerstvu vnitra, a došlo k jeho restrukturalizaci a profesionalizaci. Ukrajinské úřady následně zavedly mechanismy proti extremismu a v roce 2022 pluk odstranil kontroverzní symboliku, včetně znaku „Wolfsangel“, a nahradil ji ukrajinským národním znakem tridentem. Azov se během obrany Mariupolu zařadil mezi elitní jednotky obrany země. Označování pluku Azov jako „prapor neonacistů“ je součástí ruské propagandy, která využívá jeho historické spojení s krajní pravicí k ospravedlnění invaze na Ukrajinu. Pravý sektor vznikl během Euromajdanu jako koalice nacionalistických skupin. Po roce 2014 se neúspěšně pokusil vstoupit do politiky (ve volbách získal jen 1,8 %), jeho vliv zůstal minimální. Politická krajní pravice na Ukrajině nemá parlamentní zastoupení ani vliv na vládní rozhodování a v minulosti nikdy nedosáhla výraznějších volebních výsledků. Ukrajinská vláda navíc podnikla kroky k začlenění těchto skupin do oficiálních bezpečnostních struktur, čímž omezila jejich samostatnou činnost.
Více na stránkách iRozhlas či Seznam Zprávy nebo v angličtině na webu The Guardian.
Bill Gates a očkování Odkaz
Bill Gates nikdy neprohlásil, že mají vakcíny snižovat lidskou populaci. Ve skutečnosti prohlásil, že vývojem vakcín můžeme lidskou populaci zvýšit. Více na webu Seznam Zprávy.
Bill Gates byl obžalován v Nizozemsku za zločiny v době pandemie Odkaz
Bill Gates v Nizozemsku obžalován nebyl. Podle Roberta F. Kennedyho, kandidáta na ministra zdravotnictví USA, byl „obžalován, protože lhal ohledně kampaně o očkování“, to se ale nezakládá na pravdě. Byl pouze jmenován jednou rodinou v občansko-právním sporu, která tvrdí, že byla poškozena očkováním. Více v rozboru AFP.
Blackout 4. 7. v Praze a jeho důvody / za pražský blackout můžou soláry, obnovitelné zdroje energie a Green Deal Odkaz
Podle provozovatele, společnosti ČEPS, způsobila výpadek proudu technická porucha: „V důsledku pádu fázového vodiče došlo k výpadku vedení přenosové soustavy V411 a výpadku bloku 6 elektrárny Ledvice na severozápadě Čech a rozvodny Krasíkov na východě Čech. Důvody podrobněji rozebírají Novinky.cz v rozhovorech s experty – s doc. Müllerem z ČVUT a s analytikem R. Dohnalem.
Boleslav Polívka byl členem StB Odkaz
Boleslav Polívka nebyl členem StB. Dokument, který se o tom objevil na internetu, pouze dokazuje, že byl prověřovanou osobou. Více na webu Demagog.cz
Bombardování Jugoslávie schválil Havel Odkaz
Bombardování Jugoslávie za ČR schvalovala vláda Miloše Zemana, informace, že povolení vydal Václav Havel, se nezakládá na pravdě. Více na webu Manipulátoři.
Boris Johnson zablokoval mírovou smlouvu / Turecká jednání o míru na Ukrajině v roce 2022 Odkaz
Tvrzení, že britský premiér Boris Johnson zablokoval mírovou smlouvu mezi Ruskem a Ukrajinou v roce 2022, není založeno na důvěryhodných důkazech. Příjezd Borise Johnsona do Kyjeva 9. dubna 2022 byl především gestem podpory, nikoli zásahem do suverenity ukrajinského rozhodování. Jak potvrzuje i projekt EUvsDisinfo (anglicky), jde pouze o jednu ze snah Ruské federace, jak přesvědčit svět, že s Ukrajinou jednala, ačkoliv nabízela Ukrajině pouze bezpodmínečnou kapitulaci. Žádná oficiální mírová smlouva mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu v březnu 2022 nevznikla ani nebyla připravená k podpisu a rozhodnutí Kyjeva v jednáních nepokračovat souviselo zejména s ruským masakrem civilistů v Buči, který zmařil jakoukoli důvěru v úmysly Moskvy.
Další podrobnosti přináší i Seznam Zprávy, kde je vysvětleno, že důvodem k ukončení tehdejších jednání byla především patová situace na bojišti a válečné zločiny ruské armády, nikoli tlak západních představitelů.
Brežněv byl Ukrajinec Odkaz
Leonid Iljič Brežněv se narodil v roce 1906 v ukrajinské obci Kamjanske nedaleko Dnipra, avšak jeho otec byl etnický Rus, který odešel z Kurské oblasti, a jeho matka je v oficiálních dokumentech vedena také jako Ruska. Není známo, že by se Brežněv sám výrazněji hlásil k ukrajinské identitě, nikdy se veřejně za Ukrajince neoznačil. Naopak se sám často označoval jako Sovět s ruským původem. Podporuje to mimo jiné jeho vyjádření v knize Vzpomínky (1979), kde napsal: „Národností jsem tedy Rus, původem proletář, dědičně metalurg. To je vše, co je známo o mém rodokmenu.“ Leonid Brežněv byl etnický Rus, narozený na Ukrajině, ale svou identitu budoval výlučně v rámci sovětského a ruského politického prostoru. Ukrajinskou identitu neprojevoval ani nepřijímal. Další informace naleznete například na Facebooku Ukrajinské ambasády a Seznam Zprávách.
Budapešťské memorandum / Co obsahovalo Budapešťské memorandum? / Jak řeší Ukrajinu Budapešťské memorandum Odkaz
Tzv. Budapešťské memorandum je trojice téměř identických politických dohod podepsaných 5. prosince 1994 v Budapešti mezi Ukrajinou, Ruskem, USA a Velkou Británií. Umožnily přistoupení Ukrajiny, Běloruska a Kazachstánu ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní výměnou za bezpečnostní záruky. V případě Ukrajiny memorandum podepsali prezident Leonid Kučma, ruský prezident Boris Jelcin, americký prezident Bill Clinton a britský premiér John Major. Dokument zavazoval signatáře respektovat nezávislost, suverenitu a hranice Ukrajiny, zdržet se vůči ní použití síly či hrozby silou a nevyvíjet na ni ekonomický nátlak. Ukrajina následně v souladu s memorandem zcela odzbrojila a předala svůj jaderný arzenál Rusku. Ačkoli nejde o právně vymahatelnou smlouvu, porušení memoranda Ruskem v roce 2014 (anexe Krymu, rozpoutání války na Donbase) a definitivně v roce 2022 plnohodnotnou invazí je mezinárodním společenstvím široce odsouzeno jako porušení závazků. Více na webu Demagog.cz.
Bude cvičná mobilizace, protože se nás chystají zatáhnout do války Odkaz
Ministerstvo obrany každoročně testuje systém mobilizační připravenosti, což zahrnuje mimo jiné i cvičné odvody několika desítek lidí. Tyto akce se konají pravidelně – například i v letech 2017, 2019 či 2022 a 2023. Nejde tedy o přípravu na konkrétní válečný konflikt, ale o prověření fungování krizového řízení a mobilizační infrastruktury, což je v každém státě standardní praxe. Jak potvrdil i iRozhlas, žádná mimořádná nebo skutečná mobilizace v roce 2023 nenastala.
Žádné tajné zatahování Česka do války se nekoná – jde pouze o rutinní administrativní a technickou kontrolu připravenosti státního aparátu. Cvičné odvody jsou běžné, zákonem stanovené opatření a nesouvisí s válkou na Ukrajině.
Budova WTC 7 spadla po útocích 11. září následkem řízené demolice / Jak mohla spadnout WTC 7, když tam „jen hořelo“? Odkaz
Budova WTC 7, která se nacházela přes ulici od Ground Zero, spadla v důsledku dlouhotrvajícího požáru, co narušil její statiku. Bortit se začala z druhé strany, než ukazují konspirační videa. Selhala základní konstrukce budovy v oblasti nosníku 79 a zapříčinila pád budovy od vyšších pater. Šlo o první takový případ. Nepodepřený sloup 79 se následně prohnul a vyvolal postupné selhání podlahového systému, které dosáhlo až do východního podkroví budovy – nakonec došlo k selhání všech sloupů v jádru budovy. Šlo tedy o chybu v konstrukci stavby. Podrobně téma, stejně jako další konspirace, rozebrali na webu ČT24.
C
Ceny elektřiny na burze v Lipsku / Německo nám přeprodává dráž elektřinu a plyn Odkaz
Chemtrails / Práškují nás z letadel Odkaz
Kondenzační stopa (tzv. condense trail, contrail) vzniká zcela přirozeně za proudovým letadlem, které se nachází ve vyšší letové hladině. Jedná se o drobné ledové krystalky či vodní kapky, které neobsahují žádné uměle přidávané škodlivé látky. To, jak dlouho na nebi vydrží a jaký mají tvar, se pak odvíjí od podmínek, jako je např. teplota nebo tlak. Více na webu Rozhlasu, nebo anglicky na stránkách Aerosociety
Chyby v médiích jsou snahou o manipulaci Odkaz
Chyby se v médiích bohužel stávají, jejich důvodem není manipulace, ale prosté selhání lidského faktoru a snaha rychle informovat. Jedná se tedy o misinformace, omylem šířené nepravdivé informace, u kterých je důležité, aby se médium omluvilo a uvedlo chyby na pravou míru. Více v článku Ověřovny iRozhlasu.cz.
Co je nebinarita Odkaz
Termín „nebinarita“ se používá v souvislosti s genderovou identitou. Označuje jednotlivce, kteří se necítí přesně jako muži ani jako ženy, případně se mohou cítit jako muži i ženy současně, nebo se mohou pohybovat mimo tradiční binární představy o genderu a nepřijímají kulturně přidělené role, které se v dané společnosti očekávají od mužů nebo od žen, ale fluidně mezi nimi prostupují. Více si můžete přečíst na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO) a tématu se věnovala také Česká televize.
Co je to ebola? / Máme očkováni na ebolu? Odkaz
Virus eboly se řadí do skupiny krvácivých horeček. Na rozdíl od viru SARS CoV-2 se nešíří vzduchem, takže ho nelze chytit např. při běžné jízdě v tramvaji. Šíří se těsným kontaktem, např. s tělními tekutinami nakažených, tj. krví, stolicí nebo slinami. Projevuje se krvácením, horečkou, zvracením, průjmem či bolestí svalů. Virus v Africe způsobil několik epidemií nemoci, jejíž smrtnost dosahuje 25 až 90 procent. Očkování na tuto nemoc již existuje.
Více v článku ČT24
Co je to femicida / Femicida není vražda ze žárlivosti / Předsudky o femicidě Odkaz
Femicida označuje vraždu žen nebo dívek z důvodu, že jde o ženy či dívky ženy. Jde o vraždu žen kvůli jejich pohlaví, z pozice moci. Jak uvádí Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí ProFem, většinu femicid páchají na ženách současní nebo bývalí partneři a zločinu často předchází vyhrožování, domácí či sexuální násilí nebo pronásledování po rozchodu či rozvodu. Jindy jde například o tzv. vraždu ze cti spáchanou otcem, bratrem či jiným příbuzným ženy. Více o pojmu femicida najdete na Seznam Zprávách a na webu Českého rozhasu. Femicida je považována za nejvážnější formu ženské diskriminace.
Co je to migrační pakt? / Migrační pakt znamená kvóty a uprchlíky Odkaz
Migrační pakt upravuje předešlé dohody z Dublinu z roku 2013, více řeší nelegální migraci a efektivnější kontroly migrantů i s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Neznamená kvóty, protože státy EU vyjednaly mechanismus, který umožňuje státům přispívat do solidárního mechanismu i jinými způsoby: financemi nebo materiálem místo přerozdělení uprchlíků. Česká republika má navíc výhodu, protože přijala velké množství uprchlíků z Ukrajiny, podobně jako Polsko či státy v Pobaltí, a má tak lepší podmínky – zaplatí méně. Více v článku Seznam Zpráv. Kompletní znění migračního paktu si můžete přečíst na stránkách Evropské komise.
Co znamená intersex / Rozdíl intersex a transgender Odkaz
Intersex je termín označující osoby, které se narodily s pohlavními charakteristikami (genitálie, gonády, chromozomy, hormonální profily), které neodpovídají typickým genderovým definicím mužského nebo ženského těla. Intersex tedy není zdravotní problém, ale zcela přirozená variace lidské biologie. Někdy se pojem intersex chybně zaměňuje s pojmem transgender, intersex se však odlišuje od transgenderu tak, že označuje biologické charakteristiky, které nejsou jednoznačně mužské nebo ženské, zatímco transgender označuje pohlavní identitu, která se liší od pohlaví přiřazeného při narození. Intersex lidé se mohou identifikovat jako muž, žena, obojí, nebo žádné z těchto pohlaví. Jejich pohlavní identita je od narození nezávislá na biologických charakteristikách.
Covidové vakcíny způsobují nízkou porodnost/Za nízkou porodnost může očkování proti covid-19 Odkaz
Informace o tom, že očkování proti nemoci covid-19 způsobuje neplodnost nebo nižší plodnost, není založena na pravdě. Konspirační teorie ohledně vlivu očkování na porodnost se šíří dlouhodobě – již od roku 2021. Jejich popis lze najít např. v článcích Seznam Zprávy nebo iRozhlas. Podrobnější rozbor původu těchto tvrzení vytvořili odborníci z Iniciativy Sníh. Důvody, proč porodnost v přůběhu posledních let klesla, jsou rozmanité, řadí se mezi ně např. společenská a ekonomická situace nebo menší ochota mít děti, jak ve své analýze dokládají články Seznam Zpráv nebo Deníku.cz.
Cílená reklama mi ukazuje stejný produkt dokola / Necílená reklama mi přijde lepší Odkaz
Cílená reklama reflektuje zájmy a preference uživatele, proto se zobrazuje pouze relevantní inzerce. Pokud někdo shání nový automobil a hledá ho na internetu, bude se mu zobrazovat i reklama týkající se aut. Necílená reklama nezohledňuje zájmy uživatele a je tudíž méně relevantní.
Čechům nikdo z dluhů nepomůže, Ukrajincům i bez peněz ano Odkaz
Čeští občané mají přístup k širokému spektru sociálních dávek (např. příspěvek na bydlení, na dítě, rodičovský příspěvek, dávky v hmotné nouzi či příspěvek na péči). Pokud se někdo dostane do finančních problémů, může využít služeb bezplatných dluhových poraden, které se nacházejí napříč celou ČR. Zároveň mohou čeští občané v případě nesnází využít pravidelnou dávku životního minima a kromě toho ještě podporu ve formě příspěvku na bydlení nebo pomoc v hmotné nouzi.
Česko vyplácí důchody Ukrajincům Odkaz
Ukrajinští uprchlíci nemají automatický nárok na český důchod. Aby jakýkoli cizinec mohl v ČR pobírat starobní důchod, musí splnit stejné zákonné podmínky jako čeští občané, a to zejména věk a potřebnou dobu důchodového pojištění (minimálně 35 let), případně další podmínky mezinárodní smlouvy mezi ČR a danou zemí. Česká republika má s Ukrajinou bilaterální dohodu o sociálním zabezpečení (platnou od roku 2009), která umožňuje započítat dobu pojištění odpracovanou v obou zemích. Každý stát pak vyplácí důchod pouze za dobu pojištění získanou na jeho území. To znamená, že pokud například Ukrajinec pracoval 20 let na Ukrajině a 15 let v Česku, Ukrajina mu vyplatí důchod za 20 let a Česko za 15. Uprchlíci s dočasnou ochranou důchod automaticky nepobírají – pokud na něj nemají nárok, nemají žádné „zvláštní“ výhody. To vyvrací i portál České důchody.
Česko-ukrajinská smlouva nás zavazuje k bezpečnostní podpoře Ukrajiny Odkaz
Česko-ukrajinská bezpečnostní dohoda nás k ničemu nezavazuje, jde pouze o formální mezinárodní prohlášení. Více v podcastu Novinek.cz Řetězák.
Česko/Slovensko/Evropa není ve válce, Fiala/Západ nás do ní zatahuje / RU-UA válka není „naše“ válka Odkaz
Česko ani Evropská unie ve válce v konvenčním slova smyslu nejsou, minimálně od roku 2014 však Evropa čelí bezpečnostním hrozbám, které zahrnují různé způsoby útoků. Experti na válečné konflikty opakovaně varují před tzv. hybridní válkou, což je kombinace vojenských a nevojenských prostředků a taktik. Z těch nevojenských jde zejména o psychologické operace a propagandy a další aktivity i kriminálního a teroristického charakteru na území různých států, včetně Česka. Některé hrozby sice válku v zažitém smyslu slova nepřipomínají, avšak pokoušejí se narušit vnitřní bezpečnost států například pomocí tzv. dezinformační války. K čemu slouží dezinformační kampaně, si můžete přečíst také na oficiálních stránkách Ministerstva vnitra ČR.
Český Malín vypálili Banderovci Odkaz
Vypálení obce Český Malín na Volyni 13. července 1943 nespáchali ukrajinští nacionalisté, ale příslušníci německé nacistické okupační armády – konkrétně jednotky policejního pluku SS pod velením Hermanna Fegleina. Tvrzení, že masakr provedla Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), není podloženo důvěryhodnými důkazy a neodpovídá závěrům historického bádání. Jako záminka pro akci nacistů posloužil předchozí útok jedné z ukrajinských povstaleckých skupin na německé vojáky. Při útoku na Český Malín zemřelo 374 osob – převážně českých civilistů, včetně žen a dětí, ale i Ukrajinci, kteří se ve vesnici nacházeli. Masakr přežilo jen několik osob. Událost podrobně mapuje Paměť národa, kde jsou zaznamenány výpovědi přeživších.
Češi kupují drahý plyn od Němců, kteří ho kupují za málo Odkaz
Tvrzení, že Německo přeprodává Česku plyn za uměle zvýšené ceny, je nepravdivé. Ceny plynu jsou určovány tržními mechanismy na evropských burzách a jsou ovlivňovány řadou faktorů, nikoli jednostranným přeprodejem mezi státy. Obchodníci a distributoři v Česku nakupují plyn za ceny, které odpovídají aktuálním tržním podmínkám, a neexistují důkazy o systematickém přeprodávání plynu Německem za vyšší ceny. Německo slouží jako tranzitní země pro dodávky z různých zdrojů, například z Norska nebo LNG terminálů. Jak je to s cenami plynu doopravdy, najdete na webu Manipulátoři.
Češi postavili na UA „provizorní ubytovnu“ Odkaz
Fotografie z ukrajinské obce Pryvilne je mylně označovaná jako „provizorní ubytovací zařízení“. Ve skutečnosti zachycuje modulární zdravotnické středisko postavené českou firmou Promstal a financované vládou ČR v rámci humanitární pomoci. Více v podcastu Novinek Řetězák.
D
Deep state chce překazit Trumpův návrat do úřadu / Co je to tzv. deep state? Odkaz
Pojem „deep state“ označuje konspirační teorii, která předpokládá existenci skryté sítě vládních úředníků a institucí, jež údajně manipulují politickým děním nezávisle na volených představitelích. Tato teorie získala na popularitě během prezidentského období Donalda Trumpa, kdy on a jeho spojenci tvrdili, že tzv. „deep state“ pracuje proti jeho agendě. Nicméně neexistují důkazy podporující existenci takové skryté sítě v americké vládě. Mike Lofgren, bývalý zaměstnanec Kongresu USA, který termín „deep state“ popularizoval, jej původně použil k popisu propojení mezi vládními byrokraty a soukromými zájmy, nikoli jako označení konspirační sítě. V češtině si jeho rozhovor můžete přečíst na iDnesu a v podcastu Novinek.cz Řetězák.
Definice neziskové organizace / Zlé zvrácené neziskovky nám berou peníze Odkaz
Neziskové organizace se zaměřují na různé oblasti. Typově je to ochrana životního prostředí, sociální služby, vzdělání nebo zdravotnictví. Příjmy nezisku jsou znovu použity do jejich činnosti, nikoliv rozdělovány jako zisk, a financování je složeno z různých zdrojů, včetně darů, grantů a veřejných prostředků. Největšími příjemci státních příspěvků jsou sportovní asociace, jako je Fotbalová asociace České republiky a hokejový, volejbalový či lyžařský svaz. Jen dvě neziskové organizace, které se věnují primárně sociální problematice či humanitární pomoci, jsou mezi 10 největšími příjemci příspěvků v ČR, a to organizace Člověk v tísni a organizace Za sklem, která poskytuje pomoc osobám s poruchou autistického spektra a jejich rodinám. Více o tom, co jsou neziskové organizace a komu pomáhají, si můžete přečíst tady.
Definice znásilnění / Souhlas při sexu (to budu muset podepisovat papír?) Odkaz
Česko přijalo definici znásilnění, založenou na absenci souhlasu a na sdělení „Ne znamená ne“. V tuto chvíli už takovou definici přijaly Belgie, Chorvatsko, Kypr, Německo, Řecko, Island, Irsko, Lucembursko, Dánsko, Slovinsko, Švédsko a Velká Británie. Souhlas se musí vztahovat vždy k dané praktice a člověk kdykoli během jakéhokoli aktu může říct, že již nechce pokračovat, a druhá strana tak musí s aktivitou přestat. Jinak se jedná o znásilnění.
Deportace ukrajinských dětí neexistuje, je to jen přesun ruských dětí z východních částí Odkaz
Tvrzení, že deportace ukrajinských dětí do Ruska jsou smyšlené, případně že jde pouze o přesun ruských dětí z východních částí Ukrajiny, nejsou založena na pravdě. Mezinárodní trestní soud v březnu 2023 vydal zatykač na Vladimira Putina a zmocněnkyni pro práva dětí Marii Lvovou-Belovovou kvůli válečným zločinům spojeným s nezákonnou deportací ukrajinských dětí z okupovaných území. Podle oficiálních údajů ukrajinských úřadů bylo od začátku ruské invaze k jaru 2024 odvezeno do Ruska a Běloruska nejméně 19 546 dětí, přičemž mnohé z nich byly následně umístěny do ruských rodin, získaly ruské občanství nebo byly vystaveny tzv. převýchovným programům v rozporu s mezinárodním humanitárním právem a Ženevskými úmluvami, které zakazují přesun civilního obyvatelstva z okupovaného území.
Některé děti byly unášeny pod záminkou evakuace z dětských domovů, jiné odděleny od rodin při tzv. filtračních procedurách. Ruská strana tato tvrzení odmítá, avšak v řadě případů byla deportace zdokumentována i přesné případy identifikovány. Na tyto praktiky opakovaně upozornila OSN, Amnesty International, Human Rights Watch i nezávislá média, například iRozhlas nebo Seznam Zprávy, ze zahraničních pak BBC, Le Figaro a Reuters.
Dezinformace a jejich vliv na soc. vazby / Válčení mezi blízkými, v rodinách / Lidé spolu nemluví kvůli odliš. polit. preferencím atd. Odkaz
Jedním z hlavních cílů dezinformací je narušení důvěry a pospolitosti mezi blízkými. Pokud s někým z rodiny, přátel či kolegů člověk nesouhlasí, je důležité pokusit se společně (byť to může být složité) argumentovat bez vyhrocených emocí. Velmi podrobně o snaze dezinformátorů narušit vztahy mezi lidmi hovořily v podcastu Přes práh socioložka Lucie Jarkovská z Pedagogické fakulty MU a publicistka Irena Buršová.
Dodávání zbraní UA prodlužuje konflikt / Kdo chce posílat zbraně, podporuje zabíjení Odkaz
Rusko zahájilo svou agresi vůči Ukrajině již v roce 2014 anexí Krymu a přímou podporou separatistických sil v Donbasu. Těmito činy agrese Ruská Federace porušila mezinárodní právo a vzájemné bilaterální smlouvy (tzv. Velká smlouva,1997; následná doplňující smlouva o rusko-ukrajinských vztazích, 2004; i tzv. Budapešťské memorandum o bezpečnostních zárukách, 1994), ve kterých se zavázala respektovat hranice a územní celistvost Ukrajiny a zdržet se použití síly. Dne 24. února 2022 přešlo Rusko ze zástupné podpory konfliktu k otevřenému, plnohodnotnému útoku na celou zemi, a to včetně civilních a mezinárodním humanitárním právem chráněných cílů. O zbraně žádá Ukrajina jakožto nezávislý stát proto, aby se této ruské invazi ubránila. Pomoc v obraně není podpora války a naopak bez podpory jiných států by se Ukrajina nacházela v izolované a velmi obtížné situaci. Argument, že dodávání zbraní prodlužuje konflikt a vede k zabíjení, šíří sám agresor. Rusko přitom může okamžitě přestat útočit a válku ukončit. V článku Seznam Zpráv si můžete přečíst o tom, za co Ukrajinci bojují a proč.
Dokument Uloupené Kosovo jako důkaz „zla“ z kosovské strany v rámci jugoslávského konfliktu Odkaz
Dokument Uloupené Kosovo ČT vícekrát nevysílala zejména kvůli drastickým záběrům a problematickému výkladu dějin Jugoslávie, který staví tehdejší Jugoslávii na stranu práva v rámci kosovského konfliktu a bagatelizuje genocidu páchanou Srby na kosovských Albáncích. Kritický pohled přináší například stránky ČT24 nebo Britské listy.
Dvě „neženy” soutěží na Olympijských hrách v Paříži 2024 Odkaz
Dvě boxerky byly v roce 2023 diskvalifikovány z mistrovství světa na základě nikdy nezveřejněných testů a tvrzení ruského prezidenta Mezinárodní boxerské asociace, Umara Kremleva. Přímé důkazy, že Imane Khelif ani druhé boxerky Taiwanky Lin Yu-ting jsou případem transgender ani intersexuality, nebyly zveřejněny. Jedná se o dvě ženy, které bojují v ženském boxerském turnaji. Mezinárodní olympijský výbor stojí za sportovkyněmi a jejich způsobilostí soutěžit. Mohly tedy soutěžit na olympijských hrách v Paříži.
Dítě s nožem ve škole v Domažlicích bylo ukrajinské národnosti Odkaz
Policie potvrdila, že žákyně, která útočila v Domažlicích nožem, byla české národnosti. Více v článku Seznam Zpráv nebo v podcastu Řetězák.
Děti homosexuálních rodičů budou vychovány jako homosexuální Odkaz
Tvrzení, že lidé s homosexuální orientací budou vychovávat homosexuální děti, není podloženo vědeckými důkazy. Naopak, rozsáhlý metavýzkum ukazuje, že sexuální orientace rodičů nemá určující vliv na sexuální orientaci jejich dětí. Děti vychovávané stejnopohlavními páry si vedou emocionálně, sociálně i výchovně stejně, dobře jako jejich vrstevníci z heterosexuálních rodin.
Děti stejnopohlavních rodičů budou trpět/trpí šikanou Odkaz
Důchodový fond byl po sametové revoluci rozkraden Odkaz
Důchodový fond nebyl zrušen ani rozkraden, protože nikdy neexistoval. Původ smyšleného příběhu o fondu pochází z článku z června roku 2012, který byl vydán v komunistických Haló novinách a jehož autorem byl straník Otakar Zmítko. Podrobně to rozebrali na stránkách iRozhlasu a více si můžete přečíst také na webu České důchody.
Důvody psychických problémů u mladistvých / Děti si vymýšlí problémy, jsou křehké sněhové vločky Odkaz
Důvody pro větší rozšíření psychických problémů u dětí a mladistvých mohou být různé – od větších možností diagnostiky přes zrychlené tempo dnešní doby a stres. Svou roli také sehrála pandemie covidu a s ní související přetrhání sociálních vazeb u dětí, dalšími důvody jsou obavy o budoucnost kvůli ekonomice, válkám nebo klimatické změně. Zároveň je velký nedostatek dětských psychologů a psychiatrů.
„Zdá se, že je to směs všeho a že je třeba, aby to naše generace neodsuzovala jako rozmazlenost… Ale abychom se to snažili pochopit. Protože oni mají právo z hlediska svých existencí toto prožívat a cítit. Jako tu klimatickou depresi. Může se to zdát směšné, ale nesmí se mi zdát směšné, že to někdo tak chápe, protože on má ten rastr, kterým to vnímá a je to pro něj důležité a má z toho skutečně obavy,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Cyril Höschl, přední český psychiatr.
E
EAN kódy nám pomůžou odhalit jedovaté potraviny z Ukrajiny / V domovech důchodců se vaří z jedovatých potravin z Ukrajiny Odkaz
Jedovaté potraviny se k nám z Ukrajiny nedováží. Ačkoliv Ukrajina není součástí EU, musí stejně jako další třetí země při dovozu zboží splňovat evropskou legislativu. U živočišných produktů musí poté import schválit Evropská unie a každá zásilka dostat veterinární osvědčení. Nelze navíc poznat zemi původu přes tzv. EAN kódy, European Article Number (číslo pod čárovým kódem). První část kódu, tzv. prefix, je sice přidělen každé zemi, o původu výrobku číslo neřekne skoro nic. První číslice na čárovém kódu totiž označují zemi, kde je výrobce zboží registrován, vyroben může být kdekoliv jinde. Podle nařízení Evropské unie je označení země původu povinné u masa, ovoce a zeleniny, ryb a mořských plodů, medu nebo částečně mléka. Více v pořadu Novinek.cz Řetězák.
EU tajně přidává hmyz do potravin / Pravidla pro hmyz v potravinách v rámci EU Odkaz
Hmyz se řadí mezi tzv. nové potraviny, což je označení pro jídlo, které se nekonzumovalo běžně v rámci EU před 15. květnem 1997. Kvůli tomu musí procházet přísnými kontrolami Evropským úřadem pro bezpečnost potravin a být vždycky velmi dobře označen. Pokud ho nějaký výrobek obsahuje, poznáte to podle seznamu ingrediencí, kde se tyhle produkty označují latinským i českým názvem druhu hmyzu. Více v podcastu Novinek.cz Řetězák.
F
Fakta o klimatu / Globální oteplování neexistuje Odkaz
Vše o změně klimatu, globálním oteplování, vývoji do budoucna a především o vlivu člověka, o kterém panuje všeobecný vědecký konsenzus, si můžete přečíst na webu projektu Fakta o klimatu, mj. v článcích o klimatické změně, vlivu CO2 a o změnách průměrné teploty.
Fico má prsty v Kuciakově vraždě Odkaz
Neexistují žádné důkazy, které by prokazovaly Ficovu účast na vraždě novináře Jána Kuciaka přesto, že Ficova vláda byla spojována s osobami, které Kuciak vyšetřoval. Vražda vyvolala rozsáhlé protesty a Fico nakonec na funkci premiéra rezignoval. Hlavními postavami souzenými za organizaci vraždy byli podnikatel Marián Kočner, který byl zproštěn viny, a Alena Zsuzsová, která byla odsouzena. Více informací o posledním rozsudku si můžete přečíst na webu ČT 24 nebo poslechnout v podcastu iRozhlasu.
Fotka po tornádu místo z UA, ČT šíří dezinformace Odkaz
Jednalo se o technickou chybu způsobenou při sestřihu reportáže, což bylo následně přiznáno a veřejně napraveno. Nejde o dezinformaci, ale o tzv. misinformaci. Misinformace je informace, která je nepravdivá, ale není vytvořena se záměrem způsobit škodu či ke lhaní. Tím se liší od dezinformace, se kterou bývá zaměňována, což je také nepravdivá informace, která je ale šířena s vědomím, že se jedná o nepravdivý obsah a se záměrem uškodit nebo ovlivnit náš úsudek.
Mluvčí České televize i šéfredaktor zpravodajství označili zařazení záběru za nevědomou chybu bez zlého úmyslu. ČT záběry odstranila z online archivu a za chybu se omluvila. Jednalo se o technickou chybu způsobenou při sestřihu reportáže, což bylo následně přiznáno a veřejně napraveno. Tuto interpretaci potvrzuje i analýza Ověřovny, která rozlišuje mezi nechtěnými chybami a cílenou propagandou.
G
Genocida na Ukrajině, Rusko osvobozuje Donbas Odkaz
Argument, že Rusko osvobozuje Donbas a zachraňuje rusky mluvící občany, není založen na pravdě. Symboliku útlaku a genocidy Rusko využívá už od pádu Sovětského svazu (nyní i za pomoci zfalšovaných videí), avšak žádné důkazy o tom, že by Ukrajina páchala od roku 2014 genocidu na ruskojazyčných obyvatelích v Donbasu, neexistují, a jedná se pouze o falešnou záminku pro vpád ruského vojska. Více na stránkách českého zastoupení v Evropské komisi. Podrobně to vysvětlil v březnu 2022 pro Seznam Zprávy Hynek Melichar, politolog z Univerzity Palackého:„Záminku ochrany etnických Rusů údajně diskriminovaných v sousedních zemích ostatně Putin využil již při ospravedlnění invaze do Jižní Osetie v roce 2008 i při anexi Krymu. Tentokrát však Rusové hovořili přímo o genocidě i o údajném použití chemických zbraní Ukrajinci apod. Tvrzení, že na Donbase dochází ke genocidě Rusů Ukrajinci, vychází i z informace, že byly na Donbase objeveny masové hroby. Ukázalo se však, že šlo o zemřelé, které nebylo na přeplněných hřbitovech kde pohřbít, nikoliv výsledek systematického etnického vraždění.“ Kromě toho Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) – které je Rusko členem – od roku 2014 do března 2022 kontrolovala dění na Ukrajině a Donbasu, o čemž pravidelně vydávala reporty (v angličtině). Ani jednou v nich nenazvala násilí páchané na Donbasu, jednou či druhou stranou konfliktu, genocidou.
George Soros prostřednictvím své činnosti ovlivňuje vše Odkaz
George Soros je vzhledem k jeho jmění a židovskému původu hlavní postavou mnoha nařčení. Ta jsou často vystavěna na antisemitském základu. Často v nich podnikatel Soros ztělesňuje nepřítele, ale jeho vliv se přeceňuje. Více na webu Demagog, BBC a v podcastu Řetězák.
Great Reset a Klaus Schwab Odkaz
Nic jako „Velký reset“ v podobě, kterou prezentují konspirační teorie, plánováno není. Konspirační teorie jsou „jen“ teorie, proto pracují v rovině něčeho potenciálního, co není prokázané. Z toho důvodu je těžké je ověřit na základě tvrdých dat a podrobit fact-checkingu – obvykle pracují s přísliby, předpoklady špatné budoucnosti a podobně. V případě „Velkého resetu“ doposud není z důvěryhodných zdrojů známo, že by takové plány existovaly. Více si můžete přečíst na webu Manipulátoři, na anglické Wikipedii a v angličtině na BBC.
Green Deal má za cíl škodit, ne pomáhat / K čemu je GD Odkaz
Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu) je soubor opatření, která mají chránit naši půdu, krajinu a přírodu jako takovou. Mají podpořit přechod na čisté a udržitelné unijní hospodářství, zabránit ztrátě biologické rozmanitosti a snížit znečištění. Cílem je např. zavést čistší formy dopravy, dekarbonizovat energetiku, odstoupit od nebezpečných chemických pesticidů a podpořit mezinárodní spolupráci v oblasti životního prostředí. Záměr Zelené dohody je, aby byla Evropa v roce 2050 klimaticky neutrální. Více na stránkách Evropské komise a webu Fakta o klimatu.
Green Deal podepsala Fialova vláda / kdo podepsal Green Deal? Odkaz
Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) za Českou republiku schválila vláda Andreje Babiše v roce 2019, přičemž na dalších aspektech jejího zavádění se podílela i vláda Petra Fialy, např. v případě balíčku Fit for 55. Česká republika se navíc aktivně zapojila do vyjednávání části těchto návrhů během svého předsednictví v Radě EU. Více v článku iRozhlasu.
Kompletní informace o schvalovacím procesu Green Dealu nabízí stránky EU.
H
HAARP může za povodně v ČR/HAARP ovlivňuje počasí Odkaz
Havel vymyslel termín „humanitární bombardování“ Odkaz
Termín „humanitární bombardování“ použil tehdejší šéf odborů Richard Falbr v diskusním pořadu Sedmička na TV Nova v roce 2004, když zcela mylně interpretoval Havlův rozhovor pro francouzský deník Le Monde z roku 1999, který ho zase převzal od italského La Repubblica. Poprvé použil termín „humanitární bombardování“ český sociolog a pozdější europoslanec Jan Keller. Ten ale tvrdí, že nebyl první a že ho už předtím někde slyšel. Sám Havel tento termín nikdy nepoužil. Více v odpovědi ombudsmana na webu Českého rozhlasu.
Historie izraelsko-palestinského konfliktu Odkaz
Jak probíhal izraelsko-palestinský konflikt napříč historií, si můžete přečíst např. v článku Seznam Zpráv, na stránkách České televize a ve speciálu portálu Novinky.cz. Můžete si také poslechnout rozhovor s odborníkem na problematiku Blízkého východu Markem Čejkou v podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12.
Homosexualita není přirozená Odkaz
Vědecké výzkumy prokázaly, že homosexualita není svobodnou volbou jednotlivců. Jde o soubor genetických, prenatálních, hormonálních a neurobiologických vlivů. Homosexualita se objevuje napříč dějinami, stejně tak je pozorovatelná i v živočišné říši. Fenomén popsali na webu iRozhlas. Jak je to s homosexualitou u člověka a že se psychologicky nejedná o nic nenormálního, vysvětluje iniciativa Jsme fér.
Homosexuálové/LGBTQ+ ohrožují/ničí „tradiční rodinu“ Odkaz
Jak se vyjádřil katolický kněz Tomáš Halík: „Tvrzení, že registrovaná partnerství ohrožují tradiční rodinu, je nesmysl. Tradiční rodinu ohrožují manželské nevěry, alkoholismus, vzájemná neúcta manželů, domácí násilí a hrubost, hon za penězi, působící zanedbávání lásky k dětem a podobné věci, ale nikoliv registrovaná partnerství homosexuálů.“ Diskriminační postoje ohledně LGBT+ rodin spolu s tvrzením, že stejnopohlavní páry ohrožují „tradiční rodinu“ nebo „tradiční společnost“, jsou často motivovány předsudky a nedostatkem informací. Stejnopohlavní manželství a homoparentální rodiny si přejí narovnání práv, aby mohly žít v respektu a bezpečí. Výzkumy ukazují, že děti vychovávané stejnopohlavními páry se vyvíjí stejně dobře jako děti v „tradičních rodinách“. Existuje také mnoho partnerských vztahů nebo jedinců, kteří nežijí v žádném formálním svazku. Rozvodovost tzv. tradičních rodin byla v Česku v roce 2023 36,7 %, někteří lidé tedy vychovávají děti jako sólo rodiče a pojem „tradiční rodina“ nedokážou naplnit přesto, že by třeba chtěli. Zároveň něco jako „tradiční rodina“ již dle sociologů přes 100 let v podstatě neexistuje. Lidé ze stejnopohlavních svazků nemají za cíl nikomu ublížit nebo někoho ohrožovat, pouze si přejí klidný život spojený se všemi lidskými právy.
Humanitární bombardování / Jugoslávci/Srbové byli napadeni vojsky NATO bez záminky Odkaz
NATO zahájilo letecké údery proti Jugoslávii 24. března 1999 v reakci na rozsáhlé násilí a porušování lidských práv páchané na kosovských Albáncích během konfliktu v Kosovu. Cílem operace bylo zastavit humanitární krizi a přinutit jugoslávskou vládu k ukončení represí v Kosovu. Operace proběhla bez schválení Rady bezpečnosti OSN, což vyvolalo mezinárodní debaty o její legalitě. Více na webu ČT24.
I
Imane Khelif je „nežena” / Khelifová je „muž“ a bojuje proti ženám Odkaz
Tvrzení, že Imane Khelifová je ve skutečnosti muž, a proto je úspěšná v ženské boxerské kategorii, je stále předmětem polemiky. Imane Khelifová je podle dostupných oficiálních vyjádření žena, narodila se jako žena a jako žena se od narození identifikuje. Původně se tvrzení o tom, že má Imane Khelifová příliš vysoké hodnoty testosteronu, objevilo od ruského sportovního funkcionáře, prezidenta Mezinárodní boxerské asociace Kremleva, v jeho vyjádření pro ruskou agenturu TASS. Výsledky testu však tvrzení nikdy veřejně nepotvrdily. Imane Khelifová se proti nařčením ohradila a zdůraznila, že dodržuje všechny mezinárodní regulace, které jsou pro účast v ženských sportech stanoveny. Mezinárodní olympijský výbor navíc uvedl v prohlášení, že stojí za sportovkyněmi a jejich způsobilostí soutěžit. Další tvrzení z října 2024 o tom, že Khelifová je muž, rozporoval endokrinolog Jacques Young z pařížské kliniky, který osobně prováděl testy boxerky v srpnu po pařížské olympiádě.
Imane Khelifová má penis a viděli jsme to/Suspenzory a ochranné pomůcky v ženském boxu Odkaz
Tvrzení, že Imane Khelifová má penis, není podloženo žádnými důkazy. Sportovci včetně žen často používají suspenzory a jiné ochranné pomůcky, které jsou vidět i přes dres sportovců. Nemají souvislost s jejich pohlavím. Více v rozboru na webu Manipulátoři.cz.
Islám hraje v životě muslima hlavní roli Odkaz
Nelze říct, že by islám hrál hlavní roli v životě všech muslimů, neboť islám vyznává v současnosti asi 1,9 miliardy lidí. Existují však proudy islámu, kde tomu tak skutečně je – např. radikální salafismus. O něm hovoří přední český arabista Bronislav Ostřanský. Muslim nerovná se být zbožný, bigotní, či fanatický. Připomíná také, že mnoho muslimů se o islám nezajímá. Je to podobné jako u křesťanů, kdy se objeví v kostele na Velikonoce a na Vánoce. Řada muslimů se řídí tak např. pouze stravovacími návyky spojenými s islámem, 20 % muslimů se modlí doma, 20 % chodí pravidelně do mešity a účastní se organizovaného života.
Řada muslimů se podle něj začala zajímat o islám více až v posledních letech v souvislosti s útoky Islámského státu nebo kvůli protimuslimským demonstracím v Evropě. Více v rozboru na iDnes.cz.
Islám je jeden a vždy vybízí k zabíjení bezvěrců Odkaz
Podobně jako křesťanství, i islám měl a má v historii i současnosti spoustu různých forem a podob. Liší se např. mírou sekularizace – např. v Tunisku je islám spíše soukromou věcí každého věřícího, v Saúdské Arábii a v množství jiných států je zase naopak výrazně propojen přímo se státním zřízením. Pokud jde o radikální islám, spadají do této kolonky tzv. salafisté, kteří jsou přesvědčeni, že muslimové musí tam, kam přijdou, zavádět svá pravidla. K salafistům se ale hlásí pouze omezené množství muslimů, kteří se vyčleňují právě radikálními názory. Většina muslimů je přesvědčena, že by muslimové měli poslouchat zákony a pravidla zemí, kde žijí. „Do kolonky muslim tak může stejně dobře zapadnout úspěšný americký akademik nebo podnikatel, ale také pologramotný fanatik v Afghánistánu,“ vysvětluje přední český arabista Bronislav Ostřanský v rozboru islámu v seriálu iDnes.cz.
Islám je v Japonsku zakázaný Odkaz
V Japonsku je garantovaná svoboda vyznání článkem 20 japonské ústavy a v současnosti žije v zemi více než 100 tisíc muslimů, islám patří k nejmenším náboženstvím v zemi (cca 0,15 %). Arabština se na univerzitách normálně vyučuje. Politici z muslimských zemí zároveň pravidelně Japonsko navštěvují, japonský premiér Šinzo Abe např. v roce 2017 pořádal iftar, večerní hostinu muslimů po skončení Ramadánu. Nepravdivé zprávy o zákazu islámu v zemi sahají až do roku 2012. Více o tématu na webu AFP.
Islám vs. islamismus / Islám je nebezpečný / Všichni muslimové jsou islamisti / Islamizace Odkaz
Islám je náboženství, které vzniklo ve 7. století v oblasti dnešní Arábie na základě učení, zjeveného podle islámské historie proroku Mohamedovi. Náboženství je spojeno s osobní vírou a dodržováním etických a morálních zásad. „Islamismus“ je politický pohled, který interpretuje islám jako politický a sociální systém. Usiluje o uplatňování islámských hodnot a principů ve veřejném životě, a to včetně politiky, práva a společenských struktur. Může existovat škála od umírněných politických hnutí až po ty, které pro dosažení svých cílů prosazují radikalismus nebo násilí. Více najdete v článku Českého Rozhlasu.
Izrael zaútočil 7. října sám na sebe, aby mohl podniknout invazi do Gazy Odkaz
Videa, která zpochybňují brutální útok na Izrael 7. října, jsou nepravdivá a vyvrácená nezávislými agenturami. Jak se šíří nepravdivé informace a videa ohledně izraelsko-palestinského konfliktu, rozebírá i (v angličtině) izraelský deník Haarec a např. v komentáři Gity Zbavitelové pro iRozhlas.cz a
Izrael zaútočil na íránskou ambasádu / Izrael spáchal terorismus v Damašku Odkaz
Je pravda, že úder na konzulát v Damašku je považován za porušení mezinárodního práva a např. generální tajemník OSN Antonio Guterres ho odsoudil s tím, že "zásada nedotknutelnosti diplomatických a konzulárních prostor a personálu musí být dodržována ve všech případech". Útok měl za cíl velitele íránských revolučních gard, kteří se podíleli na útocích proti Izraeli v uplynulých letech, podle syrské organizace pro lidská práva (SOHR) byly všechny oběti útoku bojovníci. Podle Izraele nebyl cílem nebyla ambasáda jako taková, ani smrt civilních zaměstnanců. Írán prostřednictvím svých revolučních gard rozšiřuje svůj vliv na Blízkém východě, udržuje vztahy s Hamásem a libanonským hnutím Hizballáh. Íránské revoluční gardy jsou na americkém seznamu teroristických hnutí, stejně jako Hamás a Hizballáh. Všechna tato teroristická hnutí pravidelně podnikají útoky na Izrael a Izrael naopak dlouhodobě útočí na jejich pozice v Sýrii. Více v rozhovoru s analytikem Josefem Krausem na Seznam Zprávách.
J
JFK v Dallasu/Atentát na Kennedyho/Kennedyho zabilo spiknutí Odkaz
Atentát na prezidenta J. F. Kennedyho v Dallasu dne 22. listopadu 1963 byl předmětem rozsáhlého oficiálního vyšetřování. Podle závěrů Warrenovy komise z roku 1964 byl střelcem Lee Harvey Oswald, který jednal sám. Většina historiků a vyšetřovatelů podporuje závěr, že Oswald byl střelcem, i když debaty o možných spolupachatelích přetrvávají. V roce 1979 Výbor Sněmovny reprezentantů pro atentáty (HSCA) připustil možnost druhého střelce, ale další analýzy tuto teorii zpochybnily. Americké úřady zveřejnily většinu dokumentů souvisejících s atentátem. Jak to bylo s atentátem na amerického prezidenta Kennedyho a jeho okolnostmi, si můžete přečíst na stránkách ČT a iRozhlasu nebo poslechnout v podcastu Seznam Zpráv.
Jak dlouho trvá válka na UA? / Válku zahájila Ukrajina / NATO v roce 2014 Odkaz
Ruská vojenská intervence na Ukrajině de facto začala již na jaře 2014, a to anexí Krymu a válkou na Donbase, která začala ovládnutím částí Donbaské a Luhanské oblasti tzv. proruskými separatisty. Tyto síly byly od počátku vyzbrojovány, financovány a částečně i přímo řízeny Moskvou, včetně přítomnosti příslušníků zpravodajské služby GRU a dalších složek ruské armády. Mezinárodní instituce jako EU, NATO, OSN, OBSE i Mezinárodní soudní dvůr označily ruské aktivity od roku 2014 za formu ozbrojené agrese nebo okupace. Vladimir Putin v březnu 2015 v dokumentu ruské státní televize “Krym: cesta domů” otevřeně přiznal, že od začátku konfliktu byli na Krymu a na východu země přítomni ruští vojáci a příslušníci vojenské rozvědky GRU. Západní rozvědky, OBSE a nezávislé investigativní organizace (např. Bellingcat) už od roku 2014 předkládaly důkazy o přímém zapojení ruských vojenských jednotek [(např. sestřelení civilního letu MH17)] (https://www.bellingcat.com/?s=mh17).Více na stránkách Hospodářské noviny či Novinky.cz. 24. 2. 2022 intervence vyústila v plnohodnotnou agresivní válku ze strany Ruska. Dle mezinárodního práva se tedy jedná o nevyprovokovaný akt agrese z ruské strany vůči bránící se Ukrajině. V článku Seznam Zpráv si můžete přečíst, jaké okolnosti vedly ke konfliktu.
Jak se skrze roky vyvíjelo uspořádání Krymu/Referendum z roku 1991 Odkaz
Dne 20. ledna 1991 se na Krymu konalo referendum o obnově Krymské autonomní sovětské socialistické republiky. Hlasovalo v něm přes 80 % oprávněných voličů a 93 % z nich se vyslovilo pro autonomii Krymu v rámci Ukrajinské SSR. Výsledek vedl k obnovení autonomie, ovšem v rámci ukrajinského SSR. Po rozpadu SSSR v prosinci 1991 se Krym automaticky stal součástí nezávislé Ukrajiny. Ukrajinská ústava z roku 1996 výslovně počítá s Autonomní republikou Krym jako nedílnou součástí Ukrajiny. Navíc Rusko a Ukrajina podepsaly v letech 1994, 1997 a 2003 několik bilaterálních smluv a memorand, ve kterých se Rusko zavázalo respektovat územní celistvost Ukrajiny včetně Krymu a nepoužít vůči Ukrajině sílu ani nátlak.
Ruské narativy o tom, že Krym "vždy patřil Rusku", tak ignorují, že i během sovětské éry byl Krym správně začleněn do Ukrajinské SSR. Navíc referendum z roku 1991 legitimovalo jeho autonomii právě v rámci Ukrajiny, nikoli jako samostatnou entitu nebo součást Ruska.
Více o vývoji správy Krymu si můžete přečíst například v přehledu Reflex.cz a o nelegitimitě krymského referenda na ČT24, Novinky.cz, nebo v angličtině na EUvsDisinfo.
Jak víme, že je Protiproud dezinformační? Odkaz
Za dezinformaci označujeme záměrné šíření prokazatelně nepravdivé zprávy. Web Protiproud takové zprávy zveřejňuje a ponechává je zveřejněné i poté, co byly prokázány za nepravdivé, jedná se tedy o dezinformační web. Více ve zprávách Nadační fond nezávislé žurnalistiky, na stránkách iniciativy Nelež a projektu Konspiratori.sk.
Jednání nabízeli Lavrov i Putin Odkaz
Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov opakovaně veřejně deklarovali ochotu k mírovým jednáním s Ukrajinou, nicméně vždy pouze za podmínek, které jsou pro Ukrajinu i její spojence nepřijatelné. Lavrov například v září 2023 prohlásil, že příměří samo o sobě „nic nevyřeší“ a že každá mírová dohoda musí garantovat bezpečnost Ruska a zohlednit nové územní „reality“, čímž myslel anektované ukrajinské oblasti. Putin zase v červnu 2024 jako podmínku zahájení jednání uvedl stažení ukrajinských sil z Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti, tedy i z území, která Rusko plně nekontroluje, a vzdání se úsilí o vstup Ukrajiny do NATO. Tyto podmínky prakticky znamenají kapitulaci Ukrajiny a legitimizaci ruské agrese, což Kyjev i většina mezinárodního společenství odmítá. Z těchto důvodů hodnotí mnozí analytici dosavadní ruské „nabídky“ jen jako diplomatické manévry zaměřené na vnější publikum a snahu přehodit odpovědnost za pokračování války na Ukrajinu, aniž by Rusko bylo ochotno skutečně ustoupit ze svých maximalistických a imperiálních požadavků.
Jód jsou vlastně tablety od Pfizeru Odkaz
Jódové tablety nepochází od Pfizeru, jde o dezinformaci. Více na webu Manipulátoři.
K
Kam uteklo nejvíc UA uprchlíků Odkaz
Dle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nejvíce speciálních víz, konkrétně 1,64 milionu, udělilo Polsko, přičemž dnes se v zemi nachází zhruba 960 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ze zemí, které s Ukrajinou nesousedí, se nejvyšší počet ukrajinských uprchlíků nachází v Německu, a to těsně přes jeden milion. Krajně nejisté zůstávají údaje o počtu uprchlíků mířících do Ruska. Dle lidskoprávních organizací jako Amnesty International jsou totiž mnozí původní obyvatelé Ukrajiny vysídlení do Ruska vedeni jako uprchlíci. Dle odhadů UNHCR se v Rusku nachází přes 1,2 milionu ukrajinských uprchlíků. Více si můžete přečíst na stránkách Člověk v tísni, Statista a Amnesty International.
Kapitán lodi Dali, která narazila do mostu v Baltimoru, byl Ukrajinec Odkaz
Kapitán kontejnerové lodi Dali, která 26. března 2024 narazila do mostu Francis Scott Key v Baltimoru, nebyl Ukrajinec. Ve skutečnosti byl kapitánem lodi indický občan, stejně jako celá posádka čítající 22 členů. Toto potvrdila společnost Synergy Marine Group, která loď spravuje. Falešné tvrzení o ukrajinském kapitánovi vzniklo na základě starého záznamu v databázi BalticShipping.com, kde byl uveden ukrajinský námořník, který na lodi Dali působil jako kapitán v roce 2016. Tento záznam byl mylně interpretován jako aktuální. V době nehody byla loď řízena dvěma americkými lodními piloty, kteří asistovali při navigaci v přístavu. Oba jsou občany USA. Více v angličtině v rozboru AP News.
Kazetová munice je zakázána / Co je to kazetová munice? / Kdo zakázal Odkaz
Kazetová munice není plošně zakázaná, ale její použití upravuje Úmluva o kazetové munici (Convention on Cluster Munitions) z roku 2008, kterou dosud ratifikovalo více než 120 států. Tato úmluva zakazuje výrobu, používání, skladování i transfer tohoto typu zbraní. Rusko, Ukrajina, ale ani např. Spojené státy však tuto úmluvu nepodepsaly, a tedy se jí právně neřídí. Z tohoto důvodu jejich použití kazetové munice není v rozporu s mezinárodním právem, které by je zavazovalo, ačkoli lidskoprávní organizace jako Amnesty International či Human Rights Watch její použití dlouhodobě kritizují kvůli vysokému riziku zranění civilistů – zejména kvůli tzv. nevybuchlé submunici, která může zůstat na místě po konfliktu. Více informací najdete např. na webu iRozhlas.
Každý muslim je Arab Odkaz
Arabů je v muslimském světě menšina, tvoří asi čtvrtinu populace. Nejvíce muslimů žije v Indonésii, Bangladéši, Indii a Pákistánu a arabštinu neovládají, za Araby se nepovažují a často se proti Arabům i vymezují. Zdroje napětí jsou mnohdy historické, etnické i náboženské – jde např. o vztahy mezi Peršany, Turky a Araby, mezi sunnity a šíity atd. Napětí může být i mezi místními výklady islámu, mezi konzervativním a modernějším pojetím islámu. Arabština má ovšem v muslimském světě výsostné postavení, je historicky důležitá a je jazykem Koránu. Více v rozboru iDnes.cz.
Každý terorista je muslim / Muslimové provádějí většinu teroristických útoků v Evropě a ve světě Odkaz
Islámští teroristé se sice islámem zaštitují, z následných rozhovorů s pachateli však vyplývá, že v některých případech ani islám a Korán pořádně neznají, ale využívají jej pouze náboženství k legitimizaci svých odpudivých činů. Samotní muslimové se vůči nim vymezují, protože jim teroristé komplikují život a integraci do evropské společnosti. Podle dat Europolu bylo v letech 2020–2022 spácháno 56 teroristických útoků, pouze 13 (v roce 2022 jen 2) z nich připadá na džihádismus/islamistický terorismus. Ten musí sám o sobě mít záměr definovaný náboženským jazykem, stejně jako v případě křesťanů, terorismus nelze označit v případě, že je útočník křesťan/muslim, jako křesťanský/muslimský.
Kdo byl Stepan Bandera? Odkaz
Stepan Bandera (1909–1959) byl ukrajinský nacionalista a vůdce frakce Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN-B), která usilovala o nezávislost Ukrajiny v období 2. světové války. Jeho činnost je dodnes velmi kontroverzní – část Ukrajinců jej vnímá jako symbol boje za svobodu, zatímco jiní upozorňují na kolaboraci jeho stoupenců s nacisty. V roce 1941 Bandera vyhlásil nezávislost Ukrajiny, což vedlo k jeho zatčení gestapem – později byl internován v koncentračním táboře Sachsenhausen. Po válce žil v exilu a byl v roce 1959 zavražděn sovětskou tajnou službou KGB. V roce 2010 mu prezident Viktor Juščenko udělil titul Hrdina Ukrajiny, který byl o rok později zrušen soudem s odůvodněním, že Bandera nikdy nebyl občanem Ukrajiny. Jeho odkaz je zejména dnes zneužíván ruskou propagandou, která jej často vykresluje jako symbol údajného nacismu celé Ukrajiny a zneužívá jej k dehumanizaci Ukrajinců a ospravedlnění své agresivní války. Podrobněji o jeho životě píše Český rozhlas.
Kdo smí pobírat výchovné? Odkaz
Na výchovné ve výši 500 korun má od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu. Více na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Kdyby se neposílaly peníze na Ukrajince, je na důchody / Valorizace důchodů nebude kvůli Ukrajincům Odkaz
Výdaje na důchody a výdaje na pomoc Ukrajině spolu věcně nijak nesouvisí. Výdaje státu a samospráv (obcí a krajů) na zvládnutí války na Ukrajině činí 28,5 mld. Kč (leden 2023). Z toho podíl státního rozpočtu (ze kterého jsou rovněž vypláceny důchody) je 22,4 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že v uplynulém roce našlo v ČR práci již 190 000 uprchlíků z Ukrajiny a aktuálně je v pracovním procesu 94 000 z nich, odvedli dle údajů MPSV tito pracovníci zpět na daních a povinném sociálním a zdravotním pojištění zatím už cca 8 mld. Kč. Další část pomoci, kterou jsme Ukrajině jako stát dodali, nám proplácí také NATO a Evropská unie ve formě kompenzací. Jednorázový výdaj na mimořádnou valorizaci k 1. 6. 2023 by sice činil 18,9 mld. Kč, nicméně bez změny valorizačního mechanismu by tyto výdaje dosáhly jen v roce 2024 už 26,4 mld. Kč, a v příštích 10 letech by se jednalo až o 600 mld. Kč. Stále také platí, že úprava valorizačního mechanismu rozhodně neznamená, že by důchodcům dopad inflace nebyl kompenzován. Důchodci jsou v tuto chvíli naopak skupinou obyvatel, které je inflace kompenzována nejvíce.
Kolik Ukrajinců je v ČR? / Ukrajinci tvoří 20 % populace Česka Odkaz
Ukrajinci tvoří přibližně 5 až 6 % populace České republiky. K 30. dubnu 2024 žilo v České republice podle dat Ministerstva vnitra celkem 561 829 občanů Ukrajiny s různými typy pobytových oprávnění, z toho zhruba 319 tisíc osob mělo dočasnou ochranu udělenou po ruské invazi v roce 2022. Další desítky tisíc Ukrajinců pobývají v Česku na dlouhodobá nebo trvalá víza, často v souvislosti s prací nebo rodinou. Ukrajinci tak tvoří největší cizineckou komunitu v ČR, avšak i při započítání všech kategorií pobytů tvoří cca 5,2 % z celkové populace České republiky (cca 10,5 milionu obyvatel). Více například na stránkách Českého statistického úřadu
Kolik je v Česku ukrajinských uprchlíků? Odkaz
K 31. březnu 2025 bylo v České republice evidováno celkem 364 602 osob s udělenou dočasnou ochranou v souvislosti s válkou na Ukrajině. Tito lidé tvoří přibližně 3,6 % populace ČR. Vedle válečných uprchlíků v Česku žije i 90 600 Ukrajinců s přechodným pobytem a 111 700 s trvalým pobytem. Celkově tedy v zemi pobývá přes 566 000 ukrajinských občanů.
Podle odhadů by v Česku mohlo trvale zůstat až 260 000 ukrajinských uprchlíků, což by mělo pozitivní dopad na trh práce, zejména v sektorech s nedostatkem pracovníků, jako jsou stavebnictví, průmysl a služby. Již v roce 2024 totiž ukrajinští uprchlíci odvedli na daních a odvodech o cca 8 miliard korun více, než kolik obdrželi v rámci humanitární podpory, a Ukrajinci v Česku tak již i přispívají např. do důchodového systému na české důchodce. Aktuální a podrobné statistiky o počtu ukrajinských uprchlíků v Česku jsou dostupné na webu Ministerstva vnitra.
Kontext současného izraelsko-palestinského konfliktu Odkaz
Současná fáze izraelsko–palestinského konfliktu započala 7. října 2023 po teroristickém útoku hnutí Hamás na Izrael v blízkosti pásma Gazy. Mezinárodní veřejnost odsoudila teroristické útoky Hamásu na Izrael, ale zároveň kritizuje postup vlády premiéra Netanjahua, který má za následek obrovské množství obětí a nelidské podmínky pro civilisty v Gaze. O důležitých aspektech a kontextu současného izraelsko-palestinského konfliktu se můžete dočíst např. v rozhovoru Českého rozhlasu Plus s expertem Břetislavem Turečkem nebo v rozhovoru s Irenou Kalhousovou, ředitelkou Herzlova centra izraelských studií na FSV UK, v podcastu 5:59 Seznam Zpráv.
Korespondenční volba znamená větší šanci pro podvody, a proto ji některé státy zakázaly/Problémy při korespondenční volbě v Rakousku Odkaz
Není dokázáno, že by korespondenční volba vedla k podvodům. Informace, že ji některé státy zakázaly, není založena na pravdě. Nejčastější mýty o korespondenční volbě v některých státech rozebírá analýza na CEDMOHub, příklad rakouských prezidentských voleb zase rozebírá iRozhlas a problematikou v USA se zabývají Lidové noviny.
Korán nabádá k zabíjení bezvěrců Odkaz
Súra 2:191 bývá nejčastěji vytrhávána z kontextu, navazuje na súru 2:190, která stanovuje přísné podmínky, za kterých může vyznavač islámu k tomuto kroku přistoupit – může tak dle Koránu ale učinit pouze tehdy, pokud je na něj samotného zaútočeno. Radikální výklad této súry používají islamisté, kteří ale nereprezentují většinovou muslimskou populaci. Více o tom, jaký je rozdíl mezi islámem a islamismem, najdete v článku Českého rozhlasu.
Kosovo v porovnání s Ukrajinou Odkaz
Porovnávat Krym či Donbas s Kosovem není správně, jde o úplně jinou geopolitickou situaci.
K jednostrannému vyhlášení kosovské státnosti – a pozdějšímu uznání ze strany 110 členů OSN – přišlo až dávno poté, co region zpustošila krvavá občanská válka v devadesátých letech, při které došlo i k etnickým čistkám na úkor kosovských Albánců ze strany Srbů. Předcházelo mu desetiletí mezinárodní správy a mezinárodních jednání o statutu Kosova. Naproti tomu na Ukrajině žádná válka nebyla, dokud v roce 2014 nezačala ruská vojenská agrese, kdy ruské „separatistické jednotky“ jednoduše obsadily území a záhy začaly původním obyvatelům rozdávat ruské pasy. Taky doba mezi ruskou vojenskou operací a anexí Krymu prostřednictvím nelegálního referenda v roce 2014 činila 20 dní. Referenda v roce 2022 na východě Ukrajiny byla ohlášena jen několik dní předem, a to počas ostrého válečného konfliktu s Ruskem. Referenda na Krymu a Donbase se nedají považovat za směrodatná, nebyli u nich přítomni nezávislí pozorovatelé a lidé na Donbase byli nuceni hlasovat se zbraní ve tváři nebo byla sbírána jejich jména, pokud odmítli hlasovat prorusky. Šlo pouze o PR ruské propagandy. U obou referend navíc bylo množství hlasů pro připojení k Rusku nesmyslné (kolem 97 % až 99 %). Zároveň např. z Donbasu už spousta lidí od roku 2014 utekla a zůstali spíše ti prorusky smýšlející.
Tj. vůbec se nejednalo o stejné případy, na jedné straně se Ukrajina bránila ruské agresi (maskované jako podpora separatistů), na druhé straně se Srbsko za pomocí genocidy kosovských Albánců snažilo udržet část jugoslávského území.
Více na webu ČT24 a v angličtině na EUvsDisinfo.
Kritika Izraele rovná se antisemitismus / Je v pořádku kritizovat Izrael, ale kritika musí odsuzovat teroristické činy Hamásu Odkaz
Kritika Izraele neznamená antisemitismus, musí být ale ve vztahu k současnému konfliktu věcná. Může zahrnovat kritiku postupů izraelské armády v pásmu Gazy, neřešení humanitární krize v Gaze, politiky premiéra Netanjahua a její vyhraněnosti ke krajní pravici. Např. v průzkumu Times of Israel kritizuje politiku Netanjahua až 80 procent Izraelců. Více v rozhovoru iRozhlasu s Janem Charvátem, expertem z Fakulty sociálních věd UK na extremismus, který vysvětluje podstatu antisemitismu a jeho původ.
Izraelská veřejnost sama rozlišuje, že ne všechno protiizraelské je zároveň antisemitské. Antisemitismus je ovšem ve světě na vzestupu, což dokazují např. Davidovy hvězdy nakreslené na dveřích židovských obyvatel Berlína a jiných německých i evropských měst, a také antisemitská hesla na palestinských demonstracích ve světě.
Kvůli Ukrajincům v Česku rapidně stoupla kriminalita / Ukrajinci páchají skoro každý den trestné činy Odkaz
Podle údajů Ministerstva vnitra a Policie ČR sice počet trestně stíhaných Ukrajinců v absolutních číslech po roce 2022 vzrostl, to je však důsledkem toho, že jejich celkový počet v Česku prudce narostl (na více než 600 tisíc). Podíl trestně stíhaných Ukrajinců na celkové komunitě však klesl a v roce 2023 dosáhl nejnižší úrovně za několik let. Nejčastěji trestnou činnost páchají v ČR dlouhodobě občané Slovenska, následování občany Vietnamu a Ukrajiny. Podle CEDMO i Seznam Zpráv se naprostá většina ukrajinských uprchlíků chová zákonně. Data neprokazují žádný plošný nárůst kriminality způsobený jejich přítomností.
Kyjevská Rus je kolébkou ruské kultury Odkaz
Tvrzení, že Kyjevská Rus je kolébkou ruské kultury, není zcela přesné a bývá často zneužíváno k legitimizaci ruských nároků na Ukrajinu. Kyjevská Rus vznikla koncem 9. století a zanikla ve 13. století po mongolské invazi. Její centrum leželo na dnešním území Ukrajiny a běloruská a ukrajinská historiografie ji často považují za svůj státní a kulturní počátek. Moskevské knížectví, z něhož se později vyvinulo carské Rusko, vzniklo až jako jeden z nástupnických států Kyjevské Rusi a získalo moc díky spolupráci s mongolskou Zlatou hordou, která mu udělila výsadu výběru daní. Teprve v průběhu 15. a 16. století se Moskva začala stylizovat jako dědička pravoslavné a státní tradice Kyjevské Rusi. Z hlediska kulturní a jazykové kontinuity je však Ukrajina geograficky, jazykově i nábožensky přímější dědičkou Kyjevské Rusi. Historikové často upozorňují, že přisvojování si tohoto dědictví ze strany Ruska je spíše politickým narativem než věcně podloženou historickou realitou. Více se dozvíte na stránkách [iRozhlasu] (https://plus.rozhlas.cz/karel-hvizdala-kyjevska-rus-je-starsi-nez-ruska-knizectvi-8696442), v textu University of Rochester nebo např. v práci historika Serhije Plokhyho „The Gates of Europe” (2015).
Kyjevský pakt / Fiala a Zelenskyj uzavřeli dohodu Odkaz
Premiér Petr Fiala a prezident Volodymyr Zelenskyj uzavřeli dohodu o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé podpoře mezi Českou republikou a Ukrajinou dne 18. července 2024 na summitu Evropského politického společenství ve Velké Británii. Tato dohoda, která má platnost deset let, není právně závaznou mezinárodní smlouvou, ale představuje pouze politickou deklaraci pro budoucí spolupráci. Dohoda se zaměřuje na bezpečnostní a obrannou spolupráci, ale také spolupráci hospodářskou, kdy české firmy mají příležitost zapojit se do poválečné obnovy Ukrajiny. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zdůraznilo, že podpora napadené země v obraně proti agresorovi nedělá z podporovatele stranu konfliktu.Více například na iRozhlasu, Seznam Zprávách nebo ČT24.
Křivé obvinění/odložené případy z kauzy Dominik Feri Odkaz
Policie žádnou z vypovídajících žen nezačala stíhat kvůli křivému obvinění. Odložené případy neznamenají, že dotyčné lhaly a popisované věci se tak nestaly. Důvodem odkladu je např. to, že nemusely být naplněny znaky trestného činu znásilnění, jak to vykládá v současnosti zákon, o jehož změnu se nyní vede politická debata. Zároveň nedostatek důkazů ještě neznamená, že se znásilnění nestalo. Více například na webu E15.
L
LGBTQ+ lidé jsou promiskuitnější než heterosexuálové Odkaz
Není nijak prokázáno, že by členové LGBTQ+ byli promiskuitnější než heterosexuálové. Více na stránkách organizace Jsme fér.
LGBTQ+ lidé si nepřejí manželství pro všechny Odkaz
Každý má právo na názor a nezáleží na tom, jaké je orientace. Podle studie Být LGBTQ+ v Česku 2022 by zavedení manželství pro všechny uvítalo 98 % dotázaných queer lidí. Zároveň je dle průzkumu Organizace GLOBSEC pro manželství LGBTQ párů také většina Čechů obecně.
LGBTQ+ nemají právo na manželství, protože nemohou mít děti Odkaz
Manželství není pouze o reprodukci, ale i o závazku, lásce, podpoře a péči. Omezovat právo na manželství na základě biologických možností reprodukce by mohlo být bez ohledu na sexuální orientaci diskriminační vůči těm, kteří se rozhodnou děti nemít nebo nejsou schopni mít biologické potomky. Stejnopohlavní páry navíc dle výzkumů mohou zaručit dětem stejnou péči a lásku jako heterosexuální páry. Více také v publikaci Sociologického ústavu Akademie Věd České republiky.
LGBTQ+/Menšiny nám diktují, jak máme žít, jak se máme chovat / Proč se odlišnost „propaguje"? Odkaz
Ve společnosti existuje různorodost a rozmanitost. Každý jedinec má právo na svou identitu a orientaci. Po celém světě se postupně zvyšuje důraz na inkluzivitu a respekt k různým sexuálním orientacím a genderovým identitám. Cílem tohoto posunu je vytvořit prostředí, ve kterém se každý člověk cítí přijat a respektován, bez ohledu na svou sexuální orientaci. Více se tématu věnují také na Ústavu politologie FF UK.
Ledová plocha v Arktidě se zvětšila oproti roku 2012, je to důkaz, že není globální oteplování Odkaz
Množství ledu v Arktidě se dlouhodobě zmenšuje. Argument, že v roce 2012 bylo méně ledu, je zavádějící, neboť došlo k historicky nejmenší pokrývce ledu v době měření. Z dlouhodobého hlediska v létě taje čím dál více ledu, zatímco v zimě voda nestíhá zamrzat. Led je navíc v posledních letech příliš tenký a slabý, aby vydržel teplejší měsíce, soustavně tak dochází k jeho úbytku. Stav ledu se navíc v průběhu roku mění a pravidelně kolísá. Více na Demagog.cz nebo v podcastu Řetězák.
Lipavský vyhodil Druláka Odkaz
Prof. Drulák za ministra Lipavského na ministerstvu již nepůsobil. Podle informací, které poskytl mluvčí MZV Daniel Drake pro Novinky.cz, skončil již 31. ledna 2020, kdy byl ministrem zahraničí Tomáš Petříček. Na Ústavu mezinárodních vztahů Drulák skončil na začátku roku 2023.
Logo žabky na potravinách znamená hmyz nebo chemikálie Odkaz
Logo žabky na potravinách neznamená příměs chemikálií nebo hmyzu. Logo patří organizaci Rainforest Alliance, která byla založena v roce 1987 za účelem ochrany tropických pralesů. Dnes se snaží, aby byl dodržován zákaz dětské práce a aby nedocházelo k vykořisťování dělníků na farmách. Rovněž je mylná i informace, že by organizace spadala pod nadaci Billa a Melindy Gatesových. Více na stránkách iRozhlasu, e-bezpečí.cz a Novinkách.
Léčba homosexuality / Homosexualita je nemoc Odkaz
Pokusy o „léčbu" homosexuality byly neúspěšné, neboť se nejedná o nemoc. Jde o jednu z přirozených forem sexuality. Homosexualita přestala být oficiálně považována za nemoc 17. května 1990, kdy byla Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyjmuta ze seznamu duševních chorob. Tento den byl později prohlášen Mezinárodním dnem boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Více také na webu Jsme fér.
M
MH17 si sestřelili Ukrajinci sami/Jak to bylo se sestřelením letu MH17? Odkaz
Let MH17 Malaysia Airlines byl 17. července 2014 sestřelen nad územím východní Ukrajiny, které tehdy ovládali proruští separatisté. Podle Mezinárodního vyšetřovacího týmu, složeného z expertů z Nizozemska, Austrálie, Belgie, Malajsie a Ukrajiny, bylo letadlo zasaženo střelou vypálenou z ruského protiletadlového systému Buk. V roce 2022 odsoudil nizozemský soud tři osoby: dva ruské důstojníky a velitele proruských separatistů k doživotnímu trestu za účast na sestřelení letadla. Vyšetřování prokázalo, že systém Buk byl přepraven z Ruska, použit k útoku a následně vrácen zpět. Tvrzení, že MH17 sestřelili Ukrajinci sami, je nepravdivé a mnohokrát vyvrácené nezávislými experty i forenzními analýzami záběrů a komunikace ze dne útoku. Více si můžete přečíst například na ČT24, iRozhlasu nebo v investigativě skupiny Bellingcat.
MH370, konspirační teorie kolem letu a jeho osud Odkaz
Macron koksoval při jednáních ohledně Ukrajiny Odkaz
Macron na stole při jednáních s ostatními evropskými lídry drogy neměl. Na stole ležel pouze kapesník a dřevěné míchátko. Více na Novinkách.
Manipulace voleb v Rumunsku v roce 2024 a 2025 Odkaz
První kolo prezidentských voleb v Rumunsku bylo zrušeno rozhodnutím rumunského ústavního soudu z důvodu podezření tajných služeb dne 6. prosince 2024. Stalo se tak na základě ovlivňování voličů neoznačenou politickou kampaní na sociálních sítích. Zprávy naznačovaly i ovlivnění voleb třetích zemí, nepřímo zmiňující Rusko. Toto podezření se doposud nepotvrdilo. Rumunská prokuratura obvinila z kupování hlasů Bogdana Peschira, největšího sponzora vítězného kandidáta zrušeného prvního kola, Călina Georgesca. Peschir byl obviněn z vytvoření účtů, jež byly vytvořeny v letech 2022 a 2023 a měly vygenerovat přes 2,1 milionu komentářů podporujících Călina Georgesca. Peschir zároveň nakupoval hlasy v rumunské komunitě v zahraničí i podporu influencerů. Více v článku webu Investigace.cz.
Manželství pro všechny nemá většinovou podporu ve společnosti Odkaz
Podle údajů iniciativy Jsme fér mělo manželství pro všechny podporu 65 procent podle posledního rozsáhlého průzkumu z roku 2021. Organizace GLOBSEC nedávno vydala nový průzkum, podle kterého podporuje manželství LGBT párů 72 % Čechů, je to nárůst o 16 % od roku 2020 a 7 % od roku 2021. Zde také najdete nejnovější průzkum k manželství pro všechny od CVVM z poloviny roku 2023.
Manželství znamená podle jazyka muž a žena/Manželství je staré slovo, které používáme pro svazek muže a ženy dlouhodobě/Manmanství a ženženství Odkaz
Význam slova manželství by se dal podle Etymologického slovníku (Rejzek et al., 2015) vykládat jako „smlouva“ nebo „dohoda“, jeho původ však nelze jednoznačně doložit. Nelze prokázat, že část slova „man-“ je odvozen od germánského muž, ve slovanském prostředí šlo pravděpodobně o slovo ‚malžena‘ (podle některých výkladů od slov mladá žena, ale výklad je nejistý). O etymologii a sémantice slova si můžete přečíst zde.
Masakr v Oděse jako důkaz genocidy ruského obyvatelstva na Ukrajině Odkaz
Dne 2. května 2014 došlo v ukrajinské Oděse dle Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU) a Mezinárodního poradního panelu Rady Evropy k násilnému a tragickému střetu, když přibližně 300 dobře organizovaných proruských příznivců napadlo pochod asi 2 000 proukrajinských demonstrantů, kteří podporovali jednotu Ukrajiny a tehdejší hnutí Euromajdan – mezi nimi byla kromě místních obyvatel i skupina radikálních fotbalových chuligánů, fanoušků klubů Černomorec Oděsa a Metalist Charkov. Dle svědků byli proruští příznivci maskovaní, přičemž někteří měli i střelné zbraně. Policii se nepodařilo dva tábory od sebe oddělit a střet vyvrcholil večer kolem sedmé hodiny, když se skupina proruských příznivců zabarikádovala v místním Domě odborů. Podle výpovědí očitých svědků, pozorovatelů mise OSN i podle mnohých médií po sobě obě skupiny střílely a házely kameny a Molotovovy koktejly, které následně způsobily požár budovy – dodnes není jasné, která strana použila zápalné láhve jako první. Než dorazili hasiči, trvalo to více než 40 minut, během nichž přišlo o život 42 lidí (32 bylo uvězněno a nemohlo opustit budovu a 10 zemřelo při pokusu vyskočit okny). Přesný sled událostí a podrobnosti o původu požárů zůstávají sporné, s protichůdnými výpověďmi zúčastněných stran. Rada Evropy i OSN sice později označily následné vyšetřování události ukrajinskými složkami za nedostatečné a zaujaté, celý incident se však stal nechvalně známým hlavně díky ruské propagandě, která z něj udělala jeden z klíčových momentů údajného ukrajinského utlačování rusky mluvící menšiny (připomeňme, že k této události došlo několik měsíců po anexi Krymu a jen několik dnů před „referendy“ na Donbase). Událost byla ruskými médii a propagandisty opakovaně interpretována jako úmyslné upalování nevinných lidí zaživa „ukrajinskými fašisty“. Dle zprávy Mezinárodního poradního panelu Rady Evropy neexistují žádné důkazy o tom, že by byly požár nebo žhářství předem plánované.
Více najdete v angličtině na stránkách OSN, MythDetector a Deutsche Welle.
Masaryk nechal střílet do dělníků, tzv. duchcovský masakr Odkaz
To, že Masaryk nechal střílet do dělníků, je historický nesmysl, jak rozebrali na webu Českého rozhlasu. Pochod dělníků z Ledvic do Duchcova nebyl do Duchcova v místech duchcovského viaduktu vpuštěn. Četnictvo mělo za úkol zabránit vstupu protestujících do města, což vedlo ke konfrontaci u duchcovského viaduktu. Kvůli špatně zvládnuté situaci a panice nezkušeného četnictva, které do davu začalo střílet, byli zabiti čtyři lidé a desítky dalších byly zraněny. Tragédii později využila komunistická propaganda k vytvoření narativu o údajné brutalitě první republiky vůči dělníkům. Více také v podcastu Novinek.cz Řetězák.
Miroslav Kříženecký a jeho informace o Petru Pavlovi Odkaz
Miroslav Kříženecký, kandidát KSČM na prezidenta v roce 2003, šíří zavádějící informace, které obsahují několik lží a polopravd. Podrobně to rozebrali Seznam Zprávy a Manipulátoři.
Miroslava Němcová jako zlodějka rohlíků Odkaz
Pomluva o krádeži rohlíků se rozšířila v roce 2006 po jednání ve Sněmovně, kde David Rath útočil na tehdejší předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou. Během jednání řekl: „V čele Sněmovny by měl být člověk, který je vzorem nadhledu a velkorysosti, a ne člověk, který krade v samoobsluze rohlíky.“ Avšak neexistují žádné relevantní zdroje, které by toto tvrzení potvrdily. Více na webech Manipulátoři a Novinky.cz.
Miroslava Němcová tweet o blokádě Leningradu napsala, ale posléze ho smazala Odkaz
Tweet Miroslavy Němcové je falešný, o blokádě Leningradu nepsala. Falešný tweet se prokazatelně začal šířit z účtu Spetsnaz 007 na síti X, který dlouhodobě šíří neověřené informace. Podrobně to rozebírají Seznam Zprávy a iRozhlas.
Mrtví voliči pomohli vítězství Joea Bidena v amerických volbách v roce 2020/Zfalšované volby přes mrtvoly Odkaz
Mrtví voliči nepomohli zfalšovat americké volby. Za zesnulými voliči stojí zejména překlepy ve jménech a chyby při sčítání, které ale zastupují velmi malé množství hlasů a na celé volby neměly vliv. Více v článku iRozhlasu.
Musk zabránil, aby se vyplácely důchody lidem s věkem 150 let Odkaz
Muskovo tvrzení není pravdivé. V roce 2024 vyplácela americká Správa sociálního zabezpečení důchody přibližně 68 milionům lidí. Přestože Musk neuvedl zdroj, jeho čísla pravděpodobně pocházejí z interního systému Numident, který shromažďuje údaje o držitelích průkazů sociálního zabezpečení. Tato čísla se obvykle přidělují krátce po narození, ale mohou je získat i noví přistěhovalci či zahraniční pracovníci. Výplaty důchodů se neřídí jednoduchou databází bez kontroly zemřelých – podle interního manuálu Správy sociálního zabezpečení se dávky automaticky zastavují u osob starších 115 let. Více uvádí AFP, Seznam Zprávy a podcast Novinek.cz Řetězák.
Muslimové a Palestinci bojovali za Hitlera Odkaz
Ačkoliv skutečně za nacistické Německo ve 2. světové válce někteří muslimové bojovali, stále existovala muslimská většina, která bojovala za Francii, Američany i SSSR. Vojáků muslimského vyznání bylo např. jen v sovětských jednotkách sedmkrát více než v jednotkách států Osy a jejich spojenců. Podrobně rozebírá muslimské vojáky za 2. světové války politolog Marek Čejka na svém blogu.
Muslimové expandují do Evropy, protože ji chtějí ovládnout Odkaz
Muslimové nechtějí ovládnout Evropu, ačkoliv se tak může z výroků radikálních islamistů zdát. Důvody přítomnosti muslimů v Evropě jsou různé, stejně jako je pestrý jejich etnický původ a jejich vztah k víře. Hovoří různými jazyky a netvoří žádnou souvislou náboženskou obec, nemalá část víru předků ani nepraktikuje či zcela ztrácí. V Rusku, na Ukrajině a na Balkáně žijí muslimové po staletí. Někteří přišli v období dekolonizace, po 2. světové válce pak mířili do Evropy jako vítaná pracovní síla na základě mezivládních dohod. K dalším důvodům pak náleží slučování rodin, útěk před politickou represí či válečnými konflikty nebo individuální pragmatické důvody jako vidina lepších životních a pracovních podmínek pro sebe a své potomky. Základní je pro muslimy v tomto případě jejich osobní motivace. Více v rozboru iDnes.cz o islámu.
Muslimové převálcují Evropany, protože mají více dětí / Porodnost muslimů v porovnání Odkaz
Islám je jedno z nejrychleji rostoucích náboženství na světě, převážně kvůli velké porodnosti v muslimských zemích. Po příchodu muslimů do Evropy je ale situace jiná: spousta muslimů se v Evropě přizpůsobí demografické většině a jejich porodnost se snižuje na stejnou evropskou úroveň, protože je pro ně více dětí zátěží. Porodnost dokonce klesá i v zemích, jako jsou Írán a Jordánsko. Více v rozboru iDnes.cz o islámu.
Mýtus o slibu nerozšiřování NATO Odkaz
Západ žádný mezinárodně-právně závazný slib o „nerozšiřování NATO“ Rusku nedal. NATO má navíc takzvanou „politiku otevřených dveří“, která znamená, že NATO nevyhledává nové členy, pouze je otevřené členství států, které chtějí sdílet hodnoty a poslání NATO. Více informací najdete na stránkách Českého rozhlasu nebo v angličtině na webu Harvard Law Today a na webu NATO
Mýty a fakta o izraelsko-palestinském konfliktu Odkaz
Současná fáze izraelsko–palestinského konfliktu započala 7. října 2023 po teroristickém útoku hnutí Hamás na Izrael v blízkosti pásma Gazy. Mezinárodní veřejnost odsoudila teroristické útoky Hamásu na Izrael, ale zároveň kritizuje postup vlády premiéra Netanjahua, který má za následek obrovské množství obětí a nelidské podmínky pro civilisty v Gaze. Ohledně teroristických útoků 7. října se vyrojila i řada nepravdivých videí – platí to např. pro záběry, které prokazatelně pocházely ze Sýrie a Maroka. Nepotvrdila se ani informace o vyřezávání dětí z těhotných žen, pečení dětí v troubě, ani jejich dekapitace v kibucech, na které teroristé z Hamásu zaútočili. O důležitých aspektech a kontextu současného izraelsko-palestinského konfliktu se můžete dočíst v rozhovoru Českého rozhlasu Plus s expertem Břetislavem Turečkem, v rozhovoru s Irenou Kalhousovou, ředitelkou Herzlova centra izraelských studií na FSV UK, nebo v podcastu 5:59 Seznam Zpráv. O historických aspektech a kontextu izraelsko-palestinského soužití se můžete dočíst např. v přehledu iRozhlasu. Řeší se také porušování mezinárodního práva ze strany Izraele, ke kterému dle expertů prokazatelně dochází. Situace na Západním břehu Jordánu, který je okupován Izraelem, se také vyhrocuje v důsledku sporů mezi ilegálními izraelskými osadníky a Palestinci. O tomto problému se více dočtete zde. Jak je to s nejasnou podporou Hamásu v pásmu Gazy, se můžete dočíst zde.
N
NATO ohrožuje / K čemu je NATO Odkaz
Základním posláním Severoatlantické aliance (NATO) je obrana, nikoli útok. Aliance vznikla za účelem ochrany svobody a bezpečnosti všech jeho členů politickými i vojenskými prostředky v souladu se zásadami Charty OSN. Jednotlivé země musí o členství oficiálně samy požádat a splnit kritéria, než se stanou členy. Více informací najdete na stránkách Ministerstva obrany ČR.
Na Ukrajině je občanská válka od roku 2014 Odkaz
Od počátku nejde o vnitrostátní občanský konflikt, ale o zástupnou a později otevřenou vojenskou agresi ze strany Ruska. Přímé zapojení Ruské federace, která konflikt podněcovala, organizovala a vedla, je potvrzeno od roku 2014. V roce 2015 sám Vladimir Putin přiznal, že na Krymu i v Donbasu působili příslušníci ruské armády a vojenské rozvědky GRU. Podle mezinárodních zpravodajských a lidskoprávních organizací poskytovalo Rusko „separatistům“ veškerou podporu i velení. Krym byl v březnu 2014 obsazen ruskými jednotkami bez označení a následně anektován po nelegitimním a nelegálním referendu. Na Donbase vznikly tzv. „lidové republiky“, jejichž vedení tvořili ruští občané nebo přímo agenti ruských bezpečnostních složek. Ruská intervence byla prokázána např. pomocí snímků zachycujících ruskou těžkou techniku bez ukrajinských vojenských označení na satelitních záběrů i přímých výpovědí zajatých ruských vojáků, zpráv o pohybu vojenské techniky přes rusko-ukrajinskou hranici i přiznání Putina v několika veřejných rozhovorech. Více na stránkách Manipulátoři, Hospodářské noviny či Novinky.cz.
Na Ukrajině se chodí do restaurací/vede se normální život a my jim posíláme peníze Odkaz
Ukrajina čelí ruské vojenské agresi, ale snaží se udržet život v chodu. Otevřené obchody, kavárny či restaurace jsou součástí snahy udržet ekonomiku země při životě. Podle ukrajinských ekonomických dat klesl HDP v roce 2022 o přibližně 30 %, šlo o největší ekonomický propad v dějinách samostatné Ukrajiny. Pokud by se ekonomická aktivita zcela zastavila, následky pro stát i běžné občany by byly katastrofální: nezaměstnanost, kolaps zdravotnictví, další nárůst chudoby i migrace. Ukrajinci, kteří nežijí na frontové linii, často normálně pracují, odvádějí daně a podporují svou zemi i armádu. V zemi stále platí výjimečný stav, zůstává v platnosti mobilizace a v důsledku ruských útoků pravidelně dochází k výpadkům elektřiny, vody či zásobování. Více informací najdete například na webech Aktuálně či iRozhlas.
Na Ukrajině se nemluví ukrajinsky Odkaz
Na Ukrajině se běžně mluví ukrajinsky, jazyk je státním jazykem, jeho používání je většinově podporováno a zákon nijak restriktivně neupravuje užívání jiných jazyků v soukromí. Tvrzení, že se na Ukrajině nemluví ukrajinsky, není založeno na pravdě. Zatímco dříve byla ukrajinština častější ve střední a západní části země, v důsledku ruské agrese i mnozí rusky mluvící Ukrajinci přešli k ukrajinštině, a to z důvodů identity a odporu k invazi. Aktuální data z roku 2022 uvádí, že více než 80 % Ukrajinců ukrajinštinu aktivně podporuje jako jazyk školství, státní správy a médií. Ukrajinský jazykový zákon z roku 2019 stanovuje, že ukrajinština je povinná pouze právě v těchto oblastech. V soukromí si každý může mluvit jak chce. Tento zákon nezakazuje ruštinu. Ruština je i nadále běžně užívána, zejména v některých východních a jižních oblastech. Navíc podle rozhodnutí Benátské komise Rady Evropy zákon odpovídá běžným evropským standardům ochrany menšin. Více na stránkách Manipulátoři nebo v angličtině zde a zde.
Na Ukrajině staví skiareál z našich peněz Odkaz
Projekt v Karpatech realizuje soukromá ukrajinská společnost, která si na výstavbu zajistila financování z vlastních a komerčních zdrojů. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se na výstavbě podílely české veřejné peníze nebo prostředky z mezinárodní humanitární pomoci. Pomoc České republiky Ukrajině se zaměřuje především na obranu, zdravotnictví, podporu uprchlíků a obnovu infrastruktury poškozené válkou. Lyžařský areál, který se nachází blízko slovenských a polských hranic a není jakoukoli součástí těchto programů. Více informací například na webu Manipulátoři.cz.
Na většině UA se neválčí/nebojuje/západní Ukrajina je bezpečná, ať tam uprchlíci jdou Odkaz
Tvrzení, že na většině Ukrajiny „není válka“, je zavádějící. Přímé pozemní boje se skutečně soustředí na východ a jih země, ale válka zdaleka nezasahuje jen tato území. Ruské raketové, dronové a letecké útoky cíleně ničí civilní infrastrukturu po celé Ukrajině, včetně západních regionů jako je Lvov, Ivano-Frankivsk nebo Žytomyr. V důsledku toho žádná část Ukrajiny není ušetřena dopadů ruské agrese – ať už přímým ohrožením života, výpadky elektřiny a tekoucí vody či psychologickým tlakem. Válka má tedy bezesporu celostátní dopad, byť se intenzita bojů regionálně liší. Více informací v článku na Seznam Zprávách.
Na českou vládu čeká ve Kbelích speciál s plnou nádrží, aby mohla utéct Odkaz
Pro tvrzení, že „na českou vládu čeká speciál, aby mohla utéct“ neexistují žádné důkazy, které by jej podporovaly. Údajné letadlo ve Kbelích, které má být připraveno do půl hodiny odletět kamkoli na světě bez letového plánu. Podobné narativy mají za cíl podkopat důvěru veřejnosti ve státní instituce a vyvolat paniku. Více o tomto konkrétním najdete v podcastu Novinek.cz Řetězák.
Nacismus a fašismus jsou levicové ideologie/Hitler byl levičák Odkaz
Nacismus i fašismus patří podle pravolevého politického kompasu ke krajně pravicovým směrům. Podrobně vysvětluje, proč chybné zařazení těchto směrů na levici vzniká, Jan Charvát, politolog a expert na politický extremismus, v podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12: „Vychází z toho, že pokud si představujete, že pravice znamená nízké daně, malý stát a tak dál, tak jestliže chce fašismus silný stát, tak nemůže být pravicí, a tím pádem to musí být levice. To je způsobeno přesně tím, že si pravici asociujete jenom s liberalismem a vůbec netušíte, že v ní existuje konzervativní proud.“ Zároveň potlačoval levicové směry a pronásledoval jejich příznivce. Nefunguje ani argument s pojmem „socialistická“ v názvu nacistické strany NSDAP – v tomto případě je to stejně jako např. s pojmem demokratická v názvech některých států, např. KLDR nebo bývalé NDR.
Nemáme léky, protože jsme je poslali na Ukrajinu Odkaz
Léky poslané na Ukrajinu byly jiného typu, než jaké v lékárnách aktuálně chybí a jsou poptávané. Pro Demagog.cz ministerstvo také uvedlo, že „žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh“ a „přípravky odeslané na Ukrajinu byly farmaceutickými společnostmi darovány z jejich nadzásob“. Nedostatek léčiv je problém celoevropský. Podrobnější informace včetně vyjádření manažera společnosti Reckitt Benckiser, která vyrábí např. Nurofen, se můžete dočíst na iRozhlas.
Nepravdivá videa a fotografie spojené s konfliktem mezi Izraelem a Palestinou Odkaz
Videa a fotografie z konfliktu v pásmu Gazy obsahují někdy zavádějící a sporná tvrzení, jsou vytrženy z kontextu či pocházejí z jiných konfliktů (např. v Sýrii), objevují se na obou stranách konfliktu. Více v článcích Seznam Zpráv a iRozhlasu.
Nežádoucí účinky vakcín nikdo v ČR neřeší/Jak nahlásit nežádoucí účinky po očkování?/Kontrola léčiv v ČR Odkaz
V ČR bylo podáno více než 19 milionů dávek očkovacích látek proti covidu-19. Poměr přínosů a rizik u těchto vakcín je jednoznačně pozitivní a je garantován monitorováním a hodnocením. Bezpečnost všech léků i očkovacích látek sleduje v České republice Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který také shromažďuje hlášení o podezření na nežádoucí účinky. Protože se vakcíny podávají preventivně, jsou na ně kladeny vyšší nároky než u ostatních léků. Hlášena jsou pouze podezření na možné nežádoucí účinky, což automaticky neznamená, že zdravotní obtíže vzniklé po očkování s ním mají příčinnou souvislost. Zdravotníci mají zákonem danou povinnost podezření na možné nežádoucí účinky hlásit. Hlášení může podat kdokoliv na webu SÚKL. V roce 2021 přijal SÚKL více než 10 tisíc hlášení podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, popisovaly běžné příznaky jako bolest v místě vpichu a chřipkové příznaky, a podařilo se díky nim objevit také některé vážné a vzácné nežádoucí účinky, které byly doplněny do informací o přípravku. Počet hlášení od té doby strmě klesl, za rok 2024 (do poloviny října) bylo podáno zatím 39 hlášení. Více na stránkách SÚKL.
Nákupní středisko v Kremenčuku bylo při ruském útoku zavřené Odkaz
Obchodní centrum Amstor v Kremenčuku bylo v době ruského raketového útoku 27. června 2022 otevřené a plné lidí. V době útoku bylo v obchodním centru přítomno více než 1 000 lidí a vyžádal si nejméně 21 obětí a desítky zraněných. Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že zasáhlo nedaleký sklad zbraní a požár v obchodním centru byl sekundární. Toto tvrzení bylo vyvráceno nezávislými vyšetřovateli, kteří zjistili, že druhá raketa zasáhla továrnu vzdálenou přibližně 500 metrů od obchodního centra a v prostoru mezi budovami žádný požár nenastal. Nezávislá investigativní skupina Bellingcat analyzovala účtenky z nákupů provedených v den útoku, což potvrzuje, že obchody byly otevřené. BBC získala videozáznamy z 25. června, tedy dva dny před útokem, které ukazují běžný provoz v obchodním centru. Svědci a zaměstnanci centra potvrdili, že centrum bylo v provozu a plné zákazníků. Více si můžete přečíst na Seznam Zprávách nebo v angličtině na The Guardian.
Násilná ukrajinizace Odkaz
Ukrajina má právo podporovat a chránit svůj státní jazyk, podobně jako jiné země a její jazyková politika nepředstavuje porušení mezinárodních norem. Zákon o státním jazyce přijatý v roce 2019 stanovuje ukrajinštinu jako jazyk pro oficiální komunikaci s úřady, školství či média, ale nijak nezakazuje ruštinu ani jiné jazyky v soukromí, náboženských aktivitách nebo mezilidské komunikaci. Podobně i český správní řád upravuje používání češtiny v komunikaci s orgány veřejné moci. V Radě bezpečnosti OSN opakovaně zaznělo, že jazyková politika Ukrajiny nepředstavuje hrozbu pro mezinárodní mír ani bezpečnost – toto potvrdily země jako Francie, Německo, USA či Polsko. Ukrajinská ústava navíc plně garantuje práva národnostních menšin. K žádné nucené ukrajinizaci tedy na území Ukrajiny nedochází, taková tvrzení nejsou podložená a jsou součástí manipulativních narativů za účelem ospravedlnění ruské agrese vůči Ukrajině. Více například také na stránkách StopFake a Teraz.sk.
Německo se nevyrovnalo s holokaustem, proto je tam krajní pravice/Jak se Němci vyrovnali s holokaustem/Němci se nepoučili Odkaz
Německo po 2. světové válce a po znovusjednocení učinilo spoustu kroků, jak předcházet situacím, kdy by se autoritáři mohli dostat k moci – tomu je upraven i německý Základní zákon (Grundgesetz) z roku 1948, německá obdoba ústavy, která např. zakazuje strany na vůdcovském principu a zabraňuje zrušení základních lidských práv. Jak probíhalo vyrovnání německé společnosti s obdobím nacismu po 2. světové válce, si můžete přečíst v článku České televize.
Němčina se potichu stala druhým úředním jazykem ČR Odkaz
Němčina se druhým úředním jazykem v ČR nestala, pouze získala nejvyšší stupeň ochrany pro menšinový jazyk. 28. února 2024 vstoupila v platnost část Evropské charty regionálních nebo menšinových jazyků, ke které se ČR zavázala již v roce 2007. V ČR se ochrana vztahuje na slovenštinu, němčinu, polštinu, romštinu a moravskou chorvatštinu. Opatření vstupuje v platnost v 8 okresech (např. Karlovy Vary, Cheb, Opava aj.), v praxi to bude znamenat více možností vzdělání v němčině, komunikaci na úřadech, více médií pro jazykové menšiny nebo více dvojjazyčných názvů ulic. Obec bude moct k opatřením přistoupit, pokud zastoupení menšinového jazyka přesáhne v místě 10 %.. Více na stránkách AFP nebo v podcastu Řetězák.
O
O původu covidu Odkaz
Covid-19 se nejpravděpodobněji šířil jako tzv. zoonóza (tj. přenosem mezi zvířetem a člověkem) z trhů v čínském Wu-chanu, podobně totiž byly do humánní populace v minulosti přeneseny i jiné koronaviry. Hypotézy o úniku z laboratoře se nepotvrdily, zprávy o úmyslném rozšíření viru nejsou pravdivé. Základní informace o covidu, koronavirech a jejich původu se můžete dočíst na stránkách Národního zdravotnického informačního portálu nebo v rozhovoru ČT24 s Jeremym Jamesem Farrarem, bristkým lékařským výzkumníkem, který od roku 2023 působí jako hlavní vědecký pracovník Světové zdravotnické organizace (WHO).
Obilí z Ukrajiny je závadné Odkaz
Ukrajinské obilí bylo v některých případech spojováno s obsahem nepovolených pesticidů, konkrétně látky chlorpyrifos, která je v EU zakázaná od roku 2020. Tento pesticid se našel např. ve vzorku 1500 tun pšenice na Slovensku v roce 2023, což vedlo k dočasnému zákazu dovozu ukrajinského obilí na Slovensko, do Polska a Maďarska. Nešlo ale o plošné riziko pro celou EU a šlo o výjimky, nikoli běžnou praxi. V České republice Státní zemědělská a potravinářská inspekce ani Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský neprokázaly žádné závadné vzorky obilí z Ukrajiny. Potvrdil to i ministr zemědělství Marek Výborný. Dovoz obilí z Ukrajiny do Česka je navíc zanedbatelný – v roce 2023 šlo o méně než 4000 tun pšenice, přičemž tuzemská produkce ozimé pšenice činí průměrně 4,8 milionu tun ročně. Ukrajinské obilí tak nepředstavuje ani 0,1 % české produkce.
Obtěžování žen na veřejnosti v Česku Odkaz
V Česku představuje obtěžování žen na ulici a ve veřejném prostoru vážný problém. Podle výzkumu Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády zažila sexuální obtěžování ve veřejné dopravě každá třetí žena. Mezi nejčastější formy obtěžování patří nechtěné poznámky, vstupování do intimní zóny, osahávání a pokusy o líbání. Výzkum sociologického ústavu potvrzuje, že ženy v Česku pravidelně čelí různým formám násilí a obtěžování na veřejných místech. Téměř polovina žen uvedla, že se necítí bezpečně při cestování nebo pohybu ve veřejném prostoru, což ovlivňuje jejich každodenní život a rozhodování. Tématu obtěžování žen v ČR se věnoval například podcast 5:59 Seznam Zpráv nebo iRozhlas.
Odkazy z let 2014-2022 dokazují fašismus na Ukrajině (Informace v médiích zastarávají) Odkaz
Informace v médiích mohou zastarat. Zároveň v konfliktech, kde se situace vyvíjí každým dnem a média se snaží informovat co nejvíce a nejrychleji, dochází k upřesnění či popření některých ze zpráv z předchozích dnů. Názorným příkladem je informování ze začátku krize na východě Ukrajiny, kdy média zprvu přebírala články od ruských státních agentur, které se posléze ukazovaly jako nepravdivé. Někdy se také situace vyvíjí jiným směrem, než byla původně, např. v případě pluku Azov, který se z extremistické jednotky zásahem ukrajinských autorit přetvořil na běžnou součást ukrajinské armády. Staré články z let 2014 a 2015 tak mohou např. popisovat Azov jako extremistickou skupinu, i když tomu už tak není.
Olena Zelenská a její údajný nákup Bugatti v Paříži Odkaz
Tvrzení, že si Olena Zelenská koupila nejnovější model auta Bugatti Tourbillon, se nezakládá na pravdě. Jako „důkaz“ měla sloužit fotografie údajné faktury k objednávce a video s mužem, který se vydává za zaměstnance automobilky – ten ale ve skutečnosti neexistuje. Video bylo vytvořené pomocí umělé inteligence a fotografie faktury je amatérsky vytvořený padělek. Podrobně to rozebírá pořad Novinek.cz Řetězák.
Ondřej Kolář (starosta Prahy 6) nechal postavit Banderovi pomník u stanice metra Dejvická v Praze Odkaz
Zpráva o stavbě pomníku Stepanu Banderovi u stanice metra Dejvická je lživá. V Praze 6 žádný takový pomník neexistuje ani nikdy neexistoval. Obrázek, který údajně stavbu pomníku dokládá, je účelová fotomontáž. Spojuje fotografii skutečného pomníku Stepana Bandery ze Lvova s fotografií Ondřeje Koláře, na níž vztyčuje ukrajinskou vlajku. Více o tom, jak Banderu využívá současná ruská propaganda a využívá jeho postavy k vykreslení Ukrajiny jako neonacistického státu a záminku pro ruskou invazi na Ukrajinu, vysvětluje historik David Svoboda. Více informací také na webu Faktické Info.
Opičí neštovice a jejich šíření/Opičí neštovice se šíří jen mezi homosexuály Odkaz
Na světě existují dva druhy nemoci mpox (dříve známé jako opičí neštovice). Novější mutace viru klády 1b se šíří snadněji – jak sexuálním, tak nesexuálním fyzickým kontaktem, sdílením společné domácnosti či kontaktem s nemocnými zvířaty i puchýřky nemocných. Více informací o viru opičích neštovic na stránkách Státního zdravotního ústavu.
Opičí neštovice jsou virus z laboratoře Odkaz
Není pravdou, že virus opičích neštovic zmutoval v laboratoři. Jde o prokazatelný hoax. Více informací najdete na webu Manipulátoři.
Otec Danuše Nerudové byl u StB/Danuše Nerudová má tátu estébáka Odkaz
Otec Danuše Nerudové nebyl členem StB. Oldřich Peslar, otec europoslankyně, je veden v archivu jako tzv. prověřovaná osoba, tedy osoba, o kterou StB projevila zájem, ať už z důvodu očekávaného nepřátelského chování, nebo si dotyčného vytipovalo k tajné spolupráci. Kdyby však k navázání spolupráce došlo, Peslarův svazek by byl příslušně označen ve svazích StB, což se nestalo. Takový svazek ale v archivech není a Peslar se objevuje pouze v kategorii prověřovaných osob. Více v článku CEDMO.
Očkování bylo k ničemu/Očkování stejně dostali covid/Vždyť očkování stejně ničemu nepomohlo Odkaz
Podle vědeckých dat bylo očkování nejefektivnějším prostředkem proti covidu-19. Vakcinace v Evropě přímo zachránila 1,6 milionů životů, z toho 33 tisíc v Česku, klíčová přitom byla především první posilující dávka. Studie navíc nezahrnuje kolektivní efekt očkování proti covidu, díky němuž bude počet zachráněných životů ve výsledku zřejmě ještě vyšší. Nejvíce životů očkování zachránilo při variantě omikron. Více ve Zdravotnickém deníku.
Očkování dětí a batolat zatěžuje organismus/Hexavakcíny a jejich škodlivost Odkaz
Očkování představuje nejmodernější a nejúčinnější nástroj prevence. V případě dětí a batolat očkování dětský organismus nezatěžuje. Výroba moderních vakcín využívá schopnosti imunitního systému reagovat na tzv. antigeny. Antigen je pouhou částí látky podobnou původci infekce, kterou imunitní systém rozpozná jako cizí a vytváří proti ní protilátky, s antigeny se dětský organismus setkává ve výrazně větším množství již od narození. České děti jsou očkovány šestisložkovou hexavakcínou od roku 2007, klinické studie i praxe dokazují, že je zcela účinná a bezpečná. Zdravotníci mají zákonem danou povinnost podezření na možné nežádoucí účinky hlásit. Hlášení může podat kdokoliv na webu SÚKL. Hlášena jsou pouze podezření na možné nežádoucí účinky, což automaticky neznamená, že zdravotní obtíže vzniklé po očkování s ním mají příčinnou souvislost. Více o očkování na Národním zdravotním informačním portálu (NZIP) a stránkách organizace Loono.
Očkování proti covidu zabíjelo Odkaz
Celkově bylo k říjnu 2023 v Česku od začátku očkování podáno více než 18,5 milionů dávek vakcíny proti covidu. Hodnocení bezpečnosti léčivých přípravků (včetně vakcín proti covidu-19) je velmi specifický proces s přesně definovanými postupy, za který je v ČR odpovědný Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten v červnu 2022 potvrdil, že doposud eviduje jeden případ úmrtí, jenž pravděpodobně souvisel s očkováním proti covidu. Příčinou smrti měla být trombóza po vektorové vakcíně. K říjnu 2023 dle dat Národního zdravotnického informačního systému bylo celkem více než 4,6 milionu potvrzených případů covidu-19, přičemž na nemoc zemřelo téměř 43 tisíc lidí. Více najdete v článku Novinky.cz a na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR s přehledem o vakcinaci a covid-19 obecně. Jak je vidět z dat Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik, očkování na covid-19 snížilo počet úmrtí v Česku až třiapůlkrát.
Očkování proti covidu způsobuje rakovinu Odkaz
Neexistují žádné důkazy, že by očkování proti covid-19 způsobovalo rakovinu, nebo vedlo k jejímu návratu či rozvoji. Také není pravda, že by očkování proti covidu mohlo způsobit urychlenou rakovinu. Studie, které měly tyto souvislosti údajně potvrdit, neprošly standardním vědeckým posouzením a obsahují pouze vágní statistické analýzy veřejně dostupných dat, které sledují obecný vývoj úmrtí na rakovinu. Žádná z nich však neprokazuje přímou souvislost s očkováním proti covidu-19. Naopak, očkování prokazatelně pomohlo snížit závažnost průběhu covidu-19 u onkologických pacientů. Více v článku Deníku.cz a analýze AFP ve slovenštině.
Očkování způsobuje autismus Odkaz
Očkování autismus nezpůsobuje. Jedinou studii, která toto měla “dokazovat”, zpracoval britský lékař Andrew Wakefield v roce 1998. Jak se později ukázalo, data byla Wakefieldem úmyslně upravena s cílem pomoci získat finanční odškodnění za domnělé „nežádoucí účinky“. Prestižní časopis Lancet ji po odhalení podvodu stáhnul a Wakefieldovi byla odebrána licence. Více na stránkách NZIP (Národního zdravotního informačního portálu), organizace Loono nebo v článku Českého rozhlasu.
P
Palestina = Hamás / Všichni Palestinci podporují Hamás Odkaz
Hamás nereprezentuje Palestinu a názory všech Palestinců. Palestinců je po celém světě 14 milionů, významná palestinská menšina žije např. v Saúdské Arábii nebo v USA, ale také v samotném Izraeli a v Libanonu. Palestinci jsou velmi rozdrobeni. Měřit podporu Hamasu v Gaze bylo obtížné i z důvodu obav z represí, ale v období války je jakýkoliv průzkum silně omezen a ovlivněn. Ačkoliv podpora Hamásu mezi Palestinci je stále patrná a vysoká, nelze toto teroristické hnutí považovat za hlas všech Palestinců na světě a nemá oporu u všech palestinských autorit. Stále častější jsou také protesty proti Hamásu, protože rozkrádá humanitární pomoc, z čehož byl Hamás obviněn hnutím Fatah, které kontroluje Západní břeh Jordánu.
Více na webu iRozhlasu v rozhovoru s expertem na terorismus, Sébastienem Boussoisem, a v přehledu iRozhlasu o izraelsko-palestinském konfliktu.
Parkanová a soudní proces / Parkanová podváděla a není nevinná Odkaz
Soud pravomocně rozhodl o tom, že bývalá ministryně Parkanová je v kauze obchodu s letouny nevinná. Ministerstvo spravedlnosti se Vlastě Parkanové omluvilo za nezákonné stíhání a přiznalo jí odškodné ve výši 1,6 milionu korun.
Pavel chce dorovnávat stavy na Ukrajině, vyslat tam armádu a mobilizovat Odkaz
Prezident nemá pravomoc sám vyhlásit mobilizaci. Mobilizaci může prezident nařídit pouze na návrh vlády a za předpokladu, že Parlament České republiky schválí vyhlášení válečného stavu nebo stavu ohrožení státu. Tato omezení jsou stanovena v Ústavě České republiky a branném zákoně. Během prezidentské kampaně v roce 2023 se na sociálních sítích šířily falešné citace a zmanipulovaná videa, která Pavlovi přisuzovala záměr vyslat české vojáky na Ukrajinu nebo vyhlásit mobilizaci. Také se údajně objevily falešné SMS zprávy, ve kterých byl Pavel označen jako odesílatel, vyzývající příjemce k dostavení se na pobočku armády pro výzbroj k mobilizaci na Ukrajině. Policie nikdy nenašla důkazy, že by takové zprávy skutečně vůbec někomu přišly. Prezident Pavel opakovaně zdůraznil, že podporuje mírové řešení konfliktu na Ukrajině a že strašení válkou a mobilizací považuje za zneužívání strachu ve prospěch politické kampaně. Více o falešných citátech prezidenta Pavla na stránkách Demagoga a k pravomocím mobilizace např. na iRozhlasu.
Petr Fiala a jeho neziskovka v Barmě / Fiala sponzoruje barmské ženy a vydělává tak peníze Odkaz
Petr Fiala organizaci Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) v 90. letech spoluzaložil, od roku 2004, kdy se stal rektorem Masarykovy univerzity, v ní však nijak aktivně nefiguroval a neměl z ní příjem. Zasedá pouze ve správní radě jako garant projektu.
Více na webu iRozhlas.
Petr Pavel bude posílat vojáky do války, Andrej Babiš nikoli Odkaz
Nutno dodat, že změnu zákona v tomto ohledu – tedy možnost posílat vojáky do ciziny bez souhlasu Parlamentu ČR – chtěl v minulosti prosadit Andrej Babiš. Přečíst si o tom můžete i v médiích ze společnosti MAFRA, tedy z mediální skupiny, kterou v roce 2013 koupil Andrej Babiš prostřednictvím svého holdingu Agrofert.
Petr Pavel byl kandidátem vlády (pětikolky, pětidemolice apod.) Odkaz
Generál Petr Pavel kandidoval jako nezávislý občanský kandidát a ke své prezidentské kandidatuře sesbíral 81 329 platných podpisů občanů. Vláda jako instituce nenavrhla žádného kandidáta na Hrad pro prezidentské volby v roce 2023. Koalice SPOLU však v prvním kole vyjádřila podporu třem kandidátům: Petru Pavlovi, Danuši Nerudové a Pavlu Fischerovi. Jak řekl Petr Pavel v Otázkách Václava Moravce 15. 1. 2023: „Jsem připraven spolupracovat s vládou na problémech, které tuto zemi pálí, ale zároveň k ní být velice kritický, když uvidím, že nenaplňuje to, co od ní občané očekávají.“ Ve druhém kole Pavla podpořilo všech pět předsedů stran tehdejší vládní koalice.
Petr Pavel byl spolupracovníkem StB Odkaz
Petr Pavel nikdy spolupracovníkem StB ani KGB nebyl. Má čisté lustrační osvědčení z roku 1992. Více v rozboru na Demagog.cz.
Petr Pavel během covidu nedělal nic Odkaz
Petr Pavel založil v době covidu iniciativu Spolu silnější, která sdružovala dobrovolníky a pomáhala zdravotníkům. Více na stránkách iRozhlas.
Petr Pavel je/byl rozvědčík / Spolupracoval s KGB/StB / Studoval v Rusku Odkaz
Prezident Petr Pavel nikdy nestudoval v Rusku, neměl nic společného s KGB ani StB a jako rozvědčík nepracoval. Všechny historické dokumenty dokazují, že za minulého režimu začal studovat kurz vojenského zpravodajství, který dokončil v demokracii v roce 1991. Po inauguraci prezident Pavel doplnil, že se papírově stal členem Vojenského zpravodajství, jelikož ale kurz dokončil po revoluci, nikdy jako zpravodajec/rozvědčík nepracoval. Více si můžete poslechnout na Seznam Zprávách v rozhovoru s vojenským historikem plk. gšt. v.z. PhDr. Eduardem Stehlíkem, Ph.D., MBA.
Petr Pavel obnoví vojnu Odkaz
Prezident nemá ústavní pravomoc zavést povinnou vojnu. Na to by byla třeba změna zákona, kterou by musel schválit Parlament. Prezident navíc nemá ani zákonodárnou iniciativu, tzn. nemůže navrhovat zákony. Na závěr schvalovacího procesu by pouze mohl zákon podepsat nebo vetovat. „Vracet se k povinné vojně by bylo drahé, neefektivní a u veřejnosti nepopulární. Ale umožnil bych občanům zapojit se do přípravy na krizové situace. Lidé mají spoustu zájmů, které jsou využitelné při krizích i při obraně země. Je chyba, že neumíme využít potenciál vlastních lidí,“ uvedl prezident Petr Pavel na jeho Twitteru.
Petr Pavel studoval v Moskvě Odkaz
Petr Pavel vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a vysokou vojenskou školu ve Vyškově. Absolvoval postgraduální studium na Vojenské akademii v Brně, posléze byl také vybrán ke studiu Vysoké štábní školy pro vyšší důstojníky v Camberley ve Velké Británii a později byl přijat na Královskou akademii obranných studií v Londýně a na King’s College London v oboru mezinárodních vztahů. Jeho životopis je volně dostupný na stránkách Ministerstva obrany.
Petr Pavel vítal okupaci ČSSR v roce 1968 Odkaz
Generálu Petru Pavlovi bylo v době okupace necelých 7 let. V roce 1987 ve svém životopise obhajoval Sovětský svaz a jeho invazi do Československa. Na podzim 2022 se za to v rámci prezidentské kampaně omluvil. Více v článku Novinek.cz a Echa24.
Petr Pavel zneužívá pravomoce Odkaz
Slova Jindřicha Rajchla, předsedy radikálního hnutí PRO, nejsou založeny na pravdě. Pavel svůj úřad nezneužívá, pouze odpovídá na rozhovory v médiích a připravuje se na převzetí prezidentského úřadu. I rozhovor s nejvyššími představiteli měl pouze formální parametry, aby se domluvili, že od března začnou spolupracovat. Více na webu Manipulátoři.
Petra Pavla v OSN a v EU nikdo neposlouchal Odkaz
Fotografie Petra Pavla v prázdném sálu je fotomontáž. Reálné záběry ukazují, že sál byl plný, stejně tak při projevu Pavla v Evropském parlamentu, kde se sál zaplnil postupně během projevu. Více na webu AFP.
Pfizer, Johnson, AstraZeneca – pokuty za testy ohledně studií o očkování Odkaz
Firmy byly pokutovány, ovšem žádný ze sporů se netýkal falšování klinických studií. Společnost Pfizer byla pokutovaná za klamavou reklamu a nesprávné označení léků. Společnost Johnson & Johnson dostala pokutu za podplácení lékařů, když usilovala u lékařů, aby zvýhodňovali léky od jejich farmaceutické společnosti. AstraZeneca za stejným účelem ve letech 2005–2010 uplácela státní úředníky v Rusku a v Číně. Více na webu Demagog.cz.
Pivovar Braník koupila ukrajinská společnost Obolon Odkaz
Značka piva Braník je součástí skupiny Pivovary Staropramen, nepatří ukrajinské společnosti Obolon. Tato nepravdivá informace vznikla jako satirická fotomontáž, kterou ale někteří lidé začali brát vážně. Více na webu Demagog.cz nebo v podcastu Řetězák.
Plzeň Američané neosvobodili / Jak to bylo s osvobozením Plzně? Odkaz
Ačkoliv se komunistický režim v Československu snažil paměť obyvatel západních Čech o osvobození 3. armádou Spojených států pod velením generála Pattona potlačit a přemazat, Plzeň i celé západní Čechy skutečně osvobodili Američané. Už 5. května 1945 vypuklo v Plzni povstání, při kterém se podařilo převzít kontrolu nad některými klíčovými budovami ve městě. Část německých jednotek se stáhla do kasáren, kapitulaci ovšem Němci odmítli a formálně se vzdaly až 7. května, po příjezdu amerických jednotek. Do Plzně dorazila jako první 16. obrněná divize pod vedením brigádního generála Johna L. Pierce ráno 6. května 1945, konkrétně oddílu Combat Command B, pod velením plukovníka Charlese Noble. Společně s povstalci eliminovali jednotlivé nacistické odstřelovače, kteří útočili na slavící davy na plzeňském náměstí. Více v článku na Aktuálně.cz a v podcastu Novinek.cz Řetězák.
Plácnutí/facka je prospěšná / Nařezat a je to / Konec fyz. trestání dětí? Vznikne český „barnevernet“ / V dětství jsme taky dostali a nic nám není Odkaz
Odborníci se shodují, že fyzické tresty jakékoli intenzity u dětí jsou nepřijatelné. Kromě toho, že takové tresty vedou k výchově lidí tolerantních k násilí obecně, způsobují také to, že se děti samy častěji uchylují k násilnému chování v dospělosti. Smyslem nově schváleného zákona, který připravilo Ministerstvo spravedlnosti, je tlak na to, aby si rodiče uvědomili, že je nutné reagovat jinak. Česko bylo jednou z posledních zemí v Evropě, která zatím takovou úpravu zákona nemá. K fyzickým trestům vydala prohlášení také 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy: „Všechny formy násilí bez ohledu na povahu nebo intenzitu jsou škodlivé a způsobují dětem zcela zbytečná zranění, bolest, podkopávají pocit vlastní hodnoty a brání v optimálním psychickém vývoji.“ Jak vychovávat děti bez násilí popisuje expertka v rozhovoru Seznam Zpráv.
Po Majdanu měl Krym sloužit jako americká vojenská základna Odkaz
Neexistují žádné důkazy o tom, že by Spojené státy plánovaly zřídit vojenskou základnu na Krymu po událostech na Majdanu. Jejich příčinou byla nespokojenost Ukrajinců s korupcí, autoritářstvím a odklonem od evropské integrace. I tvrzení, že protesty byly organizovány USA, je tedy nepravdivé a jakékoli plány na umístění americké základny na Krymu nebyly potvrzeny. Tato tvrzení jsou součástí širšího dezinformačního narativu, který se snaží ospravedlnit ruskou anexi Krymu, agresi v Ukrajině a prezentovat je jako preventivní krok proti údajné expanzi NATO, který Rusko využívá jako jeden z argumentů k invazi na východ Ukrajiny. Více v angličtině na webu EUvsDisinfo.
Podle Trumpa USA poslaly na Ukrajinu 350 miliard, Evropa 100 miliard / Jaká je opravdu pomoc EU a USA Ukrajině v celkovém měřítku? Odkaz
Tvrzení Donalda Trumpa, že USA poskytly Ukrajině 350 miliard dolarů a Evropa pouze 100 miliard, není pravdivé. Podle dat amerického ministerstva obrany a Bílého domu činí celková schválená americká pomoc Ukrajině přibližně 183 miliard dolarů, z čehož bylo fakticky vyplaceno okolo 128 miliard (údaj Kielského institutu, květen 2024). Dalších 20 miliard USA přislíbily skrze G7. Evropská pomoc je ve skutečnosti vyšší než Trump tvrdí. Podle Deutsche Welle poskytly evropské země do konce roku 2024 Ukrajině 151,2 miliardy dolarů, a včetně závazků na rok 2025 celkově až 289 miliard dolarů. Kielský institut uvádí podobná čísla. Pomoc ze strany EU není poskytována jen formou půjček, ale také ve značné míře formou grantů – stejně jako u USA – což vyvrací Trumpovo tvrzení.
Podpis smlouvy o obraně s USA znamená, že na českém území budou američtí vojáci Odkaz
Smlouva upravuje hlavně parametry obrany ČR s USA a jak by se případně měli američtí vojáci na českém území chovat. Schválení přítomnosti amerických vojáků bude mít stále na starosti Parlament ČR, jak mu ukládá Ústava ČR. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje. Více v článku Seznam Zpráv.
Podpora Zelenského na Ukrajině jsou 4 % / Trumpův výrok o podpoře Zelenského / Jaká je podpora Zelenského na Ukrajině / Zelenského už nikdo nechce Odkaz
Tvrzení Donalda Trumpa o čtyřprocentní domácí podpoře Zelenského je nepravdivé. Dle průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu z května 2025 vzrostla důvěra v prezidenta na 74 %, což je nejvíce od roku 2023. Trumpův nepravdivý výrok podrobněji rozebírá například web ABCNews nebo článek Seznam Zpráv.
Pokud se někdo chová vyzývavě/sprchuje se/přespává u někoho „nemůže se divit, že byl sex“ Odkaz
V jakékoli fázi může člověk říct „dost“ a ten druhý/á to musí respektovat a s aktivitou přestat. Žádné předchozí jakkoli provokativní chování (a už vůbec ne přespávání u někoho) neospravedlňuje vykonání sexuální aktivity na někom, kdo s tím nesouhlasí. Více o tom, jak je souhlas důležitý a jak může vypadat, si můžete přečíst na stránce organizace Konsent, která se věnuje vzdělávání a prevenci násilí ve vztazích.
Pokřik „Sláva Ukrajině“ je fašistickým/nacistickým heslem Odkaz
Pozdrav „sláva Ukrajině“ není fašistickým heslem. Poprvé objevil během ukrajinské války za nezávislost v letech 1917–1921. V meziválečném období byl používán různými ukrajinskými nacionalistickými organizacemi, včetně Organizace ukrajinských nacionalistů. Je však nutné rozlišovat mezi nacionalismem a bojem za nezávislost a agresivním nacismem, případně fašismem. Během sovětské éry byl tento pozdrav v souladu s komunistickým potlačováním národních identit zakázán a jeho používání bylo potlačováno. Po získání nezávislosti Ukrajiny v roce 1991 se slogan „Sláva Ukrajině!“ stal symbolem národního sebeurčení a odporu vůči cizí agresi. V roce 2018 byl oficiálně přijat jako pozdrav ukrajinské armády a policie. V současnosti je „Sláva Ukrajině!“ běžně používán jako výraz vlastenectví a solidarity, odporu vůči Ruské agresi a je široce používán jak v Ukrajině, tak v mezinárodním prostředí. Více informací najdete na webech StopFake a Manipulátoři.
Politické neziskovky jsou hrozba / Co jsou „politické neziskovky“? / Politické neziskovky berou spoustu peněz Odkaz
Pojem „politická neziskovka“ není oficiálně definován; často bývá používán k dehonestaci protikorupčních, ekologických nebo humanitárních neziskových organizací. Cílem dehonestace je, aby došlo k dalšímu štěpení společnosti a diskreditaci neziskového sektoru. V České republice bylo v roce 2018 registrováno 141 814 neziskových organizací, z nichž 265 tvořily politické strany a hnutí, což představuje přibližně 0,19 % z celkového počtu. Většina státních dotací v Česku směřuje do oblastí jako sport a sociální služby. Více informací najdete v Mapě neziskovek nebo v rozboru HlídacíPes.org.
Politika do sportu nepatří Odkaz
Jak uvádí prof. PhDr. Pavel Slepička, DrSc., z Katedry pedagogiky, psychologie a didaktiky tělesné výchovy a sportu FTVS UK, propojení politiky a sportu je zcela zřejmé. Politikou je sport často zneužíván tehdy, pokud se například nějaká společenskoekonomická formace snaží prosadit na mezinárodním poli a využívá k tomu právě sportovce a jejich úspěchy. Více také na webu Českého rozhlasu.
Polsko a jeho potratové zákony / V Polsku je dostatečná možnost interrupcí Odkaz
V Polsku platí velmi přísný potratový zákon. Interrupce je v zemi nelegální ve všech případech kromě vážného ohrožení života ženy nebo znásilnění. Způsoby výkladu zákona jsou však velmi problematické, lékaři se obávají ztráty praxe i trestního stíhání, a tak často neprovádějí interrupce ani v legálních případech – například v roce 2021 nebyla v Polsku provedena ani jedna legální interrupce z důvodu znásilnění. Polská interrupční politika už u žen několikrát vedla k trvalým zdravotním následkům nebo úmrtí. Více si můžete přečíst na webu iRozhlas a Seznam Zprávy.
Polygamie v islámu / Každý muslim má čtyři manželky Odkaz
Islám povoluje tzv. tetragamii – muslim může mít až čtyři manželky, ale omezuje ho rodinné islámské právo, podle kterého musí všechny manželky zabezpečit finančně i emočně rovným dílem. „V islámu funguje institut ‚mahru‘, tomu se říká krásným českým archaismem ‚obvěnění‘. To znamená, že je to muž, kdo přinese peníze, které dává ženě, respektive její rodině,“ vysvětluje expert na islám, Bronislav Ostřanský. Stává se tak, že např. čerstvému absolventovi univerzity v Egyptě nemusí otec nevěsty sňatek povolit, protože nechce vdát dceru za muže, který nemá peníze. Vzniká tak vrstva mladých frustrovaných mužů, kteří se buď nábožensky fanatizují, nebo si vezmou ženu pouze před Bohem a formálně nejsou svoji. Více v rozboru iDnes.cz o islámu.
Potetovaní ukrajinští vojáci/policisté nacistickými symboly / Ukrajina používá nacistické symboly Odkaz
Tvrzení, že ukrajinská armáda nebo policie systematicky používají nacistické symboly, je dezinformací šířenou ruskou propagandou. Existují izolované případy jednotlivců s extremistickými tetováními, ale tyto osoby nereprezentují ukrajinskou armádu ani vládu. Ukrajina je demokratická země s právním řádem, kde neexistuje státní ideologie podporující nacismus. Navíc má Ukrajina židovského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož rodina byla postižena holocaustem. Ruská propaganda dlouhodobě manipuluje s tímto tématem a snaží se vykreslit Ukrajinu jako „nacistický stát,“ což odborníci považují za klasický příklad dehumanizace nepřítele. Více např. na stránkách AFP zde a zde.
Potraty v USA / Interrupce jsou v US povolené až do 9. měsíce těhotenství Odkaz
V USA je možné podstoupit interrupci do různého počtu týdnů těhotenství, v závislosti na jednotlivých státech. Obecně jsou interrupce povoleny do 24. týdne těhotenství (přibližně 6. měsíc), tedy do doby tzv. „životaschopnosti plodu“, což je ale zároveň nejzazší možný termín. Některé státy jsou v omezení přísnější a stále dochází k diskuzi. Arizona povoluje potrat pouze do 15. týdne těhotenství (asi 3. měsíc), jiné státy, jako Texas a Alabama, mají ještě přísnější zákony, kde jsou potraty zakázány s výjimkou případů ohrožení života matky nebo vážných zdravotních komplikací. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu v roce 2022, které zrušilo rozhodnutí Roe vs. Wade, mají jednotlivé státy volnou ruku v určování svých vlastních pravidel ohledně potratů, což vedlo k široké škále omezení napříč USA. Více také v článku na Seznam Zprávách.
Počet vražd v USA stále stoupá Odkaz
Počet vražd v USA pomalu klesá, v roce 1990 byl dvojnásobný. Zde najdete statistiku (v angličtině).
Pravda není černobílá / Pravda není jen jedna / Každý může mít „svou pravdu“ Odkaz
Obecně se považuje za platné právě to, že pravda je vždy jen jedna a jedná se o shodu tvrzení se skutečností a fakty. Zatímco fakta a skutečnosti jsou zřejmé, můžou se ale lišit naše interpretace a názory na ně. Je důležité toto odlišovat a neplést dohromady fakta a názory, stejně tak pravdu a nepravdu. To, že se jako společnost shodneme na některých základních hodnotách (pravdách), nám pomáhá jako celku fungovat efektivně například ve státě nebo ekonomice a držet pohromadě jako stát a národ. Když mluvíme o tom, že nic jako pravda neexistuje nebo že existuje pravd mnoho, jde spíš o relativizaci pravdy, která také patří mezi jeden z typů zkreslení informací. Více na webu Bezfaulu.
Premiér Fiala má bohatého příbuzného, který investuje na Ukrajině Odkaz
Předseda vlády ČR Petr Fiala a investor Tomáš Fiala, který působí na Ukrajině od 90. let, nejsou příbuzní. Potvrdil to web iRozhlas.cz. Jde o pouhou shodu jmen.
Presumpce neviny u znásilnění – až soud ukáže, na které straně je pravda (she said, he said) Odkaz
Soud rozhoduje o tom, zda je dostatek důkazů k tomu útočníka odsoudit. Pokud ne, neznamená to ještě, že oběti lhaly, nebo že chování útočníka bylo v pořádku. Existuje spousta obětí násilí, přestože pachatel není potrestán. Více informací a statistik najdete na stránce Bez trestu.
Prezident nás zatáhne do války Odkaz
Prezident republiky nás do války nemůže „zatáhnout“, český ústavní pořádek vůbec neobsahuje institut „vyhlášení války“. Prezident je sice formálně vrchním velitelem ozbrojených sil, nemá ale při vyhlášení válečného stavu žádnou pravomoc. O válečném stavu musí rozhodnout obě komory Parlamentu absolutní většinou hlasů (101 poslanců a 41 senátorů). Více vysvětluje na Facebooku ústavní právník Jan Kysela a článek Seznam Zpráv. Tato a podobná tvrzení opakovaně vyvracela agentura AFP například zde či zde.
Prezident vyhlásí mobilizaci Odkaz
Prezident sám od sebe mobilizaci vyhlásit nemůže, prakticky v tomto ohledu nemůže nic, maximálně schválit mobilizaci po návrhu absolutní většiny Parlamentu ČR. Podrobnosti najdete na stránkách Seznam Zpráv a iRozhlas. Je také důležité dodat, že změnu zákona v tomto ohledu – tedy možnost posílat vojáky do ciziny bez souhlasu Parlamentu ČR – chtěl v minulosti prosadit Andrej Babiš.
Prezidentské volby v roce 2020 v USA byly zfalšované/Trump odhalil volební podvod Odkaz
Neexistují žádné důkazy o tom, že by prezidentské volby v USA v roce 2020 byly zfalšované. Joe Biden zvítězil legitimně, což potvrdila řada auditů a přepočtů hlasů v jednotlivých státech. Donald Trump a jeho tým podali více než 60 žalob napadajících výsledky voleb, avšak drtivá většina z nich byla soudy zamítnuta pro nedostatek důkazů. Navíc americké federální agentury, jako je např. Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), označily volby v roce 2020 za jedny z nejbezpečnějších v historii USA. Více např. v článku Deníku.cz. O tom, jak funguje korespondenční volba v USA, si můžete přečíst v textu Lidových novin.
Problematika jaderné elektrárny v Záporoží / Co znamená boj o Záporožskou jadernou elektrárnu? Odkaz
Ruské vojenské obsazení Záporožské jaderné elektrárny a její využívání k vojenským účelům porušuje mezinárodní humanitární právo, konkrétně Ženevské úmluvy. Podle Ženevských úmluv jsou zakázány útoky na objekty obsahující nebezpečné síly, jako jsou jaderné elektrárny, pokud by takový útok mohl způsobit uvolnění těchto sil a následně těžké ztráty civilnímu obyvatelstvu. Ruské akce v elektrárně, včetně jejího ostřelování a militarizace, byly mezinárodně odsouzeny jako porušení těchto zásad. Ruské síly využívají elektrárnu jako vojenskou základnu, čímž zvyšují riziko jaderné havárie. Toto jednání bylo označeno za „jaderný terorismus“ a „ekvivalent lidského štítu“ ze strany mezinárodních představitelů, včetně generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho. Více například v prohlášení delegace EU ve Vídni nebo článcích Seznam Zpráv o podpisu výzvy k odchodu ruských sil z elektrárny a popisu situace.
Proč bojujeme za svobodný Tchaj-wan, nikoliv za Donbas a Krym Odkaz
Jde o dva rozdílné případy: Tchaj-wan je území, na které se po roce 1949 přesunula vláda Čínské republiky, když prohrála občanskou válku s komunistickou Čínou. Od té doby funguje Tchaj-wan de facto jako nezávislý stát, přestože formálně není uznáván kvůli tlaku Čínské lidové republiky. Ta v roce 1971 získala křeslo Číny v OSN na základě rezoluce č. 2758. Přesto má Tchaj-wan vlastní vládu, volby, měnu i armádu. Jeho obyvatelé se z drtivé většiny považují za Tchajwance, nikoliv za občany pevninské Číny.
Oproti tomu Krym a Donbas jsou mezinárodně uznanými součástmi Ukrajiny. Po ruské vojenské intervenci na Krymu v roce 2014 proběhlo zmanipulované referendum, a to pod vojenským nátlakem a za absence mezinárodních pozorovatelů. Toto referendum nebylo uznáno Ukrajinou ani většinou států světa. V Donbasu Rusko nejprve podporovalo separatisty, posílalo tam neoznačené jednotky a vojenskou techniku a nakonec v roce 2022 uspořádalo pod okupací další falešná „referenda“, jimiž tato území nezákonně anektovalo. Více informací najdete na stránkách Českého rozhlasu, ČT24 nebo ve srovnání na Info.cz.
Proč je Putin nazýván diktátorem Odkaz
Vladimir Putin zastává funkci prezidenta nebo premiéra Ruské federace od roku 1999. Od počátku své vlády postupně upevňoval moc, mimo jiné prostřednictvím konceptu tzv. „diktatury práva“, který se postupně vyvinul v autoritářský nacionalistický režim. Charakteristickými rysy jeho vlády jsou silná ideologie, systematické potlačování opozice a budování kultu osobnosti. Vládní média v Rusku šíří oficiální propagandu a nezávislá žurnalistika je výrazně omezena. Od roku 2021 došlo k dalšímu zpřísnění, přijetí zákona, který znemožňuje kandidaturu osobám spojeným s organizacemi označenými za extremistické nebo teroristické – postupně tak označil veškeré skupiny kritické vůči režimu. Více v článku Seznam Zpráv.
Proč má na sobě na oficiálních cestách Zelenskyj zelené tričko / Zelenskyj se obléká nevhodně Odkaz
Neformální oblečení prezidenta Volodymyra Zelenského, zejména jeho zelené tričko či mikina, má jasně zvolenou symboliku. Znázorňuje, že se nachází ve válkou zasažené zemi, je součástí bojujícího národa a zůstává solidární se svými vojáky. Oblečení vyjadřuje připravenost k akci a kontinuitu vedení i ve výjimečném stavu, narozdíl od klasické diplomatické roviny reprezentace. Podobné strategické využití neformálního vzhledu není v dějinách bezprecedentní – například Winston Churchill během druhé světové války veřejně vystupoval v praktickém „sirénovém obleku“ (angl. siren suit) jako projev jednoty s civilním obyvatelstvem během bombardování. Jak vysvětluje Rebecca Arnold, expertka na dějiny oblékání, styl prezidenta Ukrajiny se stal komunikačním prostředkem, který „vymazává rozdíl mezi civilním a vojenským světem“ a napomáhá vytvářet obraz lídra, jenž „neopustil frontu“. Nejde o nedostatek respektu, ale o vědomou volbu válečného lídra v mimořádné situaci.
Proč násilníkovi nedaly/i facku? Měly/i se bránit aneb Chyba zpětného úsudku Odkaz
U znásilnění dojde až v 70 % k tzv. zamrznutí, kdy člověk úlekem nezareaguje nijak. Lidé, kteří něco nezažili, mají přesto pocit, že vědí, jak by se sami v danou chvíli zachovali. (Odborně se toto zdání nazývá „chyba zpětného úsudku“.
Proč oběti s násilníkem dál spí, žijí, fungují? Odkaz
Psychologicky se jedná o tzv. popření. Oběť racionalizuje, omlouvá čin násilníka a snaží se celou traumatickou zkušenost potlačit. I proto se někdy děje to, že se oběť s násilníkem dále schází nebo s ním žije. O tom, jak je složité opustit násilný vztah, jak násilí vzniká, jak do něj vstupuje faktor moci a proč násilný vztah oběti někdy nedokáží okamžitě opustit, si můžete přečíst na webu Stop násilí projektu Rosa – centrum pro ženy. Zde najdete webinář Univerzity Karlovy o mýtech a faktech v sexualizovaném násilí.
Proč pomáháme uprchlíkům? Odkaz
Vyspělé země pomáhají lidem v nouzi z několika důvodů. Z těch nejdůležitějších je to: 1) prevence vypuknutí konfliktu v pomáhající zemi, 2) udržení sociálního smíru, a hlavně 3) prostá humanita a solidárnost s lidskými bytostmi. Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar v rozhovoru na Seznam Zprávách upozorňuje, že podpora Ukrajiny je sice nákladná, varuje však, že pokud by padla Ukrajina, hrozila by mnohamilionová uprchlická vlna s mnohem nákladnějšími následky.
Proč se nebránil/a znásilnění / Někdo ji/ho musel slyšet křičet / Nebylo znásilnění náhodou dobrovolné Odkaz
Až 70 % případů znásilnění probíhá tak, že oběť zamrzne, což je přirozená reakce těla na šok, a nedokáže se bránit. Pachatel tehdy ani nemusí vyvíjet žádné násilí. Proto Česko přijalo redefinici znásilnění, založenou na absenci souhlasu a na sdělení „Ne znamená ne“. V tuto chvíli už takovou definici přijaly Belgie, Chorvatsko, Kypr, Německo, Řecko, Island, Irsko, Lucembursko, Dánsko, Slovinsko, Švédsko a Velká Británie.
Proč to nenahlásil/a hned? Proč si vzpomněly/i po tolika letech? Odkaz
Jedním z důvodů, proč oběť nehlásí čin hned, jsou mimo jiné například velké pocity studu. Čin pak často oběti nahlásí až ne kvůli sobě, ale třeba proto, aby byli před agresorem uchráněni ostatní. Nejčastější mýty o znásilnění popisuje organizace Bílý kruh bezpečí, která pomáhá obětem násilí, o nejrozšířenějším mýtu „může si za to sám/a“ pak hovoří v podcastu 5:59 expertka a ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová.
Putin opravuje zničenou Ukrajinu, všechna čest/Rusové obnovují Mariupol Odkaz
V okupovaných oblastech, včetně zničeného Mariupolu, probíhají pouze omezené rekonstrukce – většinou v podobě propagandistických projektů, které mají vytvářet iluzi obnovy. Rekonstruovány jsou jen viditelné části měst, zejména okolí administrativních budov či nové obytné bloky, zatímco většina města zůstává zničená, bez základní infrastruktury a služeb. Mariupol zažil jednu z největších tragédií války. Za ruskými jednotkami zůstává většina území těžce zničená. Například video z Mariupolu ukazuje jen malý ostrůvek zástavby, který je opět postavený. Zbytek města nadále zůstává zničený. „Mnoho lidí stále žije u přátel, v poničených i zničených budovách,“ cituje kanadská televize CBC (v angličtině) obyvatelku Mariupolu. Obyvatelé jsou nuceni přijmout ruské občanství, protože bez něj nemají přístup ke zdravotní péči, zaměstnání ani veřejným službám. Rusko tuto ‚pasportizaci‘ využívá jako nástroj k upevnění své kontroly nad okupovanými oblastmi. Více také v článku Seznam Zpráv.
Předsudky o domácím násilí / Proč od něj/ní neodešla/neodešel dřív? Odkaz
Jak popisuje Státní zdravotní ústav, domácí násilí začíná často nenápadně postupným znevažováním, kontrolováním, sledováním a omezováním aktivit, ponižováním, vynucováním pozornosti, podezíráním z nevěry apod. V takových případech si těchto prvních příznaků oběť nemusí vůbec všimnout a varovné signály přehlíží. To, že si veřejnost často myslí, že by jednala jinak, a nechápe, proč oběť věci „nechala zajít tak daleko“ se nazývá tzv. chyba zpětného úsudku. Je třeba mít na paměti, že za čin násilí může agresor, nikoli oběť. O tom, jak domácí násilí vzniká a jak je z takového nerovného vztahu složité odejít, si můžete přečíst na webu Domácí násilí.
Předsudky o znásilnění/obtěžování – může si za to sám/a Odkaz
Za trestný čin může násilník, nikoli oběť. Mýtus, že „za obtěžování/znásilnění si může oběť sama“, je jeden z nejrozšířenějších a nejhorších a nejvíce obětem ubližuje. Nezáleží na tom, co má oběť na sobě, ani na tom, kde se zrovna vyskytuje. O mýtu ohledně odpovědnosti oběti hovoří v podcastu 5:59 expertka a ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová a konkrétní popis tohoto mýtu najdete také na stránkách Bílého kruhu bezpečí. Za trestný čin může násilník, nikoli oběť.
Přijetí Istanbulské úmluvy je problém / IÚ ublíží mužům / Istanbulská úmluva zničí muže a má pomoci jen ženám Odkaz
Istanbulská úmluva, celým názvem Úmluva Rady Evropy o zabránění a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí, představuje mezinárodní dohodu s cílem prevence a potírání všech forem násilí na ženách. V případě přijetí a implementace by poskytovala ochranu nejen ženám, ale také mužům, dětem a seniorům. Úmluva také pracuje s pojmem „gender“, tedy tzv. sociálním pohlavím, a definuje rozdíl mezi biologickým pohlavím (muž, žena) a sociálním pohlavím (gender). V praxi to znamená, že jedinec není omezen genderovými stereotypy, tj. představami a očekáváními společnosti ohledně rolí a chování mužů a žen. Cílem je prevence genderově podmíněného násilí, tj. násilí páchaného na člověku pro jeho gender, a uznání a respektování rozmanitosti lidské identity. K červenci roku 2023 podepsalo Istanbulskou úmluvu 45 států, Česká republika patří mezi posledních několik zemí, které IÚ ještě nepřijaly.
Přistání na Měsíci bylo zfalšováno/Jak mohli Američani doletět na měsíc, když to Sověti nezvládli/Přistání na Měsíci natáčel Kubrick ve filmových studiích Odkaz
Posádka Apolla 11 přistála na Měsíci 20. července 1969, prvními lidmi na Měsíci byli Neil Armstrong a Buzz Aldrin. Konspiraci o zfalšovaném přistání na Měsíci vymyslel Bill Kaysing. Roku 1974 vydal knihu s názvem We Never Went to the Moon neboli Nikdy jsme nebyli na Měsíci. Kaysing v době práce na knize pracoval pro kontraktora NASA, takže se zdálo, že Kaysing ví, o čem mluví. Ve skutečnosti se ale ničemu spojenému s raketami nevěnoval. Proč není možné, aby přistání na Měsíci bylo konspirací, rozebírají kolegové na webu ČT24.
Q
R
Raketu na Polsku vyslala Ukrajina úmyslně, aby Zelenskyj vtáhl do války NATO Odkaz
Tvrzení, že Ukrajina úmyslně odpálila raketu na Polsko, aby zatáhla NATO do války, je nepodložené a vyvrácené vyšetřováním. K incidentu ve vesnici Przewodów na jihovýchodě Polska během jednoho z nejmasivnějších ruských raketových útoků proti ukrajinským městům a energetické infrastruktuře. Polské úřady, NATO i USA následně potvrdily, že raketa byla s největší pravděpodobností ukrajinská a byla vypálena v rámci protivzdušné obrany jako reakce na tento útok. Polský prezident Andrzej Duda i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg výslovně uvedli, že neexistují žádné důkazy o tom, že by šlo o úmyslný čin. Událost byla nehodou způsobenou obrannými opatřeními proti ruské agresi. K incidentu by vůbec nedošlo, pokud by Rusko nevypálilo desítky raket na civilní infrastrukturu napříč Ukrajinou. Odpovědnost za širší kontext této události tak nese primárně Ruská federace. Více například v článku Seznam Zpráv nebo v zahraničních zdrojích [BBC] (https://www.bbc.com/news/world-europe-63640344) či AP News.
Rakušan podepsal „povinnou solidaritu" s migranty a přijetí migrantů Odkaz
Migrační pakt obsahuje povinnou solidaritu, avšak ta neznamená automatické a povinné přijímání migrantů. Každá země si může vybrat, jak solidaritu vyjádří – lze např. poskytnout peníze nebo materiální pomoc. Více na stránkách ČT. Dle ministra vnitra Víta Rakušana zlepšuje dohoda bezpečnost Česka. Přímo k tomu řekl: „V čem by to mohlo ohrožovat naši bezpečnost? Lépe chráníme hranice. Lépe můžeme vracet lidi do zemí původu a nemusíme na naše území vzít jediného migranta, kterého nechceme. Tři výsledky, které jasně zvyšují bezpečnost České republiky.“ Více si můžete přečíst na iRozhlas.
Referendum o Krymu bylo legální Odkaz
Referendum o připojení Krymu k Ruské federaci je sporné a docházelo u něj pravděpodobně k ovlivňování hlasů. Hlasování také ani neprobíhalo za svobodných a férových podmínek: chyběli nezávislí mezinárodní pozorovatelé, volební infrastruktura byla improvizovaná a existují důkazy o zastrašování i zmanipulované účasti. Referendum proběhlo pouhých 20 dní po ruské vojenské intervenci na Krymu a výsledky (97 % pro připojení k RF) byly označeny za nevěrohodné nejen ze strany Ukrajiny, ale i většiny mezinárodního společenství. EU, USA i OSN opakovaně označily anexi za porušení mezinárodního práva, konkrétně Charty OSN a Budapešťského memoranda z roku 1994, v němž se Rusko zavázalo respektovat územní celistvost Ukrajiny a zdržet se vůči ní jakéhokoliv nátlaku i použití síly. Navíc ruský vládce Vladimir Putin sám v roce 2015 přiznal, že na Krymu byli před referendem přítomni ruští vojáci a příslušníci zpravodajské služby GRU, kteří „pomáhali zajistit pořádek.“ Tyto skutečnosti referendu zcela upírají legitimitu i legalitu. Podrobně to u příležitosti jeho pátého výročí popsali na webu ČT24.
Referendum o připojení Doněcku a Luhansku Odkaz
V září 2022 proběhla referenda o připojení k Ruské federaci na území samozvaných Doněcké a Luhanské lidové republiky a v Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti. Tato hlasování byla mezinárodně označena za neregulérní a nezákonná – nejenže probíhala během ozbrojeného konfliktu, ale organizovala je okupační moc pod vojenským dohledem. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nemohla referenda monitorovat kvůli nesplnění základních demokratických podmínek, a tak chyběli nezávislí pozorovatelé, lidé byli nuceni hlasovat pod dohledem ozbrojených vojáků a hlasování často probíhalo dveře od dveří namísto ve volebních místnostech. Výsledky byly navíc extrémně nereálné – například v Doněcké oblasti hlasovalo údajně 99,2 % pro připojení k Rusku, a to přesto, že velká část obyvatel region v předchozích letech opustila. Západní země, ukrajinská vláda i EU a OSN tato referenda označili za porušení mezinárodního práva a ukrajinské ústavnosti, podle OSN jde pak o akt násilné anexe. Podrobně se tématu věnuje např. iRozhlas nebo Hospodářské noviny.
Registrace vakcín v Evropě a jejich kontrola/Vakcíny proti covidu nebyly schváleny standardně, ale rychle a pochybně Odkaz
Vakcíny proti covidu-19 byly vyvinuty jako rychlá reakce na závažné ohrožení populace, jejich rychlý vývoj byl možný díky pokroku technologie mRNA a velkému množství dat o jejích vlastnostech a bezpečnosti. Už původní podmínečná registrace byla založena na datech prokazujících pozitivní poměr rizik a přínosů, stejně jako u jakéhokoli jiného léčivého přípravku. Institut podmínečné registrace je běžně využíván k registraci léků, jejichž potenciál řeší ohrožující onemocnění, pro které neexistuje alternativní léčebná, preventivní nebo diagnostická cesta. Aby bylo podmínečné schválení změněno na standardní, výrobce musí poskytnout podrobná data o bezpečnosti a funkčnosti vakcíny, to se stalo v září 2022. Vakcíny proti covidu byly posuzovány a schvalovány Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), prostřednictvím Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP). Rozhodnutí o registraci vydala Evropská komise. V ČR kontroluje jejich používání SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Jak celý proces probíhá, se podrobně dočtete na stránkách EU a SÚKL.
Robert F. Kennedy je neprávem kritizován jako dezinformátor kvůli odporu k očkování/není antivaxer, jen nemá rád mRNA vakcíny. Odkaz
Robert F. Kennedy, současný nominant na pozici ministra zdravotnictví USA, v minulosti šířil konspirační teorie nejen o očkování. Aktivně je využíval ve své prezidentské kampani předtím, než odstoupil ve prospěch Donalda Trumpa. O nepodložených tvrzeních informovali např. Manipulátoři, v době covidu ho také zablokovaly sociálně sítě jako Instagram a Meta. Více o osobě Roberta Kennedyho jr. také na ČT24.
Rozdíl mezi pohlavím a genderem / Žena je žena, muž je muž / Budeme tu mít 80 pohlaví Odkaz
Pohlaví jsou dvě. Rozdíl je však mezi pohlavím a tzv. genderem. Překlad slova „gender“ jako „pohlaví“ do češtiny může způsobovat nedorozumění, správně by se měl termín překládat jako „rod“ či "rodové role", jde o proměnlivé představy a společenské role a chování připisované v dané době a v dané společnosti mužům či ženám. Rozdíl mezi pohlavím a rodem však uvádí jasně např. Český statistický úřad: 1) Gender/rod = sociální pohlaví. Na rozdíl od pojmu pohlaví, který je chápán výhradně v biologickém smyslu, označuje pojem gender kulturní charakteristiky a modely přiřazované mužskému nebo ženskému biologickému pohlaví a odkazuje na sociální rozdíly mezi ženami a muži. Tyto role se mění s časem a významně se liší podle kultury národa a dané historické etapy vývoje společnosti. Nejsou přirozeným, daným rozdílem, ale vývojovým stupněm sociálních vztahů. 2) Pohlaví = biologicky podmíněné rozdíly mezi ženami a muži, které jsou univerzální. Jsou to biologické vlastnosti, které odlišují lidské bytosti jako ženy a muže, zejména odlišnosti týkající se pohlavních orgánů a reprodukčních dispozic. Více na stránkách Českého statistického úřadu.
Rusko je osvoboditel Česka / Chceme přepisovat historii osvobození 1945? Odkaz
Postup americké a sovětské armády určovala tzv. demarkační linie, která vymezovala tzv. sféry vlivu. To, jakým způsobem probíhal postup ze strany Sovětského svazu si můžete přečíst také v rozhovoru s historikem Eduardem Stehlíkem „…popravy bez soudu, odvlékání kamsi do neznáma, znásilňování“. Více si můžete přečíst v rozhovoru s historikem Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu, regionálním historikem Alanem Koukolem a Janem Kuklíkem z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
Rusko za válku nemůže, vina je jinde / Zelenskyj plní něčí zadání / Nejčastější mýty o Ukrajině a ruské invazi Odkaz
24. února 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu, od té doby ostřeluje raketami příhraničí i města ve vnitrozemí, zahájilo také pozemní invazi. Ukrajina se, jakožto nezávislý stát, pouze brání. Rusko porušilo mezinárodní právo již anexí Krymu a přímou podporou separatistických sil na Donbasu v roce 2014. V roce 1997 podepsaly obě strany tzv. Velkou smlouvu, kde se Rusko v článku 2 výslovně zavázalo respektovat územní celistvost Ukrajiny a nedotknutelnost jejích hranic, následnou doplňující smlouvu z roku 2004 o rusko-ukrajinských vztazích, kde Rusko opětovně uznalo územní celistvost Ukrajiny včetně Krymu, i tzv. Budapešťské memorandum o bezpečnostních zárukách (1994), ve kterém se signatáři zavázali respektovat nezávislost, suverenitu a stávající hranice Ukrajiny, ale i zdržet se hrozby silou a použití síly. V článku Seznam Zpráv si můžete přečíst o tom, za co Ukrajinci bojují a proč. Rusko svou agresi může kdykoli okamžitě ukončit.
Nejčastějšími mýty jsou genocida na Donbasu a porušování práv ruské menšiny, porušování Minských dohod ze strany Ukrajiny, označování Ukrajiny jako fašistický stát, dění od roku 2014, historie Ukrajiny a Banderovců a zástupný konflikt Ruska a USA.
Rusko/Putin o Česko/Evropu nestojí, proč by tu chtěl útočit? Odkaz
Ruská federace napadla sousední Ukrajinu, čímž potvrdila, že k prosazování svých zájmů neváhá sáhnout k ozbrojené agresi. Prezident Vladimir Putin opakovaně hovoří o nutnosti „nového bezpečnostního uspořádání“ a požaduje stažení sil NATO na úroveň před rokem 1997. Nejde však jen o Putina, i další vysoce postavení ruští činitelé se opakovaně vyjadřují agresivně vůči Evropě. Dmitrij Medveděv, bývalý prezident a místopředseda Rady bezpečnosti RF, opakovaně hovořil o potřebě zničení Západu a „nepřátelské civilizace“. V roce 2023 prohlásil, že „Evropa shoří v ohni, pokud se Západ nevzdá podpory Ukrajině“. Ruské státní televize a politici opakovaně otevřeně vyhrožují použitím síly vůči Západu, včetně jaderných zbraní. Zároveň Rusko vede proti Evropě dlouhodobou hybridní válku zahrnující dezinformace, kyberútoky a pokusy o destabilizaci demokratických institucí, včetně násilných akcí tajných služeb např. v Polsku a Litvě.
Rusku sankce vůbec neubližují Odkaz
Sankce sice nezpůsobily okamžitý kolaps ruské ekonomiky, ale mají výrazný dlouhodobý dopad, zejména v oblastech investic, technologií a životní úrovně. Navzdory oficiálním číslům Kremlu poklesl již v roce 2022 ruský HDP o 10-20 %. Dle výpovědí běžných Rusů ihned po rozpoutání otevřené války skokově zdražila většina zboží, a to o 20 až 300 %. Některé zboží z trhu zmizelo úplně. Průmyslová výroba v nevojenském sektoru konstantně klesá, technologický rozvoj je omezen kvůli nemožnosti dovozu západních komponent, a Rusko se stalo ekonomicky závislejším na Číně a Indii, které často odebírají ruskou ropu a plyn s výraznou slevou. Rusko podle analytiků opustilo přes 1000 zahraničních firem, což znamená značné ztráty pracovních míst a investic. Sankce také vedly k odlivu mozků a kapitálu, propadu hodnoty rublu a zhoršení životní úrovně. Mladí lidé se ze země snaží uprchnout a nebo jsou odvedeni na frontu. Reálné příjmy Rusů dlouhodobě klesají, inflace již v roce 2022 dosáhla reálně okolo 16 % a v roce 2024 dosáhla 22 %.
Podrobněji o dopadech sankcí informují např. iRozhlas.cz nebo Novinky. O inflaci v Rusku si můžete přečíst zde, o stavu tamní ekonomiky [zde](https://zahranicni.hn.cz/c1-67735330-ruska-ekonomika-je-odolnejsi-nez-se-cekalo-ma-ale-potize-a-prisnejsi-sankce-a-levnejsi-ropa-ji-zaboli-rika-ekonom, a o aktuální ekonomické situaci z pohledu běžných Rusů třeba zde.
Ruská menšina v Lotyšsku je perzekuována a postihována Odkaz
Lotyšsko je demokratický stát, který zavedl specifická pravidla pro udělení občanství po obnovení nezávislosti v roce 1991. Lidé, kteří přišli během sovětské okupace a nesplnili podmínky pro udělení občanství (zejména zkoušku z lotyšštiny), získali tzv. status neobčanů. Ten umožňuje pobyt, práci a přístup ke zdravotnictví, vzdělání i sociálním službám, ale nezahrnuje volební právo. Podle dat z roku 2023 žilo v Lotyšsku okolo 40 tisíc ruských občanů a více než 150 tisíc Rusů s lotyšským občanstvím. Od roku 2020 stát neuděluje status tzv. neobčana novorozeným dětem – všechny nově narozené děti získávají automaticky lotyšské občanství. Od roku 2022 musejí ruští občané žijící dlouhodobě v Lotyšsku doložit znalost lotyšštiny, jinak jim hrozí ztráta pobytového oprávnění. Existují výjimky (např. věk nad 75 let) a přechodná období pro takové případné opatření. Lotyšsko tak nevylučuje ruskou menšinu ze společnosti, ale podporuje jazykovou a občanskou integraci. Ruština je i nadále běžně používaná v některých regionech, ale školství i veřejné instituce se přizpůsobují lotyšštině jako jedinému státnímu jazyku, což odpovídá ústavnímu pořádku. Lotyšské bezpečnostní služby zároveň varují, že Kreml využívá ruskou menšinu jako nástroj nátlaku a destabilizace, což činí jazykovou a občanskou politiku i bezpečnostním opatřením. Více například v ČT24 nebo na iRozhlasu.
Ruská menšina v Pobaltí a její kontext / Jaká práva má ruská menšina v Pobaltí? Odkaz
Postavení ruské menšiny v Pobaltí je složité a historicky podmíněné. V době Sovětského svazu probíhala masová migrace ruského obyvatelstva do těchto zemí, často v rámci rusifikačních politik. Po obnovení nezávislosti v roce 1991 některé pobaltské Estonsko a Lotyšsko nepřiznaly občanství všem obyvatelům Sovětského svazu, což vedlo k tomu, že část ruskojazyčného obyvatelstva zůstala bez státní příslušnosti – tzv. neobčané (v Lotyšsku např. asi 180 000 lidí). Tito neobčané mají některá omezení, například nemohou volit ve volbách do parlamentu, ale mají přístup ke zdravotnictví, vzdělání i sociálním službám. Každý má možnost složit jazykovou zkoušku a požádat o občanství, nicméně ruština už není uznávaným menšinovým jazykem a její role ve veřejném prostoru byla v posledních letech dále omezena. Litva zaujala vstřícnější přístup – tamní Rusové většinou občanství získali automaticky. Celkově se práva ruské menšiny řídí legislativou daných států a jsou v souladu s evropskými standardy. Kritika Ruska na jejich adresu bývá často součástí širší dezinformační agendy Moskvy vůči Pobaltí. Podrobnosti a kontext přináší rozhovor s Andreasem Papadopoulosem na iRozhlas.cz.
Rychetský ovlivnil volby v roce 2021 a může za vládu podvodné koalice/SPOLU vyhrálo volby 2021 neprávem, protože bylo v koalici Odkaz
Bývalý soudce Ůstavního soudz Rychetský podle Ústavy nemohl navrhovat žádnou legislativní změnu. Taková kompetence přísluší pouze poslancům, Senátu, vládě a krajským zastupitelstvím. Zrušení volebního zákona ústavním soudem a následná novela zákona před volbami do parlamentu v roce 2021 zásadně volby neovlivnily. Novela upravila dvě věci: snížila nejnižší volební zisk pro vstup koalic do dolní komory na vstup dvoukoalice na 8 %, koalice tří a více stran na 11% hlasů. Upravila také přepočet volebních výsledků podle Imperialiho a Hagenbach-Bischoffovy metody. V praxi to v roce 2021 znamenalo, že hnutí ANO dostalo dokonce o dva poslance navíc, o jednoho poslance méně měla koalice Pirátů a Starostů a hnutí SPD. Více v rozboru Ověřovny iRozhlasu.
Různé hoaxy ohledně očkování Odkaz
V článku Seznam Zpráv najdete fakta o zkreslených informacích a hoaxech ohledně účinků vakcín.
S
Schwarzenbergové poklonkovali za války nacistům Odkaz
Schwarzenbergové za války nespolupracovali s nacisty. Otec Karla Schwarzenberga, Karel VI. Schwarzenberg, pomáhal připravit v letech 1938 a 1939 texty Deklarací české šlechty, které podpořily Edvarda Beneše a Československo, odmítly porušování historických hranic zemí Koruny české a odsoudily germanizaci a okupaci. Sám Karel Schwarzenberg o této době prohlásil: „Deklaraci podepsala spousta rodin s nečeskými jmény, ale cítili jsme se jako zemské rodiny, které patřily k zemím Koruny české a později Československu.“ V roce 1942 nacisté uvalili nucenou správu na rodinný majetek Schwarzenbergů kvůli jejich protiněmeckým postojům. Rodina se poté přestěhovala do Čimelic, které zůstaly v jejich držení. Karel VI. Schwarzenberg na konci války v roce 1945 zorganizoval v Čimelicích ilegální odbojovou skupinu, která měla za úkol připravit protiněmecké povstání. Později se podílel na vyjednávání kapitulace německých jednotek během bojů tamtéž. Přestože Schwarzenbergové nebyli považováni za kolaboranty, jejich majetek byl po válce zkonfiskován speciálním zákonem č. 143/1947 Sb. (tzv. Lex Schwarzenberg), který se na ně vztahoval bez ohledu na jejich protinacistické postoje. Více informací v článku Paměti národa.
Severokorejští vojáci na Ukrajině nejsou problém, Západ je tam přece taky/Proč nám vadí Severokorejci na cizím území Odkaz
Srovnávání severokorejských vojáků bojujících v ruské armádě s přítomností dobrovolníků na straně bránící se Ukrajiny je zavádějící. Jde o dvě zcela odlišné situace. Severokorejští vojáci působí na straně Ruska jako příslušníci regulérní armády, a to na pozvání Ruské federace. Jejich přítomnost potvrzují různé zdroje a jde o přímé zapojení dalšího státu do vojenské agrese. Naopak organizovaná armáda pod hlavičkou některého z ukrajinských spojenců na území státu neoperuje. Na ukrajinské straně se zapojují cizinci výhradně jako jednotlivci – dobrovolníci, kteří vstoupili např. do tzv. Mezinárodní legie obrany Ukrajiny. Nejedná se o jednotky pod přímým velením cizí vlády, ale pod přímým velením Ozbrojených sil Ukrajiny. Více si o tom můžete přečíst např. na iRozhlasu, Seznam Zprávách či na iDnesu.
Seznam má monopol Odkaz
Český internet je silně konkurenční a každý uživatel může navštěvovat celou řadu nejrůznějších webů a využívat pestrou nabídku služeb, a to soukromoprávních i veřejnoprávních.
Seznam o mně bude sbírat data, i když si zaplatím Odkaz
Jakmile si službu zaplatíte, zobrazí se vám dialog, ve kterém si můžete vypnout nebo zapnout všechny účely zpracování dat založené na souhlasu. Pokud necháte všechny vypnuté, nebude Seznam zpracovávat žádná data. Podrobněji si o ochraně údajů můžete přečíst na webu Seznamu.
Seznam porušuje GDPR přes cookie wall Odkaz
GDPR chrání osobní údaje lidí a stanovuje pravidla, za kterých lze jejich osobní údaje zpracovávat. Seznam je přesvědčen, že řešení je v souhlasu s pravidly na ochranu osobních údajů, a uživatelům dává právo se svobodně rozhodnout a mít kontrolu nad svými daty.
Seznam se akorát snaží vytěžit z uživatele, co to jde Odkaz
Seznam.cz financuje investice do provozu a zkvalitňování svých služeb z příjmů z cílené reklamy. Trh se proměnuje a na zpřísňující se podmínky Seznam reaguje produktem Seznam bez cílené reklamy. Pro uživatele, kterým nevadí cílená a relevantnější reklama, se nemění nic a služby Seznamu mohou využívat jako doposud. Ostatním uživatelům firma nabízí jako alternativu služby bez cílené reklamy za poplatek 49 Kč měsíčně. Zároveň nabízí za 179 Kč měsíčně službu Seznam bez reklam, která umožňuje uživatelům vypnout reklamy úplně.
Seznam vlastní George Soros Odkaz
Seznam.cz, a.s., založil a vlastní Ivo Lukačovič. Nepatří ani Bakalovi, ani Sorošovi. Více na webu Manipulátoři.
Situace na Západním břehu Jordánu / Izraelští osadníci na Západním břehu Jordánu a eskalace napětí Odkaz
Situace na Západním břehu Jordánu je velice vyhrocená a v současnosti stoupá napětí i tam. Důvodem je napětí mezi Palestinci a militantními izraelskými osadníky, z nichž někteří založili své osady nelegálně hluboko ve vnitrozemí Západního břehu. Jedná se o stovky lidí, které dokázaly napáchat obrovské škody na palestinském majetku a donutily už stovky Palestinců opustit místa, kde žili. Část osadníků má významnou podporu u nejradikálnějších izraelských politiků a krajně pravicových stran Ocma Jehudit a Tkuma pod vedením Itamara Ben Gvira a Beca’lela Smotriče, jejichž plán je – v rozporu s mezinárodními právem – anektovat Západní břeh i celou Gazu. Většina osadníků nicméně k radikálnímu křídlu nepatří. Více v článku ČT.
Slintavka a kulhavka byla rozšířena úmyslně/O slintavce a kulhavce obecně/Proč se neočkuje proti slintavce a kulhavce (SLAK)? Odkaz
Slintavka a kulhavka (SLAK) se do Maďarska a na Slovensko pravděpodobně rozšířila z Balkánu nebo Turecka, v lednu 2025 se objevila i v Německu. Neexistují důkazy o jejím nepřirozeném šíření. SLAK je vysoce nakažlivé onemocnění přežvýkavců a prasat, s nemocností až 100 %, ale nízkou mortalitou (cca 5 %). Zvíře virus vylučuje po celou dobu onemocnění. Šíří se kontaminovanou obuví, dopravou, živočišnými produkty a za určitých podmínek i vzduchem. Nejúčinnějším opatřením je utracení nakažených zvířat, protože neexistuje žádná specifická léčba, která by dokázala virus zastavit bez možnosti velkého rozšíření. Navíc očkování navozuje imunitu u zvířat až po určité době. Virus pro člověka není nebezpečný, je známých pouze několik izolovaných případů. Více informací naleznete v článcích ČT24 a Seznam Zpráv, podcastu Novinek Řetězák a detailní informace naleznete také na stránkách Státního veterinárního ústavu.
Současný český trestní zákoník je pro postih znásilnění dostačující Odkaz
V České republice každý druhý násilník odchází od soud s podmíněným trestem, přesná data najdete na webu Bez trestu. I proto
Současný český trestní zákoník je pro postih útoků na menšiny dostačující Odkaz
Sexuální menšiny byly dosud v Česku chráněny jen omezeně, např. proti útokům z nenávisti spojeným s homofobií či transfobií. I proto vládní novela schválená v listopadu roku 2024 navrhuje přísnější tresty pro pachatele tzv. předsudečné nenávisti, jejíž kategorie Ministerstvo spravedlnosti rozšířilo. Přísněji se tak po schválení Sněmovnou budou trestat útoky kvůli sexuální orientaci, pohlaví nebo postižení oběti. Více si můžete přečíst také na webu Novinky.cz.
Stejnopohlavní rodičovství je problém / Mít dvě matky/dva otce škodí vývinu dítěte, muž/žena chybí ve výchově Odkaz
Sexuální orientace nemá žádný vliv na rodičovské kompetence. Mezi odborníky (dětští psychologové, pediatři, sociologové, sociální pracovníci atd.) panuje jednoznačná většinová shoda, že na dítě nemá žádný negativní vliv, pokud jej vychovávají dvě matky nebo dva otcové. Výzkumy na toto téma se provádějí již od 70. let 20. století. Navíc z výzkumů vyplývá, že nechybí ani vzory opačného pohlaví, homosexuální páry aktivně zajišťují dítěti velkou variabilitu různých vzorů (strýcové/tety, dědečkové/babičky, učitelé/učitelky, starší kamarádi a sourozenci, vedoucí kroužků, média).
Stát chce omezit seniory/Omezení práv seniorů Odkaz
Leták, který se e-mailem šíří převážně mezi seniory, není založen na pravdě. Záměrně vyvolává strach, překrucuje fakta a zneužívá historické paralely s holokaustem. Vláda nechystá odebrání řidičských průkazů lidem nad 70 let ani zrušení volebního práva a nikdo není nucen opouštět byty ve prospěch imigrantů. Více v podcastu Novinek.cz Řetězák v epizodě „Senioři pryč. Nechutný leták straší důchodce transporty do lágrů“. Seniorům, kteří se cítí jakkoliv ohroženi, je k dispozici bezplatná linka 800 200 007 provozovaná neziskovou organizací Elpida.
Sudetoněmecké spolky jsou extremistické, chtějí český majetek a mají sklony k neonacismu Odkaz
Jedinou nacionalistickou a extremistickou součástí sudetoněmeckých spolků je tzv. Witikobund, který hraje pouze okrajovou roli. Jde spolek sudetoněmeckých nacionalistů, který už v roce 2005 označilo ministerstvo vnitra za neonacisty. Od r. 2001 je Witikobund považován německou zpravodajskou službou za extremistickou organizaci. V roce 2015 chtěla většina sudetoněmeckých spolků odejmout požadavek na navrácení konfiskovaného majetku a Witikobund se jako jediný veřejně vymezil vůči těmto snahám. Zastřešuje přitom asi 2–3 % vysídlených Němců, u kterých usiluje o odškodnění. Stanovy se tak nakonec změnily a sudetské spolky již o navrácení majetku zájem nemají, což mimo jiné velmi vylepšilo vzájemné vztahy s českou politickou scénou. Více na webu Demagog.cz.
Svastika jako symbol ve finské armádě Odkaz
Svastika již dnes není symbolem finské armády. Znakem finského vojenského letectva byla od jeho vzniku v roce 1918. Od roku 1945 z letadel tento symbol zmizel a jako součást některých dalších insignií finské armády byla odstraněn v roce 2017. Svastiku používala v letech 1923-1939 americká 45. pěší divize, a existoval také například kanadský hokejový tým Fernie Swastikas, který se následně přejmenoval. Všechny tyto změny navazovaly na zneužití symbolu nacismem. Samotné slovo svastika pochází ze sanskrtu a znamená “to, co přináší štěstí” nebo “dobré znamení”; hojně se vyskytuje v hinduismu a buddhismu, v symbolice pohanské severní Evropy či u domorodých amerických indiánů. Více na stránkách iRozhlas.
T
Tchaj-wan je součástí Číny Odkaz
Ostrov Tchaj-wan nikdy nebyl součástí Čínské lidové republiky. Prohlášení těch, kteří používají výrazy jako „tchajwanský separatismus“ či o Tchaj-wanu hovoří jako o čínské provincii, popírají historickou skutečnost. Více si můžete přečíst na webu Sinopsis.
Technologie mRNA/mRNA vakcíny jsou škodlivé/mRNA vakcíny mění DNA Odkaz
Vakcíny typu mRNA prošly komplexním schvalovacím řízením světových i evropských zdravotnických institucí a jsou bezpečné a účinné. Nemění DNA – mRNA obsažená ve vakcíně nikdy nemůže vstoupit do buněčného jádra a poškodit nebo reagovat s DNA očkované osoby. Jsou také rychlejší na výrobu oproti běžným vakcínám a fungují na jiném principu, jak popisují např. Seznam Zprávy: „Oproti běžným vakcínám neobsahují mRNA vakcíny vůbec žádnou část viru. Nesou v sobě pouze návod, jak malou část viru postavit v podobě mRNA. To je v těle extrémně běžná molekula určená k přenosu informace. V buňkách slouží jako posel.“ Fungování celé technologie shrnuje informační dokument Státního zdravotního ústavu.
Thierry Breton potvrdil, že volby v Rumunsku zrušila Evropská unie jako cenzuru Odkaz
Thierry Breton toto neřekl. Ve svém rozhovoru na francouzské televizi pouze potvrdil, že EU podle něj dohlédla na dodržování své legislativy ohledně vměšování do voleb prostřednictvím tiktokové kampaně v rumunských prezidentských volbách 2024 a učiní tak znovu, pokud se něco podobného stane v Německu v návaznosti na zapojení Elona Muska do podpory AfD. Breton již navíc v evropských funkcích nepůsobí a nemá tak na samotnou činnost EU v této oblasti vliv. Více na sociálních sítích projektu Hoaxy a podvody.
Tomio Okamura a jeho výmysly o ceně elektřiny Odkaz
Výroky Tomia Okamury o ceně elektřiny z uhlí a jádra jsou nepravdivé a zavádějící. Tvrdí, že se elektřina vyrábí za 15–25 haléřů za kWh, což však odpovídá pouze části variabilních nákladů bez započítání dalších nákladů jako např. ceny paliva nebo emisních povolenek. Podle ČEZ se skutečné náklady uhelných elektráren pohybují kolem 2,20 Kč/kWh. Okamura také chybně tvrdí, že EU nařizuje Česku prodávat elektřinu na lipské burze, přičemž ČEZ tam obchoduje dobrovolně už od roku 2002. Cenu elektřiny určuje trh, nikoliv EU a je ovlivněna evropskou nabídkou a poptávkou. Tomiem Okamurou popsaný mechanismus, že v České republice vyrobíme levnou elektřinu, odprodáme ji na burzu, kde ji EU nuceně zdraží, a my ji poté nakoupíme draze zpět, je zcela lživý. Více informací naleznete v analýzách Demagog.cz a CEDMO Hub.
Tommy Robinson je aktivista za lidská práva a hrdý bojovník za svobodu slova Odkaz
Stephen Yaxley-Lennon, vystupující pod přezdívkou Tommy Robinson, je jednou z nejznámějších figur britské krajní pravice. V minulosti byl odsouzen za pohrdání soudem na 13 měsíců vězení. Jeho případ důkladně rozebrali kolegové z Respektu.
Transgender je nemoc / Definice transgenderu Odkaz
Genderová dysforie je nesoulad mezi genderem (sociálním pohlavím) a biologickým pohlavím, a není Světovou zdravotnickou organizací (WHO) považována za nemoc (výsledky v angličtině). Jinými slovy, člověk se necítí ztotožněn s pohlavím, se kterým se narodil. Pokud se někdo v Česku rozhodne pro operativní změnu pohlaví, následuje velmi fyzicky, psychicky a také finančně náročný proces, který je doprovázen mnoha vyšetřeními. O tom, jaké to je podstoupit změnu pohlaví, si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv. Více o tematice transgenderu si můžete přečíst také na stránkách Narodního zdravotního informačního portálu a na webu Trans*parent.
Trump zakázal mRNA vakcíny Odkaz
Trump mRNA vakcíny nezakázal, tato zpráva je smyšlená. Vakcíny typu mRNA prošly komplexním schvalovacím řízením světových i evropských zdravotnických institucí a jsou bezpečné a účinné. „Oproti běžným vakcínám neobsahují mRNA vakcíny vůbec žádnou část viru. Nesou v sobě pouze návod, jak malou část viru postavit v podobě mRNA. To je v těle extrémně běžná molekula určená k přenosu informace. V buňkách slouží jako posel.“ Fungování celé technologie shrnuje informační dokument Státního zdravotního ústavu.
Tvořivá společnost a Allatra, anastazianismus Odkaz
Hnutí AllatRa a jeho projekt Tvořivá společnost se prezentují jako apolitické iniciativy usilující o sjednocení lidstva a řešení globálních problémů. Nicméně, odborníci upozorňují na proruské tendence uvnitř hnutí. Religionista Zdeněk Vojtíšek uvádí, že hnutí AllatRa vnímá Slovany jako jednotný národ vedený rusky mluvícími lidmi, přičemž v postavě Noma, klíčové postavy jejich učení, lze rozpoznat rysy ruského prezidenta Vladimira Putina. Policie se domnívá, že AllatRa fungovala jako trollí farma, která používala sofistikovaný systém pro automatizované publikování videí, vygenerovaných za pomocí umělé inteligence, na různá témata. Působení organizace rozebraly podrobně Seznam Zprávy a Novinky.
Tvrzení Babiše, že Rakušan může za nevýhodný migrační pakt Odkaz
Dohoda o migraci vznikala již za vlády Andreje Babiše a její obrysy se vytvářely i při českém předsednictví v EU. Výrok Andreje Babiše, že ministr Rakušan prosadil návrh, jehož schválení hnutí ANO zabránilo, se nezakládá na pravdě. Česko se navíc zdrželo hlasování a pro pakt nehlasovalo. Více na webu iRozhlas.
Útok na ukrajinskou dětskou nemocnici v Kyjevě Odkaz
Na základě analýzy trosek z místa útoku bylo potvrzeno, že ukrajinskou dětskou nemocnici v Kyjevě zasáhla ruská střela Ch-101 (anglicky Kh-101). Tento typ střely je navržen tak, aby se vyhnul radarovým systémům létáním v nízkých nadmořských výškách a je používán pro přesné útoky na cíle s vysokou hodnotou. Tuto informaci podpořila i nezávislá analýza, která využila záběry ze sociálních médií a 3D modely střely. Ruské úřady odpovědnost za útok popírají a tvrdí, že situace je výsledkem ukrajinské protivzdušné obrany, která se brání ruské agresi. Důkazy na místě však jasně potvrzují ruskou střelu a předem plánovaný útok. Útok způsobil značné škody na nemocniční infrastruktuře, včetně intenzivní péče, chirurgických a onkologických oddělení, a vedl k evakuaci pacientů a personálu. Podle zpráv bylo při útoku zraněno 16 lidí, z toho sedm dětí. Útoky na zdravotnická zařízení jsou považovány za válečné zločiny a porušují mezinárodní humanitární právo. Organizace spojených národů a další mezinárodní instituce důrazně odsoudily tento čin a vyzvaly k odpovědnosti za takovéto útoky na civilní infrastrukturu. Více v češtině si můžete přečíst na webu iRozhlasu a na stránkách Team4Ukraine.
U
UA se pomáhá, našim českým lidem ne / Podpora Ukrajinců nás stáhne na dno / „Cpeme“ peníze UA Odkaz
Souhrnná podpora Ukrajiny ke konci září 2023 činila 42,8 mld. Kč, z toho činí výdaje ze státního rozpočtu 31,2 mld. Pro srovnání, jen na podporu podnikatelských subjektů v ČR vláda schválila podporu ve výši 30 mld. korun. Zároveň cca 8 mld. korun nám, dle údajů MPSV, již ukrajinští uprchlíci prostřednictvím zaměstnavatelů zaplatili zpět na daních. Část pomoci, kterou jsme Ukrajině jako stát dodali, nám také proplatí NATO a Evropská unie v rámci kompenzací. Co se týče české peněžité pomoci obecně, tak v takové šíři, v jaké probíhá, je možná hlavně díky duchapřítomnosti a zájmu jednotlivců a jejich soukromým darům. Tedy díky občanům a firmám, co se rozhodli přispět. Více najdete ve velmi podrobně zpracovaném článku Karla Patáka a v komentáři Martina Fendrycha na Aktualne.cz. Zároveň, v tuto chvíli již Ukrajinci přinášejí mnohem více peněz, než jim náš stát dá.
UFO jako důkaz mimozemské civilizace / Co je to UFO? Odkaz
UFO neznamená návštěva mimozemské civilizace, znamená pouze neidentifikovatelný létající předmět – může jít o letadlo, balón nebo meteorologický jev, dnes je preferován spíše termín UAP (Unidentified Aerial Phenomena – neidentifikovatelný vzdušný jev). Většinou USA tyto dokumenty odtajňuje proto, aby veřejně dala najevo, že ví o aktivitách ostatních geopolitických mocností, např. Číny, Ruska aj. Více informací na stránkách Projektu Záře, který se nevysvětlitelnými jevy dlouhodobě zabývá.
UNIFIL v Libanonu a jeho role v oblasti/Proč UNIFIL toleruje Hizballáh? Odkaz
Jednotky OSN, známé jako UNIFIL, působí od roku 1978 v Libanonu na základě rezolucí OSN, její mandát byl rozšířen v roce 2006. Působí v pásmu mezi izraelskou hranicí a řekou Lítání, kde by podle rezoluce měly být zastoupeny pouze mírové a libanonské jednotky. Běžně zde ale působí i radikální hnutí Hizballáh, které kontroluje značnou část dění v Libanonu. Vzhledem k povaze mandátu je mise UNIFIL spíše pozorovací než mírová a její možnosti jsou omezeny, nemají právo proti Hizballáhu zasáhnout silou. Více přímo na stránkách UNIFIL a v článku Seznam Zpráv.
USA nikdo jiný než Čína peníze nepůjčí Odkaz
Amerika má více držitelů jejich vládních dluhopisů. Největším z nich je Japonsko. Přehled deseti největších přinesl web CNN Prima NEWS.
USA vyprovokovaly „euromajdan“/Co byl Majdan/Nulandová a spol. přijeli na majdan vyprovokovat majdan Odkaz
Protesty známé jako Euromajdan začaly spontánně 21. listopadu 2013 jako reakce na rozhodnutí tehdejší ukrajinské vlády pozastavit podpis asociační dohody s EU. Po brutálním zásahu bezpečnostních složek se demonstrace rozšířily a získaly celospolečenský rozměr. Jejich příčinou byla nespokojenost Ukrajinců s korupcí, autoritářstvím a odklonem od evropské integrace. Tvrzení, že protesty byly organizovány USA, je nepodložená konspirační teorie. Faktem je, že tehdejší náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová Majdan navštívila a jednala též s opozičními politiky, což je běžná praxe diplomacie při krizích, nikoli důkaz řízení protestního hnutí. Ačkoli západní diplomaté vyjádřili podporu demonstrantům, neexistují žádné důkazy, že by USA nebo EU organizovaly, plánovaly nebo iniciovaly protesty. Více na webu Seznam Zpráv. Argument, že Majdan vyprovokoval Západ, je zanesen i v Atlasu konspirací.
USA vyvážejí ruský zkapalněný zemní plyn Odkaz
USA nevyvážejí zkapalněný zemní plyn z Ruska do Evropy. Příspěvky na sociálních sítích, které šíří tuto dezinformaci, se odvolávají na článek z roku 2017. Navíc plyn přepravovaný z Ruska do USA nebyl LNG, ale LPG (zkapalněný ropný plyn). Více na webu AFP.
USA/NATO/EU/někdo další bude bojovat do posledního Ukrajince, tlačí Ukrajinu do konfliktu Odkaz
Argument, že někdo „bojuje do posledního Ukrajince“ nebo že tlačí Ukrajinu do konfliktu a naznačuje externí působení, je často využíván k manipulaci. Ve skutečnosti Rusko vede proti Ukrajině válku už od roku 2014, kdy anektovalo Krym a rozpoutalo ozbrojený konflikt na Donbase prostřednictvím svých zástupných sil. 24. února 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu, od té doby ostřeluje raketami příhraničí i města ve vnitrozemí, zahájilo také pozemní invazi. Ukrajina se brání jako suverénní stát, jehož územní celistvost a hranice Rusko opakovaně uznalo – např. v Budapešťském memorandu (1994), tzv. Velké smlouvě (1997) i ve smlouvě o přátelství (2004). Ukrajinská suverenita byla porušena jednostranným nevyprovokovaným ruským útokem. Západní země Ukrajině pomáhají vojensky, humanitárně i ekonomicky, a to na její žádost. Neřídí však její strategii, nezapojují se přímým bojem a nerozhodují místo Ukrajiny o jejím osudu. Tvrzení o „boji do posledního Ukrajince“ zároveň ignoruje fakt, že Ukrajinci brání svou zemi dobrovolně, protože odmítají žít pod okupací. V článku Seznam Zpráv si můžete přečíst o tom, za co Ukrajinci bojují a proč.
Ukrajina je „rozporcovaná“ a rozprodaná mezi ostatní státy, hlavně USA a EU Odkaz
Tvrzení, že Ukrajina je nebo bude rozdělena, prodána či „rozporcována“ mezi jiné státy, není pravdivé. Ukrajina je svrchovaný stát a mezinárodní společenství včetně USA a evropských zemí uznává její územní celistvost. Tyto země poskytují Ukrajině vojenskou a finanční pomoc v boji proti ruské invazi, což neznamená dělení území. Ukrajinská vláda spravuje své finance a dluhy sama, přičemž zahraniční pomoc je poskytována formou grantů a půjček. O bezpečnostní dohodě mezi USA a Ukrajinou si můžete přečíst na iRozhlas.cz. Tvrzení o „rozporcování“ Ukrajiny slouží k oslabení důvěry veřejnosti v legitimitu ukrajinské vlády a jejích mezinárodních partnerů.
Ukrajina nakupuje plyn z Ruska Odkaz
Ukrajina byla do roku 2015 významným odběratelem ruského plynu, ale po anexi Krymu a ruské agresi na Donbase přestala nakupovat plyn přímo od Gazpromu. Od listopadu 2015 neodebírá Ukrajina žádný ruský plyn přímo, a to ani v době otevřené ruské invaze od roku 2022. Místo toho nakupuje plyn z evropských trhů prostřednictvím zpětných toků – především ze Slovenska, Maďarska a Polska. Plyn sice může být původně ruský, ale je komerčně a smluvně obchodován přes Evropu. Dle výroční zprávy společnosti Naftogaz z roku 2021 činil import plynu z EU asi 2,4 mld. m³, což tehdy představovalo přibližně 8 % celkové domácí spotřeby. Zbytek Ukrajina pokrývá z vlastní těžby. Po roce 2022 došlo kvůli válce a ruským útokům na energetickou infrastrukturu k poklesu domácí spotřeby plynu až o 40 %. Ukrajina tak pokrývá většinu své spotřeby především z vlastních zdrojů a dále z evropských trhů, nikoliv z přímých kontraktů s Ruskem.
Více na stránkách Radiožurnál, E15 a Statista.
Ukrajina neexistuje, nemá uznané hranice / UA si nezaregistrovala hranice u OSN Odkaz
Mezinárodní právo nevyžaduje, aby státy „registrovaly“ své hranice u OSN. Hranice států jsou určeny na základě zásady uti possidetis juris, což znamená, že nové státy vzniklé rozpadem jiných států přebírají hranice svých předchůdců Ukrajina získala nezávislost po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a byla široce uznána mezinárodním společenstvím. Ruská federace uznala ukrajinskou nezávislost 28. srpna 1991. V roce 1994 se Rusko stalo signatářem Budapešťského memoranda, v němž se zavázalo respektovat nezávislost, suverenitu a stávající hranice Ukrajiny, stejně jako se zavázalo zdržet se použití síly i hrozby silou proti ukrajinské územní celistvosti a politické nezávislosti. Rusko a Ukrajina podepsaly ještě v roce 2003 smlouvu o rusko-ukrajinské hranici, která byla ratifikována oběma parlamenty v roce 2004. Tato smlouva přesně vymezuje hranici mezi oběma zeměmi a je doplněna podrobnými delimitačními mapami. Podrobně popisují situaci AFP nebo CEDMO Hub.
Ukrajina odešla z EU Odkaz
Ukrajina nikdy nebyla členským státem Evropské unie, a tudíž z ní nemohla odejít. Ukrajina podala oficiální žádost o členství v EU 28. února 2022, krátce po ruské invazi. Dne 23. června 2022 udělila Evropská rada Ukrajině status kandidátské země. Přístupový proces je dlouhodobý a složitý – Ukrajina musí splnit řadu politických, ekonomických a legislativních kritérií(tzv. kodaňské požadavky) a se vstupem musí souhlasit všech 27 členských států EU. Ukrajina tedy dosud nikdy nebyla členem EU a proto z ní ani dosud nemohla vystoupit – nachází se v procesu sbližování a postupného přibližování evropským strukturám. Více naleznete například na stránkách EU.
Ukrajina odmítla mírovou dohodu s Ruskem, mohlo být po válce Odkaz
Na jaře 2022 skutečně probíhala jednání mezi ukrajinskou a ruskou delegací, které však skončila poté, co se svět dozvěděl o masakru civilistů v Buči, kterého se dopustily ruské jednotky při ústupu od Kyjeva. Tento čin vedl k zásadnímu ochlazení jednání a k posílení přesvědčení ukrajinské strany, že jednání s Ruskem nemá smysl, pokud zároveň pokračuje agrese a válečné zločiny. Některé zdroje mylně tvrdí, že Ukrajina „odmítla mír“ kvůli nátlaku Západu. Neexistují však žádné důkazy, že by Ukrajina byla donucena změnit postoj – jednání uvnitř ukrajinského vedení o pokračování bojů probíhala nezávisle a byla ovlivněna především chováním Ruska. Více informací naleznete například v článku Seznam Zpráv a analýzách EUvsDisinfo.
Ukrajina porušovala Minské dohody Odkaz
Minské dohody z roku 2014 a 2015 měly stabilizovat situaci na východě Ukrajiny. Dohody počítaly s tím, že se území Donbasu vrátí pod ukrajinskou suverenitu. Rusko tento rámec formálně podpořilo, ale zároveň se snažilo vyvázat z odpovědnosti tvrzením, že není smluvní stranou – navzdory tomu, že dohody samo spoluvyjednalo a mělo zásadní vliv na dění v oblasti. V praxi Rusko své závazky nenaplnilo: nestáhlo těžké zbraně, neposkytlo Ukrajině přístup k hranicím a nadále aktivně vyzbrojovalo a řídilo separatistické síly. Důkazy o tom shromáždily jak mezinárodní mise (např. OBSE), tak investigativní platformy (např. Bellingcat), přičemž mezi nejznámější případy ruské vojenské přítomnosti patří [sestřelení letu MH17] (https://www.bellingcat.com/tag/mh17/) ruským systémem Buk. K naprostému porušení Minských dohod ze strany Ruska došlo 21. února 2022, kdy Moskva uznala tzv. Doněckou a Luhanskou lidovou republiku jako „nezávislé státy“, čímž zcela popřela základní ustanovení těchto dohod. I když ukrajinská strana byla některými pozorovateli (např. OBSE) kritizována za dílčí porušení příměří nebo přesuny techniky, nešlo o systematické jednání – na rozdíl od trvalého, organizovaného a rozsáhlého porušování dohody ze strany Ruska. Ruská strana poskytovala rozsáhlou vojenskou podporu, včetně personálu a výzbroje, a aktivně destabilizovala situaci na východě Ukrajiny.
Více na stránkách Hlídací pes či Manipulátoři. V angličtině také na EUvsDisinfo nebo Reuters
Ukrajina se neomluvila za invazi 1968 Odkaz
Za invazi se Ukrajina omluvila ještě jako součást Sovětského svazu již v prosinci 1989 prostřednictvím vyjádření Michaila Gorbačova. Již dříve se omluvili třeba Maďaři nebo Bulhaři. Více na webu ČT24. Pohled běžného Ukrajince nabízí reportáž Aktualne.cz z roku 2014.
Ukrajina zakázala pravoslavnou církev Odkaz
Ukrajina nezakázala pravoslavnou církev jako celek, ale přijala zákon zakazující činnost náboženských organizací spojených s Ruskem, konkrétně Ruskou pravoslavnou církví. Tento krok byl reakcí na podporu ruské agrese vůči Ukrajině ze strany Ruské pravoslavné církve a jejího patriarchy Kirilla, který opakovaně ospravedlňoval válku proti Ukrajině. Patriarcha Kirill byl za svou podporu invaze zařazen na sankční seznamy Ukrajiny, Velké Británie a České republiky. Společně s ruskou pravoslavnou církví byly podniknuty i kroky k zákazu Ukrajinské pravoslavné církve, která dovětek o moskevském patriarchátu vypustila ze svého názvu až po invazi Ruska na Ukrajinu, tu ale podporují jen cca 4 % populace. Hlavní pravoslavnou církví je tzv. Pravoslavná církev Ukrajiny, kterou uznávají všechny části pravoslavné církve kromě Moskevského patriarchátu. Tato církev nadále působí na Ukrajině a není dotčena zmíněným zákazem. Více v článku Seznam Zpráv.
Ukrajina/Zelenskyj „žebrá“ o peníze / Vám nevadí, kolik jde na UA peněz??? Odkaz
Pomoc Ukrajině není milodar, ale investice do svobody. Zároveň, jak upozorňuje bezpečnostní poradce Tomáš Pojar, je pro státy mnohem výhodnější poslat pomoc na začátku, než v budoucnu hasit problémy a vypořádávat se s důsledky, jako třeba s masovou emigrací z postiženého státu při případné prohře ve válce nebo s případným útokem agresora na další evropské země. Kromě toho, Rusko jakožto agresor může válku kdykoli ukončit a tím přestat plýtvat ekonomickými i lidskými zdroji celého světa.
Ukrajinci dostanou lepší podporu než Češi (5000 Kč apod.) Odkaz
Ukrajinští uprchlíci s dočasnou ochranou mají nárok na tzv. humanitární dávku, která je určena k pokrytí základních životních potřeb a nákladů na bydlení. Tato dávka je však nižší než standardní sociální dávky dostupné českým občanům a je omezena jak výší, tak délkou čerpání. Zranitelné osoby (např. děti, senioři, těhotné ženy, osoby se zdravotním postižením) mohou po individuálním zhodnocení dostat částku podpory vyšší. Navíc je od 1. září 2024 bezplatné státní humanitární ubytování poskytováno maximálně na 90 dní od udělení dočasné ochrany, a to i pro zranitelné osoby. Vyvrácení podobných dezinformací o dávkách najdete např. v Ověřovně nebo na Fakticke.info.
Čeští občané mají přístup k širšímu spektru sociálních dávek (např. příspěvek na bydlení, na dítě, rodičovský příspěvek, dávky v hmotné nouzi či příspěvek na péči), které mohou být kombinovány, což často vede k vyšší celkové podpoře než u humanitárních dávek pro uprchlíky. Ukrajinští uprchlíci nejsou pro český sociální systém zátěží. Naopak dosud odvedli do státního rozpočtu na daních a odvodech více, než kolik obdrželi na podpoře. V roce 2024 vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o 8 miliard korun a Ukrajinci v ČR tak například již i přispívají do českého důchodového systému.
Ukrajinci jsou ve skutečnosti Rusové Odkaz
Ukrajina je suverénní stát a Ukrajinci svébytný národ, který má své národní symboly, jazyk a území, a žádným způsobem nespadají pod vládu Ruska. Mýtus o tom, že Ukrajina není samostatný stát nebo samostatný národ, existuje už dlouho a je sám o sobě vyvrácený. Více na Novinkách.
Ukrajinci k nám zatahují infekce, na které nefungují antibiotika/Antibiotická resistence Odkaz
Antibiotická resistence je dlouhodobým celosvětovým problémem a nepřišla k nám z Ukrajiny, v českém prostředí se u lidí i zvířat řeší už několik desítek let. Vede k ní nadužívání i nesprávné užívání antibiotik, které zvyšuje odolnost bakterií vůči jejich účinkům, a antibiotika tak v některých případech na některé infekce nefungují. Způsobuje stále větší obtíže při léčení různých druhů chorob, které mají za následek i smrt pacienta. Proto je důležité, aby byla antibiotika nasazována a užívána správně. Proti rezistentním bakteriím se v současnosti dokážeme bránit pomocí tzv. rezervních antibiotik, vyšších dávek nebo jiným druhem antibiotik. To ovšem znamená pro naše tělo větší nápor a více nežádoucích účinků. I tak existuje možnost, že bakterie najde nějakou cestu, jak se naučit účinek antibiotika obejít a znovu posílit. Více o tématu na stránkách Státního zdravotních ústavu a na stránkách věnovaných antibiotické rezistenci.
Ukrajinci na shromáždění ve lvovském divadle hajlovali/Hajlování v ukrajinském divadle Odkaz
Tvrzení, že Ukrajinci hajlovali během představení ve lvovském divadle, je nepravdivé. Video, které se šíří na sociálních sítích, bylo natočeno ve městě Černivci a zachycuje choreografii z divadelního představení. Herci při něm vztyčují pravou ruku se třemi prsty – gesto symbolizuje ukrajinský trojzubec, státní znak Ukrajiny. Nejde tedy o nacistický pozdrav ani politický akt. Více na stránkách AFP.
Ukrajinci nechtějí Čechům po povodních pomáhat / Na pomoc se od UA vybralo jen 1700 Kč a ještě nechtěli plnit pytle s pískem Odkaz
Tvrzení, že Ukrajinci žijící v Česku nepomáhali při povodních a údajně vybrali na pomoc jen 1 700 Kč, jsou nepravdivá. Zakládají se na smyšleném příběhu, který se šířil na sociálních sítích. Sbírka, kterou měl podle tvrzení vyhlásit bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, vůbec neexistovala. Stejně tak není pravda, že by Ukrajinci odmítali pomáhat s plněním pytlů s pískem. Naopak, řada ukrajinských dobrovolníků se do pomoci [aktivně zapojila] (https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ukrajinci-v-cesku-pomahaji-s-nasledky-povodni-zeme-nabidla-zachranare-i-material-40489362), a to jak v terénu, tak materiálně. Dobrovolníky v asistenci při povodních podpořila i Ukrajinská ambasáda v Praze a konkrétní pomoc Česku schválil i prezident Volodymyr Zelenskyj. Příběh o smyšlené sbírce a neochotě pomoci je klasickým příkladem dezinformace, která má za cíl vyvolávat napětí mezi českými občany a ukrajinskou komunitou. Tvrzení je analyzováno například na [Demagog.cz] (https://demagog.cz/diskuze/nic-nedam-nic-nemam-pribeh-o-lhostejnych-ukrajincich-je-smysleny).
Ukrajinci pouze berou peníze / Ukrajinci jsou na dávkách / Ukrajinci nepracují nebo pracují načerno Odkaz
V únoru 2025 pobývalo dle Ministerstva vnitra v Česku 397 400 ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou, z nich bylo 96 800 dětí a 17 700 lidí nad 65 let. K dubnu 2025 v ČR aktivně pracovalo přibližně 158 000 ukrajinských uprchlíků. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí 95 % z nich platí daně a odvody stejně jako čeští občané. Příjmy z odvodů a daní uprchlíků přitom postupně rostou. Poprvé tyto příjmy převýšily výdaje na humanitární pomoc ve třetím čtvrtletí roku 2023. V roce 2024 pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o 8 miliard korun. Kromě toho dle údajů MPSV celkově ubývá poskytovaných podpor. Lidé, kteří k nám z Ukrajiny uprchli před ruskou válkou se tak Česku začali vyplácet. Dle studie Akademie věd ČR bydlí ukrajinští uprchlíci většinově (79 %) v nájmech a většina (80 %) si jej celý platí z vlastních příjmů. Stejná studie dokládá, že ukrajinští uprchlíci sice našli pracovní uplatnění tam, kde je český trh aktuálně potřeboval, nicméně většina z nich pracuje hluboko pod svou odbornou kvalifikací a naše ekonomika je tak bohužel nedokáže efektivněji využít. Přínos ukrajinských uprchlíků českému státu by tak mohl být daleko větší a jakkoli se data v průběhu času samozřejmě mění, aktuální trendy ukazují, že tvrzení o “Ukrajincích beroucích peníze Čechům” je nepravdivé. Naopak, Ukrajinci v ČR již i [přispívají do českého důchodového systému] (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-vyzirkove-z-ukrajiny-je-to-presne-naopak-prispivaji-i-ceskym-duchodcum-253744). \nVíce informací o zaměstnanosti příchozích na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Ukrajinci šíří HIV v Česku Odkaz
Ukrajina patří k evropským zemím s vyšším výskytem HIV, což je dáno historickými faktory, nízkou mírou testování i přístupem k léčbě. Většina uprchlíků, u kterých je HIV v ČR detekován, však již byla nakažena na Ukrajině a v České republice se pouze přihlásili k léčbě. ČR nezaznamenala dramatický nárůst HIV případů kvůli uprchlíkům. Jak uvádí Zdravotnický deník, zdravotnické autority potvrzují, že nedochází k šíření HIV do většinové populace. HIV se nešíří dotykem ani kapénkami. Riziko nákazy je prakticky nulové mimo specifické případy (např. nechráněný sex, sdílení jehel). Léčení pacienti s potlačenou virovou náloží infekci dále nepřenášejí. Odhalení každého nového případu je z hlediska veřejného zdraví pozitivní, protože vede k okamžité léčbě a tedy k minimalizaci dalšího šíření. Česká republika má dlouhodobě nízký počet HIV pozitivních. V roce 2023 bylo evidováno 190 nových případů, což je méně než evropský průměr. Nejrychleji se HIV šíří v Rusku, Indii, Nigérii a Mosambiku
Ukrajinci/Migranti mohou za nárůst černého kašle a dalších nemocí Odkaz
Vývoj černého kašle a jiných nemocí s uprchlíky nijak nesouvisí. Jak uvádí tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví, nakažených Ukrajinců je naprosté minimum. Například pertuse/černý kašel koluje a koloval v populaci dlouhodobě. Významným pozitivním zlomem bylo zavedení povinného očkování v roce 1959, nynější nárůst je vlivem tzv. netrénované imunity během pandemie, poklesem proočkovanosti dětské populace a také vyvanutím imunity u části dospělých. Zároveň jsou současné vakcíny proti černému kašli sice mnohem lépe snášeny, ale jimi navozená imunita klesá už po 3–5 letech. Proto vídáme nárůst např. mezi teenagery, kteří poslední dávku očkování dostávali mezi 10.–11. rokem života. Česká republika navíc není v této situaci osamocena, nárůsty černého kašle hlásí dle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí i další evropské země, jako třeba Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemsko. Více na Národním zdravotnickém informačním portálu.
Ukrajinská ombudsmanka a sexuální zločiny na UA Odkaz
Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová byla v květnu 2022 odvolána ukrajinským parlamentem, přičemž jí bylo vyčítáno, že se zaměřovala na šokující a explicitní popisy sexuálního násilí bez dostatečného doložení důkazů. Je však důležité zdůraznit, že existují důkazy o sexuálním násilí páchaném ruskými vojáky na Ukrajině. Ukrajinská prokuratura eviduje stovky případů sexuálního násilí, včetně případů znásilnění žen, mužů a dětí. Tyto zločiny jsou předmětem vyšetřování a mezinárodního odsouzení. Ačkoli byla Denisovová odvolána kvůli nevhodnému způsobu prezentace informací, samotné zločiny sexuálního násilí na Ukrajině jsou reálné a dobře zdokumentované. Více informací například v článcích Seznam Zpráv, iRozhlasu nebo na Novinkách.
Ukrajinská prodavačka s hákovým křížem Odkaz
Tvrzení, že se na sociálních sítích objevila ukrajinská prodavačka s vytetovaným hákovým křížem na ruce, se nezakládá na pravdě. Ve skutečnosti se jednalo o českou zaměstnankyni řetězce Kaufland, nikoli o Ukrajinku. Fotografie není nová – pochází z dubna 2017 – a po jejím šíření zaměstnavatel s dotyčnou ženou ukončil pracovní poměr. Tato manipulace je jedním z mnoha případů, kdy se starý či vytržený obrazový materiál zneužívá k vyvolávání nenávisti vůči ukrajinským uprchlíkům. Více informací najdete na webu Manipulátoři.
Ukrajinská válka je konflikt USA/NATO/EU a Ruska Odkaz
Argument, že se jedná o záměrný “zástupný konflikt” USA či NATO a Ruska není založen na pravdě. Rusko zahájilo svou agresi vůči Ukrajině již v roce 2014 anexí Krymu a přímou podporou separatistických sil v Donbasu. Dne 24. 2. 2022 tato intervence vyústila v plnohodnotnou agresivní válku ze strany Ruska. Těmito činy Ruská Federace porušila mezinárodní právo a vzájemné bilaterální smlouvy (tzv. Velká smlouva, 1997; následná doplňující smlouva o rusko-ukrajinských vztazích, 2004; i tzv. Budapešťské memorandum o bezpečnostních zárukách, 1994), ve kterých se zavázala respektovat hranice a územní celistvost Ukrajiny a zdržet se použití síly. Nevyprovokované agresi se Ukrajina za pomoci západních zemí pouze brání. Pomoc v této obraně není podpora války a naopak bez podpory jiných států by se Ukrajina nacházela v izolované a velmi obtížné situaci. Argument, že dodávání zbraní prodlužuje konflikt a vede k zabíjení, šíří sám agresor. Více o tom, za co Ukrajinci bojují a proč, si můžete přečíst na stránkách Seznam Zprávy.
Ukrajinské děti nemusí skládat zkoušky na české střední školy Odkaz
Ukrajinské děti musí skládat zkoušky na střední školy stejně jako všechny ostatní děti. Mohou však požádat o prominutí zkoušky z českého jazyka, což se nicméně týká všech uchazečů, kteří získali předchozí vzdělání ve škole mimo ČR. Více zde nebo zde.
Ukrajinské pošty budou místo českých Odkaz
Tvrzení, že ukrajinská pošta „nahradí“ Českou poštu, je nepravdivé. Rozhodnutí o zrušení 300 poboček České pošty padlo v rámci její dlouhodobé restrukturalizace a kvůli snaze o úspory, nikoliv kvůli přítomnosti ukrajinské firmy. Česká pošta tím snížila počet poboček z přibližně 3 200 na 2 900 a většina rušených provozoven byla v nájmu, přičemž budoucí využití těchto prostor závisí výhradně na jejich majitelích, nikoliv na vládě nebo poště samotné. Ukrajinská logistická společnost Nova Post, která působí i jako poštovní operátor, otevřela v Česku první pobočku v roce 2022. Aktuálně v Praze má dvě pobočky poštovní a jednu nákladní a podle Seznam Zpráv plánuje otevřít celkem tři až pět poboček. Tyto pobočky jsou určeny převážně pro zajištění logistiky mezi Českem a Ukrajinou, např. pro zásilky, které jdou přímo na frontu nebo od ukrajinské komunity v ČR. Není tedy pravda, že by Nova Post „nahrazovala“ Českou poštu, jde o zcela jiný typ služeb a rozsah provozu.
Ukrajinské vlajky visí jen v Čechách / Proč vyvěšujeme cizí vlajky / Vyvěšování ukrajinských vlajek je provokace Odkaz
Ukrajinské vlajky vyvěšují lidé po celém světě. Tvrzení, že je to provokace nebo že se tak děje pouze v Čechách, není pravdivé – jde o běžný symbolický akt vyjadřující solidaritu v rámci mezinárodního společenství. Nevisí jen v Česku – jedná se o celosvětové gesto solidarity. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 byly ukrajinské vlajky vyvěšovány po celém světě. V České republice šlo především o vyjádření podpory zemi napadené bezprecedentní vojenskou agresí, a to jak ze strany jednotlivců, tak institucí – včetně vládních úřadů, škol a kulturních zařízení. Jedná se o podporu Ukrajiny, která byla napadnuta Ruskem.
Ukrajinské zbraně pomohly Hamásu Odkaz
Tvrzení, že Ukrajina dodala zbraně hnutí Hamás, je nepravdivé a neexistují žádné důkazy o tom, že by Ukrajina poskytla zbraně Hamásu. Tato tvrzení byla šířena prostřednictvím falešných videí a zpráv, které napodobovaly důvěryhodné zdroje, jako jsou BBC a Bellingcat. Obě organizace tyto informace popřely a označily je za falešné. Ukrajinská vojenská rozvědka uvedla, že Rusko předalo Hamásu západní zbraně ukořistěné na Ukrajině, aby vytvořilo dojem, že Ukrajina tyto zbraně prodává teroristickým skupinám. Cílem této propagandy je diskreditovat Ukrajinu a oslabit podporu, kterou jí poskytují západní země. Podobné nepravdivé informace byly šířeny i v minulosti, například tvrzení, že Ukrajina prodává zbraně na černém trhu. Více také na webech Deník.cz, případně v angličtině na Business Insider či Euronews.
Ukrajinský jazykový zákon jako perzekuce ruského obyvatelstva Odkaz
Ukrajinský jazykový zákon z roku 2019 stanovuje ukrajinštinu jako jediný státní jazyk ve veřejné sféře, ale nezakazuje ani neomezuje používání ruštiny ani jiných menšinových jazyků v soukromém životě ani v kulturních či náboženských aktivitách. Ruština je, společně s dalšími asi sto jazyky, považována za jazyk národní menšiny. Požadavek, aby veřejné instituce používaly výhradně státní jazyk, je v evropských zemích běžný a neznamená perzekuci menšin. Podobně je podle zákonného rámce úředním jazykem v České republice čeština. V ČR tedy stejně jako v Ukrajině platí, že v soukromí si každý může mluvit, jak chce – ale komunikace se státem má probíhat v jazyce státu. Prezident Volodymyr Zelenskyj, který nastoupil do úřadu po schválení zákona, vyjádřil záměr podporovat ukrajinštinu spíše motivací než represí. Více například na stránkách [Seznam Zpráv] (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ukrajinstina-jedinym-statnim-jazykem-tamni-parlament-schvalil-novy-zakon-70992), [Teraz.sk] (https://www.teraz.sk/spravy/ukrajina-zakon-o-statnom-jazyku-vst/407494-clanok.html) nebo [Manipulátoři] (https://manipulatori.cz/narativ-o-genocide-rusu-na-ukrajine-je-zcela-lzivy/).Více na stránkách Teraz.sk a Manipulátoři.
Ukrajinu řídí neo-nacisti, fašisti Odkaz
Tvrzení, že Ukrajinu řídí „neonacisté“ nebo že je „plná fašistů“, neodpovídá realitě. Ve skutečnosti se ultrapravicová politická hnutí na Ukrajině nikdy netěšila významné voličské podpoře. V parlamentních volbách v roce 2014 získala krajně pravicová strana Svoboda 4,71 % hlasů. V roce 2019 dosáhla nově vytvořená sjednocená fronta krajní pravice (včetně stran Svoboda, Pravý sektor, Národní korpus) pouze 2,15 % hlasů, a nedostala se do parlamentu. Více například v této studii Švédského institutu pro mezinárodní vztahy (v angličtině) nebo volebním reportu OBSE (v angličtině a ukrajinštině). Žádná krajně pravicová strana není součástí ukrajinské vlády, nemá podíl na exekutivní moci a nefiguruje ve vedení ozbrojených sil nebo tajných služeb. Prezident Volodymyr Zelenskyj je navíc židovského původu, což zcela popírá propagandistická tvrzení o „nacistickém režimu“ v Kyjevě.
Ukrajinští pacienti mají přednost v českých nemocnicích Odkaz
Ministerstvo zdravotnictví ČR i jednotlivé nemocnice potvrzují, že o pořadí pacientů rozhoduje výhradně zdravotní stav a naléhavost diagnózy, nikoli národnost. Například ve Frýdku-Místku byla vyvrácena fáma o odložení operace českého pacienta kvůli Ukrajincům se stejnou diagnózou – nemocnice takové případy popřela a zdůraznila, že žádné zvláštní zacházení pro ukrajinské pacienty neexistuje Ministerstvo zdravotnictví navíc uvedlo, že nemocnice nebyly nikdy vyzývány ani motivovány k upřednostňování ukrajinských pacientů. Jediným kritériem pro pořadí ošetření je zdravotní stav pacienta. Naopak, ukrajinští zdravotníci pomáhají českému zdravotnictví zvládat nedostatek personálu. Od začátku války se v Česku uplatnily stovky ukrajinských lékařů a tisíce sester, kteří prošli nostrifikací a aprobačními zkouškami. Například v Českém Krumlově se díky dvěma ukrajinským lékařkám podařilo udržet provoz dětského oddělení, který by byl jinak paralyzovaný.
Uprchlíci jsou nevděční / Mýtus o ideálním uprchlíkovi Odkaz
Představa tzv. ideálního uprchlíka je někdo, kdo je vždy vděčný, pokorný, nenáročný, klidný a za jakoukoliv pomoc děkuje – je v české společnosti hluboce zakořeněná. Stereotyp se výrazně projevil i vůči ukrajinským válečným uprchlíkům. Pokud někteří z nich projevili frustraci, únavu, smutek i potřebu důstojného života, byla jejich reakce často dezinterpretována jako nevděčnost. Psychologové a odborníci na práci s migranty upozorňují, že takové chování je normální reakcí na trauma a extrémní stres, který s sebou vynucený útěk přináší. Uprchlíci z Ukrajiny ztratili domovy, často členy rodiny, museli začít znovu v cizím prostředí. Podle výzkumů se mezi časté psychické obtíže řadí posttraumatická stresová porucha, deprese, úzkost i záchvaty paniky. Socioložka Linda Sokačová upozorňuje, že mýtus „ideálního uprchlíka“ vede k tomu, že lidé jakoukoli odchylku – například kritiku poměrů, požadavek na práci odpovídající kvalifikaci nebo stížnost na bydlení – chápou jako „drzost“ nebo „přehnaný nárok“. Tento obraz dále posilují i média či nepravdivé informace, které zhoršují náladu ve společnosti. Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí ČR většina uprchlíků z Ukrajiny pracuje, platí si vlastní, zpravidla nájemní, bydlení a do českého systému odvádí více daní a odvodů, než z něj čerpá humanitární pomoci.
V
V Kyjevě je a byl klid, neválčí se tam Odkaz
Tvrzení, že v Kyjevě je klid a neválčí se tam, neodpovídá realitě. Kyjev je po celou dobu otevřené ruské agrese – a to i v roce 2025 – pravidelně terčem ruských raketových a dronových útoků, které způsobují oběti na životech a značné škody. Zde je jen několik příkladů útoků na Kyjev z nedávné doby. Dne 7. května při útoku ruských dronů zahynuli dva lidé a osm bylo zraněno, včetně čtyř dětí. Dne 24. května Rusko provedlo jeden z největších útoků na Kyjev od začátku války, kdy vypálilo 14 balistických raket Iskander M a 250 dronů, což vedlo k 15 zraněným. Dále například 1. června Rusko vyslalo 472 bezpilotních letounů a také sedm raket a řízených střel. Zasaženo bylo 18 míst včetně Kyjevské oblasti. Tyto a mnohé další útoky jasně potvrzují, že i Kyjev zůstává aktivní zónou konfliktu s reálným nebezpečím pro civilní obyvatelstvo.
V nahlášených znásilněních je mnoho křivých/falešných obvinění, znásilnění jsou často vymyšlená Odkaz
Vzhledem k tomu, že trestný čin znásilnění nahlásí na policii jen 3–8 % obětí a falešná obvinění pokrývají 2–10 % případů z nahlášených znásilnění, i když vezmeme nejvyšší možná čísla, tak nejvýše 0,8 procenta znásilnění se mohou ukázat jako falešná obvinění. Více i v publikaci Fakta a mýty o znásilnění. Jinými slovy, naprostá většina obětí znásilnění nikdy nenahlásí na policii a pouze jedno ze 125 znásilnění (0,8 %) je falešné obvinění. Podrobnější statistiku ohledně znásilnění a obtěžování najdete na webu Heroine a v angličtině na Case IQ.
V partnerství budou stejná práva jako v manželství Odkaz
Rozdílů mezi manželstvím a partnerstvím je několik. Novela z roku 2025 pokročila v narovnání práv např. ohledně společného jmění, dědictví, vdovských důchodů, dále nově zavádí právo volby společného příjmení, právo na dva dny pracovního volna při uzavření partnerství atd. Stále však nebudou možné společné adopce dětí, ale pouze tzv. přiosvojení, tedy osvojení si dítěte svého partnera. Společné přisvojení dítě např. z dětského domova tedy stále možné není. Také v případě úmrtí partnera nenabyde druhý v páru postavení vdovce či vdovy v plném rozsahu. A v neposlední řadě je tu symbolická rovina: fakticky přetrvává nerovnost mezi právy lidí žijících v manželství a v partnerství. Více si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv.
V politbyru bylo v roce 1968 nejvíc Ukrajinců, rozhodli tak o invazi Odkaz
Nejvíce z 11 členů 23. politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu, které v roce 1968 ovládalo Sovětský svaz, bylo z různých částí dnešního Ruska. Hlavní slovo při klíčovém jednání politbyra 17. srpna 1968 měl Leonid Iljič Brežněv, který se skutečně narodil na dnešním území Ukrajiny, ovšem jak pro portál Demagog.cz upozornil historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů: „On sám mluvil rusky, do dneška se životopisci ani neshodnou, jak on sám vnímal svou národnost.“ Vedle Brežněva bylo dalšími členy politbyra 5 rodilých Rusů (Gennadij Voronov, Andrej Kirilenko, Alexej Kosygin, Michail Suslov a Alexandr Šeljepin), 1 Bělorus (Kirill Mazurov), 1 Lotyš (Arvid Pelše) a 3 rodilí Ukrajinci (Nikolaj Podgornyj, Dmitrij Poljanskij a Petr Šelest). Více na stránkách Demagog.cz a Reflex.
V roce 1968 okupovali Československo Ukrajinci Odkaz
Invaze vojsk Varšavské smlouvy se odehrála v noci z 20. na 21. srpna 1968 a zúčastnily se jí síly SSSR, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky, za podpory Německé demokratické republiky, která se ale invaze vojensky nezúčastnila. Ze států Varšavské smlouvy se invaze nezúčastnily jednotky Rumunska a Albánie. Ten, kdo rozdával rozkazy a posílal do Československa tanky, byla Moskva, hlavní sídlo centralizované moci Komunistické strany SSSR. Při invazi v roce 1968 byly nasazeny jednotky Rudé armády, které byly sice dislokovány v Ukrajinské SSR, nicméně byly řízeny z Moskvy a podléhaly vojenskému velení SSSR. Se současnou nezávislou Ukrajinou neměly tyto jednotky nic společného – Ukrajina byla svazovou republikou bez jakékoliv kontroly nad armádou. Národní složení invazních jednotek bylo smíšené, byli v nich etničtí Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, Kazachové a mnoho dalších, ale klíčové politické a vojenské velení bylo centrálně sovětské. Invazní jednotky srpna 1968 tedy nelze označit za „ukrajinské“. Více na webu Fakticke.info.
V Česku je cenzura Odkaz
V Česku je zaručená svoboda projevu, tisku a médií. Dle šetření organizace Reportéři bez hranic, která zkoumá svobodu tisku ve světě, se v roce 2024 Česká republika nachází na 10. místě ze 180, což znamená polepšení o sedm míst oproti minulému roku. Největší svobodu tisku mají dle šetření média v Norsku, Dánsku a Švédsku, nejtvrdší cenzura je pak v Číně, Barmě, Rusku nebo Severní Koreji. O tom, co je cenzura, si můžete přečíst v rozsáhlém textu Českého rozhlasu. Na Seznam Zprávách najdete článek o tom, jak se žilo za totality.
V Česku je totalita / Vláda zavádí totalitu Odkaz
Česká republika je parlamentní demokracie s vícestranickým systémem a svobodným trhem. Jak to vypadá v zemi, kde nejsou demokratické principy zachovány, si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv.
V Česku je většina uprchlíků UA mužů, protože odmítli brannou povinnost Odkaz
Tvrzení, že většina ukrajinských uprchlíků v Česku jsou muži vyhýbající se branné povinnosti, neodpovídá skutečnosti. Podle dat Ministerstva vnitra ČR a datového portálu Golemio tvoří muži ve věku 18–64 let pouze 24 % uprchlíků s dočasnou ochranou. Naopak ženy představují 44 %, děti 28 % a senioři 4 %. Tento poměr odpovídá skutečnosti, že Ukrajina od počátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022 zakázala výjezd většině mužů ve věku 18–60 let, aby naplnila mobilizační potřeby. Ti muži, kteří do ČR přicestovali, mají v naprosté většině výjimky ze zákona o mobilizaci (např.: jsou otci tří a více dětí, pečují o dítě s postižením nebo dítě adoptované, jde o samoživitele, případně osoby neschopné služby v armádě ze zdravotních důvodů). Tyto výjimky jsou popsány například v tomto článku. Navíc žádná statistika neprokazuje, že by šlo o lidi, kteří se vyhýbají službě nelegálně.
VAERS jako referenční systém pro nežádoucí účinky vakcín/Podle VAERS je úmrtnost na covid daleko vyšší Odkaz
VAERS (v češtině Systém hlášení nežádoucích účinků vakcín) je americký pasivní systém, který sbírá nepotvrzená hlášení o nežádoucích událostech, jež se vyskytnou po očkování schválenými očkovacími látkami. Funguje jako veřejná platforma – každý může do systému nahlásit jakoukoli událost, a počet hlášení tak neodpovídá reálnému množství objevených nežádoucích účinků. Databáze před vstupem přímo upozorňuje, že „hlášení mohou obsahovat neúplné, nepřesné, náhodné nebo neověřené informace“. Již v roce 2022 se problému věnoval např. iRozhlas a Zdravotnický deník. Vlna podobných tvrzení byla v obnovena v roce 2024, kdy vyšla vědecká studie, která však byla po dokončení recenzního řízení záhy stažena jako nevěrohodná.
Ve společnosti je 4-5 procent gayů / čtyřprocentní menšina Odkaz
Podle statistických údajů iniciativy Jsme fér, která mapuje situaci LGBT lidí v Česku a usiluje o jejich zrovnoprávnění, je v české populaci 5–10 % lidí, kteří se hlásí k jiné sexuální orientaci. O životě LGBT lidí si můžete přečíst v rozsáhlé analýze.
Videa z webu „O čem se mlčí“ Odkaz
V rozhovorech na webu O čem se mlčí často vystupují osobnosti z konspiračního prostředí. Je třeba je tedy brát se značnou rezervou, ať už jde o názory ohledně očkování, Ruska či energetické krize. Více na stránkách Konspiratori.sk.
Vinnetou byl zakázán v německé televizi, je to důkaz „prohnilého progresivismu“ Odkaz
Vinnetou zakázaný není. Německá veřejnoprávní ARD jen prodala práva na filmy kvůli nízké sledovanosti, filmovou sérii uvede druhý německý veřejnoprávní program ZDF v říjnu. Více o tom si můžete přečíst na webu Kinobox.
Vlak na fotkách zdemolovali Ukrajinci/Ukrajinci a zdemolovaný vlak Odkaz
Fotografie zdemolovaného vlaku ve skutečnosti vůbec nesouvisí s Ukrajinci. Jde o snímky z trasy Budapešť-Graz, které se poprvé objevily už v roce 2015. Více v pořadu Novinek.cz Řetězák.
Vláda může za drahé papriky Odkaz
Důvodů vysokých cen je hned několik. Po ruské invazi na Ukrajinu ceny energií prudce vystřelily nahoru, řada pěstitelů proto ustoupila od provozování skleníků v zimním období, které je energeticky náročnější. Přestože ceny plynu a elektřiny už dnes klesají, skleníky zůstaly zavřené. Dalším důvodem bylo špatné počasí, které připravilo o úrodu pěstitele z Maroka a Španělska, tedy zemí, které jsou pro export zeleniny klíčové. Více o vývoji cen si můžete přečíst v článku na Seznam Zprávách.
Vláda úzce spolupracuje s Němci, chce takto zrušit Benešovy dekrety Odkaz
Německo je v současnosti jedním z našich nejbližších spojenců a německá sdružení snahu o navrácení majetků ze stanov vypustily, byl to jeden z důvodů zlepšení vztahů s těmito organizacemi. Skoro nikdo z odsunutých sudetských Němců navíc už není na světě a jejich potomci o majetek často ani zájem nemají. O zrušení Benešových dekretů tak v současnosti uvažují už jen krajní strany v Evropě, jako např. německá AfD nebo Orbánův Fidesz.
Vlády a EU se chystají zrušit hotovost a zotročit nás přes platební karty Odkaz
Evropská unie žádné rušení hotovosti nechystá. Množství plateb kartou se ale dlouhodobě zvyšuje. Více v podcastu Novinek.cz Řetězák.
Volby v Česku = město x vesnici Odkaz
Dělení na město a vesnici z hlediska voleb již pro Česko neplatí. Můžete přečíst nebo poslechnout rozhovor se socioložkou Paulínou Tabery ze Sociologického ústavu Akademie věd na webu Českého rozhlasu a fenomén rozebraly také Seznam Zprávy.
Volodymyr Zelenskyj systematicky zlikvidoval politickou opozici / Na Ukrajině není opozice / Zelenskyj vládne jako diktátor, co perzekuoval opozici Odkaz
Na Ukrajině nadále fungují opoziční strany i kritická média. Plánované parlamentní i prezidentské volby se od počátku plnohodnotné ruské invaze nekonaly, avšak z bezpečnostních důvodů a kvůli válečnému stavu v zemi, nikoliv proto, že by došlo ke změně státního zřízení Ukrajiny. Volby během války by postrádaly potřebné demokratické prvky jako je svoboda či férovost a pro část voličů by takové volby byly dokonce životu nebezpečné. V květnu 2022 ukrajinský parlament schválil zákon o zákazu politických stran ospravedlňujících ruskou či běloruskou agresi či stran popírajících okupaci části ukrajinského území. V roce 2021 prezident Zelenskyj podepsal dekret umožňující zablokování proruských televizních kanálů 112, NewsOne a ZiK financovaných oligarchou s vazbami na Kreml, Viktorem Medvedčukem. Opatření ukrajinské vlády nejsou namířená proti demokratické opozici naopak cílí na proruské aktéry ohrožující bezpečnost státu.
Vysvětlení definice znásilnění / Znásilnění „klasické“ a „neklasické“ Odkaz
Jak definuje Bílý kruh bezpečí, znásilněním se rozumí čin, kdy pachatel donutí oběť násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy k pohlavnímu styku, nebo k takovému činu zneužije bezbrannosti oběti (tedy útočník využije např. silné opilosti, spánku, duševní poruchy, nízkému/vysokému věku nebo tzv. zamrznutí vlivem šoku). Jiné sexuální praktiky, ke kterým jedinec bude druhou osobu nutit bez jejího souhlasu, spadají v Česku do trestného činu sexuálního útoku. Více v článku Seznam Zpráv.
Vítkovský žhářský útok Odkaz
V případě útoku ve Vítkově v roce 2009 šlo o rasově motivovaný čin pravicových extrémistů, kteří zapálili domek, ve kterém spala početná romská rodina. Útočníci Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš odešli od soudu s výjimečnými tresty od 20 do 22 let. „Akce byla naplánována, dům byl vytipován, jednalo se o naprosto neobvyklý brutální útok,“ zdůvodnil tehdy své rozhodnutí soudce. Více na webu iRozhlasu.
Výbuch skladu v Chmelnickém způsobil únik radiace ze zničené munice s ochuzeným uranem Odkaz
Rusko podniklo 13. května 2023 v ranních hodinách dronový útok na Chmelnyckou oblast, přičemž byl podle mnohých zdrojů zasažen i vojenský sklad s municí. Záhy poté rozšířila ruská zpravodajská agentura TASS a ministerstvo obrany zprávu o tom, že Rusko zasáhlo sklad s ochuzeným uranem, přičemž výbuch měl podle ruských zdrojů za následek vytvoření radioaktivního mraku, který se měl vznášet směrem do Polska a dál do Evropy. Měřící přístroje na stanici v Chmelnyckém však zaznamenaly minimální nárůst emitované gama radiace už o dva dny dříve, 11. května 2023. „Úroveň radiace v Polsku i na Ukrajině je v normálních mezích. Zjištěné mírné zvýšení souvisí s přirozeně se vyskytujícími výkyvy úrovně radiace, nepředstavuje žádné riziko pro veřejné zdraví ani životní prostředí a je běžně pozorováno,“ řekl pro agenturu AFP mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii 23. května. To potvrdila pro Deník i Dana Drábová 18. května: „Nikdo s jistotou neví, co v objektu bylo. Ale i kdyby tam byla munice s ochuzeným uranem, nevyvolá její rozmetání nárůst hodnot radiace na stanici 15 kilometrů proti směru větru. Navíc nárůst byl zaznamenán již před explozí. Fluktuace hodnot gama radiace je běžná na všech monitorovacích stanicích po celé Evropě (je jich zhruba 5000) a obvykle je vyvolána tím, že déšť vymyje dceřiné produkty radonu, které usedají na prachové částice v ovzduší. Což je i případ poplachu v Chmelnyckém.“ Jde tedy o další smyšlenku ruské propagandy, kterou převzala česká dezinformační scéna, když informaci sdílela s manipulativním podtónem bez důkazů a situaci zveličila. Více na webu AFP a Deník.cz.
Většina zadržených protestujících v Gruzii jsou cizinci Odkaz
Podle dostupných údajů je 99 procent zadržených protestujících v Gruzii gruzínské národnosti a údaje o vysokém množství zadržených lidí ze zahraničí nejsou založeny na pravdě. Více v článku iRozhlasu.
Všechna média lžou / Novináři lžou / Všichni lžou Odkaz
Slovní spojení „média/novináři lžou“ někteří lidé šíří proto, aby vyvolali pocit, že nelze nikomu věřit. Někteří to dělají nevědomě, jiní se tím však snaží narušit společenskou stabilitu, aby se ostatní cítili zmateni, a bylo poté jednodušší s nimi manipulovat. Existuje samozřejmě mnoho manipulativních a dezinformačních zdrojů, v dnešní době si však může každý člověk informace ze seriózních tištěných i online médií (z Česka i zahraničí) dohledat a ověřit. Výrok „všechna média lžou“ je navíc argumentačním faulem, kdy generalizujeme na celek zkušenost s částí. Více najdete zde.
Z
Z Ukrajiny odešlo 20 milionů lidí / Ukrajině ubyla polovina populace Odkaz
Tvrzení, že z Ukrajiny odešlo 20 milionů lidí, neodpovídá realitě. Před plnohodnotnou ruskou invazí (tzn. v r. 2021) žilo v Ukrajině přibližně 41,7 milionu obyvatel (bez započtení Krymu a částí Donbasu okupovaných Ruskem od roku 2014). Podle dat OSN je zhruba 6 milionů lidí registrováno jako uprchlíci mimo Ukrajinu a přibližně 4 až 5 milionů dalších lidí je vnitřně vysídleno v rámci země. Počet obyvatel na území Ukrajiny se podle různých odhadů pohybuje aktuálně kolem 36 milionů (včetně vnitřně vysídlených). Úbytek obyvatelstva na území Ukrajiny je dán nejen probíhající ruskou agresí, ale částečně i dlouhodobým demografickým vývojem (nízká porodnost, emigrace už od 90. let). Tvrzení o úbytku 20 milionů obyvatel je výrazně nadsazené a pravděpodobně vychází z dezinterpretace statistik nebo záměrné manipulace. Skutečné číslo je podle dostupných mezinárodních statistik méně než poloviční. Podrobněji například na ČT24 a ve statistikách UNHCR.
Za inflaci může vláda Petra Fialy Odkaz
Hlavní příčiny vysoké inflace v ČR jsou dle ekonomů čtyři: narušení dodavatelských řetězců během pandemie, zvýšení poptávky domácností po pandemii, rozpoutání války Ruskem na Ukrajině a vysoké schodky státního rozpočtu. Ty začaly už za vlády Andreje Babiše a pokračovaly i za vlády Petra Fialy. Nicméně současná vláda rozpočtové schodky postupně snížila. Více v dokumentu Ministerstva financí, str. 15. Zejména celkový deficit veřejných financí je v poměru vůči HDP nižší. V minulém roce klesl na 2,2 % HDP. Více o příčinách inflace najdete na webu E15.
Za konflikt může Ukrajina, protože chtěla vstoupit do NATO Odkaz
Ukrajina je suverénní stát s právem rozhodovat o svých mezinárodních vztazích, včetně snahy o vstup do NATO. Ruská federace opakovaně uváděla, že rozšiřování NATO směrem k jejím hranicím, zejména možnost členství Ukrajiny v Alianci, představuje hrozbu pro její bezpečnost, a použila to jako jedno z odůvodnění své invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Nicméně, jak uvádí analytici, skutečné motivace Ruska zahrnují snahu o obnovení svého vlivu nad bývalými sovětskými státy a zabránění jejich integrací do západních struktur. NATO je obranná aliance a její rozšiřování není namířeno proti Rusku. Ukrajina usiluje o členství v NATO jako prostředek k zajištění své suverenity a bezpečnosti tváří v tvář ruské agresi. Více o mýtech o roli NATO ve válce na Ukrajině na webu iRozhlasu.
Za socialismu homosexualita nebyla Odkaz
Historicky se homosexualita objevuje napříč dějinami a byla zde i za socialismu. Homosexuálové ovšem svou orientaci často skrývali a žili v neustálém stresu, neboť homosexualita byla kriminalizována. Čelili diskriminaci na pracovišti, ale také v soukromém životě. Více se můžete dočíst na webu Deník.cz.
Za vysokou inflaci mohou uprchlíci z Ukrajiny Odkaz
Není podloženo, že za vysokou inflaci v České republice mohou uprchlíci z Ukrajiny. Ekonomické analýzy a statistiky ukazují, že hlavními příčinami inflace v ČR v letech 2022-2023 byly: 1) Narušení dodavatelských řetězců během pandemie COVID-19, což vedlo k omezení dostupnosti zboží a služeb; 2) Energetická krize způsobená ruskou invazí na Ukrajinu, která vedla k prudkému nárůstu cen energií a 3) Expanzivní fiskální a měnová politika, včetně nízkých úrokových sazeb a zvýšených vládních výdajů, které podpořily poptávku. Podle [České národní banky] (https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Odezneni-inflacni-tsunami-priciny-a-vyhledy-do-budoucna/) byly tyto faktory hlavními hnacími silami inflace, přičemž příliv uprchlíků z Ukrajiny neměl významný vliv na růst cen. Ukrajinští uprchlíci navíc přispívají k české ekonomice a v roce 2024 odvedli na daních a odvodech více, než kolik obdrželi na humanitárních dávkách. Podle [Ministerstva práce a sociálních věcí] činil přebytek příjmů nad výdaji v součtu 8 miliard Kč. Česká ekonomika je v současnosti také jednou z nejvyspělejších v EU a inflace v květnu 2025 činila pouhých 1,8 %, což je nejnižší inflace od roku 2018. Uprchlíci z Ukrajiny tedy nejsou příčinou někdejší vysoké inflace v ČR; takové tvrzení není podloženo ekonomickými daty. Ke zvýšení inflace přispěla ruská invaze na Ukrajinu a s tím související energetickou krizí, růstem cen v zemědělství a nejistotou investorů a obchodníků).
Zatčení Pavla Durova/Majitel Telegramu byl zatčen, protože „necenzuruje“ podle Evropské unie Odkaz
Francouzské úřady zatkly Pavla Durova, zakladatele a majitele platformy Telegram, kvůli nedostatečné moderaci obsahu na této síti. Obvinění se týkají zejména šíření dětské pornografie, obchodování s drogami a praní špinavých peněz. Durov byl zadržen na pařížském letišti Le Bourget po příletu z Ázerbájdžánu. Francouzský prezident Emmanuel Macron zdůraznil, že zatčení nebylo politicky motivované, ale vycházelo z rozhodnutí justičních orgánů. Více v analýze serveru Neovlivni.cz a iRozhlasu.
Zbraně na pomoc Ukrajinci rozprodávají Odkaz
Tvrzení, že Ukrajinci rozprodávají zbraně dodané Západem, není podloženo žádnými důvěryhodnými důkazy. Mezinárodní pozorovatelé i analytické platformy opakovaně potvrzují, že západní zbraně – včetně dělostřeleckých systémů, raketometů či obrněné techniky – jsou aktivně využívány na bojišti proti ruské agresi. Nezávislý účet Ukraine Weapons Tracker pravidelně dokládá jejich nasazení. Obavy z možného zneužití sice existují, nicméně dle zprávy Globální iniciativy proti nadnárodnímu organizovanému zločinu neexistují důkazy, že by docházelo k pašování západních zbraní mimo Ukrajinu. V případech nelegálně prodaných zbraní jde zpravidla o starší sovětské modely nebo ruční palné zbraně. Ukrajinská vláda zavedla přísné kontrolní mechanismy včetně digitálního sledování (tzv. Logistický účetní systém využívající RFID čipy a digitální kontrolu), zatímco USA, NATO i EU pravidelně provádějí audity dodávek. Některá média upozornila na výskyt jednotlivých kusů zbraní z Ukrajiny v ČR, avšak nešlo o západní dodávky, nýbrž o běžné zbraně sovětského typu, které se mohou dostat do oběhu v rámci místní kriminality.
Zelenskyj a nacistické znaky, držení dresu s hákovým křížem Odkaz
Tvrzení, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj držel dres s hákovým křížem, není založeno na pravdě a je šířeno za účelem diskreditace ukrajinského vedení. Fotografie, která má údajně zobrazovat Zelenského s nacistickým symbolem, je účelově upravená fotomontáž. Pravý snímek pochází z června 2021, kdy prezident Zelenskyj na svém oficiálním Instagramu zveřejnil fotografii s ukrajinským fotbalovým dresem číslo 95. Na dresu nebyly žádné nacistické symboly. Fotografie byla později zmanipulována tak, že číslo 95 bylo nahrazeno hákovým křížem, a takto upravený obrázek byl šířen s cílem vyvolat dojem spojení Zelenského s nacismem. Tuto manipulaci popsal například server Manipulátoři. Prezident Zelenskyj je navíc židovského původu a sám přišel o příbuzné v holokaustu. Podobné falešné zprávy jsou součástí širší ruské propagandistické kampaně, která se snaží vykreslit ukrajinské vedení jako neonacistické, aby tím ospravedlnila ruskou invazi na Ukrajinu.
Zelenskyj a vila v Itálii Odkaz
Volodymyr Zelenskyj v Itálii osobně žádnou nemovitost nevlastní. Zprávy o jeho vlastnictví italské vily se objevily na sociálních sítích a dezinformačních webech, ale byly vyvráceny. Podobně další nepravdivé informace například tvrdily, že Zelenskyj koupil luxusní vilu na francouzském ostrově Saint Barthélemy. Tyto zprávy však nebyly podloženy jakýmikoli důkazy. Dříve v minulosti pak například kolovalo tvrzení, že Zelenskyj koupil panství v Itálii, které ve skutečnosti patří britskému zpěvákovi Stingovi. Více například na webech Faktické Info, Forum 24 nebo v angličtině na Stop Fake.
Zelenskyj bral drogy a video do druhého dne zmizelo Odkaz
Video, na kterém je prezident Volodymyr Zelenskyj ve vojenském tričku a obrací se k veřejnosti během prvních týdnů ruské invaze, je stále dostupné na jeho oficiálním instagramovém účtu – nikdy nebylo smazáno. Zelenskyj ve videu pozdě večer ubezpečuje veřejnost, že zůstává v Kyjevě a stále pracuje, dále také vzkazuje své rodině, že ji miluje. Fámy o údajné intoxikaci či užívání kokainu se objevují opakovaně od roku 2019, kdy Zelenskyj kandidoval, ale nikdy nebyly doloženy žádným důkazem. Naopak – už v roce 2019 dobrovolně podstoupil drogový test před kamerami jako reakci na pomluvy od politických protivníků. Více informací například na Faktické Info nebo v angličtině na Reuters.
Zelenskyj fetuje / Zelenskyj koksuje / má rád kokain / U Zelenského se našly drogy / Zelí je feťák Odkaz
Neexistují žádné důkazy, že by ukrajinský prezident Zelenskyj bral drogy. Od začátku války na Ukrajině se šířilo hned několik zmanipulovaných či z kontextu vytržených videí, které obviňují Zelenského z braní drog. Žádná mezinárodní zpravodajská služba, investigativní novináři či zpravodajské služby (včetně ruských) však nikdy neposkytli věrohodné důkazy. Jejich pravdivost vyvrátila agentura AFP zde, zde a ve francouzštině zde.
Zelenskyj hajluje v televizi, hajluje na nástupu vojáků Odkaz
Záběry Volodymyra Zelenského, na kterých údajně „hajluje“ v televizi nebo při nástupu vojáků, jsou manipulativně upravenými záběry či prezentovány v účelově interpretovaném kontextu. V jednom často sdíleném příkladu Zelenskyj v televizní show z roku 2015 parodoval ruskou propagandu o Ukrajincích – nešlo o žádný výjev sympatie k nacismu, ale o alegorii stereotypů, které si Rusové spojují s Ukrajinci. Jiné snímky zachycují osoby, které Zelenskému pouze podobají, případně jde o digitálně upravené záběry (deepfake). Videa se snaží falešně spojovat ukrajinské vedení s nacismem, dehumanizovat Ukrajince a ospravedlnit tak ruskou agresivní válku proti Ukrajině. Více informací najdete například na Hradecká Drbna nebo Manipulátoři.cz.
Zelenskyj je herec, komik Odkaz
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj působil jako herec a komik. Zelenskyj vystudoval právo na Kyjevské národní ekonomické univerzitě. Od mládí se věnoval herectví a komediální tvorbě, stal se známým díky účinkování v humoristické soutěži a v seriálu Sluha národa z roku 2015, kde ztvárnil středoškolského učitele, jenž se stane prezidentem Ukrajiny. Tento seriál inspiroval založení politické strany „Služebník lidu“, za kterou v roce 2019 kandidoval a s více než 73 % hlasů byl v demokratických volbách zvolen prezidentem Ukrajiny. Pro zajímavost, původní profesí herec byl například i 40. prezident Spojených států Ronald Reagan, u filmu dříve působil a práva také vystudoval i polský prezident Lech Kaczyński. I současný americký prezident Donald Trump se nejdříve proslavil jako podnikatel a účastník reality show The Apprentice (z r. 2004). nebo Arnold Schwarzenegger, který se později stal guvernérem Kalifornie. Takové příklady ukazují, že dráha politika nemusí začínat v tradičních strukturách – mediální známost, schopnost komunikovat a mobilizovat veřejnost často sehrávají zásadní roli. A vůbec na tom není nic špatného.
Více o životě Volodymyra Zelenského například na Seznam Zprávách a Deníku.
Zelenskyj koupil Mercedes po Hitlerovi Odkaz
Hitlerův historický automobil nikdy ukrajinský prezident nevlastnil. Fotografie, která toto měla dokazovat, je fotomontáží. Pozadí budovy prezidentského paláce v Kyjevě bylo doplněno dodatečně. Lze to poznat podle odlesků na čelním skle a blatnících auta, skvrny na asfaltu pod autem a nerovností na obrubníku na obou fotkách. Více v článku webu Demagog.cz a v podcastu Novinek Řetězák.
Zelenskyj nechce jednat o míru / Proč spolu nejednají? / Mělo se jednat na začátku a předejít konfliktu Odkaz
Tvrzení, že prezident Volodymyr Zelenskyj „nechce jednat o míru“, neodpovídá realitě. Ukrajinský prezident opakovaně usiloval o mírové řešení – ještě před otevřenou invazí v únoru 2022 veřejně pozval Vladimira Putina k osobnímu setkání, aby předešel konfliktu. V prosinci 2022 Zelenskyj představil desetibodový mírový plán, který zahrnuje mimo jiné obnovení územní celistvosti Ukrajiny, energetickou a potravinovou bezpečnost, jadernou bezpečnost a vyvození odpovědnosti za válečné zločiny. Naopak ruská strana mírové iniciativy dlouhodobě odmítá nebo bojkotuje nebo klade podmínky, které by znamenaly de facto kapitulaci Ukrajiny – například uznání anexe území nebo stažení ukrajinských vojsk z vlastních území. Jak upozorňují Seznam Zprávy, jednání v minulosti probíhala, ale bez výsledku kvůli neochotě Moskvy přistoupit na spravedlivé řešení. Z těchto důvodů je tvrzení, že Ukrajina mír odmítá, zavádějící a v rozporu s dostupnými fakty.
Zelenskyj pojmenoval čestnou brigádu Edelweiss podle SS protipartyzánské brigády, která fungovala na Slovensku Odkaz
Název „Edelweiss“ byl během druhé světové války skutečně používán nacistickou protipartyzánskou jednotkou Abwehrgruppe 218, která operovala na Slovensku a je zodpovědná za masakry civilistů. Nicméně „Edelweiss“ je také tradičním symbolem horských jednotek v různých armádách, např. v Rakousku a na Slovensku, stejně jako některé jednotky amerických Zelených baretů, používají tento symbol. Během nacistického režimu existovala také antifašistická mládežnická skupina známá jako „Edelweiss Piraten“, která aktivně bojovala proti nacistickému režimu.
V únoru 2023 udělil prezident Zelenskyj čestný název „Edelweiss“ 10. samostatné horské útočné brigádě ukrajinské armády za její úspěchy v bojích proti ruské agresi. Brigáda se specializuje na boj v horských a zalesněných oblastech a byla nasazena v bojích od roku 2015, včetně obrany Kyjeva v roce 2022. Zelenskyj tedy nepojmenoval brigádu po nacistické jednotce, ale využil tradičního symbolu horských jednotek, který má v různých armádách dlouhou historii.
Zelenskyj vládne bez mandátu/Zelenskyj už není prezidentem Ukrajiny/Kdy budou na Ukrajině volby?/Ukrajinci chtějí svobodné volby Odkaz
Volodomyr Zelenskyj je stále právoplatným prezidentem Ukrajiny. Na Ukrajině platí v současnosti zákon o válečném stavu, který konání voleb zakazuje (jak parlamentních, tak prezidentských). Z důvodu války by nebylo možné uspořádat volby ani logisticky, např. zajistit možnost volit ukrajinským občanům na Ruskem okupovaném území, ukrajinským uprchlíkům v Evropě či vojákům na frontě. V průzkumu z konce března 2024 by podporovalo konání voleb jen 15 % Ukrajinců, 69 % bylo proti. Volby v současné situaci nepodporuje ani ukrajinská parlamentní opozice. Jediný, kdo zpochybňuje legitimitu Zelenského, je Rusko, které je agresorem v konfliktu. Více v článcích iRozhlasu, Seznam Zpráv a ČT.
Zelenského dosadily USA/Západ/ Zelenskyj je diktátor / Zelenskyj vyhrál podvodem Odkaz
Volba prezidenta Ukrajiny v roce 2019 proběhla ve dvou kolech. Volodymyr Zelenskyj zvítězil ve druhém kole 21. dubna 2019 se ziskem 73,22 % hlasů, když porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka (zisk 24,45 %). Účast dosáhla 61,37 %. Volby byly považovány za svobodné a férové. Pozorovatelská mise OBSE konstatovala, že volby byly demokratické, dobře organizované, bez systematických podvodů. Zelenskyj oslovil voliče kritikou korupce a starých politických elit, čímž reagoval na rozčarování veřejnosti z nedostatečných reforem po Euromajdanu. Obvinění z diktatury nemají oporu v realitě – Ukrajina má pluralitní parlamentní demokracii, svobodná média, a vládní kroky jsou podrobeny veřejné i mezinárodní kontrole. Prezident Zelenskyj zůstává v úřadu během válečného stavu, přičemž volby byly (v souladu s ústavou) dočasně pozastaveny. Více k volbám například na iRozhlasu nebo ve zprávě OBSE o průběhu voleb (v angličtině).
Země je plochá/co je to tzv. plochá země Odkaz
Země má kulatý tvar, což potvrzují nejen fotografie z vesmíru, ale také fyzikální důkazy, jako je gravitační síla, Foucaultovo kyvadlo (experiment dokazující otáčení Země kolem své osy) nebo změna viditelnosti souhvězdí v závislosti na zeměpisné šířce. Tyto jevy lze vysvětlit pouze tehdy, je-li Země zakřivená a otáčí se. Téma podrobněji rozebírá podcast Novinek.cz Řetězák.
Změna pohlaví je trend (trans) Odkaz
Podstoupit změnu pohlaví není snadné, ani rychlé, jde o dlouhodobý proces, který je navíc velmi fyzicky, psychicky a také finančně náročný. Neprobíhá tedy na základě unáhleného jednorázového rozhodnutí. O tom, jaká legislativní pravidla platí pro změnu pohlaví, si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv. Co všechno tranzice obnáší, si můžete přečíst v rozhovoru.
Zrušením Benešových dekretů chtějí umožnit návrat majetku sudetským Němcům Odkaz
Roku 2015 hlasovalo 71,8 % členů sudetských spolků o odejmutí požadavku na navrácení konfiskovaného majetku. Stanovy se tak změnily – sudetské spolky již o navrácení majetku zájem nemají, což velmi vylepšilo vzájemné vztahy s českou politickou scénou. Proti se postavil jen extremistický spolek Witikobund, který zastupuje minoritní hlas, tedy asi 2–3 % vysídlených. Více na stránkách Demagog.cz a ČT24.
Západ chce zničit slovanství / Slované musí být jednotní / Slovanská nadřazenost / Panslavismus Odkaz
Panslavismus vznikl v 17. století a v 19. století se rozvinul jako politická ideologie, nikdy však nefungoval jako sjednocující síla. Sovětský svaz ho využíval k posílení svého vlivu, například při okupaci Československa v roce 1968. Tvrzení, že Západ usiluje o zničení Slovanů, není podloženo žádnými důkazy – slovanské státy v NATO a EU mají stejná práva jako ostatní členové a spolupráce s nimi je silnější než kdy dříve. Moderní genetické výzkumy ukazují, že slovanské populace jsou etnicky smíšené a sdílí genetické znaky s mnoha jinými evropskými národy. Panslavismus jako sjednocující myšlenka nikdy nefungoval, protože jednotlivé slovanské národy mají odlišné historické zkušenosti, kultury a geopolitické zájmy. Mýtus slovanské nadřazenosti šíří např. sekta AllatRa, která Putina prezentuje jako obránce Slovanů, přestože ruská politika slovanským národům opakovaně škodila. Více v článku na webu Hlídací pes a v rozhovoru s religionistou Zdeňkem Vojtíškem na webu iRozhlas.
Žalobu Ústavního soudu kvůli důchodům zamítli 3 soudci jmenovaní prezidentem Zemanem, zbytek soudců jmenovaný prezidentem Pavlem byl pro Odkaz
Informace, že žalobu k Ústavnímu soudu ohledně valorizace důchodů, vznesenou hnutím ANO, zamítli poslední tři soudci, které jmenoval prezident Miloš Zeman, se nezakládá na pravdě. V době (leden 2024), kdy rozhodl ÚS o valorizaci důchodů, bylo ve funkci 8 soudců jmenovaných Milošem Zemanem a 7 Petrem Pavlem. S provedenou valorizací nesouhlasili 3 soudci, kteří byli všichni jmenovaní Milošem Zemanem. Zbylých 12 soudců potvrdilo, že provedená změna (snížení) valorizace byla v souladu s Ústavou. Aby valorizace byla pro svou protiústavnost zrušena, muselo by s tím vyslovit souhlas 9 ústavních soudců. Celou zprávu si můžete přečíst zde. Přehled současných soudců Ústavního soudu najdete přímo na stránkách této instituce.
Ženy a muži si jsou rovni / Nerovnost žen a mužů Odkaz
Přes veškeré snahy o rovnoprávnost mužů a žen ve společnosti stále přetrvává mnoho nerovností. Příkladem je odměňování za odvedenou práci. Zásada, že muži a ženy by měli obdržet stejnou odměnu za stejnou práci, je zakotvena v evropských Smlouvách již od roku 1957, přesto však ve většině zemí včetně České republiky existuje nerovnost v odměňování na stejné pozici u stejně zkušených pracovníků různého pohlaví – v Česku je tento rozdíl 16 %. S tím je poté spojena navazující problematika nižších důchodů žen, či volba rodičovské dovolené. Více si můžete přečíst například na oficiálních stránkách Evropské unie nebo Ministerstva práce a sociálních věcí a jeho projektu Rovná odměna.
Ženy svým oblečením provokují Odkaz
Výzkumy ukazují, že oblečení nemá vliv na to, zda bude žena obtěžována či napadena; sexuální násilí a obtěžování pramení z touhy po moci a kontrole. Argumenty typu „tak se neměla oblékat provokativně“ spadají do tzv. obviňování oběti neboli victim blaming a odvádějí pozornost od skutečné viny útočníka. Lidskoprávní organizace upozorňují, že každý se může svobodně rozhodnout, jaké oblečení bude nosit, a žádné oblečení neospravedlňuje obtěžování a další násilné útoky. Odpovědnost je vždy na straně pachatele, nikoli oběti.
Ženy v islámu, zahalování a jejich postavení Odkaz
Přímo v Koránu jsou ženská práva a pravidla jejich zahalování definována vágně. O tom, zda ženy musí zahalovat své vlasy, nemá jasno ani islám sám a existují dvě protichůdné interpretace. Liší se kulturně, geograficky, historicky i sociálně. Podléhá ale i módě. Může tak být jak symbolem útlaku žen v jedné zemi, nebo projevem hrdosti a viditelného přihlášení k muslimské víře. V zemích, jako je Saúdská Arábie, jsou práva žen stále velmi omezena, avšak např. v Turecku nebo v Tunisku ženy slouží i v ozbrojených složkách a jejich emancipace významně pokročila, příkladem můžou být i ženy ve vysokých politických funkcích, např. Bénazír Bhuttová jako premiérka v Pákistánu nebo premiérky v Bangladéši. Více v rozboru na iDnes.cz a na stránkách České televize.