Databáze
fact-checků

V diskuzích pod našimi články se věnujeme ověřování zveřejněných tvrzení, tzv. fact-checkingu. Nejčastější dezinformace spolu s jejich vysvětlením zveřejňujeme v této volně dostupné databázi.

Jak fact-checky vznikají?

Naše fact-checky se opírají o fakta z důvěryhodných nezávislých zdrojů a od renomovaných fact-checkerů, jakými jsou Ověřovna Českého rozhlasu, Demagog.cz nebo agentury AFP, DPA, Reuters a další.

# A B C D F G H I J K L M N O P R S T U V Z

#

11. září bylo jinak / Američani si 11. září udělali sami / Kolem 9/11 je spousta konspirací

Vysvětlení, jak to bylo s teroristickými útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku, najdete na webu ČT24.

11. září nenarazilo do Pentagonu letadlo / Díra v Pentagonu po letadle je na letadlo moc malá

Záznam nárazu letadla do Pentagonu existuje, je ovšem významně ovlivněn kvalitou techniky v roce 2001, a proto je zachycen pouze na jednom snímku. Mýty důkladně rozebrali v rubrice Technet na iDnes.cz, trosky letadla také byly v Pentagonu nalezeny a díra v Pentagonu odpovídá letadlu American Airlines, které do budovy vysokou rychlostí narazilo, pokud se zohlední deformace křídel způsobená nárazem letadla do silné konstrukce Pentagonu.

14 000 mrtvých proruských civilistů

Lež o tom, že Ukrajinci měli usmrtit 14 000 rusky mluvících civilistů na východě země, se šíří z ruských zdrojů už léta a slouží pouze jako záminka k napadení Ukrajiny ze strany Ruské federace. Pravda je však taková, že od roku 2014 do roku 2021 – před plnou ruskou invazí Ukrajiny – zemřelo v důsledku ozbrojeného konfliktu na Ukrajině dle dat OSN 14 200 až 14 400 osob celkově, tj. zahrnuta jsou i úmrtí ukrajinských vojáků (4400) a proruských separatistických ozbrojenců (6500). Celkový počet civilních obětí v tomto období byl 3404 na obou stranách konfliktu, přičemž do tohoto počtu je zahrnuto i 298 obětí separatisty sestřeleného letu MH17 společnosti Malaysia Airlines. Od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, zemřelo dle OSN více než 9600 civilistů, tedy téměř třikrát tolik jako před ruskou invazí. Více v článku Seznam Zpráv nebo zahraničních zdrojích.

5 miliard na Majdan / Victoria Nulandová a CIA financovali převrat na Ukrajině

Američané od roku 1991 skutečně finančně podpořili Ukrajinu zejména v energetickém sektoru nebo v boji proti korupci. 5 miliard dolarů bylo vydáno mezi lety 1991 a 2014 a sloužilo k rozvoji státu po rozpadu Sovětského svazu. Více najdete v angličtině na EUvsDisinfo.

A

Adrenchrom jako droga, kterou elity vysávají z dětí

O konspiraci ohledně adrenochromu si můžete přečíst na webu Manipulátoři.

Alej andělů jako důkaz genocidy na ruském obyvatelstvu na Donbase

Termínem „Alej andělů“ je označován památník ve městě Doněck věnovaný památce dětských obětí války na Donbase. Nainstalován byl v roce 2017, tj. v čase, kdy bylo toto území pod kontrolou proruských separatistů. Na pamětní tabuli zachycené na dohledatelných fotografiích je celkem 66 jmen, dle OSN však zemřelo během tohoto konfliktu od roku 2014 do začátku plné ruské invaze celkem 152 dětí. Tento památník je hojně využíván ruskou propagandou pro podporu nepravdivých tvrzení o „genocidě rusky mluvící menšiny“. Na dedikovaném ruském webu alleyaangelov.ru je uvedeno, že projekt je realizován za podpory Prezidentského fondu pro kulturní iniciativy. Podle nezávislého zpravodajského serveru Meduza jde v tomto případě o grantový program založen na příkaz Vladimira Putina, v jehož rámci jsou podporovány kulturní projekty pod podmínkou, že jejich tvůrci podpoří ruskou invazi na Ukrajinu a hodlají svou prací pomoci „integrovat“ obyvatele samozvaných republik Donbasu do „ruského světa“. Od začátku plné ruské invaze v únoru 2022 zemřelo na Ukrajině v důsledku války víc než 550 dětí, tedy více než třikrát tolik, co mezi roky 2014 a 2021.

Více v angličtině ve zprávě United Nations in Ukraine.

Americké biolaboratoře na Ukrajině, kde se vyvíjel covid

Žádné americké biolaboratoře na Ukrajině nejsou, USA pouze finančně podpořily vylepšení ukrajinských státních laboratoří. Nevyvíjel se v nich ani nový druh koronaviru. Více na webu Manipulátoři.

Anexi Krymu uznali i právníci EU

Anexi Krymu Ruskem neuznávají evropští právníci ani mezinárodní instituce. Připojení Krymu k Rusku neuznalo ani mezinárodní právo, šlo o invazi ruských jednotek potvrzenou sporným referendem. Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci nazvanou Územní celistvost Ukrajiny odkaz. V té se uvádí, že referendum na Krymu není platné a nemůže sloužit jako základ pro jakoukoli změnu statutu poloostrova. Evropská unie rovněž neuznává ani anexi, ani krymské referendum. Více na stránkách Manipulátoři či v angličtině na webu EUvsDisinfo.

Aspen Institute tajně ovlivňuje přes své „absolventy“ vše

Aspen Institute je nezávislá platforma, na které se prostřednictvím veřejných konferencí, seminářů, workshopů či odborných diskuzí setkávají představitelé politiky, byznysu, veřejných institucí, ale také osobnosti z oblasti umění, sportu či vědy. Cílem je rozvíjet mezioborovou spolupráci a přispívat k analýze a řešení globálních otázek. Aspen Institute není škola, nejde tedy nijak „vystudovat“ nebo „absolvovat“. Správní rada každého institutu se skládá z vůdčích osobností politiky, státní správy, podnikatelského a akademického prostředí, které chtějí přispět k rozvoji otevřené společnosti a podporují účastí její hodnoty.

Azov využívá nacistickou symboliku

Pluk Azov vznikl v roce 2014 po ruské anexi Krymu jako dobrovolnická paramilitární skupina, do které se v jeho začátcích přidávali i ultrapravicoví extremisté. Ve své původní vlajce měl kromě jiných i symbol „černého slunce“ spojovaný s neonacistickou ideologií. Nejpozději v listopadu 2014 se pluk Azov formálně včlenil do Národní gardy Ukrajiny a dostal se pod oficiální kontrolu ministerstva vnitra, což mělo za následek i jeho restrukturalizaci a odklon od krajní pravice. Současný znak Azova obsahuje prvky připomínající tzv. „Wolfsangel“, symbol německé tankové divize Waffen SS. Ten pluk převzal v roce 2014 od malé krajně pravicové skupiny zvané „Patriot Ukrajiny“, ze které pocházela část jeho prvních členů. Příslušníci Azova se však brání, že tento symbol je v jejich znaku proti originálu zrcadlově otočený a ve skutečnosti má jít o kombinaci písmen N a I, která mají připomínat slogan „Národní Idea“. Členové skupiny jsou dnes také lustrováni ukrajinskými úřady, aby se předešlo krajně pravicovým tendencím.

Více informací na stránkách Reuters a AFP.

B

Babiš a vyšetřování ve Francii

Andrej Babiš skutečně je vyšetřován francouzskou finanční prokuraturou. Více v článku Deníku N.

Babiš vyhrál soud na Slovensku – nebyl agentem StB

Andrej Babiš soud na Slovensku opakovaně prohrál. Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu předsedy hnutí ANO a poslance Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích StB jako agent. Andrej Babiš se může soudit teoreticky dál, musí však změnit žalovaného – místo dosud žalovaného Ústavu paměti národa to může zkusit na ministerstvo vnitra. Naději však nemá. Agent Andrej Babiš s krycím jménem Bureš je zmíněn ve 12 různých svazcích vedených StB. Rekonstrukce záznamů podle historiků jednoznačně prokazují, že nemůže obstát ani Babišova dlouholetá obhajoba, že jeho spolupráce nebyla vědomá a že se s estébáky scházel k nevinným pohovorům o dovozu fosfátů. Více na stránkách Respekt či E15. Zde najdete kompletní registrační záznam Andreje Babiše.

Bandera párty porušují české zákony / Co je to Bandera párty / Ukrajinci přes Bandera párty propagují fašismus

Tzv. Bandera party jsou diskotéky pro ukrajinskou klientelu, které slouží jako podpora Ukrajiny, nikoli jako oslava nacismu nebo fašismu. Peníze, které organizátor vybere, jsou posílané na účet ukrajinské armády. Akce původně nesla název Bandera párty, organizátoři se však za název omluvili a přejmenovali ji na Ukrainian Party (Ukrajinská party).

Více si můžete přečíst na stránkách iRozhlas.

Banderovci, Bandera a jeho fašisté z Kyjeva

Jak je to s „Banderovci“, kteří se tak sami nikdy neoznačovali (oficiálně Ukrajinská povstalecká armáda), rozebrali na webu Českého rozhlasu, České televize a v podcastu o historii s názvem Přepište dějiny. Jak také vysvětloval historik David Svoboda pro Český rozhlas: „Banderovci za druhé světové války válčili jak proti německým okupantům, tak proti stalinistům. A to Putinovi pomáhá (ve své propagandě) vysvětlit, proč Ukrajina dělá problémy.“

Batalion Azov a Pravý sektor jako důkaz fašismu a neonacismu na Ukrajině

Pluk Azov vznikl v reakci na činnost ozbrojených sil Ruské federace na Ukrajině v roce 2014 a po vypuknutí války na Donbasu. Nejpozději v listopadu 2014 se pluk Azov formálně včlenil do Národní gardy Ukrajiny a dostal se pod oficiální kontrolu ministerstva vnitra, což mělo za následek i jeho restrukturalizaci a odklon od krajní pravice – ultrapravicoví činitelé pluk opustili a jeho členové jsou prověřováni. Označování pluku Azov jako „prapor neonacistů“ funguje pouze jako manipulativní záminka pro ruský vpád na Ukrajinu v roce 2022. Krajně pravicové hnutí Pravý sektor vzniklo v roce 2013 a stalo se populárním během revoluce Euromajdan v roce 2014. Později se kolem něj utvořila politická strana, její zástupci však nikdy nedostali dostatek hlasů, aby se dostali do parlamentu.

Více na stránkách iRozhlas či Seznam Zprávy.

Bill Gates a očkování

Bill Gates nikdy neprohlásil, že mají vakcíny snižovat lidskou populaci. Ve skutečnosti prohlásil, že vývojem vakcín můžeme lidskou populaci zvýšit. Více na webu Seznam Zprávy.

Bombardování Jugoslávie schválil Havel

Bombardování Jugoslávie za ČR schvalovala vláda Miloše Zemana, informace, že povolení vydal Václav Havel, se nezakládá na pravdě. Více na webu Manipulátoři.

Boris Johnson zablokoval mírovou smlouvu

V širším kontextu války na Ukrajině nedává smysl, proč by Vladimir Putin upustil od své teze na dobytí Ukrajiny. Výrok prohlásil tehdejší izraelský premiér Naftali Bennett, pravost informace nejde ověřit. Tehdejší vyjednávání ale byla ukončena zejména kvůli patové situaci a masakru v Buči, kterého se v březnu 2022 dopustila ruská armáda. Více v článku Seznam Zpráv.

Brežněv byl Ukrajinec

Leonid Iljič Brežněv se narodil v roce 1906 v obci Kamenskoje nedaleko Dnipra, avšak jeho rodiče byli Rusové, kteří odešli z Kurské oblasti. Narodil se tedy na území dnešní Ukrajiny, v tom čase však šlo o Ruské impérium. Není známo, že by se Brežněv sám výrazněji hlásil k ukrajinské identitě. Byl, dle svých vlastních slov, Rus. Dokazuje to jeho vyjádření v knize Vzpomínky (1979), kde napsal: „Národností jsem tedy Rus, původem proletář, dědičně metalurg. To je vše, co je známo o mém rodokmenu.“ Více na Facebooku Ukrajinské ambasády a Seznam Zprávách.

Budapešťské memorandum

Tzv. Budapešťské memorandum je trojice mezinárodních dohod podepsaných 5. prosince 1994 v Budapešti, které mají poskytovat záruky bezpečnosti a územní celistvosti Bělorusku, Kazachstánu a Ukrajině výměnou za připojení se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. V případě Ukrajiny je podepsali ukrajinský prezident Leonid Kučma, ruský prezident Boris Jelcin, americký prezident Bill Clinton a britský premiér John Major. Důsledkem bylo jaderné odzbrojení těchto států a jedinou zemí bývalého SSSR vlastnící jaderné zbraně zůstala Ruská federace. Všichni signatáři se zároveň zavázali respektovat nezávislost a suverenitu Ukrajiny v rámci jejích tehdejších státních hranic, zdržet se jakékoliv hrozby silou nebo sílu proti Ukrajině použít. Více na webu Demagog.cz.

Bude cvičná mobilizace, protože se nás chystají zatáhnout do války

Jde pouze o zkoušku mobilizace, která se provádí každý rok. Články o zkoušce připravenosti jsou dohledatelné i z minulých let. Více se můžete dočíst na webu iRozhlas.

Budova WTC 7 spadla po útocích 11. září následkem řízené demolice / Jak mohla spadnout WTC 7, když tam „jen hořelo“?

Budova WTC 7, která se nacházela přes ulici od Ground Zero, spadla v důsledku dlouhotrvajícího požáru, co narušil její statiku. Bortit se začala z druhé strany, než ukazují konspirační videa. Selhala základní konstrukce budovy v oblasti nosníku 79 a zapříčinila pád budovy od vyšších pater. Šlo o první takový případ. Nepodepřený sloup 79 se následně prohnul a vyvolal postupné selhání podlahového systému, které dosáhlo až do východního podkroví budovy – nakonec došlo k selhání všech sloupů v jádru budovy. Šlo tedy o chybu v konstrukci stavby. Podrobně téma, stejně jako další konspirace, rozebrali na webu ČT24.

C

Ceny elektřiny na burze v Lipsku / Německo nám přeprodává dráž elektřinu a plyn

Česko ani další země v EU jako subjekt plyn ani elektřinu nekupují: to činí soukromé energetické společnosti, které tyto komodity posléze prodávají na burzách za tržní ceny. Konkrétní systém obchodování plynu a elektřiny a vyvrácení dezinformací najdete na stránkách AFP či iRozhlas.

Chemtrails / Práškují nás z letadel

Kondenzační stopa (tzv. condense trail, contrail) vzniká zcela přirozeně za proudovým letadlem, které se nachází ve vyšší letové hladině. Jedná se o drobné ledové krystalky či vodní kapky. Více na webu Rozhlasu.

Chyby v médiích jsou snahou o manipulaci

Chyby se v médiích bohužel stávají, jejich důvodem není manipulace, ale prosté selhání lidského faktoru a snaha rychle informovat. Důležité je, aby se médium omluvilo a uvedlo chyby na pravou míru. Více v článku Ověřovny iRozhlasu.cz.

Co je nebinarita

Termín „nebinarita“ se používá v souvislosti s genderovou identitou. Označuje jednotlivce, kteří se necítí přesně jako muži ani jako ženy, případně se mohou cítit jako muži i ženy současně, nebo se mohou pohybovat mimo tradiční binární představy o genderu a nepřijímají kulturně přidělené role, které se v dané společnosti očekávají od mužů nebo od žen, ale fluidně mezi nimi prostupují. Více si můžete přečíst také na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO) a tématu se věnovala také Česká televize.

Co je to femicida / Femicida není vražda ze žárlivosti / Předsudky o femicidě

Femicida označuje vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví z pozice moci. Jak uvádí Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí ProFem, většinu femicid páchají na ženách současní nebo bývalí partneři a zločinu často předchází vyhrožování, domácí či sexuální násilí nebo pronásledování po rozchodu či rozvodu. Jindy jde například o tzv. vraždu ze cti spáchanou otcem, bratrem či jiným příbuzným ženy. Více o pojmu femicida najdete na Seznam Zprávách a na webu Českého rozhasu. Femicida je považována za nejvážnější formu ženské diskriminace.

Co je to migrační pakt? / Migrační pakt znamená kvóty a uprchlíky

Migrační pakt upravuje předešlé dohody z Dublinu z roku 2013, více řeší nelegální migraci a efektivnější kontroly migrantů i s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Neznamená kvóty, protože státy EU vyjednaly mechanismus, který umožňuje státům přispívat do solidárního mechanismu financemi nebo materiálem místo přerozdělení uprchlíků. Česká republika splňuje navíc parametry výjimky, protože přijala velké množství uprchlíků z Ukrajiny, podobně jako Polsko či státy v Pobaltí, a má tak lepší podmínky. Více v článku Seznam Zpráv.

Covid unikl z amerických laboratoří v Číně

Covid-19 se nejpravděpodobněji šířil jako tzv. zoonóza (tj. přenosem mezi zvířetem a člověkem) z trhů v čínském Wu-chanu. Hypotézy o úniku z laboratoře se prozatím nepotvrdily, zprávy o úmyslném rozšíření viru nejsou pravdivé. Základní informace o covidu a koronavirech se může dočíst na stránkách Národního zdravotnického informačního portálu a v rozhovoru Novinek.cz s Romanem Prymulou a Romanem Chlíbkem.

Cílená reklama mi ukazuje stejný produkt dokola / Necílená reklama mi přijde lepší

Cílená reklama reflektuje zájmy a preference uživatele, proto se zobrazuje pouze relevantní inzerce. Pokud někdo shání nový automobil a hledá ho na internetu, bude se mu zobrazovat i reklama týkající se aut. Necílená reklama nezohledňuje zájmy uživatele a je tudíž méně relevantní.

Čechům nikdo z dluhů nepomůže, Ukrajincům i bez peněz ano

Pokud se někdo dostane do finančních problémů, může využít služeb bezplatných dluhových poraden, které se nacházejí napříč celou ČR. Zároveň mohou čeští občané v případě nesnází využít pravidelnou dávku životního minima a kromě toho ještě podporu ve formě příspěvku na bydlení nebo pomoc v hmotné nouzi.

Česko není ve válce, Fiala/Západ nás do ní zatahuje / RU-UA válka není „naše“ válka

Česko ve válce v konvenčním slova smyslu není, minimálně od roku 2014 však Evropa čelí bezpečnostním hrozbám, které zahrnují různé způsoby útoků. Experti na válečné konflikty opakovaně varují před tzv. hybridní válkou, což je kombinace vojenských a nevojenských prostředků a taktik. Z těch nevojenských jde zejména o psychologické operace a propagandy a další aktivity i kriminálního a teroristického charakteru na území různých států, včetně Česka. Některé hrozby sice válku v zažitém smyslu slova nepřipomínají, avšak pokoušejí se narušit vnitřní bezpečnost států například pomocí tzv. dezinformační války. K čemu slouží dezinformační kampaně, si můžete přečíst také na oficiálních stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Česko vyplácí důchody Ukrajincům

Ukrajinci nemají nárok na český důchod, pokud nesplňují stejné podmínky jako všichni ostatní. Více najdete na webu České důchody.

Český Malín vypálili Banderovci

Český Malín vypálil německý nacistický oddíl, který jako záminku použil právě útok banderovské skupiny na německé jednotky. Ve vesnici umírali jak Češi, tak Ukrajinci. Celou událost rozebrala Paměť národa ve svém textu, kde vzpomínají i přeživší tragických událostí.

Češi kupují drahý plyn od Němců, kteří ho kupují za málo

Není pravdou, že by Němci „okrádali“ ČR přeprodáváním plynu za mnohem více peněz. Jak je to s cenami plynu doopravdy, najdete na webu Manipulátoři.

D

Definice neziskové organizace / Zlé zvrácené neziskovky nám berou peníze

Neziskové organizace, často označované jako „neziskovky“, se zaměřují na různé oblasti. Typově je to ochrana životního prostředí, sociální služby, vzdělání nebo zdravotnictví. Jejich činnost je s obecně prospěšným záměrem a je regulována zákonem. Příjmy nezisku jsou znovu použity do jejich činnosti, nikoliv rozdělovány jako zisk, a financování je složeno z různých zdrojů, včetně darů, grantů a veřejných prostředků. Největšími příjemci státních příspěvků jsou sportovní asociace, jako je Fotbalová asociace České republiky a hokejový, volejbalový či lyžařský svaz. Jen dvě neziskové organizace, které se věnují primárně sociální problematice či humanitární pomoci, jsou mezi 10 největšími příjemci příspěvků v ČR, a to organizace Člověk v tísni a organizace Za sklem, která poskytuje pomoc osobám s poruchou autistického spektra a jejich rodinám. Více o tom, co jsou neziskové organizace a komu pomáhají, si můžete přečíst tady.

Demonstrace v Německu proti AfD

Demonstrace jsou primárně proti nacismu a krajní pravici, účastní se jich Němci napříč generacemi. Podobné akce proti extrémistům mají v Německu dlouhou tradici. Demonstrace proti AfD se v Německu konají kvůli tajné schůzce krajní pravice nedaleko Berlína, na které AfD společně s předsedou rakouské části pravicové extrémistické organizace Identitäre Bewegung, Martinem Sellnerem, plánovali masové deportace obyvatel, kteří nemají německý původ. Více v článku na ČT24 a na Seznam Zprávách.

Deportace ukrajinských dětí neexistuje, je to jen přesun ruských dětí z východních částí

Jak upozornilo mnoho světových médií, mimo jiné Reuters, z těch českých například iRozhlas, Rusko dle zjištění mezinárodních organizací a Ukrajiny organizuje převýchovu tisíců ukrajinských dětí. Podle náměstkyně generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ilze Brandsové Kehrisové existují věrohodná obvinění z nucených přesunů tisíců ukrajinských dětí na ruské území, často tisíce kilometrů od jejich domova. Zde si můžete prohlédnout videoreport přímo s rodinami dětí zavlečených z Ukrajiny do Ruska, zde najdete přesný počet dětí. Více informací také v angličtině na BBC nebo francouzsky na webu Le Figaro.

Dezinformace a jejich vliv na soc. vazby / Válčení mezi blízkými, v rodinách / Lidé spolu nemluví kvůli odliš. polit. preferencím atd.

Jedním z hlavních cílů dezinformací je narušení důvěry a pospolitosti mezi blízkými. Pokud s někým z rodiny, přátel či kolegů člověk nesouhlasí, je důležité pokusit se společně (byť to může být složité) argumentovat bez vyhrocených emocí. Velmi podrobně o snaze dezinformátorů narušit vztahy mezi lidmi hovořily v podcastu Přes práh socioložka Lucie Jarkovská z Pedagogické fakulty MU a publicistka Irena Buršová.

Dodávání zbraní UA prodlužuje konflikt / Kdo chce posílat zbraně, podporuje zabíjení

24. února 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu, od té doby ostřeluje raketami příhraničí i města ve vnitrozemí, zahájilo také pozemní invazi. O zbraně žádá Ukrajina jakožto nezávislý stát, jehož hranice ve smlouvě z roku 2004 uznala i Ruská federace, aby se této ruské invazi ubránila. Pomoc v obraně není podpora války a bez podpory jiných států by se Ukrajina nacházela v izolované a velmi obtížné situaci. Argument, že dodávání zbraní prodlužuje konflikt a vede k zabíjení, šíří sám agresor. Ten přitom může okamžitě přestat útočit a válku ukončit. V článku Seznam Zpráv si můžete přečíst o tom, za co Ukrajinci bojují a proč.

Dokument Uloupené Kosovo jako důkaz „zla“ z kosovské strany v rámci jugoslávského konfliktu

Dokument Uloupené Kosovo ČT vícekrát nevysílala zejména kvůli drastickým záběrům a problematickému výkladu dějin Jugoslávie, který staví tehdejší Jugoslávii na stranu práva v rámci kosovského konfliktu a bagatelizuje genocidu páchanou Srby na kosovských Albáncích. Kritický pohled přináší například stránky ČT24 nebo Britské listy.

Důchodový fond byl po sametové revoluci rozkraden

Důchodový fond nikdo nerozkradl, jde o hoax komunisty Otakara Zmítka z roku 2012, původně šířený z českého komunistického média Haló noviny. Důchodový fond nikdy neexistoval. Podrobně to rozebrali na stránkách iRozhlas a více si můžete přečíst také na webu České důchody.

Důvody psychických problémů u mladistvých / Děti si vymýšlí problémy, jsou křehké sněhové vločky

Důvody pro větší rozšíření psychických problémů u dětí a mladistvých mohou být různé – od větších možností diagnostiky přes zrychlené tempo dnešní doby a stres. Svou roli také sehrála pandemie covidu a s ní související přetrhání sociálních vazeb u dětí, dalšími důvody jsou obavy o budoucnost kvůli ekonomice, válkám nebo klimatické změně. Zároveň je velký nedostatek dětských psychologů a psychiatrů.

„Zdá se, že je to směs všeho a že je třeba, aby to naše generace neodsuzovala jako rozmazlenost… Ale abychom se to snažili pochopit. Protože oni mají právo z hlediska svých existencí toto prožívat a cítit. Jako tu klimatickou depresi. Může se to zdát směšné, ale nesmí se mi zdát směšné, že to někdo tak chápe, protože on má ten rastr, kterým to vnímá a je to pro něj důležité a má z toho skutečně obavy,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Cyril Höschl, přední český psychiatr.

F

Fakta o klimatu

Vše o změně klimatu, globálním oteplování, vývoji do budoucna a především o vlivu člověka, o kterém panuje všeobecný vědecký konsenzus, si můžete přečíst na webu projektu Fakta o klimatu, mj. v článcích o klimatické změně, koncentraci CO2 a změnách průměrné teploty.

Fotka po tornádu místo z UA, ČT šíří dezinformace

Jednalo se o chybu ve vysílání, Česká televize se již za použití chybného ilustračního snímku omluvila. Jaký je rozdíl mezi záměrnou dezinformací a chybou ve vysílání, si můžete přečíst na webu iRozhlas.

G

Genocida na Ukrajině, Rusko osvobozuje Donbas

Argument, že Rusko osvobozuje Donbas a zachraňuje rusky mluvící občany, není založen na pravdě. Symboliku útlaku a genocidy Rusko využívá už od pádu Sovětského svazu (nyní i za pomoci zfalšovaných videí), avšak žádné důkazy o tom, že by Ukrajina páchala od roku 2014 genocidu na ruskojazyčných obyvatelích v Donbasu, neexistují, a jedná se pouze o falešnou záminku pro vpád ruského vojska. Více na stránkách českého zastoupení v Evropské komisi. „Záminku ochrany etnických Rusů údajně diskriminovaných v sousedních zemích ostatně Putin využil již při ospravedlnění invaze do Jižní Osetie v roce 2008 i při anexi Krymu. Tentokrát však Rusové hovořili přímo o genocidě i o údajném použití chemických zbraní Ukrajinci apod. Tvrzení, že na Donbase dochází ke genocidě Rusů Ukrajinci, vychází i z informace, že byly na Donbase objeveny masové hroby. Ukázalo se však, že šlo o zemřelé, které nebylo na přeplněných hřbitovech kde pohřbít, nikoliv výsledek systematického etnického vraždění,“ vysvětlil v březnu 2022 pro Seznam Zprávy Hynek Melichar, politolog z Univerzity Palackého. Kromě toho Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) – které je Rusko členem – od roku 2014 do března 2022 kontrolovala dění na Ukrajině a Donbasu, o čemž pravidelně vydávala reporty (v angličtině). Ani jednou v nich nenazvala násilí páchané na Donbasu, jednou či druhou stranou konfliktu, genocidou.

Great Reset a Klaus Schwab

Nic jako „Velký reset“ plánováno není. Je to hoax z konspiračního webu. Více si můžete přečíst na webu Manipulátoři.

Green Deal má za cíl škodit, ne pomáhat / K čemu je GD

Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu) je soubor opatření, která mají chránit naši půdu, krajinu a přírodu jako takovou. Mají podpořit přechod na čisté a udržitelné unijní hospodářství, zabránit ztrátě biologické rozmanitosti a snížit znečištění. Cílem je např. zavést čistší formy dopravy, dekarbonizovat energetiku, odstoupit od nebezpečných chemických pesticidů a podpořit mezinárodní spolupráci v oblasti životního prostředí. Záměr Zelené dohody je, aby byla Evropa v roce 2050 klimaticky neutrální. Více na stránkách Evropské komise a webu Fakta o klimatu.

H

Havel vymyslel termín „humanitární bombardování“

Termín „humanitární bombardování“ použil tehdejší šéf odborů Richard Falbr v diskusním pořadu Sedmička na TV Nova v roce 2004, když zcela mylně interpretoval Havlův rozhovor pro francouzský deník Le Monde z roku 1999, který ho zase převzal od italského La Repubblica. Poprvé použil termín „humanitární bombardování“ český sociolog a pozdější europoslanec Jan Keller. Ten ale tvrdí, že nebyl první a že ho už předtím někde slyšel. Sám Havel tento termín nikdy nepoužil. Více v odpovědi ombudsmana na webu Českého rozhlasu.

Historie izraelsko-palestinského konfliktu

Jak probíhal izraelsko-palestinský konflikt napříč historií, si můžete přečíst např. v článku Seznam Zpráv, na stránkách České televize a ve speciálu portálu Novinky.cz. Můžete si také poslechnout rozhovor s odborníkem na problematiku Blízkého východu Markem Čejkou v podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12.

Homosexualita není přirozená

Homosexualita objevuje napříč dějinami, stejně tak je pozorovatelná i v živočišné říši. Fenomén popsali na webu iRozhlas. Jak je to s homosexualitou u člověka a že se psychologicky nejedná o nic nenormálního, vysvětluje iniciativa Jsme fér.

Homosexuálové/LGBTQ+ ohrožují/ničí „tradiční rodinu“

Diskriminační postoje ohledně LGBT+ rodin spolu s tvrzením, že stejnopohlavní páry ohrožují „tradiční rodinu“ nebo „tradiční společnost“, jsou často motivovány předsudky a nedostatkem informací. Stejnopohlavní manželství a homoparentální rodiny si přejí narovnání lidských práv, aby mohly žít v respektu a bezpečí. Výzkumy ukazují, že děti vychovávané stejnopohlavními páry se vyvíjí stejně dobře jako děti v „tradičních rodinách“. Existuje také mnoho partnerských vztahů nebo jedinců, kteří nežijí v žádném formálním svazku. Rozvodovost tzv. tradičních rodin byla v Česku v roce 2023 36,7 %, někteří lidé tedy vychovávají děti jako sólo rodiče a pojem „tradiční rodina“ nedokážou naplnit přesto, že by třeba chtěli. Lidé ze stejnopohlavních svazků nemají za cíl nikomu ublížit nebo někoho ohrožovat, pouze si přejí klidný život spojený se všemi lidskými právy. Jak se vyjádřil také katolický kněz Tomáš Halík: „Tvrzení, že registrovaná partnerství ohrožují tradiční rodinu, je nesmysl. Tradiční rodinu ohrožují manželské nevěry, alkoholismus, vzájemná neúcta manželů, domácí násilí a hrubost, hon za penězi, působící zanedbávání lásky k dětem a podobné věci, ale nikoliv registrovaná partnerství homosexuálů.“

Humanitární bombardování / Jugoslávci/Srbové byli napadeni vojsky NATO bez záminky

Úder NATO v Jugoslávii proběhl z důvodu genocidy, kterou Srbové páchali na kosovských Albáncích. Více na webu ČT24.

I

Islám hraje v životě muslima hlavní roli

Nelze říct, že by islám hrál hlavní roli v životě všech muslimů, neboť islám vyznává v současnosti asi 1,9 miliardy lidí. Existují však proudy islámu, kde tomu tak skutečně je – např. radikální salafismus. O něm hovoří přední český arabista Bronislav Ostřanský. Muslim nerovná se být zbožný, bigotní, či fanatický. Připomíná také, že mnoho muslimů se o islám nezajímá. Je to podobné jako u křesťanů, kdy se objeví v kostele na Velikonoce a na Vánoce. Řada muslimů se řídí tak např. pouze stravovacími návyky spojenými s islámem, 20 % muslimů se modlí doma, 20 % chodí pravidelně do mešity a účastní se organizovaného života.

Řada muslimů se podle něj začala zajímat o islám více až v posledních letech v souvislosti s útoky Islámského státu nebo kvůli protimuslimským demonstracím v Evropě. Více v rozboru na iDnes.cz.

Islám je jeden a vždy vybízí k zabíjení bezvěrců

Podobně jako křesťanství, i islám měl a má v historii i současnosti spoustu různých forem a podob. Liší se např. mírou sekularizace – např. v Tunisku je islám spíše soukromou věcí každého věřícího, v Saúdské Arábii a v množství jiných států je zase naopak výrazně propojen přímo se státním zřízením. Pokud jde o radikální islám, spadají do této kolonky tzv. salafisté, kteří jsou přesvědčeni, že muslimové musí tam, kam přijdou, zavádět svá pravidla. K salafistům se ale hlásí pouze omezené množství muslimů, kteří se vyčleňují právě radikálními názory. Většina muslimů je přesvědčena, že by muslimové měli poslouchat zákony a pravidla zemí, kde žijí. „Do kolonky muslim tak může stejně dobře zapadnout úspěšný americký akademik nebo podnikatel, ale také pologramotný fanatik v Afghánistánu,“ vysvětluje přední český arabista Bronislav Ostřanský v rozboru islámu v seriálu iDnes.cz.

Islám je v Japonsku zakázaný

V Japonsku je garantovaná svoboda vyznání článkem 20 japonské ústavy a v současnosti žije v zemi více než 100 tisíc muslimů, islám patří k nejmenším náboženstvím v zemi (cca 0,15 %). Arabština se na univerzitách normálně vyučuje. První japonskou mešitu v Kobe navíc navrhl v roce 1935 český architekt Jan Josef Švagr. Politici z muslimských zemí zároveň pravidelně Japonsko navštěvují, japonský premiér Šinzo Abe např. v roce 2017 pořádal iftar, večerní hostinu muslimů po skončení Ramadánu. Nepravdivé zprávy o zákazu islámu v zemi sahají až do roku 2012. Více o tématu na webu AFP.

Islám vs. islamismus / Islám je nebezpečný / Všichni muslimové jsou islamisti

Islám je náboženství, které vzniklo ve 7. století v oblasti dnešní Arábie na základě vědění, které se podle islámské historie zjevilo proroku Mohamedovi. Náboženství je spojeno s osobní vírou a dodržováním etických a morálních zásad. „Islamismus“ je politický pohled, který interpretuje islám jako politický a sociální systém. Usiluje o uplatňování islámských hodnot a principů ve veřejném životě, a to včetně politiky, práva a společenských struktur. Může existovat škála od umírněných politických hnutí až po ty, které pro dosažení svých cílů prosazují radikalismus nebo násilí. Více najdete v článku Českého Rozhlasu.

Izrael zaútočil 7. října sám na sebe, aby mohl podniknout invazi do Gazy

Videa, která zpochybňují brutální útok na Izrael 7. října, jsou nepravdivá a vyvrácená nezávislými agenturami. Více např. v komentáři Gity Zbavitelové pro iRozhlas.cz.

Izrael zaútočil na íránskou ambasádu / Izrael spáchal terorismus v Damašku

Útok Izraele na konzulát v Damašku měl za cíl velitele íránských revolučních gard, kteří se podíleli na útocích proti Izraeli v uplynulých letech. Cílem tak nebyli civilní zaměstnanci íránské ambasády ani ambasáda jako taková, nýbrž vojenští poradci a velitelé. Írán prostřednictvím svých revolučních gard rozšiřuje svůj vliv na Blízkém východě, udržuje vztahy s Hamásem a libanonským hnutím Hizballáh. Íránské revoluční gardy jsou na americkém seznamu teroristických hnutí, stejně jako Hamás a Hizballáh. Všechna teroristická hnutí pravidelně podnikají útoky na Izrael. Nutno ale doplnit, že úder Izraele je považován za porušení mezinárodního práva. Více v rozhovoru s analytikem Josefem Krausem na Seznam Zprávách.

J

Jak dlouho trvá válka na UA? / Válku zahájila Ukrajina / NATO v roce 2014

Ruská vojenská intervence na Ukrajině de facto začala již roku 2014, včetně Ruskem podpořených proruských separatistů v bojích na východní Ukrajině. V roce 2015 Vladimir Putin přiznal, že od začátku konfliktu byli na Krymu a na východu země přítomni ruští vojáci a příslušníci vojenské rozvědky GRU. Více na stránkách Hospodářské noviny či Novinky.cz. 24. 2. 2022 intervence vyústila v plnohodnotnou agresivní válku ze strany Ruska. V článku Seznam Zpráv si můžete přečíst, jaké okolnosti vedly ke konfliktu.

Jak se skrze roky vyvíjelo uspořádání Krymu/Referendum z roku 1991

V referendu o autonomii Krymu se 20. 1. 1991 vyslovilo 93 % účastníků pro obnovu Krymské ASSR v rámci Ukrajiny, bojkotováno to bylo pouze krymskými Tatary. V článku na Reflex.cz si můžete přečíst, jak se v průběhu let vyvíjelo administrativní uspořádání poloostrova Krym.

Jednání nabízeli Lavrov i Putin

Ruský ministr zahraničí Lavrov mluvil o míru či mírových jednáních jenom za podmínek, které jsou pro Ukrajinu nepřijatelné. Více si můžete přečíst na stránkách iRozhlas, v angličtině na webu The Guardian.

Jód jsou vlastně tablety od Pfizeru

Jódové tablety nepochází od Pfizeru, jde o dezinformaci. Více na webu Manipulátoři.

K

Kam uteklo nejvíc UA uprchlíků

Dle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nejvíce speciálních víz, konkrétně 1,64 milionu, udělilo Polsko, přičemž dnes se v zemi nachází zhruba 960 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ze zemí, které s Ukrajinou nesousedí, se nejvyšší počet ukrajinských uprchlíků nachází v Německu, a to těsně přes jeden milion. Krajně nejisté zůstávají údaje o počtu uprchlíků mířících do Ruska. Dle lidskoprávních organizací jako Amnesty International jsou totiž mnozí původní obyvatelé Ukrajiny vysídlení do Ruska vedeni jako uprchlíci. Dle odhadů UNHCR se v Rusku nachází přes 1,2 milionu ukrajinských uprchlíků. Více si můžete přečíst na stránkách Člověk v tísni, Statista a Amnesty International.

Kapitán lodi Dali, která narazila do mostu v Baltimoru, byl Ukrajinec

Toto tvrzení není pravdivé. Kapitán lodi pochází z Indie a celá posádka byla indická. Loď měla ukrajinského kapitána krátce v roce 2016. Více v angličtině v rozboru AP News.

Kazetová munice je zakázána

Více než 120 zemí podepsalo úmluvu o zákazu použití kazetové munice, ale Rusko, Ukrajina ani Spojené státy mezi ně nepatří. Více si můžete přečíst na iRozhlas.

Každý muslim je Arab

Arabů je v muslimském světě menšina, tvoří asi čtvrtinu populace. Nejvíce muslimů žije v Indonésii, Bangladéši, Indii a Pákistánu a arabštinu neovládají a často se proti Arabům vymezují, tyto spory jsou historické, např. v napětí mezi sunnity a šíity. Napětí může být i mezi tradičním místním islámem a konzervativním pojetím islámu v arabských zemích. Arabština má ovšem v muslimském světě výsostné postavení, je historicky důležitá a je jazykem Koránu. Více v rozboru iDnes.cz.

Každý terorista je muslim / Muslimové provádějí většinu teroristických útoků v Evropě a ve světě

Islámští teroristé se sice islámem zaštitují, z následných rozhovorů s pachateli však vyplývá, že v některých případech ani islám a Korán pořádně neznají, ale využívají jej pouze náboženství k legitimizaci svých odpudivých činů. Samotní muslimové se vůči nim vymezují, protože jim teroristé komplikují život a integraci do evropské společnosti. Podle dat Europolu bylo v letech 2020–2022 spácháno 56 teroristických útoků, pouze 13 (v roce 2022 jen 2) z nich připadá na džihádismus/islamistický terorismus. Ten musí sám o sobě mít záměr definovaný náboženským jazykem, stejně jako v případě křesťanů, terorismus nelze označit v případě, že je útočník křesťan/muslim, jako křesťanský/muslimský.

Kdo byl Stepan Bandera?

Postavu Stepana Bandery rozebrali na webu Českého rozhlasu.

Kdo může za drahou elektřinu?

Příčiny vysoké ceny plynu a energií rozebral Karel Paták.

Kdo smí pobírat výchovné?

Na výchovné ve výši 500 korun má od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu. Více na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Kdyby se neposílaly peníze na Ukrajince, je na důchody / Valorizace důchodů nebude kvůli Ukrajincům

Výdaje na důchody a výdaje na pomoc Ukrajině spolu věcně nijak nesouvisí. Výdaje státu a samospráv (obcí a krajů) na zvládnutí války na Ukrajině činí 28,5 mld. Kč (leden 2023). Z toho podíl státního rozpočtu (ze kterého jsou rovněž vypláceny důchody) je 22,4 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že v uplynulém roce našlo v ČR práci již 190 000 uprchlíků z Ukrajiny a aktuálně je v pracovním procesu 94 000 z nich, odvedli dle údajů MPSV tito pracovníci zpět na daních a povinném sociálním a zdravotním pojištění zatím už cca 8 mld. Kč. Další část pomoci, kterou jsme Ukrajině jako stát dodali, nám proplácí také NATO a Evropská unie ve formě kompenzací. Jednorázový výdaj na mimořádnou valorizaci k 1. 6. 2023 by sice činil 18,9 mld. Kč, nicméně bez změny valorizačního mechanismu by tyto výdaje dosáhly jen v roce 2024 už 26,4 mld. Kč, a v příštích 10 letech by se jednalo až o 600 mld. Kč. Stále také platí, že úprava valorizačního mechanismu rozhodně neznamená, že by důchodcům dopad inflace nebyl kompenzován. Důchodci jsou v tuto chvíli naopak skupinou obyvatel, které je inflace kompenzována nejvíce.

Kolik je v Česku ukrajinských uprchlíků?

V Česku je aktuálně 366 757 válečných uprchlíků z Ukrajiny, kteří mají status dočasné ochrany. Jedná se o statistiku platnou k 6. listopadu 2023 zveřejněnou Ministerstvem vnitra. Česká republika je v počtu uprchlíků z Ukrajiny v přepočtu na obyvatele v čele žebříčku zemí EU společně s Estonskem. V obou zemích připadá na jeden tisíc obyvatel asi 36 držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny. Vývoj ukrajinské uprchlické krize i všechna aktuální čísla v rámci Česka, Evropy i celého světa rozebrali na webu organizace Člověk v tísni.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR, Seznam Zpráv a Demagog.cz.

Kontext současného izraelsko-palestinského konfliktu

O důležitých aspektech a kontextu současného izraelsko-palestinského konfliktu se můžete dočíst např. v přehledu iRozhlasu nebo v rozhovoru s Irenou Kalhousovou, ředitelkou Herzlova centra izraelských studií na FSV UK, v podcastu 5:59 Seznam Zpráv.

Korán nabádá k zabíjení bezvěrců

Súra 2:191 bývá nejčastěji vytrhávána z kontextu, navazuje na súru 2:190, která stanovuje přísné podmínky, za kterých může vyznavač islámu k tomuto kroku přistoupit – může tak dle Koránu ale učinit pouze tehdy, pokud je na něj samotného zaútočeno. Radikální výklad této súry používají islamisté, kteří ale nereprezentují většinovou muslimskou populaci. Více o tom, jaký je rozdíl mezi islámem a islamismem, najdete v článku Českého rozhlasu.

Kosovo v porovnání s Ukrajinou

Porovnávat Krym či Donbas s Kosovem není správně, jde o úplně jinou geopolitickou situaci.

K jednostrannému vyhlášení kosovské státnosti – a pozdějšímu uznání ze strany 110 členů OSN – přišlo až dávno poté, co region zpustošila krvavá občanská válka v devadesátých letech, při které došlo i k etnickým čistkám na úkor kosovských Albánců ze strany Srbů. Předcházelo mu desetiletí mezinárodní správy a mezinárodních jednání o statutu Kosova. Naproti tomu na Ukrajině žádná válka nebyla, dokud v roce 2014 nezačala ruská vojenská agrese, kdy ruské „separatistické jednotky“ jednoduše obsadili území a záhy začaly původním obyvatelům rozdávat ruské pasy. Taky doba mezi ruskou vojenskou operací a anexí Krymu prostřednictvím nelegálního referenda v roce 2014 činila 20 dní. Referenda v roce 2022 na východě Ukrajiny byla ohlášena jen několik dní předem, a to počas ostrého válečného konfliktu s Ruskem. Referenda na Krymu a Donbase se nedají považovat za směrodatná, nebyli u nich přítomni nezávislí pozorovatelé a lidé na Donbase byli nuceni hlasovat se zbraní ve tváři nebo byla sbírána jejich jména, pokud odmítli hlasovat prorusky. Šlo pouze o PR ruské propagandy. U obou referend navíc bylo množství hlasů pro připojení k Rusku nesmyslné (kolem 97 % až 99 %). Zároveň např. z Donbasu už spousta lidí od roku 2014 utekla a zůstali spíše ti prorusky smýšlející.

Tj. vůbec se nejednalo o stejné případy, na jedné straně se Ukrajina bránila ruské agresi (maskované jako podpora separatistů), na druhé straně se Srbsko za pomocí genocidy kosovských Albánců snažilo udržet část jugoslávského území.

Více na webu ČT24 a v angličtině na EUvsDisinfo.

Kritika Izraele rovná se antisemitismus / Je v pořádku kritizovat Izrael, ale kritika musí odsuzovat teroristické činy Hamásu

Kritika Izraele neznamená antisemitismus, musí být ale ve vztahu k současnému konfliktu věcná. Může zahrnovat kritiku postupů izraelské armády v pásmu Gazy, neřešení humanitární krize v Gaze, politiky premiéra Netanjahua a její vyhraněnosti ke krajní pravici. Např. v průzkumu Times of Israel kritizuje politiku Netanjahua až 80 procent Izraelců. Více v rozhovoru Deníku.cz s Irenou Kalhousovou, ředitelkou Herzlova centra pro izraelská studia při Univerzitě Karlově.

Izraelská veřejnost sama rozlišuje, že ne všechno protiizraelské je zároveň antisemitské. Antisemitismus je ovšem ve světě na vzestupu, což dokazují např. Davidovy hvězdy nakreslené na dveřích židovských obyvatel Berlína a jiných německých i evropských měst, a také antisemitská hesla na palestinských demonstracích ve světě.

Kvůli Ukrajincům v Česku rapidně stoupla kriminalita / Ukrajinci páchají skoro každý den trestné činy

Jak informuje Česká justice, data sice vykazují nárůst počtu trestně stíhaných Ukrajinců, avšak zároveň došlo i k nárůstu počtu ukrajinských občanů v České republice celkově. Tento trend tak vedl v důsledku naopak k poklesu procentuálního podílu stíhaných Ukrajinců a v loňském roce tento podíl dosáhl nejnižší úrovně za několik let. Více dat nabízí také CEDMO nebo článek Seznam Zpráv.

Kyjevská Rus je kolébkou ruské kultury

Moskevské knížectví založil chán Mengu-Timur jako ulus Zlaté hordy v roce 1277. Kyjevská Rus v té době existovala již přes 300 let. Přestože představitelé Ruska často používají argument o tom, že Kyjevská Rus je kolébkou Ruska, není to založeno na skutečnosti. Následovníkem Kyjevské Rusi je Ukrajina, nikoli Rusko. Více popsal iRozhlas nebo historik Timothy Snyder (v angličtině).

Kyjevský pakt / Fiala a Zelenskyj uzavřeli dohodu

Tzv. „Kyjevský bezpečnostní pakt“ by měl pomoci zajistit bezpečnost Ukrajiny, jakmile ruská útočná válka skončí. Jedná se o pakt, který by poskytl Ukrajině bezpečnostní záruky pro dobu, kdy by ještě nebyla členem EU, případně Severoatlantické aliance. Nejde o závaznou rezoluci, pouze se tím vytváří tlak na evropské politiky z hlediska vzájemné pomoci.

Křivé obvinění/odložené případy z kauzy Dominik Feri

Policie žádnou z vypovídajících žen nezačala stíhat kvůli křivému obvinění. Odložené případy neznamenají, že dotyčné lhaly a popisované věci se tak nestaly. Důvodem odkladu je např. to, že nemusely být naplněny znaky trestného činu znásilnění, jak to vykládá v současnosti zákon, o jehož změnu se nyní vede politická debata. Zároveň nedostatek důkazů ještě neznamená, že se znásilnění nestalo. Více například na webu E15.

L

LGBTQ+ lidé jsou promiskuitnější než heterosexuálové

Není nijak prokázáno, že by členové LGBTQ+ byli promiskuitnější než heterosexuálové. Více na stránkách organizace Jsme fér.

LGBTQ+ lidé si nepřejí manželství pro všechny

Každý má právo na názor a nezáleží na tom, jaké je orientace. Podle studie Být LGBTQ+ v Česku 2022 by zavedení manželství pro všechny uvítalo 98 % dotázaných queer lidí. Zároveň je dle průzkumu Organizace GLOBSEC pro manželství LGBTQ párů také 72 % Čechů obecně.

LGBTQ+ nemají právo na manželství, protože nemohou mít děti

Manželství není pouze o reprodukci, ale i o závazku, lásce, podpoře a péči. Omezovat právo na manželství na základě biologických možností reprodukce by mohlo být bez ohledu na sexuální orientaci diskriminační vůči těm, kteří se rozhodnou děti nemít nebo nejsou schopni mít biologické potomky. Stejnopohlavní páry navíc dle výzkumů mohou zaručit dětem stejnou péči a lásku jako heterosexuální páry. Více také v publikaci Sociologického ústavu Akademie Věd České republiky.

LGBTQ+/Menšiny nám diktují, jak máme žít, jak se máme chovat / Proč se odlišnost „propaguje"?

Ve společnosti existuje různorodost a rozmanitost. Každý jedinec má právo na svou identitu a orientaci. Po celém světě se postupně zvyšuje důraz na inkluzivitu a respekt k různým sexuálním orientacím a genderovým identitám. Cílem tohoto posunu je vytvořit prostředí, ve kterém se každý člověk cítí přijat a respektován, bez ohledu na svou sexuální orientaci.

Lipavský vyhodil Druláka

Prof. Drulák za ministra Lipavského na ministerstvu již nepůsobil. Podle informací, které poskytl mluvčí MZV Daniel Drake pro Novinky.cz, skončil již 31. ledna 2020, kdy byl ministrem zahraničí Tomáš Petříček. Na Ústavu mezinárodních vztahů Drulák skončil skutečně až na začátku roku 2023. Ústav je ovšem na ministerstvu nezávislý.

Léčba homosexuality / Homosexualita je nemoc

Pokusy o „léčbu" homosexuality byly neúspěšné, neboť se nejedná o nemoc. Jde o přirozenou formu sexuality. Homosexualita přestala být oficiálně považována za nemoc 17. května 1990, kdy byla Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyjmuta ze seznamu duševních chorob. Tento den byl později prohlášen Mezinárodním dnem boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Více také na webu Jsme fér.

M

Manželství = muž a žena

Význam slova manželství by se dal podle Etymologického slovníku (Rejzek et al., 2015) vykládat jako „smlouva“ nebo „dohoda“. O etymologii a sémantice slova si můžete přečíst zde.

Manželství pro všechny nemá většinovou podporu ve společnosti

Podle údajů iniciativy Jsme fér mělo manželství pro všechny podporu 65 procent podle posledního rozsáhlého průzkumu z roku 2021. Organizace GLOBSEC nedávno vydala nový průzkum, podle kterého podporuje manželství LGBT párů 72 % Čechů, je to nárůst o 16 % od roku 2020 a 7 % od roku 2021. Zde také najdete nejnovější průzkum k manželství pro všechny od CVVM z poloviny roku 2023.

Masakr v Oděse jako důkaz genocidy ruského obyvatelstva na Ukrajině

Dne 2. května 2014 došlo v ukrajinské Oděse dle Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU) a Mezinárodního poradního panelu Rady Evropy k násilnému a tragickému střetu, když přibližně 300 dobře organizovaných proruských příznivců napadlo pochod asi 2 000 proukrajinských demonstrantů, kteří podporovali jednotu Ukrajiny a tehdejší hnutí Euromajdan – mezi nimi byla kromě místních obyvatel i skupina radikálních fotbalových chuligánů, fanoušků klubů Černomorec Oděsa a Metalist Charkov. Dle svědků byli proruští příznivci maskovaní, přičemž někteří měli i střelné zbraně. Policii se nepodařilo dva tábory od sebe oddělit a střet vyvrcholil večer kolem sedmé hodiny, když se skupina proruských příznivců zabarikádovala v místním Domě odborů. Podle výpovědí očitých svědků, pozorovatelů mise OSN i podle mnohých médií po sobě obě skupiny střílely a házely kameny a Molotovovy koktejly, které následně způsobily požár budovy – dodnes není jasné, která strana použila zápalné láhve jako první. Než dorazili hasiči, trvalo to více než 40 minut, během nichž přišlo o život 42 lidí (32 bylo uvězněno a nemohlo opustit budovu a 10 zemřelo při pokusu vyskočit okny). Přesný sled událostí a podrobnosti o původu požárů zůstávají sporné, s protichůdnými výpověďmi zúčastněných stran. Rada Evropy i OSN sice později označily následné vyšetřování události ukrajinskými složkami za nedostatečné a zaujaté, celý incident se však stal nechvalně známým hlavně díky ruské propagandě, která z něj udělala jeden z klíčových momentů údajného ukrajinského utlačování rusky mluvící menšiny (připomeňme, že k této události došlo několik měsíců po anexi Krymu a jen několik dnů před „referendy“ na Donbase). Událost byla ruskými médii a propagandisty opakovaně interpretována jako úmyslné upalování nevinných lidí zaživa „ukrajinskými fašisty“. Dle zprávy Mezinárodního poradního panelu Rady Evropy neexistují žádné důkazy o tom, že by byly požár nebo žhářství předem plánované.

Více najdete v angličtině na stránkách OSN, MythDetector a Deutsche Welle.

Masaryk nechal střílet do dělníků, tzv. duchcovský masakr

To, že Masaryk nechal střílet do dělníků, je historický nesmysl, jak rozebrali na webu Českého rozhlasu. Pochod dělníků z Ledvic do Duchcova nebyl do Duchcova v místech duchcovského viaduktu vpuštěn, četnictvo dostalo pokyn za žádnou cenu nepustit protestující do města. Kvůli nezkušenosti četnictva, které vyřešilo situaci nejhorším možným způsobem a začalo do davu střílet, bylo na místě několik obětí. Oběti posléze využila komunistická propaganda k vytvoření narativu, jak bylo všechno za první republiky zlé.

Miroslav Kříženecký a jeho informace o Petru Pavlovi

Miroslav Kříženecký, kandidát KSČM na prezidenta v roce 2003, šíří zavádějící informace, které obsahují několik lží a polopravd. Podrobně to rozebrali Seznam Zprávy a Manipulátoři.

Miroslava Němcová jako zlodějka rohlíků

Pomluva o krádeži rohlíků se rozšířila v roce 2006 po jednání ve Sněmovně, kde David Rath útočil na tehdejší předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou. Během jednání řekl: „V čele Sněmovny by měl být člověk, který je vzorem nadhledu a velkorysosti, a ne člověk, který krade v samoobsluze rohlíky.“ Avšak neexistují žádné relevantní zdroje, které by toto tvrzení potvrdily. Více na webech Manipulátoři a Novinky.cz.

Muslimové a Palestinci bojovali za Hitlera

Ačkoliv skutečně za nacistické Německo ve 2. světové válce někteří muslimové bojovali, stále existovala muslimská většina, která bojovala za Francii, Američany i SSSR. Vojáků muslimského vyznání bylo např. jen v sovětských jednotkách sedmkrát více než v jednotkách států Osy a jejich spojenců. Podrobně rozebírá muslimské vojáky za 2. světové války politolog Marek Čejka na svém blogu.

Muslimové expandují do Evropy, protože ji chtějí ovládnout

Muslimové nechtějí ovládnout Evropu, ačkoliv se tak může z výroků radikálních islamistů zdát. Důvody pro migraci do Evropy jsou pro muslimy především pragmatické: vidina lepších životních a pracovních podmínek pro sebe a své potomky. Základní je pro muslimy v tomto případě jejich osobní motivace. Více v rozboru iDnes.cz o islámu.

Muslimové převálcují Evropany, protože mají více dětí

Islám je nejrychleji rostoucí náboženství na světě, převážně kvůli velké porodnosti v muslimských zemích. Po příchodu muslimů do Evropy je ale situace jiná: spousta muslimů se v Evropě přizpůsobí demografické většině a jejich porodnost se snižuje na stejnou evropskou úroveň, protože je pro ně více dětí zátěží. Porodnost dokonce klesá i v zemích, jako jsou Írán a Jordánsko. Více v rozboru iDnes.cz o islámu.

Mýtus o slibu nerozšiřování NATO

Západ žádný mezinárodně-právně závazný slib o „nerozšiřování NATO“ Rusku nedal. Více informací najdete na stránkách Českého rozhlasu nebo v angličtině na webu Harvard Law Today.

N

NATO ohrožuje / K čemu je NATO

Základním posláním Severoatlantické aliance (NATO) je obrana, nikoli útok. Aliance vznikla za účelem ochrany svobody a bezpečnosti všech jeho členů politickými i vojenskými prostředky v souladu se zásadami Charty OSN. Jednotlivé země musí o členství oficiálně samy požádat a splnit kritéria, než se stanou členy. Více informací najdete na stránkách Ministerstva obrany ČR, iRozhlas nebo v angličtině na webu Harvard Law Today.

Na Ukrajině je občanská válka od roku 2014

Konflikt probíhající na Ukrajině od roku 2014 se někdy nesprávně označuje za občanskou válku, což vytváří dojem, že ukrajinské obyvatelstvo bojuje mezi sebou. Skutečnost je taková, že válka začala ruskou vojenskou intervencí, kdy ruské jednotky „podpořily“ proruské separatisty jak na Krymu, tak v bojích na východní Ukrajině. V roce 2015 Vladimir Putin přiznal, že od začátku konfliktu byli na Krymu a na východu země přítomni ruští vojáci a příslušníci vojenské rozvědky GRU. Více na stránkách Manipulátoři, Hospodářské noviny či Novinky.cz.

Na Ukrajině se chodí do restaurací/vede se normální život, a my jim posíláme peníze

I přes ruskou invazi jde život na Ukrajině dál. Lidé, kteří mohou, chodí do práce, podniky, které mohou, fungují dál. Všichni potřebují peníze, není možné, aby se život v zemi zastavil, došlo by tak ještě k většímu úpadku ekonomiky.

Na Ukrajině se nemluví ukrajinsky

Celkem je ukrajinských mluvčích cca 40 milionů. Jako svůj rodný jazyk potom ukrajinštinu považuje většina Ukrajinců (70 %). Ukrajinština je oficiálním jazykem Ukrajiny a přikazuje ji pouze pro oficiální komunikaci s úřady. Ruštinu, jakožto druhý jazyk, nezakazuje a nijak ani neupravuje její používání v soukromí. Více na stránkách Manipulátoři.

Na většině UA se neválčí/nebojuje

Většina tvrdých bojů probíhá na jihu a východě země. Zároveň tvrzení, že na většině území Ukrajiny se neválčí, nemá oporu ve skutečnosti. Rusko vede agresi proti celé Ukrajině. Více v článku na Seznam Zprávách.

Nemáme léky, protože jsme je poslali na Ukrajinu

Léky poslané na Ukrajinu byly jiného typu, než jaké v lékárnách aktuálně chybí a jsou poptávané. Pro Demagog.cz ministerstvo také uvedlo, že „žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh“ a „přípravky odeslané na Ukrajinu byly farmaceutickými společnostmi darovány z jejich nadzásob“. Nedostatek léčiv je problém celoevropský. Podrobnější informace včetně vyjádření manažera společnosti Reckitt Benckiser, která vyrábí např. Nurofen, se můžete dočíst na iRozhlas.

Nákupní středisko v Kremenčuku bylo při ruském útoku zavřené

Obchodní centrum v Kremenčuku bylo při útoku otevřené a plné lidí. Ukazují to fotografie i např. účtenky z obchodů z dopoledne před útokem. Více si můžete přečíst na webu Seznam Zprávy.

Násilná ukrajinizace

Nic jako „násilná ukrajinizace“ neexistuje. Rada bezpečnosti OSN přiznala Ukrajině plné právo na sebeidentifikaci a obrození ukrajinštiny, a zdůraznila, že tato otázka plně spadá do kompetence vnitřní politiky Ukrajiny a není záležitostí, která by se měla řešit na mezinárodní úrovni. Na ruská obvinění aktivně zareagovaly Francie, USA, Velká Británie, Belgie, Německo, Polsko a další. Členské státy odpověděly, že ukrajinský zákon o státním jazyce v žádném případě nepředstavuje hrozbu mezinárodnímu míru ani bezpečnosti. Více na webu StopFake.

O

Obilí z Ukrajiny je závadné

Ukrajinské obilí je někdy spojováno například s využíváním nepovolených pesticidů a dalších látek. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) však doposud v obilí ani v jiných potravinách původem z Ukrajiny ani dalších zemí nenašla problematické vzorky odkaz Mimo to obilí se z Ukrajiny do Česka dováží v malém množství. V loňském roce činily dovozy pšenice z Ukrajiny necelé 4000 tun a tuzemská produkce ozimé pšenice je 4,8 milionu tun (5letý průměr). Tyto dovozy v porovnání s naší produkcí tedy nepředstavují ani 0,1 %. Více si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv. Začátkem května letošního roku Slovensko plošně zakázalo dovoz ukrajinského obilí po tom, jak ve vzorce 1500 tun ukrajinské pšenice byly nalezeny stopy látky chlorpyrifos, insekticidu, který se v rámci EU používal do roku 2020. Podobná opatření zavedlo i Polsko a Maďarsko. Více na stránkách iDnes a Ekolist.

Oběti izraelsko-palestinského konfliktu

Informace válčících stran o obětech izraelsko-palestinského konfliktu nelze nezávisle ověřit, toto platí jak pro informace ze strany Palestiny (které jsou vydané složkami ovládanými Hamásem), tak ze strany izraelské armády.

Odkazy z let 2014-2022 dokazují fašismus na Ukrajině (Informace v médiích zastarávají)

Informace v médiích mohou zastarat. Zároveň v konfliktech, kde se situace vyvíjí každým dnem a média se snaží informovat co nejvíce a nejrychleji, dochází k upřesnění či popření některých ze zpráv z předchozích dnů. Názorným příkladem je informování ze začátku krize na východě Ukrajiny, kdy média zprvu přebírala články od ruských státních agentur, které se posléze ukazovaly jako nepravdivé. Někdy se také situace vyvíjí jiným směrem, než byla původně, např. v případě pluku Azov, který se z extremistické jednotky zásahem ukrajinských autorit přetvořil na běžnou součást ukrajinské armády. Staré články z let 2014 a 2015 tak mohou např. popisovat Azov jako extremistickou skupinu, i když tomu už tak není.

Ondřej Kolář (starosta Prahy 6) nechal postavit Banderovi pomník u stanice metra Dejvická v Praze

Zpráva o stavbě pomníku je lživá, fotomontáž je složená z fotografie pomníku ve Lvově a jiné fotografie Ondřeje Koláře, jak vztyčuje ukrajinskou vlajku. Více na webu Fakticke.info.

Opičí neštovice jsou virus z laboratoře

Není pravdou, že virus opičích neštovic zmutoval v laboratoři. Jde o prokazatelný hoax. Více informací najdete na webu Manipulátoři.

Otevřená společnost a Allatra, anastazianismus

Pojem otevřené společnosti a AllatRa, které dávala rozhovor vědkyně Peková hlásá spásu v podobě míru a spasitele v podobě Putina. Její podpora míru je tak pouze zdánlivá, navíc se hovoří o financování z ruských zdrojů. Jde o nebezpečnou náboženskou sektu. Působení organizace rozebraly podrobně Seznam Zprávy.

Očkování proti covidu zabíjelo

Celkově bylo k říjnu 2023 v Česku od začátku očkování podáno více než 18,5 milionů dávek vakcíny proti covidu. Hodnocení bezpečnosti léčivých přípravků (včetně vakcín proti covidu-19) je velmi specifický proces s přesně definovanými postupy, za který je v ČR odpovědný Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten v červnu 2022 potvrdil, že doposud eviduje jeden případ úmrtí, jenž pravděpodobně souvisel s očkováním proti covidu. Příčinou smrti měla být trombóza po vektorové vakcíně. K říjnu 2023 dle dat Národního zdravotnického informačního systému bylo celkem více než 4,6 milionu potvrzených případů covidu-19, přičemž na nemoc zemřelo téměř 43 tisíc lidí. Více najdete v článku Novinky.cz a na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR s přehledem o vakcinaci a covid-19 obecně. Jak je vidět z dat Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik, očkování na covid-19 snížilo počet úmrtí v Česku až třiapůlkrát.

P

Palestina = Hamás / Všichni Palestinci podporují Hamás

Hamás nereprezentuje Palestinu a názory všech Palestinců. Palestinců je po celém světě 14 milionů, významná palestinská menšina žije např. v Saúdské Arábii nebo v USA, ale také v samotném Izraeli a v Libanonu. Palestinci jsou velmi rozdrobeni. Ačkoliv podpora Hamásu mezi Palestinci je stále patrná a vysoká, nelze toto teroristické hnutí považovat za hlas všech Palestinců na světě a nemá oporu u všech palestinských autorit. Stále častější jsou také protesty proti Hamásu, protože rozkrádá humanitární pomoc, z čehož byl Hamás obviněn hnutím Fatah, které kontroluje Západní břeh Jordánu.

Více na webu iRozhlasu v rozhovoru s expertem na terorismus, Sébastienem Boussoisem, a v přehledu iRozhlasu o izraelsko-palestinském konfliktu.

Parkanová a soudní proces / Parkanová podváděla a není nevinná

Soud pravomocně rozhodl o tom, že bývalá ministryně Parkanová je v kauze obchodu s letouny nevinná. Ministerstvo spravedlnosti se Vlastě Parkanové omluvilo za nezákonné stíhání a přiznalo jí odškodné ve výši 1,6 milionu korun.

Pavel chce dorovnávat stavy na Ukrajině, vyslat tam armádu a mobilizovat

Petr Pavel sám od sebe mobilizaci vyhlásit nemůže, prakticky v tomto ohledu nemůže nic, maximálně schválit mobilizaci po návrhu absolutní většiny Parlamentu ČR. Detailně to rozebrali na webu iRozhlas. Příspěvek šířený z Twitteru generála Petra Pavla, který hovoří o mobilizaci, změně ústavy a vyslání vojáků na Ukrajinu, je falešný.

Petr Fiala a jeho neziskovka v Barmě / Fiala sponzoruje barmské ženy a vydělává tak peníze

Petr Fiala organizaci Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) v 90. letech spoluzaložil, od roku 2004, kdy se stal rektorem Masarykovy univerzity, v ní však nijak aktivně nefiguroval a neměl z ní příjem. Zasedá pouze ve správní radě jako garant projektu.

Více na webu iRozhlas.

Petr Pavel bude posílat vojáky do války, Andrej Babiš nikoli

Nutno dodat, že změnu zákona v tomto ohledu – tedy možnost posílat vojáky do ciziny bez souhlasu Parlamentu ČR – chtěl v minulosti prosadit Andrej Babiš. Přečíst si o tom můžete i v médiích ze společnosti MAFRA, tedy z mediální skupiny, kterou v roce 2013 koupil Andrej Babiš prostřednictvím svého holdingu Agrofert.

Petr Pavel byl kandidátem vlády (pětikolky, pětidemolice apod.)

Generál Petr Pavel je nezávislý občanský kandidát, který sesbíral 81 329 platných podpisů občanů. Vláda žádného kandidáta na Hrad pro prezidentské volby v roce 2023 nenavrhla, do prvního kola pouze formálně podpořila tři kandidáty. Jak řekl generál Petr Pavel v Otázkách Václava Moravce 15. 1. 2023: „Jsem připraven spolupracovat s vládou na problémech, které tuto zemi pálí, ale zároveň k ní být velice kritický, když uvidím, že nenaplňuje to, co od ní občané očekávají.“

Petr Pavel během covidu nedělal nic

Petr Pavel založil v době covidu iniciativu Spolu silnější, která sdružovala dobrovolníky a pomáhala zdravotníkům. Více na stránkách iRozhlas.

Petr Pavel obnoví vojnu

Zde je k tomu přímé vyjádření prezidenta Petra Pavla z jeho Twitteru: „Vracet se k povinné vojně by bylo drahé, neefektivní a u veřejnosti nepopulární. Ale umožnil bych občanům zapojit se do přípravy na krizové situace. Lidé mají spoustu zájmů, které jsou využitelné při krizích i při obraně země. Je chyba, že neumíme využít potenciál vlastních lidí.“

Petr Pavel studoval v Moskvě

Petr Pavel vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a vysokou vojenskou školu ve Vyškově. Po revoluci se dále vzdělával na západě. Absolvoval kurz pro vyšší důstojníky na vysoké štábní škole v Camberley, kurz generálního štábu a studium mezinárodních vztahů v Londýně. Nikdy nestudoval v Rusku.

Petr Pavel vítal okupaci ČSSR v roce 1968

Generálu Petru Pavlovi bylo v době okupace 7 let.

Petr Pavel zneužívá pravomoce

Slova Jindřicha Rajchla, předsedy radikálního hnutí PRO, nejsou založeny na pravdě. Pavel svůj úřad nezneužívá, pouze odpovídá na rozhovory v médiích a připravuje se na převzetí prezidentského úřadu. I rozhovor s nejvyššími představiteli měl pouze formální parametry, aby se domluvili, že od března začnou spolupracovat. Více na webu Manipulátoři.

Petra Pavla v OSN a v EU nikdo neposlouchal

Fotografie Petra Pavla v prázdném sálu je fotomontáž. Reálné záběry ukazují, že sál byl plný, stejně tak při projevu Pavla v Evropském parlamentu, kde se sál zaplnil postupně během projevu. Více na webu AFP.

Pfizer, Johnson, AstraZeneca – pokuty za testy ohledně studií o očkování

Firmy byly pokutovány, ovšem žádný ze sporů se netýkal falšování klinických studií. Společnost Pfizer byla pokutovaná za klamavou reklamu a nesprávné označení léků. Společnost Johnson & Johnson dostala pokutu za podplácení lékařů, když usilovala u lékařů, aby zvýhodňovali léky od jejich farmaceutické společnosti. AstraZeneca za stejným účelem ve letech 2005–2010 uplácela státní úředníky v Rusku a v Číně. Více zde.

Plzeň Američané neosvobodili / Jak to bylo s osvobozením Plzně?

Ačkoliv se komunistický režim v ČR snažil paměť obyvatel západních Čech o osvobození 3. Pattonovou armádou potlačit a přemazat, Plzeň i celé západní Čechy skutečně osvobodili Američané. Už 5. května 1945 vypuklo v Plzni povstání, na jehož konci se německé jednotky stáhly zpátky do kasáren a velitelé povstání obsadili všechny důležité budovy ve městě. Kapitulaci ovšem Němci odmítli a podepsali ji až druhý den. Do Plzně dorazila jako první 16. obrněná divize pod vedením plk. Noblea, ráno 6. května 1945, přibližně v 8:15. Společně s účastníky povstání vyčistili zbývající nacistické střelce ve městě, kteří začali pálit do slavících davů na plzeňském náměstí. Více v článku na Aktuálně.cz.

Plácnutí/facka je prospěšná / Nařezat a je to / Konec fyz. trestání dětí? Vznikne český „barnevernet“ / V dětství jsme taky dostali a nic nám není

Odborníci se shodují, že fyzické tresty u dětí jsou nepřijatelné. Kromě toho, že takové tresty vedou k výchově lidí tolerantních k násilí obecně, způsobují také to, že se děti samy častěji uchylují k násilnému chování v dospělosti. Smyslem zákona, který připravuje Ministerstvo spravedlnosti, je tlak na to, aby si rodiče uvědomili, že je nutné reagovat jinak. Česko je jednou z posledních zemí v Evropě, která zatím takovou úpravu zákona nemá. K fyzickým trestům vydala prohlášení také 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy: „Všechny formy násilí bez ohledu na povahu nebo intenzitu jsou škodlivé a způsobují dětem zcela zbytečná zranění, bolest, podkopávají pocit vlastní hodnoty a brání v optimálním psychickém vývoji.“

Po Majdanu měl Krym sloužit jako americká vojenská základna

Zpráva o tom, že Krym měl po Majdanu sloužit jako americká námořní základna, je nepravdivá informace, která měla za cíl rozšiřovat narativ o rozpínavosti NATO na východ, který Rusko využívá jako jeden z argumentům k invazi na východ Ukrajiny. Více v angličtině na webu EUvsDisinfo.

Podpis smlouvy o obraně s USA znamená, že na českém území budou američtí vojáci

Smlouva upravuje hlavně parametry obrany ČR s USA a jak by se případně měli američtí vojáci na českém území chovat. Schválení přítomnosti amerických vojáků bude mít stále na starosti Parlament ČR, jak mu ukládá Ústava ČR. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje. „Žádné základny, žádná vojenská přítomnost bez toho, aniž by o vojenské přítomnosti rozhodoval – v souladu s článkem 43 Ústavy – Parlament ČR. Na tomto se nic přijetím této smlouvy nemění. Účelem smlouvy je pouze předem vytvořit podmínky pro to, aby spolupráce se Spojenými státy mohla probíhat, pokud se na tom obě strany domluví.“ Níže v článku to potvrzuje i bezpečnostní expert Lukáš Visingr. Více v článku Seznam Zpráv.

Pokud se někdo chová vyzývavě/sprchuje se/přespává u někoho „nemůže se divit, že byl sex“

V jakékoli fázi může člověk říct „dost“ a ten druhý/á to musí respektovat a s aktivitou přestat. Žádné předchozí jakkoli provokativní chování neospravedlňuje vykonání sexuální aktivity na někom, kdo s tím nesouhlasí. Více o tom, jak je souhlas důležitý a jak může vypadat, si můžete přečíst na stránce organizace Konsent, která se věnuje vzdělávání a prevenci násilí ve vztazích.

Pokřik „Sláva Ukrajině“

Pozdrav „sláva Ukrajině“ není fašistickým heslem. Zvolání se poprvé objevilo během ukrajinské války za nezávislost v letech 1917–1921. Více informací najdete na webu Manipulátoři.

Politika do sportu nepatří

Jak uvádí prof. PhDr. Pavel Slepička, DrSc., z Katedry pedagogiky, psychologie a didaktiky tělesné výchovy a sportu FTVS UK, propojení politiky a sportu je zcela zřejmé. Politikou je sport často zneužíván tehdy, pokud se například nějaká společenskoekonomická formace snaží prosadit na mezinárodním poli a využívá k tomu právě sportovce a jejich úspěchy. Více také na webu Českého rozhlasu.

Polsko a jeho potratové zákony / V Polsku je dostatečná možnost interrupcí

V Polsku platí velmi přísný potratový zákon. Interrupce je v zemi nelegální ve všech případech kromě vážného ohrožení života ženy nebo znásilnění. Způsoby výkladu zákona jsou však velmi problematické, lékaři se obávají ztráty praxe i trestního stíhání, a tak často neprovádějí interrupce ani v legálních případech – například v roce 2021 nebyla v Polsku provedena ani jedna legální interrupce z důvodu znásilnění. Polská interrupční politika už u žen několikrát vedla k trvalým zdravotním následkům nebo úmrtí. Více si můžete přečíst na webu iRozhlas a Seznam Zprávy.

Polygamie v islámu / Každý muslim má čtyři manželky

Islám povoluje tzv. tetragamii – muslim může mít až čtyři manželky, ale omezuje ho rodinné islámské právo, podle kterého musí všechny manželky zabezpečit finančně i emočně rovným dílem. „V islámu funguje institut ‚mahru‘, tomu se říká krásným českým archaismem ‚obvěnění‘. To znamená, že je to muž, kdo přinese peníze, které dává ženě, respektive její rodině,“ vysvětluje expert na islám, Bronislav Ostřanský. Stává se tak, že např. čerstvému absolventovi univerzity v Egyptě nemusí otec nevěsty sňatek povolit, protože nechce vdát dceru za muže, který nemá peníze. Vzniká tak vrstva mladých frustrovaných mužů, kteří se buď nábožensky fanatizují, nebo si vezmou ženu pouze před Bohem a formálně nejsou svoji. Více v rozboru iDnes.cz o islámu.

Potetovaní ukrajinští vojáci/policisté nacistickými symboly / Ukrajina používá nacistické symboly

Informace o mužích v ukrajinských službách s vytetovanými nacistickými symboly jsou systematicky šířenými ruskými dezinformacemi. Více např. na stránkách AFP.

Počet vražd v USA stále stoupá

Počet vražd v USA pomalu klesá, v roce 1990 byl dvojnásobný. Zde najdete statistiku (v angličtině).

Pravda není černobílá / Pravda není jen jedna / Každý může mít „svou pravdu“

Pravda je vždy jen jedna, jedná se o shodu tvrzení se skutečností. Již filozof Tomáš Akvinský tvrdil, že existuje pouze jedna absolutní pravda, která je objektivní a nezávislá na lidských názorech a interpretacích. Stejně tak současný filozof Jan Sokol zdůrazňoval význam pravdy jako objektivního a nedotknutelného kritéria, které následujeme v našem poznání a jednání. Doslova v rozhovoru pro Masarykovu univerzitu v Brně řekl: „Slýcháme, že ‚každý má svou pravdu‘. Kdyby tomu tak bylo, neměli bychom o čem mluvit. Post-pravda je demagogie, která se snaží vnutit, že na nic nejde spoléhat, nic neplatí. O pravdě se ale skutečně dá říct, že je jedna, všem společná a nikomu nepatří.“

Premiér Fiala má bohatého příbuzného, který investuje na Ukrajině

Předseda vlády ČR Petr Fiala a investor Tomáš Fiala, který působí na Ukrajině od 90. let, nejsou příbuzní. Potvrdil to web iRozhlas.cz. Neznají se, jde o pouhou shodu jmen.

Presumpce neviny u znásilnění – až soud ukáže, na které straně je pravda (she said, he said)

Soud rozhoduje o tom, zda je dostatek důkazů k tomu útočníka odsoudit. Pokud ne, neznamená to ještě, že oběti lhaly, nebo že chování útočníka bylo v pořádku. Existuje spousta obětí násilí, přestože pachatel není potrestán. Více informací a statistik najdete na stránce Bez trestu.

Prezident nás zatáhne do války

Prezident nás do války nemůže „zatáhnout“, český ústavní pořádek vůbec neobsahuje institut „vyhlášení války“. O válečném stavu musí rozhodnout obě komory Parlamentu absolutní většinou hlasů (101 poslanců a 41 senátorů). Prezident republiky v tomto rozhodování žádnou roli nemá. Více vysvětluje na Facebooku ústavní právník Jan Kysela a článek Seznam Zpráv. Tato a podobná tvrzení opakovaně vyvracela agentura AFP například zde či zde.

Prezident vyhlásí mobilizaci

Prezident sám od sebe mobilizaci vyhlásit nemůže, prakticky v tomto ohledu nemůže nic, maximálně schválit mobilizaci po návrhu absolutní většiny Parlamentu ČR. Podrobnosti najdete na stránkách Seznam Zpráv a iRozhlas. Je také důležité dodat, že změnu zákona v tomto ohledu – tedy možnost posílat vojáky do ciziny bez souhlasu Parlamentu ČR – chtěl v minulosti prosadit Andrej Babiš.

Problematika jaderné elektrárny v Záporoží / Co znamená boj o Záporožskou jadernou elektrárnu?

Jak popsala například jaderná inženýrka Dana Drábová již v březnu při prvním útoku na elektrárnu, samo obsazení jaderné elektrárny v Záporoží je proti Ženevské konvenci. Využívání elektrárny jako tzv. jaderného štítu plně rozporuje mezinárodnímu právu. Podrobně to popisuje prohlášení delegace EU ve Vídni (v angličtině) a článek Seznam Zpráv.

Proč bojujeme za svobodný Tchaj-wan, nikoliv za Donbas a Krym

Jedná se o dvě rozdílné situace: Tchaj-wan byl původně suverénním státem, původní suverénní Čínou, jejíž představitelé utekli po komunistickém převratu v Číně, dodnes se např. tchajwanská národní aerolinka jmenuje China Airlines. O neuznání Tchaj-wanu rozhodl až tlak komunistické Číny a definitivní uznání komunistické Číny OSN v roce 1971. Krym a Donbas jsou loutkové části jiného státu, jejichž vládu Rusko instalovalo násilným převratem, odtrhlo je od jejich původního státu a zfalšovalo v nich referenda, a jedná se tím pádem o přímo navázané satelity Ruska.

Proč má na sobě na oficiálních cestách Zelenskyj zelené tričko / Zelenskyj se obléká nevhodně

Neformální oblečení prezidenta Ukrajiny má svůj význam a nese symboliku konfliktu, kterému jeho země čelí. Je znázorněním toho, že prezident je spojen se svými lidmi, s ozbrojenými silami a vysílá zprávu, že se soustředí na praktické záležitosti. Důležitá je také barva – oděv je spojován s běžnými lidmi a barva a opakování z něj dělají uniformu. Více si můžete přečíst v angličtině v analýze Rebeccy Arnold, vedoucí lektorky dějin oblékaní na Courtauldově institutu umění v Londýně.

Proč násilníkovi nedaly/i facku? Měly/i se bránit aneb Chyba zpětného úsudku

To, o čem mluvíte, se nazývá „chyba zpětného úsudku“. Lidé, kteří něco nezažili, mají přesto pocit, že vědí, jak by se sami v danou chvíli zachovali. V realitě však situace může být zcela odlišná. Konkrétně u znásilnění dojde až v 70 % k tzv. zamrznutí, kdy člověk úlekem nezareaguje nijak. Je proto důležité mít toto při hodnocení ostatních na paměti.

Proč oběti s násilníkem dál spí, žijí, fungují?

Psychologicky se jedná o tzv. popření. Oběť racionalizuje, omlouvá čin násilníka a snaží se celou traumatickou zkušenost potlačit. I proto se někdy děje to, že se oběť s násilníkem dále schází nebo s ním žije. Většina znásilnění se navíc stane ve vztahu mezi partnery. O tom, jak je složité opustit násilný vztah, jak násilí vzniká, jak do něj vstupuje faktor moci a proč násilný vztah oběti někdy nedokáží okamžitě opustit, si můžete přečíst na webu Stop násilí projektu Rosa – centrum pro ženy. Zde najdete webinář Univerzity Karlovy o mýtech a faktech v sexualizovaném násilí.

Proč pomáháme uprchlíkům?

Vyspělé země pomáhají lidem v nouzi z několika důvodů. Z těch nejdůležitějších je to: 1) prevence vypuknutí konfliktu v pomáhající zemi, 2) udržení sociálního smíru, a hlavně 3) prostá humanita a solidárnost s lidskými bytostmi. Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar v rozhovoru na Seznam Zprávách upozorňuje, že podpora Ukrajiny je sice nákladná, varuje však, že pokud by padla Ukrajina, hrozila by mnohamilionová uprchlická vlna s mnohem nákladnějšími následky.

Proč se nebránil/a znásilnění / Někdo ji/ho musel slyšet křičet / Nebylo znásilnění náhodou dobrovolné

Až 70 % případů znásilnění probíhá tak, že oběť zamrzne, což je přirozená reakce těla na šok, a nedokáže se bránit. Pachatel tehdy ani nemusí vyvíjet žádné násilí. Proto Česko přijalo redefinici znásilnění, založenou na absenci souhlasu a na sdělení „Ne znamená ne“. V tuto chvíli už takovou definici přijaly Belgie, Chorvatsko, Kypr, Německo, Řecko, Island, Irsko, Lucembursko, Dánsko, Slovinsko, Švédsko a Velká Británie.

Putin opravuje zničenou Ukrajinu, všechna čest

Rusové Ukrajinu neopravují, za ruskými jednotkami zůstává na Ukrajině zničená země. Např. video z Mariupolu ukazuje jen malý ostrůvek zástavby, který je opět postavený. Zbytek města nadále zůstává zničený. „Mnoho lidí stále žije u přátel, v poničených i zničených budovách,“ cituje kanadská televize CBC (v angličtině) obyvatelku Mariupolu. Obyvatelé navíc bývají nuceni přijmout ruské občanství, neboť jde o jediný dokument, který okupační vojska přijímají. Více také v článku Seznam Zpráv.

Předsudky o domácím násilí / Proč od něj/ní neodešla/neodešel dřív?

Jak popisuje Státní zdravotní ústav, domácí násilí začíná často nenápadně postupným znevažováním, kontrolováním, sledováním a omezováním aktivit, ponižováním, vynucováním pozornosti, podezíráním z nevěry apod. V takových případech si těchto prvních příznaků oběť nemusí vůbec všimnout a varovné signály přehlíží. To, že si veřejnost často myslí, že by jednala jinak, a nechápe, proč oběť věci „nechala zajít tak daleko“ se nazývá tzv. chybou zpětného úsudku. Je třeba mít na paměti, že za čin násilí může agresor, nikoli oběť. O tom, jak domácí násilí vzniká a jak je z takového nerovného vztahu složité odejít, si můžete přečíst na webu Domácí násilí.

Předsudky o znásilnění – může si za to sám/a

Mýtus, že „za znásilnění si může oběť sama“, je jeden z nejrozšířenějších a nejhorších a nejvíce obětem ubližuje. Nezáleží na tom, co má oběť na sobě, ani na tom, kde se zrovna vyskytuje. O mýtu ohledně odpovědnosti oběti hovoří v podcastu 5:59 expertka a ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová a konkrétní popis tohoto mýtu najdete také na stránkách Bílého kruhu bezpečí. Za trestný čin může násilník, nikoli oběť.

Předsudky o znásilnění – proč to neohlásí hned? Proč si vzpomněly/i po tolika letech?

Jedním z důvodů, proč oběť nehlásí čin hned, jsou mimo jiné například velké pocity studu. Čin pak často oběti nahlásí až ne kvůli sobě, ale třeba proto, aby byli před agresorem uchráněni ostatní. Nejčastější mýty o znásilnění popisuje organizace Bílý kruh bezpečí, která pomáhá obětem násilí, o nejrozšířenějším mýtu „může si za to sám/a“ pak hovoří v podcastu 5:59 expertka a ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová.

Přijetí Istanbulské úmluvy je problém / IÚ ublíží mužům

Istanbulská úmluva, celým názvem Úmluva Rady Evropy o zabránění a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí, představuje mezinárodní dohodu s cílem prevence a potírání všech forem násilí vůči ženám. V případě přijetí a implementace by poskytovala ochranu nejen ženám, ale také mužům, dětem a seniorům. Úmluva také pracuje s pojmem „gender“, tedy tzv. sociálním pohlavím, a definuje rozdíl mezi biologickým pohlavím (muž, žena) a sociálním pohlavím (gender). V praxi to znamená, že jedinec není omezen genderovými stereotypy, tj. představami a očekáváními společnosti ohledně rolí a chování mužů a žen. Cílem je prevence genderově podmíněného násilí, tj. násilí páchaného na člověku pro jeho gender, a uznání a respektování rozmanitosti lidské identity. K červenci roku 2023 podepsalo Istanbulskou úmluvu 45 států, Česká republika patří mezi posledních několik zemí, které IÚ ještě nepřijaly.

R

Raketu na Polsku vyslala Ukrajina úmyslně, aby Zelenskyj vtáhl do války NATO

Ukrajina vystřelila obrannou raketu pouze kvůli masivnímu raketovému útoku ze strany Ruska. Zároveň připomínáme, že by žádná raketa do Polska nedoletěla, pokud by Rusko nezahájilo invazi na Ukrajinu.

Rakušan může za nevýhodný migrační pakt

Dohoda o migraci vznikala již za vlády Andreje Babiše a její obrysy se vytvářely i při českém předsednictví v EU. Výrok Andreje Babiše, že ministr Rakušan prosadil návrh, jehož schválení hnutí ANO zabránilo, se nezakládá na pravdě. Více na webu iRozhlas.

Rakušan podepsal „povinnou solidaritu" s migranty a přijetí migrantů

Dohoda dle ministra vnitra Víta Rakušana zlepšuje bezpečnost Česka. Přímo k tomu řekl toto: „V čem by to mohlo ohrožovat naši bezpečnost? Lépe chráníme hranice. Lépe můžeme vracet lidi do zemí původu a nemusíme na naše území vzít jediného migranta, kterého nechceme. Tři výsledky, které jasně zvyšují bezpečnost České republiky.“ Více si můžete přečíst na iRozhlas.

Referendum o Krymu bylo legální

Referendum o připojení Krymu k Ruské federaci je sporné a docházelo u něj pravděpodobně k ovlivňování hlasů. Nepřihlíželi mu ani žádní nezávislí pozorovatelé. Podrobně to u příležitosti jeho pátého výročí popsali na webu ČT24.

Referendum o připojení Doněcku a Luhansku

Západní země ani ukrajinská vláda výsledky narychlo zorganizovaných hlasování v Doněcké a Luhanské oblasti neuznávají. Stejně tak Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která běžně monitoruje různé volby, uvedla, že výsledky hlasování nebudou z právního hlediska platné, protože akce je v rozporu s ukrajinskými zákony i mezinárodním právem, koná se v oblastech, kde není bezpečno, a neúčastní se jí nezávislí pozorovatelé. Jedná se tedy o násilně obsazená území. Více o tom napsali na stránkách Hospodářských novin a iRozhlas.

Rozdíl mezi pohlavím a genderem / Žena je žena, muž je muž / Budeme tu mít 80 pohlaví

Pohlaví jsou dvě. Rozdíl je však mezi pohlavím a tzv. genderem. Překlad slova „gender“ jako „pohlaví“ do češtiny může způsobovat nedorozumění, správně by se měl termín překládat jako „rod“, rozdíl mezi pohlavím a genderem však uvádí jasně např. Český statistický úřad: 1) Gender = sociální pohlaví. Na rozdíl od pojmu pohlaví, který je chápán výhradně v biologickém smyslu, označuje pojem gender kulturní charakteristiky a modely přiřazované mužskému nebo ženskému biologickému pohlaví a odkazuje na sociální rozdíly mezi ženami a muži. Tyto role se mění s časem a významně se liší podle kultury národa a dané historické etapy vývoje společnosti. Nejsou přirozeným, daným rozdílem, ale vývojovým stupněm sociálních vztahů. 2) Pohlaví = biologicky podmíněné rozdíly mezi ženami a muži, které jsou univerzální. Jsou to biologické vlastnosti, které odlišují lidské bytosti jako ženy a muže, zejména odlišnosti týkající se pohlavních orgánů a reprodukčních dispozic. Více na stránkách Českého statistického úřadu.

Rusko je osvoboditel Česka / Chceme přepisovat historii osvobození 1945?

Postup americké a sovětské armády určovala tzv. demarkační linie, která vymezovala tzv. sféry vlivu. To, jakým způsobem probíhal postup ze strany Sovětského svazu si můžete přečíst také v rozhovoru s historikem Eduardem Stehlíkem „…popravy bez soudu, odvlékání kamsi do neznáma, znásilňování“. Více si můžete přečíst v rozhovoru s historikem Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu, regionálním historikem Alanem Koukolem a Janem Kuklíkem z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Rusko za válku nemůže, vina je jinde / Zelenskyj plní něčí zadání

24. února 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu, od té doby ostřeluje raketami příhraničí i města ve vnitrozemí, zahájilo také pozemní invazi. Ukrajina se jakožto nezávislý stát, jehož hranice ve smlouvě z roku 2004 uznala i Ruská federace, této nevyprovokované agresi pouze za pomoci západních zemí brání. V článku Seznam Zpráv si můžete přečíst o tom, za co Ukrajinci bojují a proč.

Rusko/Putin o Česko/Evropu nestojí, proč by tu chtěl útočit?

Rusko napadlo Ukrajinu a Vladimir Putin pravidelně vyhrožuje také celému Západu. Nijak se netají tím, že chce ohrozit Evropu a usiluje o navrácení hranic NATO do roku 1997, tedy do roku před vstupem České republiky a dalších států, které Moskva po desetiletí ovládala, do NATO. Více také na webu Reuters (v angličtině). Evropa je už několik let terčem ruské hybridní války, jejímž cílem je rozvrátit společnost a narušit její soudržnost.

Rusku sankce vůbec neubližují

Rusko má ve skutečnosti kvůli válečným výdajům, odchodu západních firem a sankcím větší potíže, než se jeví. Oficiální statistiky plně neukazují reálný stav. Kvalifikované odhady hovoří o propadu ruského HDP mezi 10 a 20 procenty. Více na stránkách Deník N, Novinky.cz zde a zde a také na iRozhlas.cz.

Ruská menšina v Lotyšsku je perzekuována a postihována

Část Rusů v Lotyšsku nemá volební právo, protože nesplnila zkoušky z lotyštiny, které jsou požadovány pro získání lotyšského občanství. Kdo se přistěhoval do Lotyšska v posledních 20 letech, nebo si vzal ruské občanství místo lotyšského, musí zkoušky složit, jinak bude deportován. Ruská populace tvoří největší menšinu a ruský pas vlastní na 40 tisíc lidí, podle statistik asi 10 % z nich zastává proruské názory. Ruština stále je běžným i požadovaným jazykem v částech Lotyšska. Kreml se v poslední době zároveň snaží na lotyšské Rusy tlačit a ovlivňovat tamější veřejné mínění. Více v článku ČT24 a na iRozhlasu.

Ruská menšina v Pobaltí a její kontext / Jaká práva má ruská menšina v Pobaltí?

Jak je to s ruskou menšinou v Pobaltí, se můžete dočíst v rozhovoru s Andreasem Papadopoulosem, zahraničním reportérem ČT v Polsku a v Pobaltí.

Rychetský ovlivnil volby v roce 2021 a může za vládu podvodné koalice

Zrušení volebního zákona ústavním soudem a následná novela zákona před volbami do parlamentu v roce 2021 zásadně volby neovlivnily. Novela upravila dvě věci: snížila nejnižší volební zisk pro vstup koalic do dolní komory na 5 % hlasů a upravila přepočet volebních výsledků podle Imperialiho a Hagenbach-Bischoffovy metody. V praxi to v roce 2021 znamenalo, že hnutí ANO dostalo dokonce o dva poslance navíc, o jednoho poslance méně měla koalice Pirátů a Starostů a hnutí SPD. Více v rozboru Ověřovny iRozhlasu.

Různé hoaxy ohledně očkování

V článku Seznam Zpráv najdete informace o hoaxech ohledně očkování.

S

Schwarzenbergové poklonkovali za války nacistům

Schwarzenbergové za války nespolupracovali s nacisty. Otec Karla Schwarzenberga, Karel VI. Schwarzenberg, pomáhal připravit v letech 1938 a 1939 texty Deklarací české šlechty, které podpořily prezidenta Edvarda Beneše, vyslovily se proti porušování historických hranic Československa a odsoudily germanizaci a okupaci. Sám Karel Schwarzenberg o této době prohlásil: „Deklaraci podepsala spousta rodin s nečeskými jmény, ale cítili jsme se jako zemské rodiny, které patřily k zemím Koruny české a později Československu.“ I kvůli tomu v roce 1942 uvalili nacisté nucenou správu na rodinný majetek, takže rodina byla vykázána z Orlíku a musela se přestěhovat do Čimelic. Karel VI. Schwarzenberg následně zorganizoval na konci války v roce 1945 v Čimelicích i protiněmecké povstání. Právě proto se na Schwarzenbergy nevztahovaly ani Benešovy dekrety. Více informací v článku Paměti národa zde:

Seznam má monopol

Český internet je silně konkurenční a každý uživatel může navštěvovat celou řadu nejrůznějších webů a využívat pestrou nabídku služeb, a to soukromoprávních i veřejnoprávních.

Seznam o mně bude sbírat data, i když si zaplatím

Jakmile si službu zaplatíte, zobrazí se vám dialog, ve kterém si můžete vypnout nebo zapnout všechny účely zpracování dat založené na souhlasu. Pokud necháte všechny vypnuté, nebude Seznam zpracovávat žádná data. Podrobněji si o ochraně údajů můžete přečíst na webu Seznamu.

Seznam porušuje GDPR přes cookie wall

GDPR chrání osobní údaje lidí a stanovuje pravidla, za kterých lze jejich osobní údaje zpracovávat. Seznam je přesvědčen, že řešení je v souhlasu s pravidly na ochranu osobních údajů, a uživatelům dává právo se svobodně rozhodnout a mít kontrolu nad svými daty.

Seznam se akorát snaží vytěžit z uživatele, co to jde

Seznam.cz financuje investice do provozu a zkvalitňování svých služeb z příjmů z cílené reklamy. Trh se proměnuje a na zpřísňující se podmínky Seznam reaguje produktem Seznam bez cílené reklamy. Pro uživatele, kterým nevadí cílená a relevantnější reklama, se nemění nic a služby Seznamu mohou využívat jako doposud. Ostatním uživatelům firma nabízí jako alternativu služby bez cílené reklamy za poplatek 79 Kč měsíčně.

Seznam vlastní George Soros

Seznam.cz, a.s., založil a vlastní Ivo Lukačovič. Nepatří ani Bakalovi, ani Sorošovi. Více na webu Manipulátoři.

Situace na Západním břehu Jordánu / Izraelští osadníci na Západním břehu Jordánu a eskalace napětí

Situace na Západním břehu Jordánu je velice vyhrocená a v současnosti stoupá napětí i tam. Důvodem je napětí mezi Palestinci a militantním izraelskými osadníky, z nichž někteří založili své osady nelegálně hluboko ve vnitrozemí Západního břehu. Jedná se o stovky lidí, které dokázaly napáchat obrovské škody na palestinském majetku a donutily už stovky Palestinců opustit místa, kde žili. Část osadníků má významnou podporu u nejradikálnějších izraelských politiků a krajně pravicových stran Ocma Jehudit a Tkuma pod vedením Itamara Ben Gvira a Beca’lela Smotriče, jejichž plán je – v rozporu s mezinárodními právem – anektovat Západní břeh i celou Gazu. Většina osadníků nicméně k radikálnímu křídlu nepatří. Více v článku ČT.

Současný český trestní zákoník je pro postih útoků na menšiny dostačující

Sexuální menšiny jsou v Česku chráněny jen omezeně. Více si můžete přečíst na webu Novinky.cz.

Stejnopohlavní rodičovství je problém / Mít dvě matky/dva otce škodí vývinu dítěte, muž/žena chybí ve výchově

Sexuální orientace nemá žádný vliv na rodičovské kompetence. Mezi odborníky (dětští psychologové, pediatři, sociologové, sociální pracovníci atd.) panuje jednoznačná většinová shoda, že na dítě nemá žádný negativní vliv, pokud jej vychovávají dvě matky nebo dva otcové. Výzkumy na toto téma se provádějí již od 70. let 20. století. Navíc z výzkumů vyplývá, že nechybí ani vzory opačného pohlaví, homosexuální páry aktivně zajišťují dítěti velkou variabilitu různých vzorů (strýcové/tety, dědečkové/babičky, učitelé/učitelky, starší kamarádi a sourozenci, vedoucí kroužků, média).

Sudetoněmecké spolky jsou extremistické, chtějí český majetek a mají sklony k neonacismu

Jedinou nacionalistickou a extremistickou součástí je tzv. Witikobund, ten hraje pouze okrajovou roli a nikdo se s ním v sudetských spolcích nebaví a nebere jej vážně. Witikobund je spolek sudetoněmeckých nacionalistů, který už v roce 2005 označilo ministerstvo vnitra za neonacisty, kteří šíří v landsmanschaftu (SL) protičeské názory. Od r. 2001 je Witikobund považován ze strany německé zpravodajské služby BfV za extremistickou organizaci. O jedenáct let později, tedy roku 2015, kdy chtělo 71,8 % členů SL odejmout požadavek na navrácení konfiskovaného majetku se Witikobund jako jediný veřejně vymezil vůči těmto snahám. Zastřešuje přitom asi 2–3 % vysídlených Němců, u kterých usiluje o odškodnění. Ačkoliv Witikobund samotné sdružení v čele s Berndem Posseltem zažaloval, mnichovský soud to smetl se stolu a stanovy se tak změnily – sudetské spolky již o navrácení majetku zájem nemají, což velmi vylepšilo vzájemné vztahy s českou politickou scénou. Více na webu Demagog.cz.

Svastika ve finské armádě

Svastika byla původním znakem finského vojenského letectva od roku 1918, od roku 1945 z letadel zmizela. Jako součást znaku finské armády byla odstraněna v roce 2017. Více na stránkách iRozhlas.

T

Tchaj-wan je součástí Číny

Ostrov Tchaj-wan nikdy nebyl součástí Čínské lidové republiky. Prohlášení představitelů ČLR, kteří používají výrazy jako „tchajwanský separatismus“ či o Tchaj-wanu hovoří jako o čínské provincii, popírají historickou skutečnost. Více si můžete přečíst na webu Sinopsis.

Tomio Okamura a jeho výmysly o ceně elektřiny

Výroky Tomia Okamury o ceně elektřiny z uhlí a jádra jsou nepravdivé. Podrobně je rozebrali na webu Demagog.cz.

Transgender je nemoc / Definice transgenderu

Genderová disforie je nesoulad mezi genderem (sociálním pohlavím) a biologickým pohlavím, a není Světovou zdravotnickou organizací (WHO) považována za nemoc (výsledky v angličtině). Jinými slovy, člověk se necítí ztotožněn s pohlavím, se kterým se narodil. Pokud se někdo v Česku rozhodne pro operativní změnu pohlaví, následuje velmi fyzicky, psychicky a také finančně náročný proces, který je doprovázen mnoha vyšetřeními. O tom, jaké to je podstoupit změnu pohlaví, si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv. Více o tematice transgenderu si můžete přečíst také na stránkách Narodního zdravotního informačního portálu a na webu Trans*parent.

U

UA se pomáhá, našim lidem ne / Podpora Ukrajinců nás stáhne na dno / „Cpeme“ peníze UA/„našinci“

Souhrnná podpora Ukrajiny ke konci září 2023 činila 42,8 mld. Kč, z toho činí výdaje ze státního rozpočtu 31,2 mld. Pro srovnání, jen na podporu podnikatelských subjektů v ČR vláda schválila podporu ve výši 30 mld. korun. Zároveň cca 8 mld. korun nám, dle údajů MPSV, již ukrajinští uprchlíci prostřednictvím zaměstnavatelů zaplatili zpět na daních. Část pomoci, kterou jsme Ukrajině jako stát dodali, nám také proplatí NATO a Evropská unie v rámci kompenzací. Co se týče české peněžité pomoci obecně, tak v takové šíři, v jaké probíhá, je možná hlavně díky duchapřítomnosti a zájmu jednotlivců a jejich soukromým darům. Tedy díky občanům a firmám, co se rozhodli přispět. Více najdete ve velmi podrobně zpracovaném článku Karla Patáka a v komentáři Martina Fendrycha na Aktualne.cz. Zároveň, v tuto chvíli již Ukrajinci přinášejí mnohem více peněz, než jim náš stát dá.

UFO jako důkaz mimozemské civilizace / Co je to UFO?

UFO neznamená návštěva mimozemské civilizace, znamená pouze neidentifikovatelný létající předmět – může jít o letadlo, balón nebo meteorologický jev, dnes je preferován spíše termín UAP (Unidentified Aerial Phenomena – neidentifikovatelný vzdušný jev). Většinou USA tyto dokumenty odtajňuje proto, aby veřejně dala najevo, že ví o aktivitách ostatních geopolitických mocností, např. Číny, Ruska aj. Více informací na stránkách Projektu Záře, který se nevysvětlitelnými jevy dlouhodobě zabývá.

USA nikdo jiný než Čína peníze nepůjčí

Amerika má více držitelů jejich vládních dluhopisů. Největším z nich je Japonsko. Přehled deseti největších přinesl web CNN Prima NEWS.

USA vyprovokovaly „euromajdan“/Co byl Majdan

Sérií demonstrací v Kyjevě v roce 2013, známou jako tzv. Majdan nebo Euromajdan, vyjádřil ukrajinský národ nespokojenost s tehdejším proruským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Demonstranti požadovali ústavní změny, silnější roli parlamentu, konec korupce, předčasné prezidentské volby a především konec násilí. Argument, že Majdan vyprovokoval Západ, je zanesen i v Atlasu konspirací.

USA vyvážejí ruský zkapalněný zemní plyn

USA nevyvážejí zkapalněný zemní plyn z Ruska do Evropy. Příspěvky na sociálních sítích, které šíří tuto dezinformaci, se odvolávají na článek z roku 2017. Navíc plyn přepravovaný z Ruska do USA nebyl LNG, ale LPG (zkapalněný ropný plyn). Více na webu AFP.

USA/NATO/EU bude bojovat do posledního Ukrajince, tlačí Ukrajinu do konfliktu

Argument, že někdo „bojuje do posledního Ukrajince“, nebo že tlačí Ukrajinu do konfliktu, je často využíván k manipulaci. 24. února 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu, od té doby ostřeluje raketami příhraničí i města ve vnitrozemí, zahájilo také pozemní invazi. Ukrajina se jakožto nezávislý stát, jehož hranice ve smlouvě z roku 2004 uznala i Ruská federace, této nevyprovokované agresi pouze za pomoci západních zemí brání. V článku Seznam Zpráv si můžete přečíst o tom, za co Ukrajinci bojují a proč.

Ukrajina nakupuje plyn z Ruska

Ukrajina byla jedním z největších odběratelů ruského plynu, to se však změnilo po ruské anexi Krymu, kdy přestala v roce 2015 odebírat ruský plyn, od té doby dodávky z Ruska neobnovila. Dnes většinu plynu pro domácnosti a průmysl Ukrajina zabezpečuje vlastní těžbou a produkcí, podle poslední publikované výroční zprávy státní společnosti Naftogaz Ukrajina v roce 2021 importovala (z Maďarska, Polska a Slovenska) jen něco přes 8 % domácí spotřeby plynu. Více na stránkách Radiožurnál, E15 a Statista.

Ukrajina neexistuje, nemá uznané hranice / UA si nezaregistrovala hranice u OSN

Ukrajinská suverenita byla mezinárodně uznána, a to jak zeměmi OSN, tak i Ruskem. Kromě toho Rusko a Ukrajina uzavřely několik bilaterálních smluv, ve kterých se zavázaly vzájemně respektovat uzemní celistvost. V lednu 2003 podepsaly smlouvu o rusko-ukrajinské hranici. Podle její preambule dohoda vycházela z „potřeby vyřešit otázky týkající se linie státní hraniční čáry s cílem dalšího posílení přátelských, dobrých sousedských vztahů mezi národy Ukrajiny a Ruska“. V dokumentu je popsána přesná poloha hranice mezi oběma zeměmi a jsou k němu připojeny podrobné delimitační mapy. Ještě předtím, v roce 1994, se Rusko stalo signatářem Budapešťského memoranda. To obsahovalo bezpečnostní záruky v souvislosti se souhlasem Ukrajiny vzdát se svého jaderného arzenálu. V článku 1 se signatáři zavázali „respektovat nezávislost a svrchovanost a stávající hranice Ukrajiny“. V článku 2 se rovněž dohodli, že „se zdrží hrozby silou nebo použití síly proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti Ukrajiny“. Více na webu AFP.

Ukrajina odešla z EU

Ukrajina žádá o přijetí do Evropské unie od února roku 2022, zatím členskou zemí nikdy nebyla. S uznáním Ukrajiny jakožto kandidátské země pak musí souhlasit všech 27 států a je třeba splnit množství kritérií pro vstup. 23. června 2022 udělila Evropská rada Ukrajině status kandidáta na přistoupení k Evropské unii. Více na stránkách EU.

Ukrajina odmítla mírovou dohodu s Ruskem, mohlo být po válce

Ukrajina přerušila mírová jednání po ruském masakru civlistů v Buči u Kyjeva. Více v článku Seznam Zpráv.

Ukrajina porušovala Minské dohody

V Minských dohodách Rusko formálně potvrdilo suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Hlavní překážkou jejich plnění byla ve skutečnosti záměrná neochota Ruska dostát závazkům vyplývajících z dohod. S argumentem, že není smluvní stranou, a to i když samo dohody vyjednalo. Moskva separatistům nelegálně poskytovala zbraně, ačkoli to popírala, a nestáhla své vlastní těžké zbraně z oblastí na východě země. Rusko zcela porušilo Minské dohody, když uznalo „nezávislost“ dvou separatistických republik 21. února 2022.

Více na stránkách Hlídací pes či Manipulátoři. V angličtině také na EUvsDisinfo nebo Reuters.

Ukrajina se neomluvila za invazi 1968

Za invazi se Ukrajina omluvila ještě jako součást Sovětského svazu již v prosinci 1989 prostřednictvím vyjádření Michaila Gorbačova. Již dříve se omluvili třeba Maďaři nebo Bulhaři. Více na webu ČT24. Pohled běžného Ukrajince nabízí reportáž Aktualne.cz z roku 2014.

Ukrajina/Zelenskyj „žebrá“ o peníze / Vám nevadí, kolik jde na UA peněz???

Pomoc Ukrajině není milodar, ale investice do svobody. Zároveň, jak upozorňuje bezpečnostní poradce Tomáš Pojar, je pro státy mnohem výhodnější poslat pomoc na začátku, než v budoucnu hasit problémy a vypořádávat se s důsledky, jako třeba s masovou emigrací z postiženého státu při případné prohře ve válce nebo s případným útokem agresora na další evropské země.

Ukrajinci dostanou lepší podporu než Češi (5000 Kč apod.)

Příspěvek pro ukrajinské uprchlíky byl ve výši 5000 Kč po dobu prvních šest měsíců od příchodu a udělení statusu dočasné ochrany ve formě humanitární dávky. To se změnilo 1. července, odkdy platí, že po prvních pět měsíců od příchodu do ČR má dospělý uprchlík z Ukrajiny nárok na podporu ve výši 4860 Kč měsíčně. Tato podpora se od 6. měsíce sníží na 3130 Kč měsíčně, přičemž stát zároveň začal kontrolovat, zdali žadatelé nemají majetek nad rámec pravidelných příjmů a začal rozlišovat žadatele na zranitelné a nezranitelné osoby. Bližší informace na stránkách iRozhlas a Aktualne.cz.

Čeští občané v případě nesnází mohou využít pravidelnou dávku životního minima a kromě toho ještě podporu ve formě příspěvku na bydlení, nebo pomoc v hmotné nouzi. Více informací najdete na stránkách Fakticke.info a webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Ukrajinci jsou ve skutečnosti Rusové

Ukrajina je suverénní stát a Ukrajinci svébytný národ, který má své národní symboly, jazyk a území, a žádným způsobem nespadají pod vládu Ruska. Konspirace na téma „Ukrajinci jsou ve skutečnosti Rusové“ je zanesena i v Atlasu konspirací.

Ukrajinci nepracují, pouze berou peníze / Ukrajinci jsou na dávkách

Na přelomu ledna a února 2024 pobývalo v Česku necelých 384 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a pracovalo 118 tisíc z nich. V tuto chvíli ukrajinští pracovníci přinášejí českému rozpočtu o miliardu více, než dostanou a začali se Česku vyplácet. Zároveň bydlí většinově (70 %) v nájmech a většina (80 %) si jej celý platí z vlastních příjmů. Také se dle dat Ministerstva vnitra ČR ukazuje, že ukrajinští uprchlíci našli uplatnění tam, kde je pro český trh potřeba. Více informací o zaměstnanosti příchozích na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Ukrajinci šíří HIV v Česku

Není pravda, že by Ukrajinci HIV výrazně a záměrně šířili: jde převážně o pacienty, kteří se léčili již na Ukrajině a v ČR se pouze přihlásili k léčbě. Ačkoliv podíly klesají, Ukrajina je zároveň jednou z nejvíce postižených zemí v rámci Evropy, takže existuje větší pravděpodobnost odhalení HIV u Ukrajince než u Čecha. Není to ale pro běžného obyvatele nebezpečím, HIV se navíc nešíří kapénkovou infekcí nebo dotykem. Každý detekovaný případ a zaléčení pacienta výrazně snižují riziko dalšího šíření nemoci, neboť pacientova virová nálož je díky antivirotikům nulová. Odhalení každého případu tak minimalizuje možnost nákazy. Nejrychleji se HIV šíří v Rusku, Indii, Nigérii a Mosambiku. Oproti tomu jsou čísla v České republice velmi nízká i v porovnání s evropským průměrem. Více v článku na zpravodajském webu ČT24 a v článku na Zdravotnickém deníku.

Ukrajinci/Migranti mohou za nárůst černého kašle a dalších nemocí

Vývoj černého kašle a jiných nemocí s uprchlíky nijak nesouvisí. Jak uvádí tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví, nakažených Ukrajinců je naprosté minimum. Například pertuse/černý kašel koluje a koloval v populaci dlouhodobě. Významným pozitivním zlomem bylo zavedení povinného očkování v roce 1959, nynější nárůst je vlivem tzv. netrénované imunity během pandemie, poklesem proočkovanosti dětské populace a také vyvanutím imunity u části dospělých. Zároveň jsou současné vakcíny proti černému kašli sice mnohem lépe snášeny, ale jimi navozená imunita klesá už po 3–5 letech. Proto vídáme nárůst např. mezi teenagery, kteří poslední dávku očkování dostávali mezi 10.–11. rokem života. Česká republika navíc není v této situaci osamocena, nárůsty černého kašle hlásí dle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí i další evropské země, jako třeba Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemsko. Více na Národním zdravotnickém informačním portálu.

Ukrajinská ombudsmanka

Ukrajinská ombudsmanka odstoupila, protože si přikrášlovala některé detaily sexuálních zločinů ruských vojáků na Ukrajině. To neznamená, že se zločiny nestaly. Více na webu Manipulátoři.

Ukrajinská prodavačka s hákovým křížem

Hoax o ukrajinské prodavačce s hákovým křížem je poměrně známý. Ve skutečnosti šlo o českou prodavačku řetězce Kaufland, se kterou byl po aféře ukončen pracovní poměr. Více na webu Manipulátoři.

Ukrajinská válka je konflikt USA/NATO/EU a Ruska

Argument, že se jedná o „zprostředkovaný konflikt“ USA a Ruska, není založen na pravdě. 24. února 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu, od té doby ostřeluje raketami příhraničí i města ve vnitrozemí, zahájilo také pozemní invazi. Ukrajina se, jakožto nezávislý stát, jehož hranice ve smlouvě z roku 2004 uznala i Ruská federace, této nevyprovokované agresi pouze za pomoci západních zemí brání. Zde si můžete přečíst o tom, za co Ukrajinci bojují a proč. Více na stránkách Seznam Zprávy.

Ukrajinské děti nemusí skládat zkoušky na české střední školy

Ukrajinské děti musí skládat zkoušky na střední školy stejně jako všechny ostatní děti.

Ukrajinské pošty budou místo českých

Rušení poboček České pošty s novými pobočkami ukrajinského poštovního operátora Nova Post, který expanduje své služby do evropských zemí, nijak nesouvisí. Česká pošta v březnu ohlásila zrušení 300 poboček a snížení jejich celkového počtu z 3200 na 2900. Vzhledem k tomu, že mnoho poboček má Česká pošta pronajatých, budou jejich nové uplatnění majitelé teprve hledat. Ukrajinská Nova Post má v současnosti dvě pobočky v Praze, celkově chce v Česku otevřít tři až pět poboček.

Ukrajinské vlajky visí jen v Čechách / Proč vyvěšujeme cizí vlajky / Vyvěšování ukrajinských vlajek je provokace

Ukrajinské vlajky vyvěšují lidé po celém světě. Jedná se o podporu Ukrajiny, která byla napadnuta Ruskem.

Ukrajinské zbraně pomohly Hamásu

Jedná se o falešnou zprávu, která je šířena z ruských zdrojů. Jejím cílem je diskreditovat Ukrajinu. Pochází z videí v arabštině, která šíří účty na ruském Telegramu. Více na webu Deník.cz, případně v angličtině na Business Insider či Euronews.

Ukrajinský jazykový zákon jako perzekuce ruského obyvatelstva

Ukrajinský jazykový zákon byl v roce 2019 schválen, ale ukrajinštinu přikazuje pouze pro oficiální komunikaci s úřady, nezakazuje ruštinu na Ukrajině jako takovou a neupravuje její používání v soukromí. Zákon byl zároveň výrazně kritizován prezidentem Zelenským. Více na stránkách Teraz.sk a Manipulátoři.

Ukrajinu řídí neo-nacisti, fašisti

Ultrapravicová politická hnutí se na Ukrajině netěší zvýšené podpoře, jak se to snaží líčit ruská propaganda. Ani v roce 2014, ani v roce 2019 v parlamentních volbách zástupci radikálních nacionalistických stran nepřekročili 5procentní hranici, v roce 2019 získala sjednocená fronta krajně pravicových stran pouhých 2,15 % hlasů. Tvrzení ruského prezidenta Putina, že Ukrajinu řídí „neonacisté“ nebo že je „plná fašistů“, se nezakládá na pravdě. Více informací (v ukrajinštině).

Ukrajinští pacienti mají přednost v českých nemocnicích

Jak podrobně rozebrali v článku na webu iRozhlas, o pořadí pacientů rozhoduje jejich zdravotní stav, nikoli národnost.

Uprchlíci jsou nevděční / Mýtus o ideálním uprchlíkovi

Ve společnosti bývá zakořeněna představa o tzv. ideálním uprchlíkovi. Ten má být klidný, spokojený a vděčný. Lidé prchající před válkou však mohou cítit celou plejádu pozitivních, ale i negativních emocí od smutku, apatie, nezájmu až po vztek.

V

V Kyjevě je a byl klid, neválčí se tam

O opakovaných útocích na Kyjev si můžete přečíst více na stránkách iRozhlas.cz zde a zde, také na ČT24, iDnes.cz, Deník N či Novinky.cz.

V nahlášených znásilněních je mnoho křivých/falešných obvinění, znásilnění jsou často vymyšlená

Vzhledem k tomu, že trestný čin znásilnění nahlásí na policii jen 3–8 % obětí a falešná obvinění pokrývají 2–10 % případů z nahlášených znásilnění, i když vezmeme nejvyšší možná čísla, tak nejvýše 0,8 procenta znásilnění se mohou ukázat jako falešná obvinění. Více i v publikaci Fakta a mýty o znásilnění. Jinými slovy, naprostá většina obětí znásilnění nikdy nenahlásí na policii a pouze jedno ze 125 znásilnění (0,8 %) je falešné obvinění. Podrobnější statistiku ohledně znásilnění a obtěžování najdete na webu Heroine a v angličtině na Case IQ.

V partnerství budou stejná práva jako v manželství

Rozdílů mezi manželstvím a partnerstvím je několik. Zákon počítá s narovnáním práv např. ohledně dědictví, vdovských důchodů a dalších. Stále však nebudou možné společné adopce dětí, ale pouze tzv. přiosvojení, tedy osvojení si dítěte svého partnera. Více si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv.

V politbyru bylo v roce 1968 nejvíc Ukrajinců, rozhodli tak o invazi

Nejvíce z 11 členů 23. politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu, které v roce 1968 ovládalo Sovětský svaz, bylo z různých částí dnešního Ruska. Hlavní slovo při klíčovém jednání politbyra 17. srpna 1968 měl Leonid Iljič Brežněv, který se skutečně narodil na dnešním území Ukrajiny, ovšem jak pro portál Demagog.cz upozornil historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů: „On sám mluvil rusky, do dneška se životopisci ani neshodnou, jak on sám vnímal svou národnost.“ Vedle Brežněva bylo dalšími členy politbyra 5 rodilých Rusů (Gennadij Voronov, Andrej Kirilenko, Alexej Kosygin, Michail Suslov a Alexandr Šeljepin), 1 Bělorus (Kirill Mazurov), 1 Lotyš (Arvid Pelše) a 3 rodilí Ukrajinci (Nikolaj Podgornyj, Dmitrij Poljanskij a Petr Šelest). Více na stránkách Demagog.cz a Reflex.

V roce 1968 okupovali Československo Ukrajinci

Invaze vojsk Varšavské smlouvy se odehrála v noci z 20. na 21. srpna 1968 a zúčastnily se jí síly SSSR, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky, za podpory Německé demokratické republiky, která se ale invaze vojensky nezúčastnila. Ze států Varšavské smlouvy se invaze nezúčastnily jednotky Rumunska a Albánie. Při invazi v roce 1968 byly nasazeny i sovětské jednotky dislokované na Ukrajině, ty ale se současnou Ukrajinou neměly nic společného a nelze je označit za ukrajinské. Ten, kdo rozdával rozkazy a posílal do Československa tanky, byla Moskva, hlavní sídlo centralizované moci Komunistické strany SSSR. Více na webu Fakticke.info.

V Česku je cenzura

V Česku je zaručená svoboda projevu, tisku a médií. Dle šetření organizace Reportéři bez hranic, která zkoumá svobodu tisku ve světě, se v roce 2023 Česká republika umístila na 14. místě ze 180. Největší svobodu tisku mají dle šetření média v Norsku, Dánsku a Švédsku, nejtvrdší cenzura je pak v Číně, Barmě, Rusku nebo Severní Koreji. O tom, co je cenzura, si můžete přečíst v rozsáhlém textu Českého rozhlasu. Na Seznam Zprávách najdete článek o tom, jak se žilo za totality.

V Česku je totalita / Vláda zavádí totalitu

Česká republika je parlamentní demokracie s vícestranickým systémem a svobodným trhem. Jak to vypadá v zemi, kde nejsou demokratické principy zachovány, si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv.

V Česku je většina uprchlíků UA mužů, protože odmítli brannou povinnost

Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou tvoří ženy 44 procent, děti 28 procent, senioři 4 procent a muži ve věku 18–64 let 24 procent. Muži v aktivním věku mají humanitární výjimky z ukrajinského zákona o mobilizaci. Výjimka platí pro otce rodiny s 3 a více dětmi, otce rodiny, která se stará o dítě s postižením nebo o adoptované dítě, otce samoživitele, nebo třeba pokud službu v armádě neumožňuje zdravotní stav. Přesná data ke složení ukrajinských uprchlíků naleznete na webu Golemio nebo na stránkách Ministerstva vnitra ČR. V článku Karla Patáka najdete výjimky z branné povinnosti a další informace.

Ve společnosti je 4-5 procent gayů

Podle statistických údajů iniciativy Jsme fér, která usiluje o zrovnoprávnění LGBT lidí v Česku, je v české populaci 5–10 % lidí, kteří se hlásí k jiné sexuální orientaci. O životě LGBT lidí si můžete přečíst v rozsáhlé analýze.

Videa a fotografie spojené s konfliktem mezi Izraelem a Palestinou

Videa a fotografie z konfliktu v pásmu Gazy obsahují někdy zavádějící a sporná tvrzení, jsou vytrženy z kontextu či pocházejí z jiných konfliktů (např. v Sýrii). Více v článcích Seznam Zpráv a iRozhlasu.

Videa z webu „O čem se mlčí“

V rozhovorech na webu O čem se mlčí často vystupují osobnosti z konspiračního prostředí. Je třeba je tedy brát se značnou rezervou, ať už jde o názory ohledně očkování, Ruska či energetické krize. Více na stránkách Konspiratori.sk.

Vinnetou byl zakázán v německé televizi, je to důkaz „prohnilého progresivismu“

Vinnetou zakázaný není. Německá veřejnoprávní ARD jen prodala práva na filmy kvůli nízké sledovanosti, filmovou sérii uvede druhý německý veřejnoprávní program ZDF v říjnu. Více o tom si můžete přečíst na webu Kinobox.

Vláda může za drahé papriky

Důvodů vysokých cen je hned několik. Po ruské invazi na Ukrajinu ceny energií prudce vystřelily nahoru, řada pěstitelů proto ustoupila od provozování skleníků v zimním období, které je energeticky náročnější. Přestože ceny plynu a elektřiny už dnes klesají, skleníky zůstaly zavřené. Dalším důvodem bylo špatné počasí, které připravilo o úrodu pěstitele z Maroka a Španělska, tedy zemí, které jsou pro export zeleniny klíčové. Více o vývoji cen si můžete přečíst v článku na Seznam Zprávách.

Vláda úzce spolupracuje s Němci, chce takto zrušit Benešovy dekrety

Německo je v současnosti jedním z našich nejbližších spojenců a německá sdružení snahu o navrácení majetků ze stanov vypustily, byl to jeden z důvodů zlepšení vztahů s těmito organizacemi. Skoro nikdo z odsunutých sudetských Němců navíc už není na světě a jejich potomci o majetek často ani zájem nemají. O zrušení Benešových dekretů tak v současnosti uvažují už jen krajní strany v Evropě, jako např. německá AfD nebo Orbánův Fidesz.

Volby v USA byly zfalšované

Důkazy o zmanipulování amerických voleb neexistují, Joe Biden vyhrál legitimním způsobem, Donald Trump pouze neunesl hořkost porážky a vymýšlel další a další spiklenecké teorie. Více např. v článku Deníku.cz.

Volby v Česku = město x vesnici

Dělení na město a vesnici z hlediska voleb již pro Česko neplatí. Můžete přečíst nebo poslechnout rozhovor se socioložkou Paulínou Tabery ze Sociologického ústavu Akademie věd na webu Českého rozhlasu a fenomén rozebraly také Seznam Zprávy.

Vysvětlení definice znásilnění / Znásilnění „klasické“ a „neklasické“

Jak definuje Policie ČR, znásilněním se rozumí čin, kdy pachatel donutí oběť násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy k pohlavnímu styku, nebo k takovému činu zneužije bezbrannosti oběti (kóma, svázání). Také mýtus znásilnění v parku je dávno vyvrácen. 40 % znásilnění se odehraje mezi partnery nebo manžely. Více na stránkách iRozhlas.

Výbuch skladu v Chmelnickém způsobil únik radiace ze zničené munice s ochuzeným uranem

Rusko podniklo 13. května 2023 v ranních hodinách dronový útok na Chmelnyckou oblast, přičemž byl podle mnohých zdrojů zasažen i vojenský sklad s municí. Záhy poté rozšířila ruská zpravodajská agentura TASS a ministerstvo obrany zprávu o tom, že Rusko zasáhlo sklad s ochuzeným uranem, přičemž výbuch měl podle ruských zdrojů za následek vytvoření radioaktivního mraku, který se měl vznášet směrem do Polska a dál do Evropy. Měřící přístroje na stanici v Chmelnyckém však zaznamenaly minimální nárůst emitované gama radiace už o dva dny dříve, 11. května 2023. „Úroveň radiace v Polsku i na Ukrajině je v normálních mezích. Zjištěné mírné zvýšení souvisí s přirozeně se vyskytujícími výkyvy úrovně radiace, nepředstavuje žádné riziko pro veřejné zdraví ani životní prostředí a je běžně pozorováno,“ řekl pro agenturu AFP mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii 23. května. To potvrdila pro Deník i Dana Drábová 18. května: „Nikdo s jistotou neví, co v objektu bylo. Ale i kdyby tam byla munice s ochuzeným uranem, nevyvolá její rozmetání nárůst hodnot radiace na stanici 15 kilometrů proti směru větru. Navíc nárůst byl zaznamenán již před explozí. Fluktuace hodnot gama radiace je běžná na všech monitorovacích stanicích po celé Evropě (je jich zhruba 5000) a obvykle je vyvolána tím, že déšť vymyje dceřiné produkty radonu, které usedají na prachové částice v ovzduší. Což je i případ poplachu v Chmelnyckém.“ Jde tedy o další smyšlenku ruské propagandy, kterou převzala česká dezinformační scéna, když informaci sdílela s manipulativním podtónem bez důkazů a situaci zveličila. Více na webu AFP a Deník.cz.

Všechna média lžou / Novináři lžou / Všichni lžou

Slovní spojení „média/novináři lžou“ někteří lidé šíří proto, aby vyvolali pocit, že nelze nikomu věřit. Někteří to dělají nevědomě, jiní se tím však snaží narušit společenskou stabilitu, aby se ostatní cítili zmateni, a bylo poté jednodušší s nimi manipulovat. Existuje samozřejmě mnoho manipulativních a dezinformačních zdrojů, v dnešní době si však může každý člověk informace ze seriózních tištěných i online médií (z Česka i zahraničí) dohledat a ověřit, a spojení „všechna média lžou“ poté nepřikládat žádný význam. Nemá totiž žádnou oporu ve skutečnosti.

Z

Za inflaci může vláda Petra Fialy

Hlavní příčiny vysoké inflace v ČR jsou dle ekonomů tři: narušení dodavatelských řetězců během pandemie, zvýšení poptávky domácností po pandemii a rozpoutání války Ruskem na Ukrajině. Více na webu E15.

Za konflikt může Ukrajina, protože chtěla vstoupit do NATO

Ukrajina je samostatný svrchovaný stát, který si sám může určit, kam chce patřit. Rozhodnutí Ruska v tom nehraje žádnou roli.

Za socialismu homosexualita nebyla

Historicky se homosexualita objevuje napříč dějinami a byla zde i za socialismu. Homosexuálové ovšem svou orientaci často skrývali a žili v neustálém stresu, neboť homosexualita byla kriminalizována. Čelili diskriminaci na pracovišti, ale také v soukromém životě. Více se můžete dočíst na webu Deník.cz.

Za vysokou inflaci mohou uprchlíci z Ukrajiny

Argumentaci, že za vysokou inflaci mohou uprchlíci z Ukrajiny, používají některé politické subjekty k rozsévání nenávisti: odkaz Hlavní příčiny vysoké inflace v ČR jsou dle ekonomů tři: narušení dodavatelských řetězců během pandemie, zvýšení poptávky domácností po pandemii a rozpoutání války Ruskem na Ukrajině. Více na webu E15.

Zbraně na pomoc Ukrajinci rozprodávají

Na účtu Ukraine Weapons Tracker na sociální síti X (Twitter) najdete, kde konkrétně dodané zbraně na Ukrajině pomáhají.

Zelenskyj a nacistické znaky, držení dresu s hákovým křížem

Zprávy o nacistických symbolech v kancelářích ukrajinského prezidenta jsou ruské manipulace šířené k ospravedlnění invaze Ruska na Ukrajinu. Podobně je tomu například s fotkou Zelenského, na níž údajně drží dres s hákovým křížem, přičemž jde o rozpoznatelnou fotomontáž. O tomto příkladu více na webu Manipulátoři.

Zelenskyj a vila v Itálii

Volodomyr Zelenskyj nepronajímá vilu v Itálii Rusům. Podrobnosti na webu Fakticke.info.

Zelenskyj bral drogy a video do druhého dne zmizelo

Video nezmizelo, prezident Zelenskyj jej má stále na svém oficiálním instagramovém profilu. Tvrzení o užívání drog si vymyslely proruské weby. Více na webu Fakticke.info.

Zelenskyj fetuje koks / U Zelenského se našly drogy

O tom, že by prezident Volodymyr Zelenskyj bral drogy, neexistují žádné důkazy. Od začátku války na Ukrajině se šířilo hned několik zmanipulovaných či z kontextu vytržených videí, které obviňují Zelenského z braní drog. Jejich pravdivost posoudila agentura AFP zde, zde a ve francouzštině zde.

Zelenskyj hajluje v televizi, hajluje na nástupu vojáků

Zelenského záběry, na kterých „hajluje“, jsou zkreslené nebo na nich není vůbec Zelenskyj. Na jednom z příkladů např. naznačoval, jaké stereotypy si spojují Rusové právě s Ukrajinci, záběr pochází z televizní show z roku 2015. Více např. na stránkách Hradecká Drbna nebo Manipulátoři.

Zelenskyj je herec, komik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj působil jako herec a komik, má ale také vystudovaná práva na Kyjevské národní ekonomické univerzitě. Pro zajímavost, původní profesí herec byl například i 40. prezident Spojených států Ronald Reagan, u filmu dříve působil také polský prezident Lech Kaczyński.

Zelenskyj nechce jednat o míru

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj se o deeskalaci konfliktu a jednání o míru pokoušel několikrát. Mimo jiné chtěl vyhrocení konfliktu úplně předejít. Další informace najdete na stránkách Seznam Zpráv a iRozhlas.

Zelenskyj pojmenoval čestnou brigádu Edelweiss podle SS protipartyzánské brigády, která fungovala na Slovensku

Je pravdou, že označení Edelweiss nesla nacistická protipartyzánská jednotka, která spáchala masakry na Slovensku. Edelweiss ale nebyl jen znak nacistů, ale i antifašistů. Je známým znakem elitních horských jednotek, nebo některých jednotek amerických Zelených baretů. V nynější době užívají tento znak jednotky na Slovensku nebo v Rakousku. V Rakousku se taky každoročně koná soutěž speciálních horských jednotek s názvem Edelweiss Raid. Jednotku Edelweiss mělo i Rusko, a to v letech 2011–2016. Více si můžete přečíst na webu Manipulátoři.

Zelenského dosadily USA / Západ/Zelenskyj vyhrál podvodem

Prezident Ukrajiny, Volodymyr Zelenskyj, vyhrál se ziskem 73,22 % hlasů v demokratických volbách v roce 2019. Povolební analýzy popisují jako hlavní faktory jeho úspěchu rekordní nespokojenost s pomalým naplňováním slibů revoluce z roku 2014, navíc kombinovanou s únavou z dosavadního stylu politiky, korupčními aférami a sociálními těžkostmi. Proč Zelenskyj vyhrál volby, si můžete přečíst v textu iRozhlasu.

Změna pohlaví je trend (trans)

Změna pohlaví je velmi fyzicky, psychicky a také finančně náročná. Člověk ji v Česku podstupuje až po absolvování mnoha vyšetření tehdy, pokud se necítí ztotožněn s pohlavím, se kterým se narodil. O tom, jaké to je podstoupit změnu pohlaví, si můžete přečíst v článku Seznam Zpráv.

Zrušením Benešových dekretů chtějí umožnit návrat majetku sudetským Němcům

Roku 2015 hlasovalo 71,8 % členů členů Sudetenlandschmannschaftu o odejmutí požadavku na navrácení konfiskovaného majetku. Stanovy se tak změnily – sudetské spolky již o navrácení majetku zájem nemají, což velmi vylepšilo vzájemné vztahy s českou politickou scénou. Proti se postavil jen extrémistický Witikobund, který zastupuje minoritní hlas, asi 2–3 % vysídlených. Více na stránkách Demagog.cz a ČT24.

Žalobu Ústavního soudu kvůli důchodům zamítli 3 soudci jmenovaní prezidentem Zemanem, zbytek soudců jmenovaný prezidentem Pavlem byl pro

Informace, že žalobu k Ústavnímu soudu ohledně valorizace důchodů, vznesenou hnutím ANO, zamítli poslední tři soudci, které jmenoval prezident Miloš Zeman, se nezakládá na pravdě. Ve funkci stále je 7 soudců jmenovaných Milošem Zemanem, Petr Pavel jmenoval od června 2023 8 soudců včetně jeho předsedy Josefa Baxy. Přehled současných soudců Ústavního soudu najdete přímo na stránkách této instituce.

Ženy a muži si jsou rovni / Nerovnost žen a mužů

Přes veškeré snahy o rovnoprávnost mužů a žen ve společnosti stále přetrvává mnoho nerovností. Příkladem je odměňování za odvedenou práci. Zásada, že muži a ženy by měli obdržet stejnou odměnu za stejnou práci, je zakotvena v evropských Smlouvách již od roku 1957, přesto však ve většině zemí včetně České republiky existuje nerovnost v odměňování na stejné pozici u stejně zkušených pracovníků různého pohlaví – v Česku je tento rozdíl 16 %. S tím je poté spojena navazující problematika nižších důchodů žen, či volba rodičovské dovolené. Více si můžete přečíst například na oficiálních stránkách Evropské unie nebo Ministerstva práce a sociálních věcí a jeho projektu Rovná odměna.

Ženy v islámu, zahalování a jejich postavení

Přímo v Koránu jsou ženská práva a pravidla jejich zahalování definována vágně. O tom, zda ženy musí zahalovat své vlasy, nemá jasno ani islám sám a existují dvě protichůdné interpretace. Liší se kulturně, geograficky, historicky i sociálně. Podléhá ale i módě. Může tak být jak symbolem útlaku žen v jedné zemi, nebo projevem hrdosti a viditelného přihlášení k muslimské víře. V zemích, jako je Saúdská Arábie, jsou práva žen stále velmi omezena, avšak např. v Turecku nebo v Tunisku ženy slouží i v ozbrojených složkách a jejich emancipace významně pokročila, příkladem můžou být i ženy ve vysokých politických funkcích, např. Bénazír Bhuttová jako premiérka v Pákistánu nebo premiérky v Bangladéši. Více v rozboru na iDnes.cz a na stránkách České televize.