Boj s dezinformacemi

Naši domovskou stránku denně navštíví téměř čtyři miliony lidí. Děláme maximum pro to, aby se k nim dostával pouze obsah, který nepodporuje hoaxy a dezinformace. Editoři i umělá inteligence tak procházejí články našich redakcí, partnerských webů i autorů platformy Seznam Médium nebo diskuzní příspěvky.

V boji proti dezinformacím a závadnému online obsahu spolupracujeme s několika partnery i institucemi. Od roku 2022 jsme signatářem Kodexu zásad boje proti dezinformacím EU. Od roku 2024 jsme členem iniciativy Christchurch Call. Připojili jsme se tak k více než 130 zemí, technologických společností a partnerských organizací, které bojují proti teroristickému a násilnému obsahu na internetu.

860 tis.

15 tis.

13 mil.

Obsahová kvalita a vysoký novinářský standard

Vysokou obsahovou kvalitu nevyžadujeme pouze od vlastních či partnerských redakcí, ale i od autorů, kteří publikují své články na službě Seznam Médium. Máme na ní nastavené stejně přísné standardy jako pro články, které publikujeme v Newsfeedu na domovské stránce.

Kultivace diskuzí v online prostředí

V diskuzích pod našimi články se věnujeme fact-checkingu. Naším cílem je uvádět na pravou míru nepravdivé nebo zkreslené informace, které naši uživatelé omylem nebo záměrně zveřejní ve svých diskuzních příspěvcích.

Varování přímo ve výsledcích vyhledávání

Ve Vyhledávání upozorňuje na české konspirační a antisystémové servery. Hodnocení, podle kterého určujeme, zda jsou cílové weby dezinformační, sestavujeme na základě ratingů třetích stran. Spolupracujeme s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky, projektem Atlas konspirací a slovenskou iniciativou Konšpirátori.sk. Ratingy médií a hodnocení webů využíváme i v reklamním systému Sklik. V něm si mohou naši inzerenti zvolit, zda se má jejich reklama zobrazovat i na dezinformačních webech.

Databáze fact-checků

Projít databázi

Organizace, se kterými dlouhodobě spolupracujeme

Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Atlas konspirací
Konšpirátori.sk