Boj s dezinformacemi
Naši domovskou stránku denně navštíví téměř čtyři miliony lidí. Děláme maximum pro to, aby se k nim dostával pouze obsah, který nepodporuje hoaxy a dezinformace. Editoři i umělá inteligence tak procházejí články našich redakcí, partnerských webů i autorů platformy Seznam Médium nebo diskuzní příspěvky.
V boji proti dezinformacím a závadnému online obsahu spolupracujeme s několika partnery i institucemi. Od roku 2022 jsme signatářem Kodexu zásad boje proti dezinformacím EU. Od roku 2024 jsme členem iniciativy Christchurch Call. Připojili jsme se tak k více než 130 zemí, technologických společností a partnerských organizací, které bojují proti teroristickému a násilnému obsahu na internetu.
860 tis.
Počet článků, které prošly editory a detekcí clickbaitu.
15 tis.
Počet diskuzních příspěvků, které jsme díky fact-checkingu uvedli na pravou míru.
13 mil.
Počet zobrazených varování na dezinformační obsah.
Databáze fact-checků
V diskuzích pod našimi články se věnujeme ověřování zveřejněných tvrzení, tzv. fact-checkingu. Nejčastější dezinformace spolu s jejich vysvětlením zveřejňujeme v této volně dostupné databázi.
Organizace, se kterými dlouhodobě spolupracujeme
Cílem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky je podpora plurality a svobody českých médií, aby pomohla zajistit základní předpoklady demokratického politického systému a kultivaci mediálního prostředí.
Webová databáze Atlas konspirací aktuálně čítá přes 270 konspiračních teorií, populistických rámování a dezinformací z online světa.
Veřejná databáze Konšpirátori.sk se zaměřuje na webové stránky s neseriozním, klamavým, podvodným konspiračním nebo propagandistickým obsahem.