Nejčastější dotazy

Jak mohu své stránky do vyhledávání přidat?

Své stránky můžete do vyhledávání přidat pomocí přidávacího formuláře nebo protokolu IndexNow. Ve většině případů ale stránku není třeba přidávat, stačí, když na ni vede odkaz z jiné stránky, kterou už SeznamBot zná.

Stačí přidat hlavní stránku webu, nebo je potřeba přidávat všechny?

Stačí přidat hlavní stránku, ostatní stránky webu by měl robot najít automaticky. Ujistěte se však, že na každou stránku vede alespoň jeden odkaz.

Stránku je přidaná, ale stejně nejde nalézt. Co teď?

Pokud stránka ani po několika týdnech po přidání není k nalezení a  jste si jisti, že neobsahuje žádné chyby bránící správnému zaindexování, pak nás kontaktujte. V textu zprávy srozumitelně popište svůj problém.

Stránka není k nalezení na slova, která jsou zadaná v meta tagu keywords. Proč?

Vyhledávač Seznamu na hodnotu meta tagu keywords nebere ohled. Relevanci stránek na dotaz se vyhodnocujeme na základě textu v titulku a obsahu stránky.

Můžete nastavit, aby se naše stránka zobrazovala ve výsledcích fulltextu na předních pozicích?

Nemůžeme, řadicí algoritmus pracuje automaticky. Můžeme vám pouze doporučit vaše stránky optimalizovat alespoň podle rad na stránce optimalizační minimum. K propagaci svých stránek můžete využít také placené služby Seznamu jako např. Sklik, Firmy atd., které však na pozici v rámci přirozených výsledků přímý vliv nemají.

Jak poznám, že SeznamBot navštívil moje stránky?

Můžete nahlédnout do tzv. access logu vašeho webového serveru, kde požadavky od SeznamBota poznáte podle řetězce
Mozilla/5.0 (compatible; SeznamBot/4.0-RC1; +http://napoveda.seznam.cz/seznambot-intro/)

Jak lze zajistit, aby robot prošel všechny moje stránky?

Na každou stránku by měl vést alespoň jeden odkaz. Webu též můžete vytvořit sitemapu, v níž můžete určit, které stránky by měl robot navštěvovat častěji.

Může se vypnout skloňování a časování slov?

Pokud nějaké slovo uzavřete do uvozovek, nebude se skloňovat ani jinak ohýbat. Chcete-li například vyhledat slovo psů přesně v tomto tvaru, zapište jej v uvozovkách: „psů“. Kdybyste slovo psů zadali bez uvozovek, bude se vyhledávat také pes.

Pomocí uvozovek se dají vyhledat stránky, které obsahují hledanou frázi v zadaném tvaru. Pokud například chcete najít stránky, které obsahují spojení kriketový turnaj, zadejte dotaz „kriketový turnaj“. Najdou se tak stránky, které v textu obsahují slova kriketovýturnaj těsně vedle sebe a v zadaném tvaru. Zadá-li se dotaz bez uvozovek, tj. jako kriketový turnaj, vyhledávání může vrátit i stránky obsahující jinou frázi, kde jsou hledaná slova v jiných tvarech a dál od sebe (např. kriketové míčky pro turnaj).

Dá se vypnout doplňování diakritiky?

Automatické doplňování diakritiky se vypnout nedá (výjimkou je použití uvozovek). Pokud náš slovník slovo zná, diakritiku do něj doplní.

Mohu vyhledávat pouze v rámci jedné domény?

Ano, použijte k tomu operátor site:. Pokud napíšete například auto site:novinky.cz, bude se vyhledávat auto pouze na doméně Novinky.cz.

Lze použít operátory AND, OR a další?

Vyhledávač automaticky vyhledá všechna zadaná slova, jako by byla zapsána s operátorem AND, proto tento operátor není podporován. Analýzou vyhledávaných dotazů jsme zjistili, že operátor OR (česky „nebo“) používá mizivé procento uživatelů, a proto jej nepodporujeme. Všechny podporované operátory naleznete na stránce pokročilé vyhledávání.

Proč se mi ve výsledcích vyhledávání nezobrazuje správná favicona?

Zkontrolujte si, že vaše favicona splňuje pravidla pro favicony, tzn. maximální velikost, a umístění. Pokud pravidla splňuje, pomocí kontrolního formuláře si ověřte, zda se Seznambot na váš web dostane. Poté dejte stránku přeindexovat pomocí přidávací formuláře. Pokud využíváte nástroj Seznam Webmaster, můžete stránku zadat k reindexaci pomocí API nebo přímo v rozhraní nástroje. Pro aktualizaci favicony stačí reindexovat domovskou stránku webu. 

Zhruba po dni až dvou dnech zkuste ověřit, zda je favicona v našich výsledcích vyhledávání aktualizovaná (nejlépe pomocí operátoru site). 

Pokud se stále zobrazuje nesprávná favicona, kontaktujte nás.

Čím mám oddělovat slova v URL?

Pokud jednotlivé části URL oddělíte pomlčkami, tečkami nebo podtržítky, vyhledávač je bude brát jako samostatná slova. Jestliže naopak napíšete slova v URL dohromady, zpravidla rozpoznána nebudou.

Zohledňuje Seznam meta tag robots?

Ano, viz stránka meta tag robots.

Můžu zakázat stahování některých částí webu SeznamBotem?

Ano, použijte k tomu soubor robots.txt. Pokud pouze chcete, aby vaše stránky nebyly ve výsledcích vyhledávání, stahování nechte povolené a pro zákaz indexování použijte meta tag robots.

Berete u odkazů ohled na atribut rel="nofollow"?

Ano, odkazy s rel=“nofollow“ nejsou zahrnuty do výpočtu odkazových ranků. Z odkazu je zaindexován pouze text mezi značkami <a>, </a>.

Máme více domén se stejným obsahem, vyhledávač Seznamu ale zná jenom jednu. Co s tím?

Pokud náš robot najde dvě identické nebo velmi podobné domény, rozhodne se, která je hlavní a tu druhou může ve výsledcích penalizovat nebo úplně přestat indexovat. Chcete-li takové situaci předejít, zakažte indexování všech identických domén kromě té, kterou považujete za hlavní. Alternativně můžete všechny sekundární domény přesměrovat na hlavní doménu pomocí HTTP stavu 301 Moved Permanently nebo 302 Moved Temporarily. V nouzi lze k přesměrování použít také meta tag refresh. Přesměrování JavaScriptem nedoporučujeme.

Nejlepším řešením je vyhnout se vytváření více domén s identickým nebo velmi podobným obsahem.

Seznam neindexuje všechny stránky mého webu, proč? Co způsobuje jeho nízkou zaindexovanost?

Může se stát, že všechny stránky webu nejsou zaindexovány. Příčinou mohou být technické problémy i prostý fakt, že se snažíme indexovat jen stránky přínosné pro uživatele.

Jak odstraním svoji stránku z výsledků vyhledávání?

Odstraňování stránek z indexu probíhá automaticky a nelze jej ručně urychlit. Stránka je z indexu odstraněna, pokud robot zjistí, že se stránka nemá indexovat nebo je již nefunkční. Další podrobnosti se dočtete na stránce odstraňování stránek.

Jak ovlivní nedostupnost webu zobrazování stránek ve výsledcích vyhledávání?

Pokud jsou vaše stránky nedostupné v čase, kdy se je pokouší navštívit SeznamBot, nedojde k jejich odstranění z výsledků vyhledávání okamžitě. SeznamBot se bude pokoušet nedostupnou stránku stáhnout opakovaně v několikadenních intervalech. Teprve když je stránka shledána nedostupnou třikrát po sobě, dojde k jejímu vyřazení z výsledků vyhledávání.

Má na indexaci stránky vliv její velikost?

SeznamBot ignoruje html soubory větší než 1 MB (1 048 576 bytů). Pokud máte na svém webu stránky, které tento limit překračují, doporučujeme optimalizovat jejich zdrojový kód nebo rozdělit jejich obsah mezi více menších stránek.

Musí být webová stránka validní?

Nemusí, náš indexer většinou textový obsah dokáže získat i ze stránek, které nesplňují všechny přísné požadavky na validitu. Obecně se doporučuje udržovat stránky validní hlavně z toho důvodu, aby se dobře zobrazovaly uživatelům v prohlížeči. Pro správnou indexaci je nutné správně zavírat HTML tagy, jejichž obsah náNemusí, náš indexer většinou textový obsah dokáže získat i ze stránek, které nesplňují všechny přísné požadavky na validitu. Obecně se doporučuje udržovat stránky validní hlavně z toho důvodu, aby se dobře zobrazovaly uživatelům v prohlížeči. Pro správnou indexaci je nutné správně zavírat HTML tagy, jejichž obsah náš indexační parser ignoruje, což jsou html tagy <style> a <script>. Ujistěte se, že za každým <style> máte správně uvedený uzavírací tag </style> a za každým <script> máte uzavírací </script>. Kdyby tento uzavírací tag chyběl, indexer by na stránce neviděl žádný následující text. Stejný jev vzniká, pokud se tyto párové tagy chybně použijí v self-closing variantě jako <style /> nebo <script />.

Jak mám dát vyhledávači vědět, že došlo ke změně na stránkách?

Robot by při další pravidelné návštěvě stránek změnu obsahu zjistil a zpracoval sám, proces však můžete urychlit tak, že zadáte adresu změněné stránky do přidávacího formuláře nebo využiteje API nástroje Seznam Webmaster.

Proč se ve výsledcích vyhledávání zobrazuje podstránka mého webu místo hlavní stránky?

Naše algoritmy pravděpodobně vyhodnotili podstránku jako relevantnější na zadaný dotaz. Změna nejrelevantnější stránky může být způsobena mnoha faktory, jako např. změnou textového obsahu stránek, změnou počtu a textu dopředných a zpětných odkazů a v neposlední řadě také úpravami řadícího algoritmu, který je neustále ve vývoji.

Řazení výsledků vyhledávání je prováděno automaticky a nelze jej žádným způsobem přímo ovlivňovat. Pokud chcete, aby se ve výsledcích na konkrétní dotaz zobrazovala jiná stránka webu, doporučujeme vám prozkoumat optimalizaci stránky.

Můj web se propadnul ve výsledcích vyhledávání. Co s tím?

Propad i vzestup ve výsledcích vyhledávání je zcela přirozený jev, který ovlivňuje velký počet faktorů. Pozice stránky se může změnit i v případě, kdy se stránka samotná nezměnila. Na vysoce konkurenční dotazy, např. letenky, bazény, parfémy apod., má mnoho stránek jen malé rozdíly v relevanci. I malé změny algoritmu řazení (které probíhají neustále v rámci zlepšování vyhledávače) pak můžou mít silný vliv na pořadí výsledků.

Moje stránky zmizely z vyhledávání. Co s tím?

Jestliže své stránky nemůžete vůbec najít, konzultujte problém nejdříve se správcem svých stránek (webmasterem) a ujistěte se, že na stránkách nepoužíváte obsah nebo nastavení, které by bránili jejich indexování. Může jít například o zapomenutý zákaz stahování v souboru robots.txt, zákaz indexace v meta tagu robots nebo je obsah prezentován v obrázcích místo strojově čitelného textu.

Častým důvodem nežádoucího odstranění stránek z vyhledávání je také delší nedostupnost stránek nebo chybné nastavení webu – web má špatný DNS záznam, DNS servery hostingu jsou přetížené, stránky používají přesměrování nebo kanonický link nesprávným způsobem.

Je také možné, že vaše stránky ve vyhledávání jsou, ale propadly se tak hluboko, že je těžké je najít. V neposlední řadě je možné, že váš web byl penalizován kvůli nepovoleným optimalizačním technikám. Informace o zakázaných technikách najdete v sekci Zakázané a nevhodné techniky.

Zaznamenali jsme pokles návštěvnosti webu a propad ve výsledcích vyhledávání. Můžete se na to podívat?

Návštěvnost webu závisí na velkém počtu faktorů a pozice stránky ve vyhledávání je pouze jedním z nich. Není v našich silách tento problém zkoumat u konkrétních webů. Doporučujeme vám zvážit investici do SEO a reklamy.

Lze si pozici ve výsledcích vyhledávání zaplatit?

Výsledky vyhledávání spadají do několika kategorií – přirozené výsledky, Sklik, upoutávky. Pozici výsledku lze ovlivnit v rámci výsledků Skliku a upoutávek. Mezi placené služby, které toto umožňují, patří např. SklikFirmy.cz.

Pokud jde o přirozené výsledky, pozici si koupit nelze. Zlepšení pozice stránky je možné dosáhnout tzv. optimalizací.

Stránka je na Seznamu k nalezení mezi firmami, ale při vyhledávání v Internetu ne. Jak to lze napravit?

Přítomnost stránky v katalogu firem nezaručuje, že stránka bude i v přirozených výsledcích vyhledávání. Přesto se snažíme, aby se všechny stránky z katalogu nacházely i v indexu fulltextového vyhledávače. Pokud chcete stránku přidat dříve, než její přítomnost v katalogu firem zjistí robot, můžete využít přidávacího formuláře.

Můžu změnit titulek a popisek stránky ve výsledcích vyhledávání?

Tvorba názvu a popisku stránky je úplně automatická.

Titulek výsledku je tvořen z titulku stránky a také z obsahu stránky.

Úryvek (popisek) výsledku je přebírán z textu stránky v okolí nalezeného slova či fráze, a proto se může měnit v závislosti na vyhledávaném výrazu.

Zobrazený název a popisek stránky může ovlivnit pouze tvůrce této stránky – změnou titulku, resp. textu na stránce. Po úpravě stránek je vhodné URL stránky zadat do přidávacího formuláře, nebo využít reindexaci pomocí API nástroje Seznam Webmaster – aktualizace popisku se tak urychlí.

Co znamená symbol ťapky ve výsledcích vyhledávání?

Symbol ťapky označuje výsledky z dalších služeb Seznamu, které doplňují přirozené výsledky vyhledávání. Podrobnosti jsou uvedeny na stránce upoutávky.