Od jednoduchého katalogu
k sofistikované platformě

Seznam se světu poprvé představil v roce 1996, kdy se v Česku začal významně rozvíjet tuzemský internet, a to zejména díky nástupu komerčních služeb. Tehdy vysokoškolský student, Ivo Lukačovič, který je dodnes jediným majitelem Seznamu, spustil webovou stránku www.seznam.cz v podobě katalogu a seznamu odkazů, které byly řazené do několika kategorií. Kromě katalogové části nabízela stránka i novinky a žebříček nejlepších dostupných webů.

Seznam.cz v roce 1996

Po roce jsme si pořídili vlastní fulltextové vyhledávání, které bralo v úvahu i českou diakritiku a různé způsoby kódování. O rok později jsme uživatelům nabídli freemailovou službu a v následujících letech přibyly i další produkty. V roce 2001 jsme už nabízeli zpravodajství, TV program, předpověď počasí, kulturní a finanční přehledy, mapu České republiky nebo komunitní službu Lidé.cz.

Na přelomu milénia investovala do našeho rozvoje švédská investiční společnost Spray Ventures a stala se z nás akciová společnost Seznam.cz, a.s. Do té doby provozoval Ivo firmu jako živnostník. Spray získal vstupem do Seznamu nejdříve 1%, poté 17,5% a nakonec 30% podíl ve firmě. Ivovi patřilo až do roku 2016, kdy se stal opět jediným majitelem firmy, 70 % akcií.

Od roku 2003 to s námi táhne náš psí maskot. Předlohou pro jeho digitální podobu se mu stal skutečný jack russell teriér jedné brněnské kolegyně. Ivo se vzdal řízení ve firmě v roce 2006, kdy se z tehdejšího technického ředitele stal tím generálním Pavel Zima. Ve vedení firmy působí dodnes, a to jako jeden z pěti členů našeho představenstva.

Do světa mobilních aplikací jsme začali pronikat v desátých letech 21. století. Do svých telefonů si tak naši uživatelé mohou stáhnout celou řadu našich služeb, například Mapy.cz, Email.cz či Stream. Stěžejní je pro nás ale aplikace Seznam, která nabízí naše vyhledávání, přístup k domovské stránce i zpravodajství. To je součástí portfolia Seznamu v podstatě od jeho vzniku, nicméně samostatnou historii Seznamu jako mediálního domu jsme začali psát v roce 2016, kdy jsme založili Seznam Zprávy. O dva roky později se na televizních obrazovkách poprvé objevila terestrická stanice Televize Seznam. V roce 2019 jsme koupili dvě regionální rádia – Expres FM a Classic Praha a o čtyři roky později jsme se stali majitelem vydavatelství Borgis, které vydává deník Právo a provozuje servery Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz.

Patříme mezi první tuzemské firmy, které začaly prodávat bannerovou reklamu. Dodnes je to hlavní zdroj financování našeho vývoje a inovací služeb, jakkoli i na nás dopadá proměna digitálního trhu a nutnost diverzifikovat naše příjmy.

Dnes jsme přední technologickou firmou, jejíž služby oslovují 90 % české internetové populace. Domovskou stránku Seznamu denně navštíví téměř čtyři miliony lidí, kteří na ni míří za zpravodajstvím, zábavou i prací. Nabízíme více než 30 produktů a služeb a pro inzerenty jsme významným obchodním partnerem v oblasti reklamního byznysu.

Vznik
30. dubna 1996

Zakladatel
Ivo Lukačovič

Počáteční investice
50 000 Kč

První miliarda obratu
2006

Prvních tisíc zaměstnanců
2012

Vlastní datové centrum
2015

Psí maskot
2003